Data publikacji: 22 sierpnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki odkurzacz kupić?

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Zastanawiałeś się, jaki odkurzacz do domu kupić, by spełniał oczekiwania Twoje i innych osób, które na co dzień wraz z Tobą będą go używać? Oto nasz poradnik – jak kupić odpowiedni odkurzacz.

Standardowa końcówka odkurzacza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy wybrać odkurzacz workowy czy bezworkowy,

- jaki model odkurzacza wybrać,

- jakie parametry i dodatkowe funkcje odkurzacza mogą być ważne.

Workowy czy bezworkowy – jaki pojemnik na śmieci w odkurzaczu?

Odkurzacz czyszczący dywanTo pierwsze pytanie, które zadajesz sobie podczas zakupu odkurzacza. Standardowa wersja odkurzacza z workiem to najczęściej produkt z niższej półki cenowej. Worek teksturowy lub z włókniny najczęściej jest jednorazowego użytku, co oznacza, że po napełnieniu, trzeba go wymienić na nowy produkt.
Ten typ odkurzacza jest najczęściej kupowanym nie tylko ze względu na cenę, ale i wygodę użytkowania. Pełny worek wystarczy wyrzucić, wymienić na nowy, a cena za komplet worków nie jest tak niekorzystna, by generować wysokie dodatkowe koszty eksploatacji.
Z drugiej strony odkurzacze z pojemnikiem na zanieczyszczenia to również dobry pomysł. W takim pojemniku najczęściej stosuje się technologię cyklonu, co oznacza, że śmieci są mocno ze sobą ściśnięte podczas napełniania pojemnika. Aby go oczyścić, wystarczy przechylić pojemnik i wyrzucić zanieczyszczenia do kosza.
Ten typ pojemnika na śmieci jest zastosowany zawsze w odkurzaczach pionowych, o których opowiemy za chwilkę. Jaki odkurzacz kupić? Zanim dokonasz wyboru, mamy jeszcze kilka cennych informacji.

Odkurzacz standardowy – pionowy czy przenośny?

Idealnie byłoby mieć trzy wersje w domu, bo każdy z nich przyda się do zastosowania w innych pomieszczeniach. Standardowym odkurzaczem szybko wyczyścisz dywany i podłogi w pokojach – np. drewniany parkiet czy panele. Sprzątniesz kurz i piasek oraz inne okruchy.
Odkurzacz pionowy warto zastosować w kuchni do szybkiego wyczyszczenia płytek z zabrudzeń. Przenośne urządzenie jest świetnym rozwiązaniem do przywracania właściwego wyglądu tapicerek mebli oraz foteli w samochodzie. Drobnym i lekkim odkurzaczem przenośnym uprzątniesz także rozsypane płatki, cukier czy kawę, bez konieczności przynoszenia odkurzacza ze składziku.

UWAGA

Odkurzaczem standardowym posprzątasz cały dom, ale upewnij się, że urządzenie posiada dość długi kabel zasilający, by co chwilę nie przełączać go pomiędzy gniazdkami w domu. Odkurzacz pionowy – najczęściej stosowany w kuchni – jest zwykle bezprzewodowy, ale ma ograniczony czas działania. Z kolei mały odkurzacz przenośny przydatny do czyszczenia tapicerki nie byłby w stanie uprzątnąć całego domu.

Każdy z tych odkurzaczy ma swoje wady i zalety, ale dopasowane odpowiednio do pomieszczeń w domu, spełnią swoją funkcję czyszczącą. Jaki odkurzacz? Jak widzisz, wybór jest spory.

Proponowane Towary:

Hoover Athos ATC18LI 011 <%– –%>
Black&Decker NVB12AV-XJ <%– –%>
Black&Decker Dustbuster NVB115W-QW <%– –%>
Miele Complete C3 Cat&Dog PowerLine SGEF4 <%– –%>
Black&Decker Dustbuster DVJ325BF-QW <%– –%>

Parametry odkurzacza, o których powinieneś pamiętać

Przede wszystkim zwróć uwagę na moc silnika – najczęściej wynosi ona od 1 200 W do 2 700 W. Najniższa wartość w zupełności wystarczy, by uprzątnąć drewniane podłogi ale do czyszczenia dywanów lepiej zastosować moc minimalną przynajmniej 1 600 W.
Electrolux UltraSilencerPodczas zakupu odkurzacza zwróć również uwagę na możliwość dopasowania siły ssącej. Pamiętaj, że silniejsza przyda się do odkurzenia dywanów, a delikatniejszą moc zastosujesz na panelach.
Końcówki odkurzacza również pełnią bardzo ważną funkcję podczas sprzątania. Standardową końcówką uprzątniesz brud z dywanów, natomiast specjalną szczotką doczyścisz panele, nie rysując po ich powierzchni. Wąską końcówką dotrzesz do wszystkich trudno dostępnych miejsc, a wiele z odkurzaczy posiada także inne ciekawe końcówki, np. do odkurzenia książek czy tapicerki. Poznaj je wszystkie, zanim zdecydujesz, jaki odkurzacz kupić.
Przyjrzyj się także rurze teleskopowej odkurzacza – czy można ją regulować na długość i jeśli tak, to do jakiego stopnia. Dlaczego? Bo sprzątanie domu powinno zawsze odbywać się w wygodnej pozycji.
Zwróć ponadto uwagę na to, jak wykonane są kółka odkurzacza – miękka guma nie zarysuje powierzchni paneli. Ważne jest także, szczególnie w przypadku standardowych modeli, by były dość lekkie. Ciężki, toporny odkurzacz trudno będzie przenosić do oddalonych miejsc w domu.
Jaki odkurzacz kupić? Jeśli szukasz standardowego odkurzacza do domu, wybierz urządzenie z rurą teleskopową i różnymi końcówkami o średniej mocy ssania. Taki model poradzi sobie z odkurzeniem podłóg oraz wykładzin. Do kuchni możesz dokupić odkurzacz pionowy, a do zadań specjalnych urządzenie przenośne. Wybór należy do Ciebie – jaki odkurzacz polecacie? A jeśli zastanawiasz się nad odkurzaczem workowym lub bezworkowym, to zajrzyj do tego artykułu.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas