Jaką konsolę kupić? Którą z nich warto wybrać i dlaczego?

Jarek Osłowski

PlayStation 5, Xbox Series X, poprzednie generacje tych konsol do gier czy może Nintendo Switch – zastanawiasz się, jaką konsolę kupić? Możliwość wyboru to większa szansa na znalezienie urządzenia jak najlepiej dopasowanego do twoich preferencji i budżetu, ale też utrudnienie decyzji. Choć wszystkie konsole zapewniają świetną rozrywkę, to jednak występują między nimi różnice. Nasz poradnik pomoże ci zdecydować, jaką konsolę kupić.


Istotne cechy, które mogą mieć wpływ na wybór

Wbrew pozorom decyzja, jaką konsolę do gier wybrać, nie musi należeć do najłatwiejszych. Jest całkiem sporo czynników do rozważenia, a także osobiste preferencje, które będą miały wpływ na twój wybór. Oto kilka istotnych cech, które powinieneś wziąć pod uwagę, decydując, którą konsolę wybrać.  

Specyfikacja

Procesor, karta graficzna, pamięć RAM, rodzaj dysku mają wpływ na jakość wyświetlanych gier. Jeśli chciałbyś się cieszyć pełną detali grafiką i płynną rozgrywką, powinieneś postawić na konsole nowej generacji Sony PlayStation 5 (PS5) i Microsoft Xbox Series X (XSX). To najnowsza generacja wyposażona w najmocniejsze podzespoły.

Miejsce korzystania

Tutaj mamy na myśli to, czy konsola będzie wykorzystywana tylko stacjonarnie (w domu), czy też zależy ci na mobilności – użytkowaniu jej np. podczas podróży. Tutaj dużą przewagę ma Nintendo Switch, na którym można grać zarówno po podłączeniu do telewizora, jak i poza domem.

Biblioteka gier

Konsole Sony, choć Nintendo Switch niewiele im ustępuje, oferują wiele hitowych gier na wyłączność (czyli niedostępnych na innych urządzeniach). Microsoft ze swoim Xboxem zazwyczaj ustępuje im na tym polu, choć ostatnio firma kupiła Bethsedę i Activision Blizzard – producentów i wydawców wielu blockbusterów – więc sytuacja może ulec zmianie. Lista dostępnych gier może być jedną z najważniejszych w przypadku decyzji, jaką konsolę warto kupić.

Dodatkowe funkcjonalności

Obecne konsole służą nie tylko do grania – to wszechstronne urządzenia zapewniające wielowymiarową rozrywkę. Mogą także odtwarzać filmy na Blu-ray, aplikacje VOD (jak Netflix czy YouTube), pozwalać na przeglądanie internetu, korzystanie z VR czy zapewnić aktywności ruchowe dzięki wykorzystaniu specjalnych kontrolerów.

Kompatybilność wsteczna

Oznacza możliwość uruchomienia gier z poprzedniej generacji konsol. Na PS5 i Xbox serii X/S, możesz zagrać w gry z, odpowiednio, PS4 oraz Xbox One X/S, czyli poprzednich generacji. Te ostatnie z kolei takiej możliwości nie mają. Podobnie ma się sprawa z Nintendo Switch – nie zagrasz na nim w gry z Nintendo Wii czy 3DS.

Dziewczyna gra na PlayStation 5

Oczywiście musisz też wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujesz. W przypadku, gdy kupujesz konsolę jako prezent, najlepiej będzie wybrać model tej samej firmy, na którą osoba obdarowywana zdecydowała się wcześniej.

 

PlayStation 5 i Xbox Series X – którą konsolę wybrać?

PlayStation 5 i Xbox Series X to najnowsze generacje konsol, tzw. next geny – wyprodukowane przez firmy Sony oraz Microsoft. Premierę miały pod koniec 2020 roku. Obie to urządzenia stacjonarne z kompatybilnością wsteczną i bardzo mocnymi podzespołami. Dlatego też mogą obsługiwać natywną rozdzielczość 4K i wyświetlać nawet 120 kl./s, dzięki czemu gry (nawet te bardzo dynamiczne tytuły) działają na nich niezwykle płynnie.

Czasami wymaga to jednak pójścia na kompromis i obniżenia jakości grafiki – jest to wybór pomiędzy trybami wydajności a jakości. Niesamowita szczegółowość obrazu, jaką oferują oba urządzenia, to także efekt wykorzystywania technologii ray tracing. Nie można również zapomnieć o tym, że PS5 i XSX zostały wyposażone w szybkie dyski SSD (to pierwsza generacja, która ma dyski tego typu), co pozwoliło na znaczne przyśpieszenie wczytywania gier – w porównaniu z poprzednią generacją różnica jest naprawdę duża.

 

W decyzji, jaką konsolę kupić, pomogą oczywiście specyficzne cechy danej konsoli, do których teraz przejdziemy. Zacznijmy od PlayStation 5, która cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Tym, co przede wszystkim daje PS5 przewagę nad Xbox Series X, są gry. PlayStation zawsze słynęło z dostępności hitowych exclusivów. Przykładami są takie bestsellery, jak serie God of War, Uncharted czy też obie części The Last of Us, ale jest ich (i będzie) więcej.

PS5 to także pad DualSense z technologią haptyczną – potrafi ona między innymi, przy użyciu wibracji, pomóc graczowi przewidzieć, z której strony może nastąpić atak – a także szybki i świetnie zaprojektowany interfejs użytkownika. Co więcej, do PlayStation 5 można podłączyć immersyjne gogle PlayStation VR i w 100% zanurzyć się w grze. Dodajmy też, że w listopadzie 2023 roku do sprzedaży trafiła konsola Sony PlayStation 5 D Chassis, czyli pomniejszona wersja PS5. Jest nie tylko o 30% mniejsza od standardowej, ale również lżejsza. Ma jednak te same technologie oraz możliwości co jej starsza siostra i także występuje w dwóch wersjach –  z wbudowanym napędem Ultra HD Blu-ray oraz bez niego. Weź to po uwagę, gdy zastanawiasz się, jaką konsolę wybrać.

Jeśli zaś chodzi o Xbox Series X, to – biorąc pod uwagę zbliżone parametry techniczne – jej główną siłą jest abonament Xbox Game Pass oraz szersza kompatybilność wsteczna w porównaniu z PS5. Za miesięczną opłatą Xbox Game Pass daje graczowi dostęp do setek gier. Choć nie ma tak mocnych exclusivów jak urządzenie Sony. Od niedawna w ramach usługi Game Pass Ultimate dostępna jest transmisja strumieniowa, dzięki której granie w gry z XSX można kontynuować na urządzeniach mobilnych. Jest to jakaś namiastka konsoli przenośnej, jednak do Nintendo Switch w tym względzie jej daleko.


Kompatybilność wsteczna w Xbox Series X sięga nie tylko poprzedniej generacji (Xbox One), ale również dwie generacje wstecz, do Xbox 360. W odróżnieniu od PS5 najnowsze urządzenie Microsoftu ma wsparcie dla Dolby Vision i Dolby Atmos, co warto wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, którą konsolę wybrać. Dodajmy też, że jest zadziwiająco cicha.

 • 2 348 zł
 • 2 598 zł
 • 2 248 zł
 • 2 988 zł
 • 2 348 zł
 • 2 658 zł
 • 2 477 zł
 • 2 498 zł
 • 2 644 zł
 

Xbox Series S i PlayStation 5 Digital Edition – tańsza alternatywa dla XSX i PS5

Obie konsole najnowszej generacji mają także tańsze alternatywy. W przypadku PlayStation 5 sprawa jest prosta – dostępna jest wersja nazwana PS5 Digital Edition. Od droższej siostry różni się właściwie tylko jednym szczegółem, mianowicie nie ma napędu Blu-ray. Nie włożysz do niej płyty z grą, tylko będzie musiał kupować ulubione tytuły wyłącznie w wersji cyfrowej. Co za tym idzie, PlayStation 5 Digital Edition jest trochę mniejsza i lżejsza od tradycyjnego PS5, ale wygląda niemal identycznie. Różnica w cenie to obecnie około 500 zł.


Z kolei Xbox Series S różni się od droższej Xbox Series X w większym stopniu. Również nie ma fizycznego napędu Blu-ray, ale na tym nie koniec. Ma dysk o pojemności o połowę mniejszej niż seria X (512 GB vs 1 TB), słabszą kartę graficzną, a w grach obsługuje rozdzielczość 1440p (która po podłączeniu do monitora Ultra HD jest zwiększana do 4K).

 • 2 399 zł
 • 2 668 zł
 • 1 299 zł
 • 1 549 zł
 • 2 499 zł
 • 2 577 zł
 • 1 299 zł
 • 1 594 zł
 • 2 999 zł
 • 1 399 zł

Kilka tytułów, naprzykład Ori and the Will of the Wisps, działa w natywnej rozdzielczości 4K, ale jest to jednak urządzenie zaprojektowane z myślą o graniu w niższej rozdzielczości, co musisz wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaką konsolę warto kupić. Xbox Series S jest jednak znacznie tańszym (różnica to ponad 1000 zł) i mniejszym urządzeniem, na którym można grać w te same tytuły co na serii X.  


Jaką konsolę kupić – poprzednie generacje konsol od Sony i Microsoft

Mimo że od premiery PS5 i Xbox Series X/S minął już ponad rok, to poprzednie generacje konsol Sony i Microsoftu cały czas mogą być dobrym wyborem, jeśli zastanawiasz się, jaką konsolę kupić. Choć od ich premiery minęło już bardzo dużo czasu, to wciąż mogą się pochwalić dobrą jakością wyświetlanych treści. Ich przewaga nad next genami to, na razie, większa liczba dostępnych gier. I dostępność samej konsoli, jeśli mówimy o nowym sprzęcie Sony – PlayStation 5 wciąż jest towarem deficytowym, choć Japończycy obiecują, że niedługo się to zmieni.

PS4 Pro (bo na tej wersji się skupimy) również może wyświetlać rozdzielczość 4K i obsługuje HDR. Co prawda gry nie będą się prezentować tak okazale i działać tak płynnie jak w przypadku PS5 – wiele z nich zostanie do tej rozdzielczości przeskalowanych. Konsola nie ma wystarczającej mocy, by utrzymać natywną rozdzielczość 4K i uruchomić wymagającą grę ze stałą liczbą klatek na sekundę. PlayStation 4 Pro nie ma też wbudowanego odtwarzacza płyt Ultra HD Blu-ray – odtwarza standardowe płyty Blu-ray i DVD, a także umożliwia strumieniowanie w 4K z kompatybilnych serwisów. Zaletą urządzenia są oczywiście exclusivy.

Podczas gdy Sony cały czas produkuje PlayStation 4 i PS4 Pro, to Microsoft zaprzestał produkcji Xbox One S i Xbox One X, trudno więc je dostać w regularnej sprzedaży. Ten drugi model to najmocniejsza konsola poprzedniej generacji. Pozwala grać w gry w natywnej rozdzielczości 4K w 60 kl./s., obsługuje także HDR10.

Poza tym Xbox One X wyróżnia się wbudowanym napędem, który pozwala odtwarzać filmy z dysków Ultra HD Blu-ray. Podobnie zresztą jak Xbox One S (to ich przewaga nad równorzędną generacją sprzętu Sony), który jednak nie obsługuje natywnego 4K (a także HDR10), tylko musi go skalować, co odbija się na jakości wyświetlanego obrazu. Silną stroną obu konsol Microsoftu jest też oczywiście duża biblioteka gier dostępna dzięki abonamentowi Game Pass.


Jedyna w swoim rodzaju – Nintendo Switch

Nintendo Switch to jedyna taka propozycja na rynku. Jeśli trudno ci zdecydować, jaką konsolę wybrać – stacjonarną czy przenośną – to urządzenie jest dla ciebie. Nintendo Switch łączy mobilność z możliwością podłączenia do telewizora i grania na dużym ekranie. Konsola składa się z małego tabletu z dołączonymi kontrolerami – w ten sposób możesz grać poza domem –  ale możesz ją również podłączyć do telewizora za pomocą stacji dokującej.

Switch nie wyświetla rozdzielczości 4K i nie obsługuje wielu aplikacji do strumieniowego przesyłania wideo. Ale oferuje użytkownikom rozrywkę dostarczającą mnóstwa emocji. Nie tylko pojedynczemu graczowi, ale rodzinie czy grupie znajomych. Na konsolę Nintendo nie jest dostępna większość bestsellerów (choć to też się powoli zmienia, jakiś czas temu konsola „dostała” swoją wersję Wiedźmina 3: Dziki Gon), oferuje za to graczom ogromną bibliotekę wciągających gier niezależnych i akcesoria do gier ruchowych czy np. fitnessu. Na Switch dostępne są za to klasyczne i legendarne już serie gier, takie jak Mario, Zelda i Pokémon.

 • 1 048 zł
 • 1 699 zł
 • 1 477 zł
 • 1 499 zł
 • 1 525 zł
 • 1 555 zł
 • 1 548 zł
 • 1 699 zł
 • 1 544 zł
 • 1 058 zł

Odłączane pady czy też kontrolery ruchu Joy-Con umożliwiają rozrywkę niespotykaną na innych konsolach. Producenci wykorzystują ich możliwości do gier imprezowych, w stylu dawnego Nintendo Wii. Dla fanów gier jednoosobowych z dużą ilością akcji Nintendo ma bardziej „tradycyjny” (i świetnie sprawujący się) Switch Pro Controller.

Nintendo Switch występuje w trzech wersjach. Którą konsolę wybrać? Oryginalny model ma ekran o przekątnej 6,2 cala. Nowszy model Switch OLED ma 7-calowy ekran OLED z niewielkimi ramkami, które sprawiają, że wydaje się jeszcze większy niż w modelu podstawowym. Ma także poprawiony design i komfort użytkowania. Z kolei wyłącznie przenośny Switch Lite ma 5,5-calowy ekran, wbudowane, niezdejmowalne elementy sterujące, brak podstawki i wyjścia TV, ale jest też znacznie tańszy od większych braci.

 

Potężne konsole przenośne

Od Switch Lite możemy płynnie przejść do potężnych konsol mobilnych, tzw. handheldów. To urządzenia, które w niewielkiej obudowie, skrywają podzespoły charakterystyczne dla gamingowych PC-tów. Umożliwiają swoim użytkownikom granie zarówno w domu, jak i – przede wszystkim – poza domem. Ich systemem operacyjnym jest Windows, więc można na nich instalować gry i programy, tak jak na komputerze. W tej kategorii, poza Steam Deck, królują ASUS ROG Ally i Lenovo Legion Go. Pierwsza ma ekran o przekątnej 7-cali, a druga aż 8,8-cala. Można je też podłączyć do zewnętrznego monitora i używać jako konsole stacjonarne.

Polecane konsole przenośne

Jaką konsolę kupić – podsumowanie

Jeśli jesteś gamerem i chciałbyś grać w najnowsze gry w jak najlepszej jakości na wielkim ekranie, wybierz oczywiście najnowszą generację konsol, czyli PlayStation 5 lub Xbox Series X/S. To obecnie najmocniejsze, choć też najdroższe konsole. Jeśli zaś zależy ci na mobilności i chciałbyś grać niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy poza nim, najlepszą opcją będzie Nintendo Switch. To także dobry wybór dla osób, które lubię gry indie, klasyki takie jak Super Mario Bros czy Zelda i świetną zabawę w gronie znajomych czy rodziny.

Poprzednia generacja konsol Sony i Microsoftu to propozycja dla osób, które nie chcą przeznaczać na wirtualną rozrywkę dużej kwoty, nie zależy im na świetnej jakości obrazu, ale lubią pograć w gry na telewizorze – dostępnych jest na nie, i wciąż ukazuje się, wiele ciekawych tytułów, prezentujących się dobrze jakościowo gier (choć nie tak jak na next genach).

Jeśli zamierzasz grać często online ze znajomymi i zastanawiasz się, jaką konsolę warto kupić, wybierz taką, którą mają oni. Opcja cross-play (możliwość jednoczesnego grania w daną grę online, niezależnie od platformy, jaką się ma) staje się coraz popularniejsza, jednak wciąż obejmuje stosunkowo niewiele tytułów.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zyskujących ostatnio na popularności konsolach retro. To raczej nie alternatywa, ale fajne uzupełnienie dla omówionych wyżej modeli. Jeśli chcecie się dowiedzieć o nich więcej, przeczytajcie nasz artykuł Jaką konsolę retro kupić?.

Polecane gaming
 • 2 348 zł
 • 319 zł
 • 349 zł
 • 199,99 zł
 • 2 399 zł
 • 289 zł
 • 249 zł
 • 1 149 zł
 • 219 zł
 • 139 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!