Czym jest technologia 4K UHD w telewizorach i czy warto w nią zainwestować?

Jarek Osłowski

Rozdzielczość ekranu 4K UHD pozwala cieszyć się znakomitą jakością wyświetlanego obrazu podczas oglądania filmów i seriali, czy grania w najnowsze gry. Coraz częściej treści w tym standardzie, np. transmisje wydarzeń sportowych, przygotowują także stacje telewizyjne. Telewizory 4K to jednak nie tylko świetna jakość obrazu, ale również multimedialne możliwości Smart TV. Co to jest 4K i czy warto kupić odbiornik 4K UHD?

Zobacz także: Smart TV – co to? Aplikacje na Smart TV, Telewizory LED, Telewizory OLED

Technologia 4K UHD – ostry i szczegółowy obraz

Technologia 4K jest już właściwie standardem. Oznacza bardzo wysoką rozdzielczość ekranu (3840 × 2160 pikseli), czterokrotnie większą niż format Full HD, co przekłada się na wyższy kontrast i lepsze odwzorowanie kolorów. Na ekranie telewizora 4K UHD (Ultra High Definition), którego matryca składa się z ponad 8 mln pikseli, widać dużo więcej szczegółów, wyświetlane obiekty są precyzyjnie odwzorowane i bliższe naturalnym. Różnica w jakości obrazu między telewizorami 4K i modelami Full HD jest widoczna również podczas grania w gry, których coraz więcej powstaje w rozdzielczości 4K, a także przeglądania internetu. W telewizorach 4K Smart TV zarówno małe, jak i duże czcionki pozostają ostre i czytelne, a co za tym idzie, obsługa urządzenia nawet z bliskiej odległości nie stanowi problemu.

Pozostałe obowiązujące obecnie standardy rozdzielczości obrazu to:

  • HD Ready (HD) – rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, która wystarczy do oglądania programów telewizyjnych, filmów DVD, lecz nie pozwala odtwarzać treści w wysokiej rozdzielczości,
  • Full HD (FHD) – standard 1920 x 1080 pikseli to minimalna rozdzielczość ekranu, jaką warto wybrać, jeśli zależy nam na oglądaniu filmów i seriali, czy też graniu w gry,
  • 8K – rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli, czyli po dwa razy więcej linii w pionie i poziomie od 4K, a tym samym jeszcze więcej szczegółów, choć na razie praktycznie brak jest treści w tym formacie.
Polecane telewizory


Jakie zalety posiada telewizor 4K?

Telewizor 4K to centrum domowej rozrywki. Wśród dostępnych urządzeń dominują konstrukcje Smart TV, posiadające system operacyjny, Wi-Fi, czy moduł Bluetooth umożliwiający np. sparowanie bezprzewodowych słuchawek. Telewizory 4K pozwalają korzystać z serwisów VOD, w tym oglądać  treści w rozdzielczości UHD. Posiadają także wiele innych przydatnych aplikacji, jak np. prognoza pogody. Coraz więcej modeli umożliwia również obsługę za pomocą komend głosowych.

Dostępne obecnie telewizory 4K UHD posiadają możliwość obsługi materiałów w standardzie HDR. HDR (High Dynamic Range) zapewnia szeroką rozpiętość tonalną. Pośrednie tony, pomiędzy jasnymi, a ciemnymi są w nim dużo lepiej widoczne. Co to oznacza w praktyce? Kolory, które widzimy na ekranie są bardziej żywe, nasycone, zbliżone do naturalnych. Dostrzeżemy dużo więcej szczegółów na ekranie, np. w scenie w której samochód jedzie ku wschodzącemu słońcu, na horyzoncie będzie widocznych dużo więcej detali, niż gdyby HDR nie został zastosowany (w takim przypadku wszystko byłoby jedną jasną plamą).

Przydatną cechą telewizora UHD jest możliwość swobodniejszego planowania pomieszczenia, w którym urządzenie będzie wykorzystywane. Rozdzielczość 4K sprawia, że poszczególne piksele nie są widoczne dla widzów, którzy siedzą blisko ekranu. Dzięki temu gracze, czy widzowie uczestniczący w domowej rozrywce, mogą wygodnie usiąść tuż przed ekranem, nie martwiąc się o spadek jakości obrazu, a prezentacja wyświetlana w pokoju konferencyjnym jest dobrze widoczna dla wszystkich uczestników spotkania.

 

Czy warto kupić telewizor 4K UHD?

Telewizory 4K to optymalny wybór. Rozdzielczość 4K właściwie jest już standardem, a HD Ready i Full HD powoli odchodzą w zapomnienie. W rozdzielczości UHD dostępnych jest bardzo dużo treści w serwisach streamingowych, na płytach Blu-ray, a także coraz więcej gier i transmisji telewizyjnych, w tym ważne wydarzenia sportowe.  Choć na rynku pojawiły się już pierwsze telewizory 8K, to wciąż jest to melodia przyszłości. Nie ma jeszcze ogólnodostępnych treści w tej rozdzielczości (poza jednostkowymi przypadkami materiałów na YouTube, które jednak, co warto podkreślić, nie są pełnoprawnym 8K). Na filmy w serwisach streamingowych, czy płytach  trzeba będzie poczekać. Co prawda te modele potrafią skalować niższe rozdzielczości i dodawać im trochę ostrości i szczegółów, ale do radości cieszenia się rozdzielczością 8K minie jeszcze sporo czasu. Telewizory 8K to w tym momencie propozycja do rozważenia dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na duży koszt i chcą już teraz mieć urządzenie „z przyszłości”.  

           

Kto powinien kupić telewizor 4K UHD?

Niezwykle szczegółowy obraz 4K UHD to must have jeśli poszukujesz kinowych doznań. Telewizory 4K poza wspomnianą obsługą standardu HDR, posiadają liczne udogodnienia dla fanów kina, w tym m.in. systemy dźwięku przestrzennego czy, optymalizację ruchu, zapewniającą wysoką płynność odtwarzania dynamicznych scen. Telewizor UHD jest również niezbędnym zakupem, jeśli kolekcjonujesz filmy na płytach Ultra HD Blu-ray. Tylko ekran 4K pozwala cieszyć się różnorodnością detali obrazu zarejestrowanych na tych nośnikach.

Jaki telewizor 4K wybrać do oglądania programów telewizyjnych i sportu? W tym przypadku warto upewnić się, że wybrane urządzenie ma wbudowany tuner telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC. Od kwietnia 2022 roku, odbiór sygnału DVB-T2 HEVC będzie konieczny, by oglądać naziemną telewizję cyfrową. Jeśli jednak urządzenie nie jest wyposażone w taki tuner, za pomocą złącza HDMI można do telewizora podłączyć dekoder. Fan sportu powinien rozejrzeć się za urządzeniem z częstotliwością odświeżania 100 Hz. Zagwarantuje to płynne odwzorowanie ruchu na ekranie.

Rozdzielczość 4K to bardzo dobra propozycja telewizora dla gracza. Jeśli jesteś posiadaczem najnowszej generacji konsol powinieneś zainwestować w telewizor 4K UHD wyposażony w złącze HDMI 2.1. Pozwala ono w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez PlayStation 5 czy Xbox X Series. Ten standard pozwala na przesyłanie sygnału w 4K i 120 klatkach na sekundę. Tym samym zapewnia płynną rozgrywkę w bardzo wysokiej rozdzielczości i niezapomniane doznania z gry.

Czy warto więc kupić telewizor 4K UHD? Na pewno! Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych pod względem przeznaczenia i wyposażenia telewizorów o tej rozdzielczości, więc możesz wybrać model dopasowany do Twoich konkretnych potrzeb.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!