Smart TV – co to jest i czym kierować się przy wyborze?

Autor: Sara

Ultrawysoka rozdzielczość obrazu czy dobrej jakości dźwięk to nie jedyne zalety telewizorów Smart TV. Za sprawą wbudowanego modułu Wi-Fi i systemu operacyjnego urządzenia te mogą również łączyć się z internetem, umożliwiając instalowanie aplikacji i gier czy korzystanie z popularnych serwisów streamingowych takich jak Netflix oraz HBO GO. Co to jest Smart TV i jak wybrać dobry model?

Smart TV Samsung UE43NU7472 z technologią Smart Hub

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym Smart TV różni się od zwykłego odbiornika
 2. który Smart TV zapewnia najlepszą jakość obrazu
 3. jakie zalety posiada Smart TV z ekranem Curved
 4. jaki system operacyjny Smart TV wybrać
 5. czy tradycyjny telewizor można zamienić w Smart TV

Smart TV – co to jest?

Mianem Smart TV określa się urządzenia inteligentne, których funkcjonalność wykracza daleko poza odtwarzanie obrazu i dźwięku. Telewizor Smart TV z zewnątrz nie różni się od modeli tradycyjnych – liczba detali na ekranie zależy od jego rozdzielczości czy technologii wykonania matrycy, a o gabarytach sprzętu decyduje przede wszystkim przekątna ekranu. Inne są natomiast wyposażenie i funkcje ukryte w obudowie. Konstrukcje TV Smart posiadają szybki procesor, wewnętrzną pamięć, moduły komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi czy Bluetooth i system operacyjny. Dzięki temu z ich pomocą możesz bez przeszkód surfować po sieci, sprawdzać media społecznościowe czy wyświetlić zdjęcie lub film na dużym ekranie wprost ze swojego smartfona, komputera czy tabletu.
Niedrogi Smart TV z dostępem do Netflix
Zaletą Smart TV jest również integracja z wirtualnymi wypożyczalniami, takimi jak Netflix, HBO GO, Ipla czy Player.pl, oferującymi tysiące filmów i seriali. W przypadku modeli takich jak LG 43UK6300 wyświetlenie oferty serwisu streamingowego sprowadza się do naciśnięcia zaledwie jednego przycisku, gdyż producent zadbał o dedykowany klawisz na pilocie.

WARTO WIEDZIEĆ

By filmy, seriale czy transmisje sportowe w jakości 4K UHD zachowały wysoką płynność odtwarzania na Smart TV, niezbędne jest zaopatrzenie się w łącze internetowe o dużej przepustowości i szybki router Wi-Fi. Jeśli zależy Ci na przesyłaniu bądź pobieraniu tego rodzaju treści, upewnij się, że transfer danych z sieci przekracza 25 Mb/s, a router obsługuje pasmo 5 GHz w standardzie 802.11ac.

Który Smart TV zapewnia najlepszą jakość obrazu?

By cieszyć się multimedialnymi możliwościami telewizorów z Wi-Fi, niezbędny jest wybór urządzenia oferującego optymalną jakość wyświetlanego obrazu. W segmencie inteligentnych konstrukcji nie brakuje modeli, w których przekątna ekranu sięga nawet 77 cali. Wielkość wyświetlacza nie jest jednak jedynym parametrem wpływającym na komfort oglądania. Równie ważna jest jak najwyższa rozdzielczość, umożliwiająca dostrzeżenie najdrobniejszych detali w filmach, grach, serialach czy programach telewizji cyfrowej.
Telewizor Smart TV z wyświetlaczem 4K UHD
Podział telewizorów Smart TV ze względu na obsługiwaną rozdzielczość:
 • HD Ready – modele telewizorów z internetem do wyświetlania obrazu w maksymalnej rozdzielczości 1366 × 768 px. Mimo atrakcyjnej ceny, która nie przekracza zazwyczaj 1000 zł, sprzęt ten zachowuje wszystkie podstawowe funkcjonalności Smart TV. Posiada m.in. przeglądarkę internetową i możliwość podłączenia do domowej sieci Wi-Fi. W modelach takich jak Lin 32D1700 znajdziesz również wbudowane tunery DVB-T, DVB-C i DVB-S do odbioru telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej.
 • Full HD – propozycja dla osób, które korzystają z telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. Obraz w jakości 1080p (1920 x 1080 px) jest ostry i posiada dwa razy więcej szczegółów niż w przypadku HD Ready, a sam telewizor jest lepiej wyposażony. Przykładem może być Samsung UE32M5602 z technologią Wide Color Enhancer Plus rozszerzającą gamę kolorystyczną i optymalizacją kontrastu Micro Dimming Pro.
Smart TV z ergonomicznym pilotem
 • 4K UHD – telewizory z Wi-Fi umożliwiające oglądanie filmów i seriali w ultrawysokiej rozdzielczości 3840 x 2160 px. Czterokrotnie większa liczba detali w porównaniu do Full HD powoduje, że poszczególne piksele nie są widoczne dla oglądającego, który siedzi blisko ekranu. Tym samym Smart TV LG 50UK6300 czy Sony KD-55XF8596 są również dobrym wyborem również dla posiadaczy nowoczesnych konsol do gier takich jak PlayStation Pro czy Xbox One X.
 • 8K FUHD – najbardziej zaawansowane konstrukcje Smart TV, wspierające rozdzielczość 7680 x 4320 px. Obraz na ekranie Samsunga QE75Q950RBT bądź Samsunga QE65Q950RBT imponuje realizmem i płynnością odtwarzania, a kolory są żywe i dynamiczne. Jakość 8K to nowość, dlatego telewizory te zostały wyposażone w sztuczną inteligencję AI z funkcją tzw. upscalingu. Jej zadaniem jest automatyczne powiększanie dowolnych treści na ekranie, by obraz był szczegółowy i pozbawiony zniekształceń.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakość obrazu Smart TV zależy również od technologii wykonania matrycy. Równe podświetlenie zarówno na krawędziach, jak i w środkowej części ekranu oferują panele OLED, w których źródłem światła jest każda pojedyncza dioda. Rozwiązanie to zwiększa widoczność wyświetlacza w świetle dziennym i skutkuje poprawą odwzorowania czerni.

