Czym jest prędkość obrotowa w gramofonie? Jakie parametry warto znać?

Autor: Agnieszka

Gramofon jest sprzętem, który już od dobrych kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Wiele osób kupuje płyty winylowe kosztem innych nośników z muzyką, ponieważ zapewniają one wrażenia wizualne i słuchowe zbliżone do tych, których doświadczali ludzie kilkadziesiąt lat temu.

Kobieta trzymająca płytę winylową.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest RPM w gramofonie
  2. jakie napędy w gramofonie można spotkać
  3. jakie modele gramofonu warto kupić

Czym jest RPM w gramofonie?

Gramofon automatyczny na białym tle.

Wspomniana moda retro wymaga oczywiście narzędzi – do odtwarzania winyli niezbędny jest gramofon. Egzemplarze sprzed lat to nie lada gratka dla kolekcjonerów i są trudno dostępne, ale na szczęście każdy może zaopatrzyć się w nowe urządzenie. Przed zakupem warto poznać kilka podstawowych parametrów.

Jednym z nich jest RPM. Co to znaczy? To oznaczenie pochodzi od angielskich słów „revolutions per minute”, czyli obroty na minutę. Płyta winylowa, którą kupujemy, zawiera dokładną informację o tym, jakie ma obroty. RPM, które występuje najczęściej to: 33 1/3, 45 oraz 78. Wiadomo już zatem, co to znaczy RPM. Obroty płyty muszą się zgadzać z ustawieniami gramofonu, aby odtwarzanie odbywało się bez problemu. Należy więc ustawić parametr „33 1/3” dla płyt obracających się z taką prędkością i odpowiednio „45” lub „78”, jeżeli chcemy nastawić winyl z tymi wartościami RPM.

Na rynku można znaleźć gramofony obsługujące wszystkie trzy prędkości obrotowe, ale i takie, które działają na 33 oraz 45 RPM. Czy warto kupować gramofon działający także na 78 RPM? To zależy w dużej mierze od tego, jakimi winylami się dysponuje. Prędkość 78 RPM dominowała do połowy lat 50. XX wieku, dlatego jest ona spotykana w naprawdę starych płytach winylowych. Dominujące parametry RPM to 33 1/3 (single) oraz 45 (longplaye). Obecnie prędkość 78 RPM jest rzadkością. Gramofony działające na 33 1/3 i 45 RPM obsługują większość wydawanych przed laty winyli oraz tych, które są wznawiane i wydawane na bieżąco.

Oprócz prędkości obrotowej powinno się przed zakupem poznać też inne parametry gramofonów. Jednym z nich jest napęd.

Można spotkać napędy paskowe oraz bezpośrednie. Napęd paskowy jest stosowany w większości tego typu sprzętu audio. Wykorzystuje on wolnoobrotowy silnik z krążkiem, a gumowy pasek (stąd nazwa „paskowy”) łączy krążek silnika z obręczą dolnej części talerza. Warto mieć świadomość, że pasek w takim napędzie szybko się zużywa i należy go dość często wymieniać.

Napęd bezpośredni to z kolei bardziej nowoczesne rozwiązanie, stosowane głównie przez DJ-ów. Elektronicznie sterowany silnik wprowadza w ruch oś, na której osadzony jest talerz, obracający się dzięki temu szybko i stabilnie. Zaletą takiego napędu jest to, że nie trzeba nic w nim wymieniać.

Ważną sprawą dla audiofila jest to, w jaki sposób steruje on gramofonem. Ci, którzy chcą takich wrażeń jak użytkownicy sprzętu sprzed lat, powinni wybrać gramofon sterowany ręcznie, ponieważ wszystkie czynności będą mogli ustawiać manualnie. Są także gramofony ze sterowaniem półautomatycznym. Dają one również dużą swobodę, ale ułatwiają użytkowanie dzięki podnoszeniu ramienia i samoczynnemu wyłączaniu. Dla osób, które chcą słuchać winyli, nie trudząc się przy tym zbyt długim ich nastawianiem, najlepszą opcją będzie wybór gramofonu ze sterowaniem automatycznym.

Polecane gramofony
  • 779 zł
  • 1 999 zł
  • 819 zł
  • 1 199 zł
  • 569 zł

Jakie gramofony warto sprawdzić?

Ramię gramofonu z igłą i płyta winylowa.

Na rynku można znaleźć ciekawy sprzęt do odtwarzania winyli i każdy wybierze coś dla siebie.

Gramofon, który jest jednocześnie tani i dobry na początek przygody z winylami to np. Lenco TT-11. Napęd paskowy i sterowanie ręczne to połączenie, które pozwoli poczuć się choć trochę jak słuchacze sprzed dziesięcioleci. Sprzęt działa na popularnych prędkościach obrotu 33 1/3 i 45 RPM.

Niedrogą propozycją dla miłośników stylu retro jest House of Marley Stir It Up EM-JT000-SB. Gramofon ten ma napęd paskowy i jest sterowany ręcznie, więc dla audiofilów będzie to dobre rozwiązanie. Obsługuje on prędkości 33 1/3 oraz 45 RPM. Jest wyposażony we wbudowany przedwzmacniacz oraz złącze USB, które pozwoli zgrać dźwięk z winyla na urządzenia multimedialne.

Napęd paskowy ma także Audio-Technica AT-LP60XHP, ale ułatwieniem w użytkowaniu może się okazać automatyczne sterowanie. Dzięki słuchawkom ATH-250AV można cieszyć się dźwiękiem i nie zakłócać ciszy innym. Gramofon działa na prędkościach obrotowych 33 1/3 oraz 45 RPM.

Na wszystkich trzech prędkościach odtwarzania działa Denon DP-400, zatem także posiadacze płyt obracających się na 78 RPM mogą je na nim odtworzyć. Klasyczny dźwięk będzie się wydobywał dzięki napędowi paskowemu, a ręczne sterowanie sprawi, że audiofile będą mogli samemu nastawić płytę dokładnie tak, jak chcą.

Dla tych, którzy mają inny gust, ale chcą również kupić gramofon świetnej jakości, znakomitą opcją będzie Pioneer DJ PLX-1000. To urządzenie sprawdzi się jako zaawansowany sprzęt didżejski – wszystko dzięki zautomatyzowanemu systemowi sterowania oraz bezpośredniemu napędowi. Gramofon Pioneer jest wyposażony dodatkowo w aluminiowy talerz, bezszczotkowy silnik oraz wbudowaną lampkę doświetlającą. Działa on na typowych prędkościach obrotu, czyli 33 1/3 i 45 RPM.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów