Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Jaki do telewizora, a jaki do gier?

Autor: Jarek Osłowski

Chciałbyś zwiększyć miejsce na dane w komputerze czy innym urządzeniu i zastanawiasz się, jaki dysk zewnętrzny będzie najlepszy? Dyski SSD mają wyraźne przewagi w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi (HDD). Są znacznie szybsze, cichsze, a także zużywają mniej energii. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty i może przyprawić o zawrót głowy. Ale spokojnie, nasz poradnik pomoże ci w podjęciu decyzji, jaki dysk zewnętrzny wybrać.


Dostępne rodzaje dysków zewnętrznych

Twarde dyski zewnętrzne, nazywane też często potocznie pamięcią zewnętrzną, dzielą się na dwa rodzaje. Oczywiście mówimy tu o podstawowym podziale ze względu na technologię, w jakiej nośnik danych został wykonany. Jeśli się zastanawiasz, jaki dysk zewnętrzny kupić, aby rozszerzyć miejsce na dane w komputerze czy innym urządzeniu, będziesz musiał wybrać pomiędzy dyskiem HDD (ang. hard disk drive) a SSD (ang. solid state drive). Choć możesz kupić np. dysk zewnętrzny HDD 2TB, a także dysk zewnętrzny SSD o takiej samej pojemności, to występują między nimi wyraźne różnice. Opiszemy pokrótce każdą z tych technologii, a więcej informacji możesz znaleźć w artykule Dysk zewnętrzny – HDD czy SSD?.

 

Jaki dysk zewnętrzny wybrać – może HDD?

Tradycyjne dyski HDD składają się z ruchomych części – talerzy (dlatego też bywają nazywane dyskami talerzowymi) oraz głowicy. Do przechowywania danych wykorzystuje się w nich właśnie wirujące talerze magnetyczne. Dane są przetwarzane przez głowice odczytująco-zapisujące – z tego też powodu wydają charakterystyczny odgłos wirowania. Wykorzystanie ruchomych części sprawia, że te dyski są podatne na uszkodzenia. Są też dość duże i wolne w porównaniu z dyskami SSD, o których więcej w następnym akapicie. Jeśli zaś chodzi o pojemność, to dysk zewnętrzny HDD 1 TB jest obecnie takim minimum, po które warto sięgnąć.  

 • 249 zł
 • 239 zł
 • 469 zł
 • 349 zł
 • 449 zł
 • 249 zł
 • 369 zł
 • 519 zł
 • 249 zł
 • 1 199 zł
 

Który dysk zewnętrzny kupić? – SSD to świetna alternatywa dla HDD

Dyski SSD (zwane też dyskami półprzewodnikowymi) mają mniej ruchomych części niż tradycyjne dyski twarde. W przeciwieństwie do HDD (które przechowują dane na wirującym talerzu lub talerzach, do których dostęp zapewnia ruchoma głowica magnetyczna) dyski SSD wykorzystują do zapisywania danych pamięć flash. Dlatego są bardziej wytrzymałe, cichsze, a także pobierają mniej energii. Choć główną ich przewagą jest szybkość działania. Nośniki SSD są nawet dwukrotnie szybsze od urządzeń HDD. Dyski półprzewodnikowe to obecnie najbardziej polecane dyski zewnętrzne, trzeba jednak dodać, że są też droższe od tradycyjnych. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym typie dysków, przeczytaj artykuł Co to jest dysk SSD i który model warto kupić?.

 

Jaki dysk przenośny kupić? – rodzaje nośników SSD

W przypadku wewnętrznych dysków SSD (jak również HDD) ważny jest rodzaj złącza (format). Dwa najpopularniejsze to M.2 i 2,5-calowe. Występują jeszcze PCIe i U.2, a w starszych komputerach spotkać można mSATA. Jednak gdy się zastanawiasz, jaki dysk zewnętrzny kupić, to rodzaj złącza nie gra roli. Wszystkie przenośne dyski SSD możesz podłączyć do laptopa czy innego urządzenia, korzystając ze złącza USB – najnowsze nośniki mają standard USB 3.2 Gen 2. Dzięki temu mogą odczytywać i zapisywać dane z prędkością nawet 1050 MB/s.

Jeśli chodzi o format, to w dyskach zewnętrznych (jak również w laptopach) stosuje się 2,5 cala. Nośniki wykonane w tym formacie są małe, lekkie, idealnie nadają się do urządzeń mobilnych. Nie wymagają także, w przeciwieństwie do dysków 3,5-calowych, zewnętrznego zasilania.

Poza typem łącza (i co z tym związane, szybkością odczytu oraz zapisu) ważnym aspektem, gdy się zastanawiasz, jaki dysk zewnętrzny wybrać, jest też pojemność nośnika. Najpopularniejsze pojemności dysków zewnętrznych SSD zawierają się pomiędzy 500 GB a 4 TB (przypomnienie dla mniej zorientowanych w temacie – 1 TB to 1024 GB). W miarę optymalny wybór to raczej dysk zewnętrzny SSD 1 TB. Mniejszy, np. 500 GB, może być już niewystarczający. Chyba że masz pewność, że nie będziesz gromadził naprawdę dużej liczby danych.  

 • 579 zł
 • 369 zł
 • 579,99 zł
 • 369 zł
 • 369 zł
 • 289 zł
 • 579,99 zł
 • 529 zł
 • 449 zł
 • 449 zł


Jaki dysk zewnętrzny do gier kupić?

Współczesne gry wideo zajmują bardzo dużo miejsca na dane, często jest to nawet kilkaset gigabajtów. Dyski SSD to świetny sposób nie tylko na rozszerzenie pamięci masowej, ale również przyspieszenie czasu wczytywania gier. Nie każdemu jednak podoba się perspektywa instalacji nośnika we wnętrzu komputera. I tu właśnie z pomocą przychodzą zewnętrzne dyski SSD oferujące podobne prędkości odczytu i zapisu jak ich wewnętrzne odpowiedniki, ale z możliwością łatwego podłączenia oraz przenoszenia z jednego urządzenia do drugiego.

Jaki dysk zewnętrzny do gier na konsole nowej generacji kupić? Zewnętrzny dysk SSD to nie tylko świetny sposób na rozszerzenie pamięci masowej w przypadku PC, ale również konsol do gier. W tym przypadku możliwe jest także uruchamianie gier bezpośrednio z dysku półprzewodnikowego.

Aby nośnik danych był kompatybilny z konsolą Sony PlayStation 5 (której dysk wewnętrzny ma pojemność 825 GB – dość szybko może zostać zajęta), musi mieć minimum 250 GB, a maksimum 8 TB pojemności. Powinien także wspierać następujące standardy USB – od USB 3.0, przez USB 3.1 Gen 1 / Gen 2, do wszystkich typów USB 3.2. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak rozszerzyć pamięć w przypadku starszej generacji konsoli Sony – PlayStation 4 – to zachęcamy do lektury artykułu Dedykowany dysk dla PlayStation 4 – jakie ma zalety?

Jeśli się zastanawiasz, jaki dysk zewnętrzny wybrać w przypadku konsoli Microsoft Xbox Series X, to musi mieć on pojemność minimum 128 GB (choć zalecamy zakup nośnika o większej pojemności) oraz złącze USB obsługujące standard minimum 3.0.

 


Dysk zewnętrzny do telewizora – który kupić?

Zakup dysku zewnętrznego to także bardzo dobry pomysł, jeśli lubisz nagrywać treści pokazywane w telewizji – czy to filmy/seriale, transmisje sportowe, czy też programy. I nie tylko – również wtedy, jeśli masz zapisane pliki na komputerze (np. zdjęcia czy filmy) i chciałbyś oglądać je na dużym ekranie. Dysk zewnętrzny świetnie spisze się w obu wymienionych wyżej przypadkach. Jeśli się zastanawiasz, jaki dysk zewnętrzny do telewizora LG, Samsung czy innych producentów będzie odpowiedni, to przede wszystkim sprawdź w specyfikacji urządzenia, jaki standard ma złącze USB – tak aby był on kompatybilny z tym w telewizorze oraz przenośnym nośniku danych.

 

Jaki dysk przenośny wybrać – podsumowanie

Warto też wspomnieć na koniec, że można znaleźć dyski zewnętrzne, które potrafią znacznie więcej niż tylko przechowywać dane. Niektóre z nich mają czytniki kart SD (i umożliwiają np. przesyłanie materiałów filmowych z kamery lub drona), inne – wbudowaną łączność Wi-Fi i mogą pełnić też funkcję małego serwera multimediów, łącząc się z więcej niż jednym urządzeniem jednocześnie.

Odpowiedź na pytanie, jaki dysk zewnętrzny kupić, będzie, jak zawsze, zależała od twoich preferencji oraz budżetu. Jeśli ten ostatni jest niewielki, w grę wchodzić będą przede wszystkim dyski HDD. Podobnie wybierz ten rodzaj nośnika, jeśli potrzebujesz naprawdę dużo miejsca na dane – ich maksymalne pojemności są większe niż dysków półprzewodnikowych. Dla większości użytkowników najlepszym wyborem będzie jednak dysk SSD ze względu na dużo lepszą szybkość odczytu i zapisu danych, a także mały format. Większość tych urządzeń zmieści się w kieszeni.

Pomocą w wyborze odpowiedniego dla ciebie dysku SSD może być nasz Ranking dysków SSD. Powodzenia!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny