Dysk SSD – pojemność i inne kryteria wyboru

Autor: Zosia

Wiele osób zastanawia się, czy dysk SSD to praktyczne urządzenie i czy jest tak naprawdę potrzebny. W wielu sytuacjach może okazać się on trafionym zakupem. Najlepiej widać to po systemie operacyjnym, który po zastosowaniu dysku SSD pracuje znacznie lepiej.

Dysk SSD montowany w komputerze.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co warto wiedzieć o pojemności dysku SSD
  2. jakie są zalety i wady dysków SSD
  3. jaką pojemność dysku SSD i jaki model warto wybrać

Pojemność dysku SSD – wada czy zaleta?

Dysk z napisem SSD wewnątrz komputera.

Dyski SSD są popularnym wyborem. Warto jednak pamiętać, aby zapisywać i przetrzymywać na nich jedynie te dane, które musimy. Jednym z kryteriów, na który zwracamy uwagę przy zakupie, jest pojemność dysku SSD. Niestety, w wielu przypadkach jest ona dużą wadą tych urządzeń. Na rynku dostępne są modele o bardzo dużej pojemności, nawet terabajtowe, ale zazwyczaj wynosi ona 256 GB. Jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała nieco inaczej, gdyż kupno dysku SSD o pojemności np. 64 GB było bardzo dobrym wyborem. Jednak mimo rozwoju technologii, pojemność w tychże dyskach pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Aczkolwiek jest szansa, że za jakiś czas dyski SSD pod względem tego parametru dościgną tzw. dyski talerzowe, charakteryzujące się większą pojemnością. Pojemność nie jest jedynym minusem tych podzespołów. Nie należą one bowiem do zbyt żywotnych modeli dysków. Wiąże się to w głównej mierze z faktem, że kości pamięci w najsłabszych tego typu urządzeniach są w stanie przetrzymać 10 000 tzw. cyklów zapisu. W nieco bardziej zaawansowanych modelach wartość ta rośnie kilkadziesiąt razy. Nierzadko zdarza się, że producenci w specyfikacji podają wartości plus-minus, czyli nie do końca oszacowane. Tak więc rzeczywista pojemność dysku może być różna. W praktyce często sięgamy po laptopy wyposażone w takie dyski. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli urządzenie służy nam do pracy czy nauki. Przykładem może być Lenovo Yoga S740-14IIL 14" Intel® Core™ i5-1035G4 - 8GB RAM - Win10. W tym przypadku pojemność dysku SSD w laptopie wynosi 512 GB, co już jest niezłą wartością.

  • 439 zł
  • 1 319 zł
  • 1 499 zł
  • 1 699 zł
  • 379 zł

Zalety dysków SSD – co warto wiedzieć?

Dłoń męższyzna, a w niej dysk SSD, połączy kablem USB z laptopem.

Pojemność dysku SSD, choć ważna, nie jest jedynym kryterium, które można rozpatrywać w kategorii wad i zalet. Jednym z największych atutów tych dysków jest ich odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zwłaszcza te mechaniczne. Wynika to głównie z ich budowy. Składają się one wyłącznie z podzespołów elektronicznych, umieszczonych w szczelnej obudowie. Dla porównania, w dyskach talerzowych jest dużo więcej różnego rodzaju ruchomych części. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia mechanicznego tego podzespołu – jeśli tylko przypadkowo upuścimy taki dysk, to możemy być pewni, że zostanie on uszkodzony.

Jeśli cenimy sobie cichą pracę urządzeń elektronicznych, to dyski SSD właśnie do takich należą. To duży atut. Jeśli nasz komputer ma kilka lat, to pracę dysku zazwyczaj słychać coraz głośniej, co wiele osób może irytować. Może zdarzyć się nawet, że dysk będzie jednym z najgłośniej pracujących podzespołów naszego sprzętu. Co więcej, hałasu dysku talerzowego nie będziemy w stanie zniwelować żadnym chłodzeniem, w przeciwieństwie np. do procesora czy karty graficznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że dysk SSD, bez względu na jego pojemność, jest jednym z najbardziej energooszczędnych podzespołów. Zużycie energii jest kilkunastokrotnie niższe niż w przypadku modeli komputerów z dyskami typu talerzowego. To dobra wiadomość dla osób pracujących na laptopach wyposażonych w te dyski. Z reguły niższy pobór energii sprawi, że będziemy mogli pracować dłużej bez konieczności podłączania urządzenia do zasilania.

Dysk SSD – jaką pojemność i jaki model warto wybrać?

Wybierając dysk SSD, zazwyczaj kierujemy się jego pojemnością i wydajnością. Wydajność to nic innego, jak czas dostępu, prędkość, z jaką są odczytywane, a następnie zapisywane dane. Tutaj przewaga dysków SSD nad modelami talerzowymi jest bardzo wyraźna. Warto dodać, że wydajność i pojemność są uzależnione od ceny. Z dostępnych na rynku wewnętrznych dysków SSD dobrze jest zwrócić uwagę na GoodRam CX400 512GB o pojemności 512 GB. W tym dysku maksymalna prędkość odczytu wynosi 550 MB/s, a prędkość zapisu – 490 MB/s. Kolejnym sprawdzonym, godnym polecenia tego typu podzespołem jest Crucial MX500 500GB, o typie podłączenia SATA III i formacie 2,5 cala. Na rynku nie brakuje także dobrych zewnętrznych dysków SSD. Przykładem może być Adata SD700 512GB o typie podłączenia USB 3.2 Gen 1. Alternatywna propozycja to Samsung T5 500GB USB 3.1 w kolorze niebieskim. Ten dysk jest stosunkowo lekki, wytrzymały, z szybkim transferem danych na poziomie 540 MB/s. Producent zapewnia, że urządzenie wytrzyma upadek nawet z wysokości 2 metrów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link