Jaki odkurzacz centralny wybrać? Porady i wskazówki

Autor: Anna

Odkurzacz centralny to urządzenie, które najczęściej wybierają właściciele domów, ponieważ w przypadku mieszkań to rozwiązanie nie jest opłacalne. Odkurzacze centralne w znacznym stopniu różnią się od tradycyjnych modeli.

instalacja centralnego odkurzacza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest odkurzacz centralny
 2. jaki odkurzacz centralny wybrać
 3. na jakie modele odkurzaczy centralnych warto zwrócić uwagę
 4. co zamiast odkurzacza centralnego kupić do mieszkania

Co to jest odkurzacz centralny?

kobieta odkurza podłogę

Odkurzacz centralny nie jest typowym urządzeniem domowym, tylko specjalnym systemem, w którego skład wchodzą następujące elementy:

 • agregat, 
 • gniazda ssące, rozmieszczone w różnych pomieszczeniach w domu,
 • rury, które pozwalają na podłączenie agregatu z gniazdami ssącymi,
 • rura teleskopowa z wężem oraz szczotką do sprzątania, czyli tradycyjny element odkurzacza.

Aby rozpocząć centralne odkurzanie, należy podłączyć elastyczny wąż do gniazda ssącego w sprzątanym pomieszczeniu. Dyszą i ssawką posługujemy się w ten sam sposób, co klasycznym odkurzaczem. Zanieczyszczenia nie trafiają jednak do małego zbiornika, ale są przenoszone rurami do agregatu. Jedną z najważniejszych funkcji odkurzaczy centralnych stanowi całkowite wyeliminowanie z cyrkulacji zasysanego powietrza, dzięki czemu w domu jest dużo czyściej. Powietrze, którym oddychają mieszkańcy, jest o wiele lepszej jakości, a dodatkowo zmniejsza się możliwość pojawienia się alergii.

Jaki odkurzacz centralny wybrać?

Decydując się na zakup centralnego odkurzacza, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego moc, ponieważ to właśnie ten parametr decyduje o sile ssania. W przypadku posiadania dużego domu należy pamiętać o tym, że w ścianach jest wiele zakrętów i rozgałęzień, a więc powietrze napotka większy opór. Po drugie trzeba zwrócić uwagę na typ centralnego odkurzacza w domu. W modelu kompaktowym, czyli jednoczęściowym, wszystkie elementy (to jest: silnik, separator, zbiornik na zabrudzenia) są umieszczone w jednej obudowie. W modelu split, czyli dwuczęściowym, silnik występuje osobno i może być dzięki temu większy. Ostatnim ważnym aspektem jest hałas, zwłaszcza jeśli agregat ma znajdować się blisko salonu lub sypialni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na model o mniejszej sile hałasu, gdyż zapewni to spokój w trakcie snu lub wypoczynku.

Polecane odkurzacze
 • 2 399 zł
 • 829 zł
 • 1 199 zł
 • 1 139 zł
 • 1 189 zł

Na jakie modele odkurzaczy centralnych warto zwrócić uwagę?

odkurzacz centralny Columbia Vac CV 12S

Można zdecydować się na zakup całego zestawu systemu centralnego odkurzania lub też samodzielnie skompletować poszczególne części. Wśród proponowanych modeli odkurzaczy centralnych warto wyróżnić następujące:

 1. Columbia Vac CV 12S – to odkurzacz centralny o mocy 1200 W, którego pojemność zbiornika wynosi 20 litrów, a poziom hałasu to 56 dB. Taki odkurzacz nadaje się do domu, którego powierzchnia nie przekracza 200 metrów kwadratowych. 
 2. Columbia Vac CV 16S – to odkurzacz centralny o większej mocy, wynoszącej 1600 W, ale o nieco wyższym poziomie hałasu, czyli 61 dB. 
 3. Columbia Vac SU-3 – to separator, potrzebny do odkurzacza centralnego, który ma wygodny uchwyt oraz elastyczny wąż.

Co zamiast odkurzacza centralnego kupić do mieszkania?

Osoby posiadające mieszkania i na co dzień używające tradycyjnego odkurzacza zwykle nie mogą kupić urządzenia centralnego. Dzieje się tak ze względu na brak możliwości umieszczenia agregatora oraz zbyt małą powierzchnię mieszkania. W takim wypadku warto zdecydować się na odkurzacz automatyczny, który samodzielnie chodzi po mieszkaniu i sprząta. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo interesujących odkurzaczy automatycznych w niskich cenach. Wśród proponowanych modeli da się wyróżnić następujące:

 1. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro – to wysokiej jakości odkurzacz automatyczny ze stacją dokującą, który nie tylko odkurza, ale także mopuje. Najważniejsze parametry:

  • czas pracy: 110 minut;
  • czujniki: antykolizyjny, krawędzi, odległości, optyczny, optyczny vSLAM (kamera), uskoku podłoża;
  • sterowanie: za pomocą smartfona;
  • funkcje dodatkowe: asystent głosowy, funkcja lokalizacji, funkcja mopa, kontrola ilości wody, pauza/tryb wznawiania, powrót do stacji dokującej na życzenie użytkownika, sprzątanie wybranych pomieszczeń.
 2. iRobot Roomba i7+ – to odkurzacz, który posiada 3-stopniowy system czyszczenia z dwiema gumowymi szczotkami. Urządzenie oferuje funkcję automatycznego wykrywania brudu. Najważniejsze parametry:

  • czas pracy: 75 / 120 minut;
  • czujniki: antykolizyjny, krawędzi, kurzu, odległości, odometr, optyczny kierunku ruchu, optyczny vSLAM (kamera), przeciw zaplątaniu się w kable, przeszkód, uskoku podłoża, wykrywający zabrudzone miejsca;
  • sterowanie: za pomocą smartfona;
  • funkcje dodatkowe: 3-stopniowy system odkurzania, powrót do stacji dokującej na życzenie użytkownika, sprzątanie wybranych pomieszczeń, współpraca z Google Assistant i Amazon Alexa.
 3. Roborock S6 – to robot z bardzo pojemnym zbiornikiem na kurz, a dodatkowo pracę urządzenia można samodzielnie zaprogramować. Najważniejsze parametry:

  • czas pracy: 180 minut;
  • czujniki: antykolizyjny, krawędzi, kurzu, odległości, przeciw zaplątaniu się w kable, przeszkód, uskoku podłoża;
  • sterowanie: za pomocą smartfona;
  • funkcje dodatkowe: funkcja mopa, inteligentne wykrywanie brudu, powrót do stacji dokującej na życzenie użytkownika.

Odkurzacze automatyczne świetnie sprawdzą się w mieszkaniach i małych domach zamiast odkurzacza centralnego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link