Jaki odkurzacz kupić do domu? Poradnik krok po kroku

Łukasz Figielski

Jaki odkurzacz kupić, skoro dostępnych jest tyle technologii, tyle modeli? Najlepiej mieć różne urządzenia, dwa, nawet trzy. Pionowy – bezprzewodowy i cyklonowy, zapewniający swobodę ruchu. Tradycyjny z workiem – to pewność mocnego silnika i konstrukcji znanej od dekad. A może bezworkowy? Są też odkurzacze automatyczne i inteligentne, które posprzątają za ciebie – codzienna oszczędność czasu. Wszystkie wciągają kurz i sierść, lecz każdy inaczej. A jakie są twoje potrzeby? Podpowiadamy, jak wybrać odkurzacz!

Zobacz także: Ranking odkurzaczy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. O odkurzaczach pionowych
 2. O odkurzaczach bezworkowych
 3. O odkurzaczach workowych
 4. O odkurzaczach automatycznych
 5. O odkurzaczach ręcznych
 6. O odkurzaczach wielofunkcyjnych i przemysłowych
 7. O odkurzaczach wodnych

 

Swoboda pracy: odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy to teraz najpopularniejszy wybór, w sklepie mamy ponad sto modeli kilkudziesięciu producentów. Jeśli nie wiesz, jaki odkurzacz wybrać, zapoznaj się z zaletami modeli pionowych:

·         wolność od przewodów, lekki korpus – swoboda ruchu;
·         wysoka wydajność silnika cyklonowego i elektro- lub turboszczotki – energooszczędność;
·         jednoczesne oczyszczanie powietrza – przechodzi przez system filtrów, wychodzi z urządzenia oczyszczone;
·         możliwość odkurzania wysoko;
·         wielofunkcyjność – liczne końcówki;
·         przezroczysta obudowa, wgląd do pojemnika na kurz;
·         cicha praca;
·         nowoczesny wygląd;
·         możesz mieć go zawsze pod ręką.

Polecane sprzątanie
 • 2 999 zł
 • 399 zł
 • 1 559 zł
Choć istnieją tańsze odkurzacze pionowe zasilane z gniazdka, zdecydowana większość ma akumulator. Skoro kupujesz sprzęt bez kółek, który unosisz, a nie ciągniesz, zapewnij sobie pełną swobodę ruchu! Bez kabla. Brzmi bezwysiłkowo? Energię zaoszczędzoną na odkurzaniu możesz spożytkować znacznie lepiej! Bezprzewodowe odkurzacze pionowe kupisz już za kilkaset złotych, te najlepsze, z najbardziej wydajnymi silnikami, wyświetlaczami, są naturalnie droższe, zachęcamy do lektury naszego rankingu odkurzaczy pionowych!Umiejscowienie silnika w odkurzaczu pionowym

Decyzja, jaki odkurzacz wybrać do domu spośród modeli pionowych, może być uzależniona od konstrukcji:

·         główny moduł z pojemnikiem i silnikiem przy rączce. Spust naciskasz palcem wskazującym. Ten „pistolet” masz zawsze w ręku. Aby odkurzać wysoko (lub np. samochód), wystarczy go unieść, z odpowiednią końcówką. W komplecie jest stacja dokująca w formie uchwytu mocowanego do ściany. Po skończonej pracy możesz też odpiąć końcówkę, a odkurzacz postawić na nóżce;
·         główny moduł z pojemnikiem i silnikiem przy szczotce, środek ciężkości jest przy podłodze. Aby odkurzać wysoko (lub np. samochód), wypinasz tę część z dużego uchwytu z długą rączką i szczotką podłogową. Jeden spust znajduje się na module, drugi na długiej rączce. To konstrukcja „samostojąca”, nie potrzebuje mocowania ściennego.

Sam musisz zdecydować, jaki odkurzacz kupić – która wersja wydaje ci się wygodniejsza? Część główna ma przezroczysty pojemnik na kurz. Jego zapełnianie się nie powoduje wyraźnego spadku mocy ssącej, a opróżnianie jest bardzo wygodne. Zawartość widać nawet bez otwierania – łatwo zlokalizować wciągnięty kolczyk czy klocek.

 

Gdy decydujesz, jak wybrać odkurzacz, myślisz też o cichej pracy. To kolejna zaleta takich odkurzaczy, zazwyczaj poniżej 80 dB.

Zalety silnika cyklonowego

W urządzeniach tego typu stosowany jest silnik cyklonowy – dlatego są też określane jako odkurzacze cyklonowe. Nazwa zobowiązuje! Wprowadzone w ruch wirowy zanieczyszczenia trafiają do przezroczystego pojemnika, a powietrze przechodzące przez filtry na początku i na końcu układu zostaje oczyszczone. Dobry odkurzacz cyklonowy działa po prostu jak oczyszczacz powietrza: zatrzymuje kurz, bakterie, wirusy, odchody roztoczy, pleśń. Filtry można myć pod wodą, ale warto po jakimś czasie je wymienić (para nowych kosztuje 20–50 zł). Gdy się zastanawiasz, jaki odkurzacz kupić – myślisz o skuteczności, ergonomii, zużyciu baterii – weź też pod uwagę, że bardziej zaawansowane modele mają czujniki zabrudzenia i same dobierają moc pracy.

Panel sterowania odkurzacza pionowego

Jak wybrać odkurzacz bezprzewodowy – elektronika i bateria

Na wyświetlaczu lub wskaźniku diodowym podejrzysz stan baterii – a w lepszych, droższych modelach także dodatkowe informacje (np. o konieczności wymiany filtra czy niedomknięciu któregoś z elementów). Owszem, odkurzacz bezprzewodowy to kolejne urządzenie, które będziesz musiał ładować – jak smartfon, smartwatch, głośniczek, a wkrótce też samochód. Jednak przyjmując, że sprzątanie 10 m2 zajmuje około minuty, nawet przy codziennym odkurzaniu wystarczy podłączenie do gniazdka raz na tydzień lub parę tygodni – czas pracy na jednym ładowaniu w trybie normalnym wynosi od 40 do 120 min. Energożerny tryb turbo włączaj tylko w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, takich jak np. czyszczenie podłogi auta. Kiedy się zastanawiasz, jak wybrać odkurzacz, weź pod uwagę uniwersalność zastosowań. Odkurzacz bezprzewodowy sprawdzi się nie tylko w czyszczeniu domu, ale też samochodu!

Rodzaje szczotek odkurzacza pionowego

Do podłogi i pajęczyn pod sufitem. Pod łóżko i do auta. Lekki odkurzacz pionowy ma wymienne końcówki, m.in.:

·         uniwersalną elektroszczotkę podłogowo-dywanową, czyli kilkunastocentymetrową rolkę z silnikiem, najskuteczniejszą i najdroższą. Może mieć oświetlenie diodami LED, które wydatnie pomaga w odnajdywaniu paprochów;
·         minielektroszczotkę – węższa, do tapicerki, do auta;
·         turboszczotkę – rolka bez silniczka, kręci się dzięki sile ciągu odkurzacza;
·         miniturboszczotkę;
·         dyszę szczelinową;
·         szczotkę do kurzu.


A może odkurzacz pionowy z funkcją mycia?

To coraz popularniejsze rozwiązanie typu 2w1. Na koniec rozdziału mamy jeszcze jedną podpowiedź, jaki odkurzacz kupić do domu. Model pionowy z mopem – combo z pojemnikiem na wodę z detergentem. Takie mopowanie nie tylko czyści, ale też dodatkowo zabija drobnoustroje. Wyróżniamy kilka różnych konstrukcji urządzeń tego typu. Wahasz się, jaki odkurzacz wybrać? Zapraszamy do lektury naszego rankingu odkurzaczy pionowych z funkcją mycia, w podsumowaniu którego omawiamy również rodzaje końcówek mopujących.

Polecane odkurzacze pionowe
 • 2 279 zł
 • 3 199 zł
 • 4 299 zł
 • 1 099 zł
 • 449 zł
 • 2 249 zł
 • 2 699 zł
 • 1 599 zł
 • 1 899 zł
 • 1 299 zł

 

Cyklon na kółkach – odkurzacze bezworkowe

Na rynku są też inne odkurzacze cyklonowe z filtrami HEPA i bez worków. Na dużych kołach, podłączane do gniazdka, z klasycznym wężem. Jak wybrać odkurzacz bezworkowy, jak go rozpoznać? To widać na pierwszy rzut oka – przezroczysty pojemnik. Często dwukomorowy, osobny na kurz – z filtrem, osobny na większe zanieczyszczenia.

Czyszcząc podłogę, pracujesz zazwyczaj szeroką ssawką z kółkami, są też modele z turboszczotką. Do tego oczywiście rozmaite inne końcówki. Dobrze, aby mocowanie węża było obrotowe, to zdecydowanie ułatwia manewry. Kolejnym pomysłowym rozwiązaniem jest sterowanie w rączce, choć częściej spotykane są suwak lub pokrętło regulacji mocy na głównym korpusie. Najlepsze modele tego typu znajdziesz w naszym rankingu odkurzaczy bezworkowych.

Polecane odkurzacze
 • 529 zł
 • 449 zł
 • 1 049 zł
 • 1 099 zł
 • 329 zł
 • 529 zł
 • 1 449 zł
 • 799 zł
 • 699 zł
 • 599 zł

 

Moc tradycji odkurzacza workowego

Jeśli zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, stawiasz na moc i tradycję – a przy okazji oszczędność – polecamy niedrogi odkurzacz klasyczny, workowy. Podobnie jak w odkurzaczach bezworkowych duży korpus na kółkach pomieści porządny, 600-, nawet 900-watowy silnik. To może być też twój drugi odkurzacz, wspomagający lekki model pionowy.

 

Worek to pewność szczelności. Podczas wyjmowania nie istnieje ryzyko, że coś się rozsypie. Takie urządzenia zapewniają dobrą filtrację w równie dobrej cenie. Nawet najtańsze modele mają w komplecie sporo końcówek. Błędne jest jednak przekonanie, że odkurzacze workowe to tylko dolna półka. W naszym sklepie znajdziesz modele za 1000 zł, a nawet dwukrotnie droższe, z turboszczotką i nowoczesnym designem. Szczególnie polecamy produkty z rankingu odkurzaczy workowych.

Polecane odkurzacze
 • 349 zł
 • 599 zł
 • 899 zł
 • 239 zł
 • 349 zł
 • 459 zł
 • 929 zł
 • 1 229 zł
 • 429 zł
 • 929 zł

 

Inteligencja odkurzacza automatycznego

Masz mało czasu? Lubisz poleniuchować? Rozwijać swoje hobby? A może po prostu nie lubisz odkurzania? Oto najlepsza odpowiedź! Odkurzacze automatyczne pracują, bez twojego udziału a zatem dają ci czas, który możesz poświęcić na to, co kochasz najbardziej. Oszczędność czasu, oszczędność nerwów. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki wybrać odkurzacz dodatkowy, który będzie stanowił wsparcie dla pionowego, bezworkowego lub tradycyjnego, to jest doskonałe rozwiązanie. Każdego roku, z każdą generacją są coraz mądrzejsze i coraz łatwiej nimi sterować, np. za pomocą smartfona. Mają silniki bezszczotkowe, cyfrowe, kurz zagarniają szczotka główna oraz boczne „wąsiki”. Choć i w tej kwestii sporo się zmienia – pewnym modyfikacjom ulega konstrukcja rolki, a nawet format całej maszyny. Coraz popularniejsza jest wersja D-kształtna.

 

·     O tym, jak wybrać odkurzacz tego typu, powinno decydować zaawansowanie jego automatyki. Najciekawsze funkcje i technologie:

·         mapowanie pokoju. Dosłownie „mapowanie” – robot skanuje laserowo przestrzeń i wyrysowuje mapkę domu, możesz ją podejrzeć w aplikacji. Dzięki temu wie, gdzie jechać – a ty możesz łatwo zakazać mu dostępu do wybranych stref;
·         omijanie przeszkód – sztuczna inteligencja. Zastanawiasz się, jak wybrać odkurzacz – wybierz mądrze jak najmądrzejszy model;
·         zwiększanie mocy na dywanach – dzięki czujnikom optycznym i akustycznym;
·         łączność z aplikacją to już norma. Bardzo przydatna norma, w ten sposób włączysz urządzenie zdalnie, ustawisz mu trasę. Są też modele z kamerą – możesz podejrzeć, co widzi robot i co się dzieje w domu;
·         
kompatybilność z asystentami głosowymi. Bajer, który w przypadku odkurzaczy ma sens. Fajnie aktywować maszynę rozkazem wypowiedzianym do komórki;
·         duża stacja dokująco-czyszcząca wysysająca zabrudzenia z pojemnika robota. Dzięki niej nie musisz praktycznie nic robić. Owszem, kiedyś trzeba wyczyścić i stację, ale wystarczy – mniej więcej – raz na miesiąc;

Jeśli wciąż nie wiesz, jaki kupić odkurzacz tego typu – polecamy nasz ranking robotów sprzątających.
 • 3 899 zł
 • 2 799 zł
 • 1 399 zł
 • 1 269 zł
 • 569 zł
 • 799 zł
 • 2 299 zł
 • 1 789 zł
 • 1 499 zł
 • 999 zł

 

Szybkie okruszki, czyli odkurzacz ręczny

Fotele auta, półki z książkami, blat w kuchni, materac… Czasem chodzi tylko o miejscowe, szybciutkie sprzątanie okruszków. Do tego wymyślono odkurzacze ręczne. Idealnie czysto od ręki! Skoro ręczne – to poręczne, ważą poniżej kilograma. Są też dość tanie i całkiem nieźle wyglądają. Funkcjonalnie są tym samym, czym serce odkurzaczy pionowych – ta wyjmowana część. Mają jednak słabsze silniki, od 100 do 500 W, te informacje nie zawsze są podawane przez producentów. Oczywiście, mniejsze są też pojemniki na kurz. Niektóre modele są bateryjne – starczają na kilkanaście minut pracy. Inne są przewodowe. Mniej swobody ruchu, ale też koszt mniejszy. Część asortymentu ma długie dysze i szczotki podłogowe, inne oferują „czyszczenie próżniowe”. Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, zwróć też uwagę na końcówki, design i „bajery”. Wymienne baterie? Stacja dokująca? Lampa UV? Uwaga: są nawet „usuwacze plam”, rodzaj odkurzacza piorącego (patrz na końcu tekstu)!

Polecane odkurzacze
 • 329 zł
 • 259 zł
 • 289 zł
 • 299 zł
 • 309 zł
 • 449 zł
 • 449 zł
 • 537,99 zł
 • 549 zł
 • 749 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!