Data publikacji: 5 lipca 2017
Autor: Ewa
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jaki odkurzacz kupić? Wybierz najlepszy odkurzacz!

Poleć znajomemu Drukuj

Od bardzo małych i poręcznych, których nie trzeba podłączać do prądu, po duże urządzenia, które nie tylko dokładnie zbierają najmniejsze zanieczyszczenia, ale i służą do prania dywanów oraz zasłon. Odkurzacz jest jednym z podstawowych urządzeń AGD w domu. Wybierając odkurzacz musisz zwrócić uwagę na: jego typ, moc silnika, siłę ssania oraz system filtracji.Na co powinno się zwrócić uwagę kupując odkurzacz?


W ofercie sklepu Euro.com.pl znajdziesz około 300 modeli odkurzaczystajesz więc przed dylematem jaki odkurzacz wybrać? Pamiętaj, że powinny być to urządzenia dostosowane do wielkości odkurzanych pomieszczeń i rodzaju powierzchni. Od 1 września 2014 roku maksymalna moc silnika to 1600W.
Bardzo istotny jest także system filtracji. Najlepiej zanieczyszczenia zatrzymają filtry wodne oraz filtry antyalergiczne. Zwróć uwagę na wyposażenie, zwłaszcza liczbę i rodzaje końcówek. Najlepsze modele mają elektroszczotkę lub turboszczotkę. Dobry odkurzacz powinien mieć rurę teleskopową lub wykonaną z metalu, duży zasięg pracy oraz schowek na akcesoria.
 
Proponowane produkty:
Karcher WD 2 Home (MV 2 Home) <%– –%>
Zelmer Aquos 829.0SP (ZVC722SP) <%– –%>
Miele Blizzard CX1 (czerwony) <%– –%>
Karcher WD 4 (MV 4) <%– –%>
Hoover Athos ATC18LI 011 <%– –%>

Rodzaje odkurzaczy

Przed zakupem odkurzacza powinieneś zadecydować o jego rodzaju. Możesz wybrać:

 • odkurzacz tradycyjny,
 • odkurzacz bezworkowy, 
 • odkurzacz piorący,
 • odkurzacz z filtrem wodnym,
 • odkurzacz akumulatorowy (ręczny),
 • odkurzacz pionowy,
 • odkurzacz wielofunkcyjny,
 • odkurzacz centralny,
 • odkurza automatyczny.


► Odkurzacz tradycyjny
W odkurzaczu tradycyjnym zabrudzenia trafiają do worka znajdującego się wewnątrz urządzenia. Na co powinno się zwrócić uwagę kupując odkurzacz tradycyjny? Przede wszystkim na rodzaj worków, które można w nim stosować. We wszystkich modelach można używać wymienne papierowe worki do odkurzaczy lub tekstylne worki ze specjalnej włókniny. W niektórych odkurzaczach mogą być też stosowane tzw. worki stałe, które znajdują się na wyposażeniu tego typu urządzeń.

Opróżnianie i utrzymanie w czystości nawet najlepszego odkurzacza jest jednak uciążliwe, zwłaszcza dla osób uczulonych na kurz lub roztocza. Wykonany z grubego materiału worek, po zapełnieniu trzeba opróżnić i wytrzepać, a jego zdolność filtracji zanieczyszczeń jest z czasem coraz mniejsza. Z kolei zaletą tego typu rozwiązania jest brak konieczności kupna worków jednorazowych.

 

W odkurzaczu tradycyjnym zabrudzenia zatrzymywane są w wymiennych workach wykonanych z papieru lub specjalnej włókniny, a w mniej zaawansowanych modelach w tzw. workach stałych.

 

Odkurzacz tradycyjny
O wiele bardziej higienicznym rozwiązaniem jest używanie worków jednorazowych wykonanych z papieru albo włókniny. Po zapełnieniu worek wyrzucasz do kosza, bez kontaktu z kurzem, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami.  Po sprzataniu tę czynność musisz jednak wykonywać regularnie, gdyż zapełniony worek obniża mocy ssania odkurzacza.

Wykonane z kilku warstw worki jednorazowe działają również jak dodatkowy filtr i nie przepuszczają kurzu do wnętrza urządzenia oraz do odkurzanego pomieszczenia. Jak łatwo się domyślić, o wiele lepsze właściwości filtracji oferują worki wykonane z materiału. Dla orientacji – sprzątając trzypokojowe mieszkanie, dwa razy w tygodniu jeden, jednorazowy worek  będziesz musiał zmieniać średnio raz na miesiąc.

 ► Odkurzacz bezworkowy

Bardzo popularny typ odkurzaczy. Decydując się na tego typu urządzenie nie będziesz musiał pamiętać o wymianie worka. Zanieczyszczenia wciągane są do specjalnego pojemnika, w którym tzw. system cyklonu wprawia zawartość w ruch wirowy, a poruszające się z dużą prędkością drobinki kurzu, sierść zwierząt i pyłki oddzielają się od strumienia powietrza. Pojemnik trzeba regularnie opróżniać oraz myć. 
Zaletą odkurzacza bezworkowego jest niemal niezmienna moc ssania, niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika. Również koszty eksploatacji nie są wysokie, ponieważ nie trzeba kupować kolejnych worków na wymianę.
 
 
► Odkurzacz piorący 
Działanie odkurzaczy piorących polega na nanoszeniu pary, a następnie odsysaniu jej wraz z brudem. Czyszczenie parą gwarantuje, że na powierzchni nie pozostają zacieki czy ślady wody, co więcej jest bardzo skuteczne i ekologiczne. Odkurzacze tego typu posiadają dodatkowy zbiornik na wodę, który pozwala ciągłą pracę, bez konieczności uzupełniania jej w trakcie.
 

ZOBACZ ODKURZACZE PIORĄCE 

 
► Odkurzacz z filtrem wodnym
Siła ssąca może być regulowana  na 4 poziomach w zależności od intensywności zabrudzenia powierzchni. Działanie urządzenia nie ogranicza się tylko do pracy przy użyciu pary. Można wykorzystać go również przy odkurzaniu na sucho z filtrem wodnym

Taki rodzaj urządzenia możemy zastosować przede wszystkim przy czyszczeniu umywalek, płytek, okien, luster czy płyt kuchennych.  

 


► Odkurzacz ręczny

 

Najmniejszym, najlżejszym i najbardziej poręcznym rodzajem odkurzacza jest odkurzacz ręczny. Może być traktowany jako odkurzacz samochodowy. Doskonale sprawdzi się podczas wyjazdów, sprzątania samochodu lub innych trudno dostępnych miejsc. 

Musisz jednak pamiętać, że z powodu niskiej mocy silnika odkurzacz akumulatorowy nadaje się wyłącznie do zbierania drobnych zanieczyszczeń. W zależności od modelu, w pełni naładowany akumulator wystarcza na około 15-30 minut pracy.

 


► Odkurzacz pionowy
Odkurzacz pionowy to urządzenie, które idealnie sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu ze względu na swoją poręczną i kompaktową budowę. Odkurzacze pionowe mają  wbudowany akumulator, co pozwala na szybkie i sprawne odkurzenie bez plączącego się kabla. Czas pracy na jednym naładowaniu waha się w zależności od modelu. Najczęściej wynosi on ok. 40 min.


Dodatkowymi funkcjami tego typu urządzeń jest funkcja mycia oraz funkcja prania. Podczas zakupu warto zwracać również uwagę na wyposażenie zestawu i rodzaje dołączonych do niego szczotek. Pośród nich warto wymienić turboszczotkę, która poradzi sobie z usunięciem sierści z kanap czy foteli. Wiele modeli odkurzaczy pionowych jest wyposażonych również w odkurzacz ręczny, który został stworzony z myślą o odkurzaniu tapicerki samochodowej czy trudno dostępnych miejsc. 
 

Odkurzacz wielofunkcyjny  
Za pomocą odkurzaczy tradycyjnych nie tylko możesz sprzątać codziennie pomieszczenia, ale wykorzystasz je  również do prania dywanów, mycia okien i zbierania rozlanych płynów. Dodatkowa funkcjonalność sprawia jednak, że są to urządzenia duże i dosyć ciężkie, co może być problemem, jeżeli musisz wnosić odkurzacz po schodach lub nie masz miejsca na przechowywanie dużego sprzętu AGD.► Odkurzacz centralny
W przypadku dużych powierzchni do sprzątania sprawdzi się coraz popularniejszy odkurzacz centralny. Jego instalację najfunkcjonalniej jest wykonać w trakcie budowy lub remontu domu. Producenci nie wykluczają jednak możliwości zainstalowania odkurzacza centralnego także w wykończonych budynkach. System centralnego odkurzania składa się najczęściej z:
 • odkurzacza – zainstalowanego na stałe w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym,
 • materiałów instalacyjnych wykonanych z PCW,
 • gniazd ssących,
 • akcesoriów.
Sprzątając, posługujemy się jedynie wygodnym i lekkim wężem. Włączenie odkurzacza następuje przez włożenie go do gniazda ssącego lub użycie włącznika na szczotce. Zasysany kurz transportowany jest zainstalowanymi w ścianach rurami PCW do jednostki centralnej, a stamtąd oczyszczone przez filtry powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz.

 

 

► Odkurzacz automatyczny
To urządzenia, które samodzielnie odkurzają, dostosowują moc ssania i rozpoznają stopień zabrudzenia powierzchni oraz po zakończeniu odkurzania podjeżdżają do bazy w celu naładowania akumulatorów. Odkurzacze te możesz np. zaprogramować, by sprzątały Twoje mieszkanie w czasie, gdy Ty znajdujesz się w pracy.
 
 
Wielką zaletą odkurzacza automatycznego jest wygoda. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na pojemność zbiornika na kurz. Większa jego pojemność wiąże się z rzadszym jego opróżnianiem. Ponadto dobrze jest wybrać model,który poradzi sobie z przeszkodami, omijając je oraz w czujniki zapobiegające zaplątaniu się w kable bądź frędzle dywanu 

 Zobacz odkurzacze automatyczne 


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując dobry odkurzacz?

Wydajność

Podstawowym parametrem charakteryzującym odkurzacz jest moc silnika podawana w watach (W). Im wyższa jest moc urządzenia, tym odkurzacz dłużej i efektywniej pracuje bez przegrzania, czyli odkurzy jednorazowo większą powierzchnię. 
1 września 2014 roku zmieniło się prawo regulujące sprzedaż odkurzaczy w Unii Europejskiej. Zmiany oznaczają również konieczność umieszczania etykiet energetycznych dla odkurzaczy wprowadzanych do sprzedaży po 1 września. Dzięki nim będzie nam łatwiej porównać skuteczność poszczególnych modeli. Dowiedz się więcej >>


 
 
 

Moc ssania odkurzacza

Odkurzacze o większej mocy silnika oferują też większą moc ssania – czyli siłę ciągu powietrza, z jaką zanieczyszczenia są wciągane do worka lub pojemnika wewnątrz odkurzacza. Moc ssania najczęściej podawana jest również w watach, przy czym najwyższa wartość wynosi 500 W, najniższa około 250 W.

Im większa jest moc ssania, tym szybciej i skuteczniej usuniesz z dywanu sierść zwierząt, włosy lub inne trudne do sprzątnięcia zanieczyszczenia. Jeżeli nie masz w domu dywanów, nie musisz wybierać sprzętu z najwyższą siłą ssania. Pamiętaj, że zbyt duża moc ssania może spowodować wciągnięcie do odkurzacza i zniszczenie na przykład żaluzji lub zasłon.

Dlatego ważne jest, aby odkurzacz miał regulację mocy ssania. Mając taką funkcję za pomocą suwaka lub pokrętła szybko i precyzyjnie dostosujesz sposób pracy odkurzacza do rodzaju sprzątanej powierzchni.

Poziom hałasu

 
Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest poziom hałasu emitowanego przez urządzenia. Jest to ważny parametr, który pozwoli Ci sprzątać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, bez obawy że obudzisz dziecko lub będziesz przeszkadzać innym domownikom. W najcichszych modelach poziom hałasu wynosi 56 decybele (dB).
 
 
Wybierając odkurzacz, zwróć uwagę na jego wielkość. Pamiętaj jednak, że nie zawsze duży odkurzacz będzie miał dużą pojemność worka lub pojemnika. Ten parametr należy sprawdzić osobno. Pojemność worka lub pojemnika podawana jest w litrach. W odkurzaczach tradycyjnych i bezworkowych wynosi od 1 do 4 litrów. Możesz też wybrać odkurzacz piorący, w którym worki są bardzo pojemne i mogą pomieścić nawet 10 litrów.

Niektóre odkurzacze mają umieszczony na obudowie wskaźnik zapełnienia worka lub pojemnika, który informuje kiedy należy usunąć nieczystości.

Waga odkurzacza

Radzimy wziąć pod uwagę też wagę sprzętu, zwłaszcza jeżeli masz w mieszkaniu wąskie przejścia i schody. Na ciężar całego urządzenia wpływają także rury. Najlżejsze są plastikowe. Metalowe natomiast są cięższe, jednak bardziej trwałe. Najczęściej rura składa się z dwóch części, które można ze sobą połączyć, aby zmienić jej długość.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest wybranie rury teleskopowej. Specjalny mechanizm pozwala na precyzyjne dopasowanie jej długości do wzrostu tak, aby wygodnie odkurzać, bez potrzeby schylania.
 
Teleskopowa rura o regulowanej długości to wygodne rozwiązanie, które pozwala łatwo dopasować długości rury do wzrostu osoby. Dzięki temu każdy z domowników może odkurzać wygodnie, bez konieczności schylania się.
Regulowana wysokość rury do odkurzacza

Długość przewodu odkurzacza

Kolejną cechą jest zasięg pracy odkurzacza, która opisuje długość przewodu zasilającego wraz z długością rury i węża. Przewód powinien mieć co najmniej 6 metrów długości. Jeżeli masz duży dom wybierz odkurzacz z najdłuższym, 9-metrowym przewodem. Swobodnie posprzątasz wtedy powierzchnię w odległości około 12 metrów od gniazdka.
Podczas odkurzania wygodnie jest mieć w zasięgu ręki mniejsze ssawki. Najlepiej, jeżeli znajdują się one w specjalnym schowku na akcesoria w odkurzaczu lub dołączone są za pomocą specjalnego uchwytu do rury odkurzacza.

Filtry do odkurzacza

Ważne jest, aby odkurzacz nie tylko skutecznie zbierał zabrudzenia, ale również aby skutecznie zatrzymywał je wewnątrz urządzenia. Dlatego jedną z ważniejszych cech, która odróżnia od siebie różne modele odkurzaczy, jest system filtracji wydmuchiwanego powietrza. W jego skład najczęściej wchodzą: filtr wlotowy umieszczony przed silnikiem, worek lub pojemnik na zanieczyszczenia oraz filtr wylotowy. 

Filtr wlotowy

Podstawową funkcją filtra wlotowego w odkurzaczu jest ochrona silnika przed zanieczyszczeniami. Worek lub pojemnik zatrzymuje większość zanieczyszczeń.

Filtr wylotowy

Filtr tego typu oczyszcza powietrze wydostające się z odkurzacza i zatrzymuje drobne zanieczyszczenia oraz przykre zapachy. Filtry można podzielić na tekstylne, antyalergiczne i wodne.
 
Wysokiej jakości worek wykonany ze specjalnych tworzyw sztucznych to jeden z elementów systemu filtracji wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza.
Worek do odkurzacza
Filtry tekstylne

Najlepsze filtry tekstylne wykonane są z pianki, fizeliny lub specjalnych sztucznych włókien i zatrzymują cząsteczki kurzu, które nie osiadły w worku. Są one jednak mało skuteczne i należy je okresowo wymieniać. Najczęściej stosowane są jako filtry wlotowe oraz wylotowe, i występują we wszystkich typach odkurzaczy.
 
Osoby mające alergię na kurz, sierść i roztocza powinny zainwestować w odkurzacz z filtrem antyalergicznym.
odkurzacz z filtrem antyalergicznym
Jeśli jesteś alergikiem, powinieneś rozważyć zakup odkurzacza z filtrem antyalergicznym. Najczęściej stosowane są wylotowe filtry HEPA, które dzięki specyficznej budowie z włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą, mogą zatrzymywać prawie wszystkie cząsteczki większe od 0,3 mikrona (np. pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza, a nawet bakterie).
 
Innym, skutecznym dla alergików rozwiązaniem jest filtr wodny, który występuje w niektórych modelach odkurzaczy piorących. Podobnie jak filtry antyalergiczne, jest bardzo skuteczny w wyłapywaniu wszelkich zanieczyszczeń i alergenów. Znajdujący się wewnątrz odkurzacza pojemnik z wodą zastępuje jednocześnie worek i filtr, a bakterie, pyłki, grzyby są zatapiane w wodzie. Minusem tego typu rozwiązania są duże rozmiary i waga odkurzaczy oraz konieczność wylewania zabrudzonej wody z pojemnika po każdym odkurzaniu.

Przydatne akcesoria do odkurzaczy

Wybierając odkurzacz zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie, w skład którego wchodzą przede wszystkim dodatkowe końcówki, dzięki którym możesz dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Specjalne ssawki ułatwią także codzienne porządki oraz zbieranie zanieczyszczeń z mebli, sof, dywanów lub parkietu.

Szczotki do odkurzacza

Szczotka uniwersalna

Najważniejsza jest szczotka uniwersalna, którą będziesz wykorzystywał najczęściej. Większość z nich wyposażono w przełącznik, który pozwala dostosować długość włosia szczotki do odkurzanej powierzchni. Ważne jest też profil szczotki – płaska konstrukcja pozwoli dotrzeć do zakamarków pod meblami i szafkami, z kolei obrotowy łącznik umożliwi wygodne sprzątanie przy nogach stołów, biurek, krzeseł.
 
Ssawko-szczotka oraz szczotka parkietowa to dwie najczęściej wykorzystywane podczas codziennego sprzątania końcówki.
Ssawko-szczotka

Szczotka parkietowa

Jeżeli masz w domu duże powierzchnie parkietów lub paneli podłogowych, wybierz odkurzacz, który ma na wyposażeniu szczotkę parkietową przeznaczoną do czyszczenia płaskich i  delikatnych powierzchni. Tego typu końcówka ma długie, miękkie włosie, które, poleruje podłogę w trakcie odkurzania i nie zarysuje jej powierzchni.

Szczotka do tapicerki i ssawka szczelinowa

Z kolei do odkurzania kanap, foteli lub półek najlepiej stosować specjalną ssawkę do tapicerki, a do sprzątania zakamarków i przestrzeni za meblami ssawkę szczelinową. Przydatna może być również mała ssawka z miękkim włosiem, za pomocą której zbierzesz kurz z mebli, obrazów, żaluzji. Jeśli odkurzacz nie ma którejś z wymienionych końcówek, możesz je dokupić w naszym sklepie, w dziale: Akcesoria AGD-małe.

Turboszczotka

Część odkurzaczy wyposażona jest w tzw. turboszczotkę, która napędzana jest tylko siłą ssącą odkurzacza. Turboszczotka pozwala na dużo skuteczniejsze sprzątanie niż tradycyjna szczotka, jednak jest mniej wydajna niż elektroszczotka.

Zestawy końcówek do odkurzacza

Funkcjonalność odkurzacza możesz zwiększyć kupując zestawy końcówek i akcesoriów do zadań specjalnych. Warto tutaj wspomnieć o przydatnych  specjalnych końcówkach do zbierania sierści.

Akcesoria do okurzacza

Jest to nasączony olejkami zapachowymi wkład, który wkłada się do worka lub specjalnego pojemnika w odkurzaczu. Dzięki niemu podczas i po odkurzaniu w pomieszczeniach będzie unosił się kwiatowy lub leśny zapach.
 
To specjalny płyn z detergentem przeznaczony do stosowania w odkurzaczach piorących. Ułatwia upranie dywanu lub mycie terakoty z trudnych zabrudzeń. Nie pieni się, dlatego może być bezpiecznie stosowany w odkurzaczach piorących.
 
Podczas prania dywanów najlepsze efekty uzyskamy stosując specjalne płyny z detergentem przeznaczone do stosowania w odkurzaczach piorących.
Płyn do odkurzacza

Worki do odkurzacza

Jeżeli wybrałeś odkurzacz tradycyjny pamiętaj o kupieniu dodatkowego zestawu worków, dopasowanych do Twojego modelu. Stosowanie polecanych przez producenta worków gwarantuje, że podczas eksploatacji nie pękną i nie uszkodzą silnika odkurzacza. Dodatkowo worki mogą eliminować przykre zapachy lub dodatkowo filtrować zanieczyszczenia i bardzo skutecznie zatrzymywać pyłki, kurz i roztocza (s-bag Clinic). Możesz też wrzucić do worka specjalny wkład zapachowy, dzięki któremu przyjemny zapach będzie się unosił się w pomieszczeniach po odkurzaniu.
 
Popularni producenci odkurzaczy:
 
Przykładowe opinie Klientów EURO o odkurzaczach
 • Opinia o odkurzaczu Zelmer Elf 3 ZVC165YF:
 • "Gorąco polecam, świetny odkurzacz w tej cenie! Użytkuję już ponad rok i jestem bardzo zadowolona!"
 • Opinia o odkurzaczu Zelmer Voyager Twix ZVC335SM:
 • "Naprawdę świetny odkurzacz w tej cenie, duża moc, turboszczotka dokładnie zbiera sierść moich dwóch psiaków, końcówka do paneli dobrze zbiera i nie rysuje. Bardzo łatwo czyści się filtry i zbiornik po sprzątaniu. Polecam!""
 • "Kupiłam ten odkurzacz ze względu na to, że jest bezprzewodowy. Mam duży dom i dużo zakamarków, i wjeżdżanie odkurzaczem z kablem w te miejsca było mordęgą. Teraz o wiele wygodniej wszędzie dojadę i przez to częściej wyciągam odkurzacz. Bateria trzyma spokojnie na wysprzątanie całego domu ok. 90 m2 i jeszcze wymopowanie. Bardzo ładnie mopuje, nie moczy za bardzo podłogi, nie zostawia śladów. Przy włączeniu mocy na MAX ładnie czyści dywaniki. Brakuje mi wąskiej części ssącej do wyczyszczenia kątów i dlatego czasem trzeba wyjąć tradycyjny odkurzacz. Do codziennego czyszczenia i mycia, bardzo dobry, i wygodny. SZCZERZE polecam." 
jaki odkurzacz kupić, kupuję odkurzacz, najlepszy odkurzacz, dobry odkurzacz, jaki odkurzacz, jak wybrać odkurzacz, który odkurzacz kupić, który odkurzacz wybrać, odkurzacze opinie, odkurzacze ceny, odkurzacz jaki, jaki odkurzacz polecacie, jaki wybrać odkurzacz, najlepsze odkurzacze, jaki odkurzacz najleszy
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   
 

Suszarka z jonizacją nie jest wyłącznie przeznaczona dla fryzjerów. Sprawdź, jaką możesz kupić do domu.


Zobacz więcej   

Znajdź nas