Chromecast – czym jest i jak działa?

Z tego artykułu dowiesz się:czym jest Google Chromecast i jak działa jakie są funkcje Chromecasta kiedy warto w niego zainwestować
Autor: Joanna

Google Chromecast to popularne rozwiązanie, dzięki któremu możesz jednym kliknięciem streamować multimedia z telefonu wprost na ekran telewizora. Dzięki specjalnej przystawce zyskujesz dostęp nie tylko do treści ze smartfona, ale też tabletu i laptopa. Wyjaśniamy, jak działa urządzenie i jakie jeszcze ma funkcje!

Zobacz także: Jakie aplikacje na Chromecast warto wybrać?

Chromecast – co to jest i jak działa?

Para ogląda film na telewizorze za pośrednictwem Chromecast

Chromecast to urządzenie marki Google, które doceni niemal każdy użytkownik telewizora. Po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2013 roku. Od tego czasu firma wypuściła kilka udoskonalonych wersji produktu – najnowsze z nich to Chromecast 3 oraz Chromecast Ultra, które trafiły do sprzedaży w 2018 roku. Czym jednak jest ten gadżet i do czego służy?

Chromecast to niewielka przystawka podłączana do telewizora za pośrednictwem gniazda HDMI. Urządzenie łączy się z Wi-Fi i pozwala bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk z urządzeń mobilnych. W ten sposób możesz sterować telewizorem za pomocą telefonu lub tabletu z systemem Android lub iOS, wyświetlać zdjęcia i streamować z nich filmy, a także prezentować zawartość laptopa na ekranie (mirroring).

Jakie są możliwości techniczne Google Chromecast? To zależy od wersji produktu – producent ciągle rozwija tę technologię, dlatego najwięcej ma do zaoferowania ostatnia, trzecia wersja Chromecasta. Produkt pozwala na płynne strumieniowanie filmów w jakości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, jest też o 15% szybszy od poprzedniej wersji.

Jak zainstalować i skonfigurować chromecast?

Chromecast podłączony do telewizora wymaga jedynie złącza HDMI, natomiast do sterowania nim z innych urządzeń (PC, smartfon, tablet), niezbędne jest pobranie aplikacji ze strony producenta chromecast.com/setup. Konfiguracja chromecasta przebiega zgodnie z instrukcją wyświetlaną na urządzeniu podłączonym do przystawki. Niezbędnym krokiem do poprawnego skonfigurowania sprzętu jest weryfikacja sieci Wi-Fi oraz dodatkowe opcje, jak pobranie wtyczki chromecast do przeglądarki Chrome.

Polecane telewizory
 • 11 999 zł
 • 3 199 zł
 • 1 799 zł
 • 1 699 zł
 • 1 999 zł
Do czego służy Chromecast?

Czy wiesz że...

Masz w domu telewizor 4K UHD i chcesz cieszyć się wysoką jakością obrazu? Wybierz model Chromecast Ultra, który pozwoli Ci płynnie streamować filmy w tej rozdzielczości. Wspiera także technologię HDR.

Do czego służy Chromecast?

Google Chromecast – najważniejsze funkcje

Jakie są najciekawsze funkcje Chromecasta? Oto możliwości, jakie oferuje najnowsza wersja produktu:

 • Telewizor LG 43LK5000 jest kompatybilny z Chromecastemkorzystanie z aplikacji na smartfona na ekranie telewizora za pomocą przycisku Cast,
 • mirroring ekranu laptopa na telewizorze,
 • streamowanie treści ze smartfona z Androidem na TV,
 • streamowanie muzyki do telewizora (Spotify, YouTube),
 • przesyłanie zakładki z poziomu Google Chrome do telewizora,
 • korzystanie z aplikacji Google Home,
 • sterowanie głosem (przesyłanie filmów, regulacja głośności),
 • korzystanie ze smartfona jak z pilota bez ingerencji w działanie telefonu podczas odtwarzania,
 • odtwarzanie filmów i muzyki z bogatej biblioteki kompatybilnych aplikacji.

Telewizor to nie jedyny sprzęt, z którego możesz korzystać z pomocą Chromecasta! Przeczytaj poradnik: Jakie urządzenia obsługują Chromecast?

Kiedy warto kupić Chromecast?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w Chromecast? Przystawka przyda Ci się na pewno, jeśli posiadasz telewizor bez funkcji Smart TV, np. LG 43LK5000. Dzięki Google Chromecast zyskasz dostęp do licznych kompatybilnych aplikacji, takich jak YouTube czy Netflix. Zaletą urządzenia jest też możliwość wyświetlania na większym ekranie zdjęć i filmów zrobionych komórką – aby przesłać je do telewizora, wystarczy jeden przycisk.

Wiele nowoczesnych telewizorów, jak Philips 65PUS7303/12, a także niektóre wieże Hi-Fi i głośniki bezprzewodowe posiadają zintegrowany system Google Cast – wtedy zakup dodatkowego urządzenia nie jest potrzebny.

Warto jednak pamiętać, że do streamingu możesz użyć też urządzeń innych firm – na przykład Platinet TV Miracast & Airplay Dongle HDMI. Więcej na temat systemu Miracast dowiesz się z artykułu: Jakie są zalety urządzeń z Miracast.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link