Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej?

Autor: Marcin

Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, wiedzą, że szczotkowanie zębów i trudno dostępnych miejsc nie zawsze jest łatwe. Odpowiednio dobrana szczoteczka do aparatu ortodontycznego pozwoli zachować higienę jamy ustnej, a tym samym zapobiegać powstawaniu próchnicy.

Kobieta zastanawia się, która szczoteczka do aparatu ortodontycznego jest lepsza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego jest najlepsza
 2. jaka szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej
 3. jaka szczoteczka rotacyjna do aparatu ortodontycznego będzie dobrym wyborem
 4. na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki do aparatu ortodontycznego

Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego jest najlepsza?

Różne szczoteczki do aparatu ortodontycznego

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna dla osób, które leczą się ortodontycznie. Jednak niekiedy utrzymanie zębów w czystości może sprawiać problemy, ponieważ resztki jedzenia i bakterie chowają się między elementami aparatu ortodontycznego. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i rozwojowi próchnicy. Dlatego wiele osób szuka wskazówek dotyczących tego, jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej.

Na rynku dostępne są manualne oraz elektryczne szczoteczki do mycia zębów przy aparacie ortodontycznym. Pierwsze z nich są zdecydowanie tańsze, jednakże może się zdarzyć, że podczas szczotkowania nie dotrą we wszystkie trudno dostępne miejsca – zwłaszcza w przestrzenie międzyzębowe oraz między elementy aparatu. Dlatego zdecydowanie bardziej polecany jest drugi rodzaj szczoteczek.

Elektryczne szczoteczki do mycia zębów przy aparacie ortodontycznym mają wbudowany silniczek, który energicznie porusza ich końcówką w prawo i w lewo oraz od i do zębów, co zapewnia lepsze czyszczenie zębów. Co więcej, dzięki tym ruchom zostaje rozbita i usunięta płytka nazębna, która jest czynnikiem ryzyka próchnicy. Elektryczne szczoteczki do aparatu ortodontycznego mogą być soniczne lub rotacyjne. Poszczególne modele różnią się od siebie funkcjami, ceną oraz wydajnością.

Szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego

Soniczna szczoteczka do aparatu ortodontycznego wykonuje ruchy wymiatające, ale dodatkowo jej włosie jest wprowadzane w drgania. Dzięki temu nie tylko dokładnie czyści zęby i usuwa płytkę nazębną, ale jest jednocześnie bardzo delikatna dla zębów i dziąseł.

Przykładem sonicznej szczoteczki do aparatu ortodontycznego jest Philips Sonicare Protective Clean HX6830/35. Jej końcówka wykonuje aż 62000 ruchów na minutę. Dodatkowo posiada 2 intensywności pracy, program dokładnego czyszczenia, a także czujnik nacisku i sygnalizator czasu mycia.

Niedroga soniczna szczoteczka do aparatu ortodontycznego to Vesta ESTB01. Jest ona zasilana akumulatorowo i posiada aż 4 tryby pracy: codzienny, delikatny, masowanie i wybielanie. Jej końcówka wykonuje 40000 ruchów na minutę.

Polecana soniczna szczoteczka do mycia zębów przy aparacie ortodontycznym to również Braun Oral B Pulsonic Slim Luxe 4200. Ma ona wymienne końcówki i wydłużoną główkę, która drga z częstotliwością 31000 wibracji na minutę. Ma 3 tryby pracy (codzienny, delikatny, wybielanie), dlatego nadaje się także dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł.

 • 139,99 zł
 • 129 zł
 • 99 zł
 • 129,99 zł
 • 259 zł

Rotacyjna szczoteczka przy aparacie ortodontycznym

Kobieta wybiera dobrą szczoteczkę do aparatu ortodontycznego

Rotacyjna szczoteczka do aparatu ortodontycznego może wykonywać ruchy obrotowe, oscylacyjne (od i do zębów) lub oscylacyjno-obrotowe. Przykładem takiego urządzenia jest Braun ORAL-B Genius 10000 Rose Gold. Pracuje ona aż w 5 trybach: codziennym, wybielającym, delikatnym, czyszczenia języka i pielęgnacji dziąseł. Ma czujnik siły nacisku i czasu mycia. Wykonuje ruchy oscylacyjno-pulsacyjne (oscylacyjne: 10500 obrotów na minutę, pulsacyjne: 48000 ruchów na minutę). Inna polecana elektryczna szczoteczka do aparatu ortodontycznego to Braun Oral-B Smart 6000N. Posiada ona podobne parametry i ma wymienne końcówki, np. z włóknami ustawionymi pod kątem dla lepszego czyszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki do aparatu ortodontycznego?

Osoba, która zamierza kupić szczoteczkę do mycia zębów przy aparacie ortodontycznym, powinna zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, szczególnie na:

 • rodzaj szczoteczki (soniczna, rotacyjna);
 • rodzaj zasilania urządzenia (akumulator, bateria);
 • czas pracy urządzenia bez konieczności ładowania;
 • tryby, w których pracuje szczoteczka (do aparatu ortodontycznego polecany jest delikatny lub głębokiego czyszczenia);
 • ilość ruchów na minutę;
 • możliwość wymiany końcówek oraz ich dostępność;
 • dodatkowe funkcje;
 • cenę szczoteczki do aparatu ortodontycznego;
 • kształt i wagę urządzenia (trzymanie nie może powodować dyskomfortu).

Na podstawie powyższych parametrów można stwierdzić, czy szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego spełni oczekiwania, będzie trwała oraz nie zaszkodzi zębom ani dziąsłom (szczególnie ważne dla osób z nadwrażliwością).

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link