Polecane telewizory
 • 499 zł
 • 2 699 zł
 • 2 299 zł
 • 5 799 zł
 • 699 zł

Jaki system operacyjny Smart TV wybrać?

Za multimedialne możliwości telewizorów Smart TV odpowiada system operacyjny, czyli specjalne oprogramowanie umożliwiające instalowanie aplikacji czy gier. Producenci urządzeń oferują własne rozwiązania z listą zoptymalizowanych programów. Większość systemów operacyjnych pozwala na dostęp do aplikacji typu Ipla, HBO GO, Netflix, Amazon Video, YouTube czy Skype w języku polskim oraz programów dedykowanych, umożliwiające m.in. zarządzanie funkcjami inteligentnego domu. Wybierając Smart TV, upewnij się, że posiada on system operacyjny dostosowany do potrzeb domowników.
Telewizor Smart TV z zakrzywionym ekranem
Rodzaje systemów operacyjnych:
 • Tizen (Smart Hub) – intuicyjny, łatwy w obsłudze system operacyjny dedykowany Smart TV Samsunga. Jego zaletą jest łatwe parowanie telewizora z urządzeniami mobilnymi tego producenta, by szybko i wygodnie przesyłać obraz i dźwięk ze smartfona czy tabletu. Wśród aplikacji dodatkowych znajdziesz m.in. Spotify z rozbudowaną biblioteką utworów muzycznych oraz SmartThings do sterowania domowym sprzętem z poziomu telewizora, w tym m.in. czujnikami, oświetleniem czy robotem sprzątającym.
 • webOS – system wbudowany w telewizory Smart TV LG z czytelnymi ekranami wyboru funkcji i programów. Za sprawą pilota Magic Remote ze specjalnym joystickiem nawigacja po funkcjach urządzenia jest niezwykle komfortowa, a ulepszony pasek uruchamiania pozwala na szybki dostęp do ulubionych aplikacji.
 • Android TV – Smart TV marki Philips, Sony, Sharp czy Manta działają pod kontrolą systemu wzorowanego na platformie dla urządzeń mobilnych. Dzięki temu właściciele telewizorów z Android TV mogą pobierać zawartość ze sklepu Google Play, w którym znajdziesz m.in. rozbudowaną bibliotekę gier.
 • My Home Screen – interfejs w telewizorach Smart TV Panasonica. Poza układem najważniejszych aplikacji w formie przewijanej karuzeli ekran startowy można dostosować do własnych potrzeb. Użytkownicy mogą np. stworzyć własne foldery z ulubioną zawartością.

Jakie zalety posiada Smart TV z ekranem Curved?

Doznania filmowe potęgują telewizory typu Curved, których wyświetlacz został proporcjonalnie zakrzywiony. Zaletą tego rozwiązania jest wierne odwzorowania wielkości obiektów zarówno na brzegach, jak i na środku ekranu. Skutkuje to również bardziej naturalnym kontrastem i optycznym powiększeniem płaszczyzny obrazu, gdyż każdy piksel znajduje się w równej odległości od ludzkiego oka. W modelach takich jak Samsung UE55MU6672 Curved znajdziesz też wsparcie dla technologii HDR umożliwiającej odtwarzanie wideo o zwiększonej rozpiętości tonalnej oraz funkcję Auto Motion Plus dla pełnej płynności ruchu w dynamicznych scenach. Jeśli zatem zależy Ci na zachwycającym kinowym realizmie, warto rozważyć zakup telewizora Smart TV z wyświetlaczem Curved.
Najlepsze telewizory Smart TV z zakrzywionym ekranem:
smarttv

Czy tradycyjny telewizor można zamienić w Smart TV?

Posiadasz starszy sprzęt, który nie może łączyć się z internetem? Za pomocą specjalnej przystawki Smart TV z łatwością rozszerzysz możliwości swojego telewizora o dostęp do filmów i zdjęć w sieci oraz materiałów w serwisach streamingowych w jakości 4K Ultra HD HDR. Przykładem może być odtwarzacz multimedialny Xiaomi Mi Box S. To niewielkie urządzenie podłączane poprzez złącze HDMI wspiera łączność Wi-Fi czy Bluetooth oraz jest kompatybilne z tysiącami aplikacji, w tym m.in. Google Asistant do wygodnego sterowania głosowego.
Jeśli zależy Ci również na graniu w gry wideo, sprawdź konsolę Nvidia Shield z funkcjami Smart TV i bezprzewodowym padem sterowania. Dzięki systemowi Android możesz dowolnie korzystać z aplikacji w Google Play, a wysoka moc obliczeniowa innowacyjnego układu NVIDIA Tegra X1 pozwala komfortowo strumieniować gry z komputera PC czy zarządzać funkcjami inteligentnego domu.
Szukasz telewizora Smart TV z technologią 3D? Dowiedz się, jak działa wyświetlanie trójwymiarowych filmów: Telewizor 3D – czym jest i czy warto go wybrać? Nowoczesne urządzenia Smart TV znajdziesz w naszym sklepie.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów