Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak przebiega proces kalibracji alkomatu?

Poleć znajomemu Drukuj

Kalibracja to proces nierozerwalnie związany z każdym alkomatem. Jeżeli chcesz, aby Twoje urządzenie poprawnie interpretowało wskazania sensora, musisz przygotować się na konieczność corocznego synchronizowania oprogramowania dla zużywającego się czujnika. Jeżeli tego nie zrobisz, Twój alkomat zmieni się w zabawkę. Nie wiesz, jak skalibrować alkomat? Nie szkodzi, my Ci pomożemy!

 Alkomat w trybie pracy, gotowy do działania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- z czego składa się alkomat,
- czym jest kalibracja alkomatu,
- jak często należy ją przeprowadzać,
- jak wygląda kalibracja alkomatu.

Budowa alkomatu – informacje wstępne

Zanim przejdziemy do opisu procedury kalibracji, warto dowiedzieć się, jak zbudowany jest alkomatu. Standardowe urządzenie do pomiaru alkoholu we krwi składa się z kilku podstawowych elementów: czujnika, układu poboru próbki powietrza, oprogramowania oraz podzespołów z wyświetlaczem LCD.
Układ mechanicznej obróbki powietrza przekazuje określoną ilość wydychanego powietrza do komórki pomiarowej, w której zachodzi indukcja prądu lub zmiana rezystancji przewodnika (w zależności od typu zastosowanego czujnika oraz ilości etanolu). Dane zostają następnie przekazane do układu pomiarowego. Na ostatnim etapie wartości są przeliczane i porównywane z wynikami zgromadzonymi we wzorcowej bazie danych. Wynik końcowy podawany jest na wyświetlaczu.

Co to jest kalibracja alkomatu?

Alkomat dla kierowcówKalibracja to proces, który ma na celu zestrojenie wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia, aby wartość odczytu pobieranej próbki powietrza była jak najbardziej precyzyjna. Pominięcie tej procedury jest równoznaczne z utratą funkcjonalności urządzenia i może mieć tragiczne skutki. Kierujący pojazdami nie mogą zaufać wynikom podawanym przez nieskalibrowany alkomat – urządzenie staje się wówczas absolutnie bezużyteczne.

Kalibracja alkomatu – jak często ją przeprowadzać?

Kalibracja alkomatu to konieczna procedura serwisowa, którą należy przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. To, jak często trzeba wykonywać kalibrowanie alkomatu, zależy w dużej mierze od rodzaju sensora (nazywanego nie bez przyczyny „sercem alkomatu”), warunków przechowywania urządzenia oraz częstotliwości jego użytkowania.
Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe wymagają częstej kalibracji – niekiedy wystarczy kilkadziesiąt pomiarów, aby sensor i oprogramowanie wymagały dostrojenia. Nieco droższe modele zużywają się po ok. 300 próbach. Pamiętaj, że bez względu na częstotliwość użytkowania urządzenia i liczbę przeprowadzonych testów, kalibracja alkomatu powinna odbywać się nie rzadziej niż co sześć miesięcy.
Alkomaty z sensorem elektrochemicznym, wykorzystywane do użytku prywatnego, są nieco droższe, ale w okresach między kalibracjami można wykonać od 300 do 500 pomiarów. Jeżeli szukasz urządzenia zapewniającego dokładność prezentowanego wyniku do 0,01%, o stabilnym i szybkim działaniu, sprawdź Alco Force AT7000 Raptor.
Ostatnim typem alkomatów są urządzenia do użytku profesjonalnego z czujnikami spektrofotometrycznymi, w których żywotność sensora nie jest określona.
Jeżeli nie jesteś przekonany, które urządzenie będzie dla ciebie najlepsze, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: jaki alkomat kupić?

Proponowane Towary:

BACscan F-3 <%– –%>
BACscan CA 9000 Professional <%– –%>
BACscan F-40 <%– –%>
BACscan Mobile <%– –%>
BACscan F-50 <%– –%>

Jak skalibrować alkomat?

Samodzielna kalibracja alkomatu wiąże się z dużymi kosztami i jest nieopłacalna. Aby procedura zakończyła się sukcesem, alkomat musi być skalibrowany przez doświadczonego technika w odpowiednich warunkach (określona temperatura, wilgotność itp.).
Na początku alkomat zostaje przeprogramowany na tryb kalibracji i podłączony do urządzeń wzorcowych. Procedura opiera się na wdmuchaniu określonej ilości powietrza z ustaloną zawartością alkoholu do urządzenia. Czujnik zapamiętuje ilości alkoholu wtłaczanego przez kalibrator. Po kilkukrotnym powtórzeniu czynności przy wyzerowanym liczniku technik sprawdza działanie alkomatu w normalnym trybie i jeżeli wszystko jest w porządku, wystawia certyfikat jakości.

CIEKAWOSTKA

Chcesz samodzielnie skalibrować alkomat? Aby przeprowadzić procedurę, musisz zaopatrzyć się w symulator wdechu, którego koszt waha się w granicach 5000 zł, oraz wzorce alkoholu do symulatora (ok. 50 zł, do 20-krotnego wykorzystania). Średnia cena kalibracji alkomatu to natomiast 60 zł.

Kalibracja alkomatu – dodatkowe uwagi

Policyjne badanie alkomatemW niektórych okolicznościach kalibracja alkomatu powinna być przeprowadzona przed wyznaczonym terminem. Skorzystaj z usług serwisu, jeżeli:
  • na wyświetlaczu pojawia się słowny komunikat,
  • alkomat nie reaguje po odliczeniu czasu do testu,
  • urządzenie przekracza zakres pomiaru albo wskazuje maksymalny wynik,
  • wyniki kilku pomiarów wykonanych w regularnych odstępach czasu są jednakowe,
  • badanie zostało przeprowadzone zaraz po spożyciu alkoholu (duża jednorazowa dawka alkoholu może rozkalibrować urządzenie),
  • alkomat był przechowywany w pobliżu napojów alkoholowych.
Regularna kalibracja alkomatu to gwarancja prawidłowego działania urządzenia. Jeżeli chcesz, aby wyniki pomiarów były w pełni wiarygodne, a funkcjonalność alkomatu nie malała z upływem czasu, pamiętaj o jego regularnym serwisowaniu.

 


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, jak wybrać wydajny procesor do komputera!
Zobacz więcej   

Hotspot w smartfonie – jak włączyć własne Wi-Fi w podróży?

Przekonaj się, czym jest i jak uruchomić hotspot Wi-Fi.
Zobacz więcej   

Co warto wiedzieć o Gorilla Glass?

Dowiedz się, czym jest Gorilla Glass!
Zobacz więcej   

Znajdź nas