Prezent na 18 dla koleżanki - jak wybrać

Autor: Joanna

Poza „zerowymi” to bez wątpienia najważniejsze urodziny w życiu człowieka. Co wybrać na prezent na 18 dla koleżanki? Proponujemy coś dla zdrowia, dla sportu, i dla domu.

Prezent na 18 dla koleżanki – propozycja nr 1 – aparat do fotografii podwodnej

W życiu liczą się tylko chwile – pod warunkiem, że zostaną uwiecznione na zdjęciu. Cóż warte jest snorklowanie z rekinami wielorybimi, jeżeli po tej zabawie nie pozostanie żaden ślad? Istnieje jeden powód, dla którego w dobie znakomitych aparatów w smartfonach warto kupić cyfrówkę. Fotografia podwodna!

Od lat wiele topowych komórek – flagowców – jest wodoodpornych (wodoszczelnych), zgodnie z normą IPx8, pozwalającą na pełne zanurzenie. Zazwyczaj producent dopuszcza też kąpiele w wodzie słonej. Ale, nie oszukujmy się, konstrukcja urządzenia uniemożliwia wygodną pracę pod wodą, naturalny jest też strach przed ewentualnym zalaniem, np. z powodu rysy czy innego uszczerbku ekranu. Telefon jest narzędziem do komunikacji i pracy, wolimy minimalizować ryzyko uszkodzenia, zwłaszcza drogich modeli.

Co wybrać na prezent na 18 dla koleżanki? „Wszystkoodporne” cyfrówki nie są już tak dopieszczaną przez producentów grupą produktową jak przed dekadą. Nowe modele pojawiają się raz na dwa lata, parę firm w ogóle wycofało się z tego segmentu. Ale w sklepach wciąż znajdziesz wiele atrakcyjnych aparatów w niezłej cenie. Cyfrówka to przede wszystkim wygodne przyciski. To ergonomiczny kształt, wygodny uchwyt. To pasek na dłoń, dzięki któremu jej nie utopisz. To szybka migawka. To wygodny, kilkukrotny zoom optyczny (rybki uciekają – ale przy zachowaniu dystansu są mniej płochliwe). To osobny przycisk do trybu wideo (i możliwość robienia zdjęć w trakcie kręcenia filmu). To mocna lampa LED, przydająca się m.in. przy ustawieniu makro (np. do rafy koralowej).

Co na prezent na 18 dla koleżanki? Weź pod uwagę klasyczne dane w specyfikacji, czyli: rozdzielczość matrycy, zakres ogniskowych, światło i maksymalne ISO. Sprawdź obecność (i rodzaj) stabilizacji. Do tego wielkość i rozdzielczość ekranu. Jasność wyświetlacza jest równie ważna. I pod wodą do zmiany ustawień (np. z trybu podwodnego na makro), i po wynurzeniu, w pełnym słońcu. Kolejna sprawa to „stopień” wodoodporności – tu wyrażany po prostu w metrach (głębokości zanurzenia). Od 3 (do snorklowania w zupełności wystarczy) do nawet 25 m (to już dla poważniejszych nurków). Sprawność działania automatyki – bardzo ważne pod wodą – ciężko ustalić inaczej niż przez lekturę recenzji. Fajna funkcja – wykrywanie twarzy pod wodą i robienie zdjęć w serii. Liczba nieostrych fotek podwodnych cykanych taką „małpką” jest dość duża, przynajmniej 20%... GPS – obecny w droższych modelach (to oczywiste, bo moduł znacząco podnosi cenę). Wyjątkowo przydatny, przecież zdjęcia podwodne robisz w wyjątkowych miejscach, do których chcesz przypisać lokalizację. Niektóre modele umożliwiają nawet dopisanie głębokości (czy wysokości). Jaki wybrać prezent na 18 dla koleżanki? Łączność Wi-Fi to mile widziany dodatek, bo takie unikatowe zdjęcia należy szybko zgrywać i „backupować” – najłatwiej i najszybciej od razu po wyjściu z wody, na komórkę.

Zobacz również inne nasze poradniki prezentowe:

Modele, o których piszemy, to urządzenia „wszystkoodporne”, więc sprawdzą się też w innych sytuacjach. Rowerowych, narciarskich, górskich, przełajowych. Większość przetrwa upadek z 1,5 m, nacisk 100 kg czy stałą ekspozycję na mróz. Kompatybilne akcesoria nie są rzadkością – takie jak do kamerek sportowych. To uchwyty samoprzylepne, na magnes, na przyssawkę, do selfie, na kask, na kierownicę. Zdarzają się nawet modele z kompatybilną podwodną lampą błyskową albo konwerterem „rybie oko”. Wreszcie design. Im prostszy, tym lepszy. Im mniej zakamarków, tym mniej mokrego piasku do usuwania!

Polecane aparaty cyfrowe
 • 3 799 zł
 • 729 zł
 • 999 zł
 • 879 zł
 • 2 379 zł

Prezent na 18 dla koleżanki – propozycja nr 2 – masażer

Chłopaka przyjaciółce nie podarujesz... Ale skuteczny, niedrogi masażer – jak najbardziej. To nie jest urządzenie dla osób starszych, tylko dla osób zmęczonych. Całym dniem w ławce, całym dniem na nogach, całym dniem w pracy.

Co na prezent na 18 dla koleżanki? Zależy, co chcemy masować. Popularna kategoria produktowa: masażer stóp. Urządzenie ma formę niewielkiej miski (wanienki) z tworzywa sztucznego, to takie minijacuzzi. Poza bąblowaniem wody podgrzewa ją (35-48°C), wibruje, emanuje punktowo podczerwienią (narzędzie walki nie tylko z napięciem mięśni, ale też z przeziębieniami), są oczywiście również wałki i rolki. Niektóre modele mają magnes (poprawia krążenie krwi) oraz nakładki z wypustkami, z pumeksu do usuwania naskórka, szczotkową… Są też modele niewykorzystujące wody, za to miękko wyściełane, oferujące masaż pneumatyczny – refleksoterapeutyczny. Trzecia opcja – podstawka wibrująco-grzejąca.

Co na prezent na 18 dla koleżanki? Inny pomysł – poduszka lub pas z płynnie rotującymi rolkami, sterowane pilotem. To technika naciskowa, przypominająca japoński masaż palcami – shiatsu. Do karku i szyi, pleców i ramion, ale także łydek, ud czy stóp. Kolejny patent – mata z komorami powietrznymi, do masażu i rozciągania pleców (na całej długości kręgosłupa), ramion, karku, bioder, lędźwi. Imituje ćwiczenia jogi i stretchingu, a do tego wibruje i grzeje. A może coś tańszego – masażer ręczny z wymiennymi wkładkami. Przypomina golarkę głowicową, masuje ostukowo i grzeje podczerwienią. Robisz to na stojąco lub na siedząco, na sobie lub innej osobie. Popularne i sprawdzone urządzenie! W sklepie internetowym znajdziesz również wiele masażerów pneumatycznych w formie nakładek na fotel, kanapę czy krzesło. Zależnie od stopnia zaawansowania urządzenia możesz wybierać strefy pracy – to zarówno masaż punktowy, rolkowy, wzdłuż kręgosłupa, jak i – nowe pojęcie – kołyskowy. Oczywiście, gadżet może podgrzewać i naświetlać.

Zapoznaj się z naszymi pomysłami na:

Co jeszcze może być prezentem na 18 dla koleżanki? W tej ciekawej kategorii produktowej mamy jeszcze inne wynalazki. Poduszeczki na przeponę – regulują rytm oddechu. Stymulatory elektryczne TENS (ang. transcutaneous electrical nerve stimulation – przezskórna stymulacja nerwów) i EMS (ang. electrical muscle stimulation – elektrostymulacja mięśni) z elektrodami z podkładkami żelowymi, które naklejasz w wybrane miejsca ciała. To wielofunkcyjne urządzenia, wyglądają dość poważnie i „szpitalnie”, mają dziesiątki różnych programów. Czy koleżanka uprawia sport? To może narzędzie anytzakwasowe, do „rozbijania” mięśni po treningu!

Polecane masażery
 • 119,99 zł
 • 199 zł
 • 79,99 zł
 • 349 zł
 • 79,99 zł

Prezent na 18 dla koleżanki – propozycja nr 3 – inteligentny głośnik

Do obsługi asystentów głosowych – systemów Google Home i Amazon Alexa – w ograniczonym zakresie wystarczy smartfon. Lecz specjalny „inteligentny” głośnik słyszy i mówi wyraźniej. A przede wszystkim: wiecznie użytkownika nasłuchuje, czekając na hasło wywoławcze. Nie trzeba nic dotykać ani klikać. Na razie obsługa wciąż po angielsku (i w paru innych językach), polskiego brak.

Jaki wybrać prezent na 18 dla koleżanki? Inteligentny głośnik jest urządzeniem, które „wychwytuje” hasło wywoławcze („OK / Hej, Google” lub „Alexa”), a następujące po nim pytanie czy rozkaz wysyła do chmury. Od zwykłego głośnika Bluetooth technologicznie odróżniają go m.in. zastosowane do tego celu czip oraz moduł Wi-Fi. W chmurze odbywa się przetwarzanie danych. Pracują nad tym inżynierowie oprogramowania i lingwiści, ale przede wszystkim jest to system „samouczący”, perpetuum mobile. Im więcej osób z niego korzysta, tym szybciej i lepiej rozumie. Poznaje nie tylko słowa, składnię i niuanse – całą semantykę języka – ale i specyfikę konkretnego użytkownika. Dostosowuje do niego zachowanie, słownictwo, styl odpowiedzi. Coraz wyraźniej też słyszy jego głos, nawet jeśli jest zakłócany przez dźwięki otoczenia. Sam głośnik również „mówi” coraz ładniej i bardziej naturalnie. Ten samonapędzający się mechanizm bazujący na analizie dużej liczby danych nazywamy – popularne i pojemne hasło – uczeniem maszynowym.

Po błyskawicznej analizie komendy w chmurze głośnik otrzymuje komunikat zwrotny i przekazuje pytającemu odpowiedź lub wykonuje zadanie. Co na prezent na 18 dla koleżanki? Google i Amazon produkują własne głośniki – nazwy firm zawarte są w nazwie modeli. To np. Google Home, Google Home Mini, Google Nest Mini czy Amazon Tap. Coraz popularniejsze stają się również jednostki z ekranami dotykowymi. Wyświetlacz nie tylko pomaga w nadzorowaniu automatyki podłączonych urządzeń (o nich poniżej), ale i pokazuje wyszukiwane informacje czy filmy z YouTube’a, umożliwia rozmowy wideo – jest właściwie tabletem, tyle że o mocno okrojonej funkcjonalności. To np. Google Home Hub czy Amazon Echo Show. Na rynku są też głośniki – i głośniki z ekranami – wytwarzane przez innych producentów (firmy audio czy komputerowe), współpracujące z konkretnym systemem.

Sprawdż także inne nasze propozycje na:

Co można zlecić asystentowi głosem? Co potrafi? Odpowie na zadane pytania, podyktuje przepisy kulinarne, streści wiadomości. Obsłuży kompatybilny serwis muzyczny. Ustawi przypomnienie czy budzik. Wyszuka porzucony na kanapie telefon (wzbudzając w nim sygnał dźwiękowy). Zna gierki i zabawy głosowe. A do tego – i to potencjalnie najciekawsze – obsłuży podłączone urządzenia. Urządzenia obsługiwane głosem mogą być kompatybilne z jednym systemem lub z oboma (albo i z trzecim – Apple HomeKit). Takie informacje zawarte są w specyfikacjach konkretnych gadżetów. Każdy najpierw musi być „wpięty” do domowego obiegu bezprzewodowej obsługi głosem, czyli podłączony do sieci Wi-Fi (bezpośrednio albo przez specjalną centralkę), a następnie skonfigurowany przez odpowiednią aplikację.

Przyjrzyjmy się tym inteligentnym sprzętom po drugiej stronie głośnika – to też dobre prezenty na 18 dla koleżanki! To może być lampa lub żarówka. Odkurzacz automatyczny. Gniazdko, które włączy „wetknięte” urządzenie (np. czajnik elektryczny), a do tego kontroluje pobór energii i umożliwia tworzenie harmonogramów. Kamera z alarmem – zawyje, gdy wykryje ruch, i przekaże obraz na komórkę czy telewizor (może też służyć jako rodzinny interkom). To może być nawet inteligentny termostat. Bo temperaturę pomieszczenia też da się ustawić głosem, mówiąc do inteligentnego głośnika…

 • 1 269 zł
 • 119,99 zł
 • 229 zł
 • 399 zł
 • 99,99 zł
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów