Młynek do kawy – jaki najlepiej wybrać? Poradnik zakupowy

Autor: Anna

Nic tak nie pobudza o poranku, jak zapach i smak świeżo zmielonej kawy. Dlatego w kuchni każdego miłośnika tego napoju powinien znaleźć się młynek do kawy. Na rynku dostępne są różne modele, zatem wybór może przysporzyć pewnych trudności. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy młynek do kawy.

zmielona kawa w młynku do kawy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje młynków do kawy
 2. jaki jest najlepszy młynek do kawy
 3. czym kierować się przy zakupie młynka do kawy

Jakie są rodzaje młynków do kawy?

młynek do kawy Bosch MKM6000

W sklepach można spotkać różne rodzaje młynków do kawy. Urządzenie może miażdżyć lub rozcinać ziarna na kawałki. Właśnie to w głównej mierze wpływa na smak i aromat napoju. Różnice polegają także w sposobie działania – wyróżnia się młynki do kawy automatyczne (za mielenie ziaren odpowiada wbudowany mechanizm) oraz ręczne (użytkownik sam wpędza ostrza w ruch).

Wyróżnia się także udarowe i żarnowe młynki do kawy. W pierwszym przypadku urządzenie ma wbudowane ostrza, które rozcinają ziarna kawy na mniejsze kawałki – im dłużej są poddawane obróbce, tym są drobniejsze. Ich największym minusem jest to, że bardzo szybko się nagrzewają. Trzeba pamiętać, że wysoka temperatura zmienia smak kawy na gorzki.

Żarnowe młynki do kawy zamiast ostrzy mają wbudowane stalowe lub ceramiczne żarna. Zamiast rozcinać ziarna na mniejsze kawałki, miażdżą je. Nie tylko zapobiega to wzrostowi temperatury (a tym samym zmianie smaku i zapachu kawy), ale także sprawia, że cały proces mielenia kawy przebiega szybciej i sprawniej. Wielu baristów jest zdania, że najlepszy młynek do kawy ma żarna, a nie ostrza.

Polecane młynki do kawy
 • 219 zł
 • 419 zł
 • 69,99 zł
 • 489 zł
 • 89 zł

Jaki jest najlepszy młynek do kawy?

młynek do kawy DeLonghi KG89

Każdy chce wybrać najlepszy młynek do kawy, jednak wybór nie zawsze jest prosty. Przed dokonaniem zakupu warto porównać kilka modeli różnych producentów. Czasami nieznaczne różnice w parametrach, mogą odpowiadać za lepsze działanie i trwałość urządzenia.

Dobry młynek żarnowy można znaleźć w ofercie DeLonghi. Jest to model DeLonghi KG 521. Zastosowano w nim żarna stalowe, które wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na zniszczenia (np. w przypadku mielenia bardzo twardych ziaren). Użytkownik może samodzielnie regulować stopień zmielenia. Moc urządzenia wynosi 150 W, dzięki czemu sam proces mielenia kawy nie trwa zbyt długo. W młynku mieści się aż 350 g ziaren.

Za najlepszy młynek do kawy użytkownicy uznali Caso Germany Barista Flavor 1832. Jest on wyposażony w odporne na uszkodzenia żarna ze stali nierdzewnej. Jego moc to aż 150 W. Urządzenie jest wyposażone w regulację stopnia zmielenia ziaren, dzięki czemu można przygotować napój zgodnie ze swoimi preferencjami – łagodny, średni lub intensywny smak. W pojemniku mieści się aż 300 g kawy. Do obudowy młynka przymocowano antypoślizgowe nóżki, co zwiększa bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Za dobry młynek żarnowy można uznać też Saeco M50. Wyposażono go w żarna ze stali nierdzewnej o stożkowym kształcie. Charakteryzują się one obecnością wewnętrznego stożka i zewnętrznego pierścienia. Zmielone ziarna kawy są ściągane grawitacyjnie w dół, co pozwala uzyskać mniejsze prędkości obrotowe, a tym samym niższą temperaturę mielenia. Moc tego młynka to 140 W, a pojemność 450 g. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają antypoślizgowe nóżki.

Jeżeli chodzi o najlepszy młynek do kawy, w którym zastosowano noże, można polecić model Bosch TSM6A013B. Jego moc to aż 180 W, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na to, aż ziarna zostaną odpowiednio zmielone. Urządzenie może pomieścić jednorazowo 75 g kawy. Jest ono bezpieczne w użytkowaniu ze względu na zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem i pracą bez pokrywy.

Polecany nożowy młynek do kawy to również Black&Decker BXCG150E. Zastosowano w nim dwuskrzydłowe noże ze stali nierdzewnej. Jego moc to 150 W. Urządzenie mieści 50 g kawy. Bezpieczeństwo podczas pracy zapewniają antypoślizgowe nóżki i zabezpieczenie przed pracą bez pokrywy.

Czym kierować się przy zakupie młynka do kawy?

Najlepszy młynek do kawy to takie urządzenie, które spełnia wszystkie oczekiwania jego użytkownika. Dlatego przed jego zakupem ważne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na rodzaj młynka: żarnowy lub nożowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednakże modele z żarnami są uznawane za lepsze, trwalsze i wydajniejsze.

Inne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to:

 • pojemność zbiornika na kawę,
 • moc urządzenia,
 • możliwość regulowania stopnia zmielenia ziaren (im więcej ustawień, tym lepiej),
 • możliwość ustawienia ilości porcji do zmielenia,
 • zabezpieczenia podczas pracy (np. antypoślizgowe nóżki, pokrywy zabezpieczające).

Warto także sprawdzić, czy elementy urządzenia są do wyczyszczenia i konserwacji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link