Do czego służy Chromecast? Jak go zainstalować?

Autor: Ola

Chromecast to niewielkie urządzenie firmy Google, umożliwiające przenoszenie obrazów z komputera, smartfona lub tabletu na ekran telewizora. Dzięki Chromecast można łatwo poszerzyć możliwości starszych telewizorów. Jak działa Chromecast? Czy trudno go zainstalować?

Mężczyzna ogląda film przez Chromecasta

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest Chromecast;
 2. jakie możliwości daje Chromecast;
 3. jak zainstalować i skonfigurować Chromecast.

Chromecast – co to takiego?

Samsung UE55NU7472 jest kompatybilny z Chromecast Ultra

Chromecast to produkt zaprezentowany przez firmę Google w 2013 roku. Urządzenie jest okrągłe, ma kilka centymetrów średnicy i wyposażono je w kabel, na końcu którego znajduje się wtyczka HDMI. Chromecast umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych za pośrednictwem domowej sieci WiFi, a także łączenie urządzeń przez Bluetooth oraz odtwarzanie w rozdzielczości Full HD z częstotliwością 60 klatek na sekundę. Warto wspomnieć, że Google Chromecast nie jest monopolistą na rynku tego typu rozwiązań. Alternatywę stanowi chociażby Xiaomi Mi Box S, o zbliżonych możliwościach.

Jak działa Chromecast?

Chromecast do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje:

 • zasilania – urządzenie można podłączyć do portu USB w telewizorze lub do gniazdka elektrycznego za pośrednictwem zasilacza;
 • dostępu do WiFi – dzięki bezprzewodowej łączności Chromecast pozwala przenieść obraz z komputera czy telefonu na ekran telewizora;
 • łączności HDMI – a dokładniej gniazda HDMI w telewizorze, gdyż za jego pośrednictwem urządzenie może się z nim połączyć;
 • kompatybilnego nadajnika – tak można umownie nazwać sprzęt, z którego będzie przesyłany obraz. Jeśli zechcemy przerzucić treści z komputera, wymagana będzie przeglądarka Google Chrome. W wypadku smartfonów – system operacyjny Android lub iOS.

Chromecast umożliwia wyświetlanie treści odtwarzanych z takich portali, jak YouTube, Netflix, czy Spotify oraz przerzucenie na ekran telewizora wszystkiego, co można odtworzyć w przeglądarce Chrome. Pozwala również wyświetlić pojedyncze aplikacje z telefonu, a także podgląd całego pulpitu. Chromecast można łączyć w zestawy z innymi kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak Polk Audio Polk Assist – inteligentnym głośnikiem z technologią Google Assistant – czy soundbarem LG SK6F.

Polecane tablety
 • 4 899 zł
 • 1 999 zł
 • 6 799 zł
 • 2 799 zł
 • 2 799 zł

Czy warto kupić Chromecast?

Google Chromecast Audio pozwala na streamowanie muzyki

Chromecast miał swoją premierę kilka dobrych lat temu. Od tamtego czasu funkcjonalność telewizorów znacznie się poszerzyła. Niemal wszystkie obecnie sprzedawane modele posiadają system Smart, zapewniający te same, a często większe, możliwości co Chromecast. Mowa tu chociażby o telewizorze Samsung QLED QE55Q67RAT czy Sony KD-55XG8596. Dlatego zakup tego typu urządzenia wspomagającego ma sens tylko wtedy, gdy chcemy usprawnić działanie starszego telewizora, nieposiadającego funkcji Smart TV.

Instalacja Chromecast – krok po kroku

Konfiguracja Chromecast jest bardzo prosta i nie powinna sprawić większych problemów. Przedstawiamy, jak przeprowadzić ją krok po kroku:

 1. Podłącz Chromecast do telewizora, używając wtyczki HDMI. Zapewnij także zasilanie, podłączając urządzenie do portu USB lub za pomocą zasilacza do gniazdka elektrycznego.
 2. Zainstaluj aplikację Google Home na urządzeniu mobilnym, z którego chcesz przesłać obraz.
 3. Uruchom aplikację i podaj podstawowe informacje, takie jak pomieszczenie, w którym znajduje się telewizor (ułatwia to odnalezienie sprzętu, jeśli zamierzamy połączyć więcej niż jedno urządzenie). Podaj hasło do WiFi oraz sprawdź, czy kod wyświetlany na urządzeniu mobilnym zgadza się z kodem na telewizorze. To bardzo skuteczna forma zabezpieczenia przed niechcianym połączeniem z Chromecastem sąsiada.
 4. Po wykonaniu wszystkich czynności urządzenie jest gotowe do użytku. Obraz prześlesz, klikając w ikonę przesyłu, która pojawi się na sparowanym smartfonie czy komputerze.

Ile kosztuje Chromecast?

Cena przystawki Chromecast nie jest wysoka, zważywszy na to, jak znacznie poszerza funkcjonalność telewizorów nieposiadających łączności z internetem. Urządzenie można kupić za mniej niż 200 złotych. Istnieje też kilka alternatyw dla Chromecasta, takich jak Apple TV, czyli przystawka umożliwiająca strumieniowanie z urządzeń firmy Apple. Wszyscy użytkownicy urządzeń Samsunga z serii Galaxy mogą skorzystać z Samsung AllShare Cast. Istnieje też bardziej uniwersalny WD TV Live. Każda z wymienionych opcji to wydatek rzędu kilkuset złotych. Należy jednak pamiętać, że jest to wyłącznie przystawka, która nigdy nie będzie działać tak dobrze, jak urządzenie wbudowane w telewizor. Dlatego warto rozważyć, czy lepszą opcją nie byłaby wymiana starego telewizora na sprzęt z funkcjonalnością Smart TV.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link