Powerbank – pojemność, typ wejścia. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Autor: Klaudia

Pojemny powerbank to urządzenie, które ratuje człowieka w wielu sytuacjach. Dzisiaj telefon to przecież nie tylko urządzenie do dzwonienia, ale także nawigacja, aparat fotograficzny, przechowalnia plików i danych. Gdy się rozładuje, może pojawić się poważny problem, chyba że pod ręką mamy powerbank.

Powerbank do telefonu, jeśli ma odpowiednią pojemność, może ładować smartfon wielokrotnie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest powerbank
 2. jaką pojemność powinien mieć powerbank
 3. jak wybrać powerbank do telefonu
 4. jak ładować powerbank

Mały powerbank o dużej pojemności – jak działa?

Powerbank do telefonu przydaje się zwłaszcza turystom. Minipowerbank można schować w kieszeni

Powerbank to pojemny, mobilny akumulator do ładowania przenośnych urządzeń. Może ładować nie tylko smartfony, lecz także tablety, głośniki Bluetooth, czytniki e-booków, nawigację GPS, kamery, aparaty itp. Wybrane urządzenie podłącza się do powerbanku za pomocą kabla USB, który użytkownik otrzymuje w zestawie. Powerbanki oprócz pojemności, która jest oczywiście najważniejszym kryterium, różnią się od siebie:

 • typem baterii;
 • natężeniem prądu wyjściowego, od którego zależy czas ładowania danego urządzenia;
 • liczbą portów wyjściowych i ich rodzajem;
 • kompatybilnością z urządzeniami przenośnymi;
 • właściwościami obudowy, która może być wodoszczelna, pyłoodporna, antypoślizgowa.

Wpływ na efektywność powerbanku ma przede wszystkim rodzaj baterii i wielkość pojemności nominalnej. Bateria litowo-jonowa ma mniejszą podatność na rozładowanie niż bateria litowo-polimerowa, jednak ładowanie przebiega wolniej.

CZY WIESZ, ŻE...

Pojemność powerbanku w przypadku urządzeń mobilnych marki Apple to niejedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Powerbank musi mieć bowiem podpięcie typu Apple Lightning lub Apple 30-pin, w zależności od modelu. Inne urządzenia przenośne mogą wymagać USB, mini-USB, micro-USB lub USB typu C – przed zakupem powerbanku musisz sprawdzić, jakich wejść potrzebujesz, ponieważ inaczej nie będzie działał.

Powerbank – jaka pojemność jest potrzebna?

Powerbank o dużej pojemności musi wyróżniać wysoka wartość nominalna, podawana w mAh (miliamperogodzinach). Jednostka ta oznacza sumę wszystkich ogniw znajdujących się w powerbanku. Rzeczywista pojemność urządzenia wynosi około 70% podanej wartości w mAh. Dzieje się tak, ponieważ ogniwa mają niższe napięcie niż port USB. Konwersja napięcia powoduje zmniejszenie dostępnej pojemności.

Im większa jest pojemność, tym więcej ładowań tego samego urządzenia lub ładowania kilku różnych urządzeń zapewni powerbank przed wyczerpaniem akumulatora. Pojemności nominalne wynoszą od około 2000 mAh do nawet 40000 mAh i więcej!

Najdroższy powerbank o największej pojemności dostępny w sklepie internetowym to Xtorm Pro 41600 mAh. Waży niemal 1,5 kg, dlatego można traktować go jako stacjonarny bank energii. Pozwala na to jego pojemność – 41600 mAh. Sprawdza się na przykład jako alternatywne źródło prądu podczas awarii w bloku czy domu. Nieco mniejszą pojemność ma Zendure SuperTank USB-C PD Portable Charger 27000 mAh. Na co dzień świetnie spisują się powerbanki, takie jak: Green Cell PowerPlay 10 10000 mAh, Huawei CP12S 12000 mAh 40 W SuperCharge Power Bank, Xiaomi Redmi 18 W Fast Charger Power Bank 20000 mAh.

Polecane powerbanki
 • 89,99 zł
 • 149,99 zł
 • 169,99 zł
 • 439 zł
 • 108,99 zł

Jak ustalić potrzebną pojemność powerbanku?

Powerbank Reinston 20000 mAh

Nie zawsze potrzebujesz powerbanku o największej pojemności. Często wystarczy mniejsze, lżejsze, ale i nieco mniej pojemne, urządzenie. Aby ustalić, czego dokładnie potrzebujesz:

 • sprawdź pojemność baterii w smartfonie;
 • zastanów się, ile razy w ciągu jednego dnia lub całego wyjazdu bez dostępu do ładowarki i gniazdka potrzebujesz naładować smartfon od zera do pełna;
 • wybierz odpowiednią pojemność powerbanku, odliczając 70% z pojemności nominalnej.

Wybierając powerbank, nie kieruj się tylko jego pojemnością. Zwróć na przykład uwagę, że natężenie prądu wyjściowego ma przełożenie na szybkość ładowania. Port powyżej 3 A ładuje smartfon znacznie szybciej niż powerbank z prądem ładowania 1 A.

Jak ładować powerbank o dużej pojemności?

Aby powerbank służył efektywnie jak najdłużej, należy wykonywać pełne cykle ładowania. Oznacza to, że nie tylko dobrze jest całkowicie rozładować powerbank, ale i naładować go w 100%, co w przypadku urządzeń o dużej pojemności może trochę potrwać. Pamiętaj, że krótkie ładowania mają negatywny wpływ na akumulator.

Jeśli urządzenie będzie nieużywane przez dłuższy czas, przynajmniej jeden raz w ciągu 30 dni należy je zużyć i naładować od zera. Przykład – po powrocie z urlopu sprawdzasz stan naładowania powerbanku – wynosi 40%. Nie musisz go od razu podłączać do gniazdka. Możesz zużyć baterię lub poczekać, aż wyczerpie się jeszcze bardziej i dopiero wtedy ładować powerbank.

PORADA EKSPERTA

Wybierając podróżny powerbank, sprawdź, czy w zestawie znajduje się ochronne etui na urządzenie. Powerbank tego typu powinien być odporny przynajmniej na zachlapanie (najlepiej także na zalanie) i powinien być wyposażony w obudowę, wytrzymałą na czynniki zewnętrzne. Mile widziana jest antypoślizgowa powierzchnia i praca w szerokim zakresie temperatur.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny