Co to jest dysk SSD i który model warto kupić?

Maciej Jagodziński

Co zrobić, aby przyśpieszyć działanie swojego starego laptopa? Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana dysku twardego na SSD. Tego typu dyski są dużo szybsze i dużo bardziej wydajne, niż tradycyjne dyski HDD. Jaki dysk SSD wybrać?


Co to jest dysk SSD?

Dysk SSD do laptopa to unowocześniona wersja dysków talerzowych HDD. Podstawową różnicą między nimi jest szybkość i głośność pracy. Stare dyski typu HDD składają się z obrotowego dysku, na którym zapisywane są dane. Dysk ten, obraca się podczas wykonywania operacji. Takie rozwiązanie ma swoje wady, bo dysk ma ograniczoną prędkość obracania. Dyski SSD do laptopa, w budowie przypominają popularne pendrive – nie posiadają ruchomych części. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zużywają dużo mniej energii, pracują dużo ciszej i mają nieograniczone możliwości zwiększenia prędkości zapisu danych.

 

Jaki dysk SSD wybrać?

Odpowiedni wybór dysku SSD do laptopa to kwestia szalenie istotna, jeśli chcemy zwiększyć wydajność swojego komputera. Aby wybrać odpowiedni, trzeba oszacować, do czego tak naprawdę służy nam laptop? Gdy głównie korzystamy z komputera tylko w celu przeglądania Internetu, czy odbierania poczty elektronicznej, nie będzie nam potrzebny najbardziej wydajny, przy czym najdroższy dysk, który znajdzie zastosowanie w laptopach gamingowych lub przy kreacji video czy grafik.

Na samym początku musimy sprawdzić, jaki typ złącza ma laptop, w którym chcemy wymienić dysk. Starsze laptopy najczęściej korzystają z popularnego kiedyś złącza SATA, umożliwiającego podłączenie dysków talerzowych. Nowsze laptopy mają już o wiele szybsze złącze PCI–Express. Zatem jaki dysk SSD do laptopa wybrać? Zgodny z posiadanym złączem!

W laptopach stosowane są dyski o wielkości 2,5 cala. Jest to przyjęty standard ze względu na gabaryty laptopów. Ciekawostką jest fakt, że dyski SSD nie zajmują tyle miejsca, ile dyski talerzowe, ale producenci postanowili budować dyski rozmiarowo identyczne z ich starszymi poprzednikami, po to, aby ułatwić montaż.

 

Jakie są rodzaje dysków SSD?

Dyski ze złączem SATA to najstarsze rozwiązanie stosowane przez producentów. Złącze te doczekało się trzech odsłon, które różnią się szybkością transmisji danych. Najnowsza wersja SATA III pozwala na transfer 600MB/s. Złącza SATA są stosowane do tej pory, szczególnie w sprzętach z niskiej półki, lub takich, które nie są wykorzystywane do wymagających zadań. Dyski ze złączem SATA są najtańszą opcją dostępną na rynku. Dyski SSD do laptopa ze złączem SATA są najbardziej popularnymi podzespołami.

Drugi rodzaj złącza to PCI–Express, które oferuje przepustowość nawet do 16 GB/s, jednak niewiele jest dostępnych urządzeń na rynku konsumenckim, które są w stanie osiągnąć takie wartości. Pełnię tego łącza wykorzystają bardzo drogie sprzęty profesjonalne. Dyski SSD do laptopa ze złącezm PCI-Express, podobnie jak te ze złączem M.2, wyglądem przypominają kości ram.

Trzecim rodzajem złącza jest M.2. Jest to rozwiązanie umożliwiające transfer na poziomie od 600 MB/s do 8000 MB/s. Wynika to z możliwości podłączenia tego typu dysku zarówno pod złącze SATA jak i złącze PCI–Express, stosując odpowiednie adaptery. Należy pamiętać, że złącze SATA oferuje maksymalny transfer na poziomie 600 MB/s, maksymalny transfer złącza PCI–Express 3.0 to 4000 MB/s, natomiast złącze PCIe 4.0 oferuje prędkość transmisji danych maksymalnie do 8000 MB/s. Aby osiągnąć takie prędkości, płyta główna laptopa musi jednak wykorzystywać protokół NVMe, który jest spotykany już w najtańszych laptopach. Dyski SSD do laptopa ze złączem M.2 to trzecie pod względem popularności tego typu podzespoły.

Jaki dysk SSD do laptopa ze złączem SATA wybrać?

Ze względu na to, że złącze SATA pozwala na maksymalną prędkość do 600 MB/s, ważne jest aby zastanowić się, jak będziemy korzystać z laptopa. Dla niewymagających użytkowników, przeglądających Internet, korzystających z poczty elektronicznej czy dokonujących drobnych korekt zdjęć, wystarczy dysk SSD do laptopa z niższej półki cenowej.

Wymagający użytkownicy powinni skierować uwagę na dyski SSD do laptopa z wyższą prędkością zapisu i odczytu. Warto pamiętać o możliwościach posiadanego sprzętu, ponieważ nawet najdroższy dysk, nie da oczekiwanych efektów, jeśli płyta główna nie będzie obsługiwała odpowiednich protokołów.

 

Jaki dysk SSD wybrać do laptopa ze złączem PCI–Express?

Z racji tego, że złącze PCI–e jest najszybszym oferowanym rozwiązaniem, każdy wybór dysku SSD do laptopa będzie miał swoje uzasadnienie. Mniej wymagający użytkownicy na pewno zauważą różnicę, bez względu na jaki model się zdecydują. Bardziej wymagający, muszą poważnie zastanowić się czy kupno najdroższego dysku SSD do laptopa będzie zasadne, ponieważ nie wszystkie płyty główne pozwolą osiągnąć maksymalną prędkość dysku.

 

Jaki dysk SSD do laptopa ze złączem M.2 wybrać?

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, warto zwrócić uwagę na specyfikację płyty głównej i reszty podzespołów, zanim kupimy dysk SSD do laptopa. Ogromną zaletą złączą M.2 jest jego możliwość podłączenia zarówno poprzez złącze SATA , jak i PCI–e. Należy pamiętać o możliwościach każdego z tych złącz. Dysk SSD do laptopa o prędkości transmisji danych 4000 MB/s, podłączony poprzez złącze SATA osiągnie maksymalną prędkość 600 MB/s.

Jaki dysk SSD wybrać ze względu na pojemność?

Nawet na najmniejszych oferowanych dyskach SSD, bez problemu zainstalujemy najnowsze systemy operacyjne oraz wszystkie podstawowe aplikacje, czy nawet niektóre gry. Kwestia pojemności dysku jest bardzo indywidualną preferencją. Gracze i twórcy filmowi, powinni skierować swoją uwagę na dyski przynajmniej 1TB, aby bez problemu pomieścić wszystkie dane. Najbardziej wszechstronne dyski SSD, to te o pojemności 512 GB. Pomieszczą liczne zdjęcia, aplikacje, czy kilka nowych gier. Dyski SSD o pojemności 128GB i 256GB polecane są dla użytkowników mniej wymagających, którzy albo nie potrzebują dużo miejsca na dysku, albo mają dodatkowe dyski zewnętrze.
 

Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę

W dyskach SSD zastosowano trzy rodzaje pamięci. Pierwszy z nich to MLC (Multi Layer Cell). Ten rodzaj posiada dwubitowe komórki i oferuje najdłuższą żywotność. Drugi typ to TLC (Triple Layer Cell), posiada trzybitowe komórki, jest nieco mniej żywotny i wolniejszy niż MLC. Jest najczęściej stosowany w budżetowych konstrukcjach. Trzeci rodzaj pamięci to QLC (Quad Layer Cell). Czterobitowa konstrukcja komórek, pomimo zdecydowanie większej pojemności, charakteryzuje się największą zawodnością.

Protokół komunikacyjny NVMe, to rozwiązanie, które ma na celu maksymalnie przyśpieszyć prędkość transmisji danych. Może występować w interfejsach SATA. Wyróżniamy też dwie technologie produkcji – NAND i V–NAND. Obie są rodzajem pamięci nieulotnej, ale różnią się budową. Komórki kości typu NAND są ułożone w orientacji poziomej. Jest to najczęściej używana forma, również w postaci pamięci flash. V–NAND różni się od NAND tym, że komórki zostały ułożone również pionowo. Pozwala to na zwiększenie ilości informacji.

  • 129,99 zł
  • 149,99 zł
  • 209 zł
  • 84,99 zł
  • 84,99 zł
  • 182,19 zł
  • 89,99 zł
  • 499 zł
  • 79,99 zł

O czym warto pamiętać?

Po wyborze odpowiedniego dysku SSD do laptopa, pozostaje kwestia starego dysku HDD czy też SSD, który był zamontowany w laptopie. Jeśli jest nadal sprawny, a powodem zmiany była chęć przyśpieszenia laptopa, można taki dysk zamontować do kieszeni zewnętrznej i po sformatowaniu, korzystać z niego jak z dysku przenośnego.

Zadając pytanie jaki dysk SSD wybrać? Warto mieć na uwadze, że często cena idzie w parze z jakością i niektóre najtańsze dyski SSD, mogą stawiać opór przy instalacji systemu, na starszym sprzęcie. Ale to, czego sami nie będziemy w stanie zrobić, serwis komputerowy wykona bez większego problemu.

Zobacz ranking najlepszych dysków SSD

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!