Czym jest telewizor 4K UHD?

Autor: Ola

Obraz w jakości Ultra High Definition oraz multimedialne możliwości Smart TV to główne powody, dla których telewizory 4K wybierane są do domów i nowoczesnych biur. Ekran 4K pozwala dostrzec więcej szczegółów w filmach, serialach, grach czy transmisjach sportowych również z bliskiej odległości, co ułatwia aranżację przestrzeni. Czym jest standard 4K i kto powinien kupić telewizor UHD?

Telewizor 4K Ultra HD z ergonomicznym pilotem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest rozdzielczość 4K
  2. jakie zalety posiada telewizor 4K
  3. kto powinien kupić telewizor UHD

Technologia 4K UHD – ostry i szczegółowy obraz

Telewizor 4K Ultra HDTelewizor 4K to urządzenie zoptymalizowane pod kątem wyświetlania materiałów w jakości Ultra HD (UHD), czyli filmów, seriali, gier wideo, zdjęć oraz programów telewizyjnych i audycji sportowych, w których szerokość obrazu sięga prawie 4 tys. pikseli. 4K to rozwinięcie formatu Full HD. Obraz jest 4-krotnie bardziej szczegółowy, dzięki czemu wyświetlane obiekty są naturalne, precyzyjnie odwzorowanie i dobrze widoczne. Różnica w jakości obrazu między modelami 4K i Full HD jest widoczna również w trakcie przeglądania internetu. W telewizorach 4K Smart TV zarówno małe, jak i duże czcionki pozostają ostre i czytelne, a co za tym idzie – obsługa urządzenia nie stanowi problemu.

Popularne standardy rozdzielczości obrazu to:

  • HD Ready (HD) – rozdzielczość 1280 x 720 px wystarcza do podstawowych zadań takich jak odtwarzanie filmów DVD, lecz nie pozwala na komfortowe oglądanie cyfrowej telewizji HDTV,
  • Full HD (FHD) – standard 1920 x 1080 px to minimalna rozdzielczość ekranu, jaką warto wybrać do seansów filmowych i oglądania telewizji,
  • Ultra HD (UHD) – ultrawysoka rozdzielczość 3840 × 2160 px telewizorów wyświetlających ponad 8 mln pikseli, które są idealnym wyborem dla graczy, fanów kina i osób korzystających z serwisów streamingowych.

Jakie zalety posiada telewizor 4K?

Najważniejszą cechą telewizora UHD jest możliwość swobodnego planowania pomieszczenia, w którym urządzenie będzie wykorzystywane. Rozdzielczość 4K sprawia, że poszczególne piksele nie są widoczne dla widzów, którzy siedzą blisko wyświetlacza. Dzięki temu prezentacja wyświetlana w pokoju konferencyjnym jest dobrze widoczna dla wszystkich uczestników spotkania, a gracze czy widzowie uczestniczący w domowej rozrywce mogą wygodnie usiąść tuż przed ekranem, nie martwiąc się o spadek jakości obrazu.

Wśród telewizorów 4K dominują konstrukcje Smart TV, wyposażone w komunikację Wi-Fi do szybkiego podłączenia internetu lub domowego dysku sieciowego oraz moduł Bluetooth umożliwiający m.in. sparowanie bezprzewodowych słuchawek. Ich zaletą jest również system operacyjny z możliwością instalowania aplikacji i gier, np. Android TV w telewizorze 4K Philips 50PUS7303/12 z wtyczką Google Cast do łatwego przesyłania obrazu z telefonu, tabletu lub laptopa.

WARTO WIEDZIEĆ

Telewizory 4K dostępne są w wielu wariantach wielkościowych – z łatwością znajdziesz konstrukcje o przekątnej 40 cali do niewielkich mieszkań oraz nawet 80-calowe ekrany idealne do dużych pomieszczeń i biur.

Kto powinien kupić telewizor UHD?

Telewizor UHD 4K Panasonic TX-55FZ950E z matrycą OLEDUltraszczegółowy obraz 4K UHD to propozycja dla osób poszukujących kinowych doznań. Modele telewizorów 4K takie jak Samsung UE75RU7102K czy Toshiba 55T6863DG mają wsparcie dla technologii HDR zwiększającej nasycenie i różnorodność kolorów, system dźwięku przestrzennego oraz liczne udogodnienia dla fanów kina, w tym m.in. optymalizację ruchu Picture Quality Index, która dba o wysoką płynność odtwarzania dynamicznych scen. Telewizor UHD jest również niezbędnym zakupem, jeśli kolekcjonujesz filmy na płytach Ultra HD Blu-ray. Tylko wyświetlacz 4K pozwala cieszyć się różnorodnością detali obrazu zarejestrowanych na tego typu nagraniach.

Jaki telewizor 4K wybrać do oglądania programów telewizyjnych i sportu? W tym przypadku warto upewnić się, że wybrane urządzenia ma wbudowany tuner telewizji cyfrowej (DVB-T), umożliwiający korzystanie z naziemnej telewizji HDTV. Jeśli zależy Ci na telewizji 4K, wybierz model wyposażony w zestaw złączy HDMI do podłączenia dekodera.

Telewizor 4K spełni też oczekiwania graczy, którzy na co dzień korzystają z konsol PlayStation Pro czy Xbox One X. Precyzyjna kontrola podświetlenia Precision Black, optymalizacja kontrastu Contrast Enchancer i korekcja UHD Dimming w Samsungu UE65MU7002 sprawiają, że szczegółowy obraz z naturalnymi kolorami zachowuje też znakomitą płynność.

Poszukujesz telewizora 4K do domu i biura? Przeczytaj nasz tekst i wybierz sprzęt dopasowany do potrzeb: Jak wybrać telewizor 4K UHD. Szeroki wybór telewizorów UHD znajdziesz w naszym sklepie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów