Jak podłączyć klimatyzator przenośny?

Autor: Joanna

Klimatyzator przenośny to najprostsze remedium na dokuczliwy upał. Jego montaż zdaje się nie sprawiać żadnych trudności, ale czy na pewno? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, podpowiadamy, jak odpowiednio podłączyć klimatyzator przenośny.

uśmiechnięty monter

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak podłączyć klimatyzator przenośny monoblokowy,
- na czym polega montaż klimatyzatora przenośnego typu split.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

mężczyzna montujący ruręZacznijmy od tego, że pokój, w którym chcesz uruchomić klimatyzator przenośny, powinien mieć okno, przez które należy wystawić na zewnątrz rurę wyrzutową ciepłego powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze warunki muszą być spełnione w pomieszczeniu, przeczytaj artykuł Jaki klimatyzator przenośny wybrać do danego pomieszczenia.
W praktyce jednak wielu właścicieli domów decyduje się na inne rozwiązania, takie jak otwór w ścianie na zewnątrz, otwór w ścianie do kanału wentylacyjnego czy otwór w oknie. Wszystko po to, by ciepłe powietrze nie dostawało się przez uchylone okno, niwecząc efekt chłodzenia. Nie zawsze jednak takie rozwiązania umożliwiają warunki techniczne, nie każdego też będzie na nie stać.
Są także inne rozwiązania, jak np. uszczelnienie uchylonego okna za pomocą sposobów domowych (np. styropianem) lub poprzez zastosowanie specjalnego kołnierza dla klimatyzatorów przenośnych, który jest dostępny w specjalistycznych sklepach. Niedogodności związane z uszczelnieniem wynikają z faktu dostosowania klimatyzatora pokojowego do okiennego systemu anglosaskiego, w którym dominują okna przesuwne, a nie, jak u nas, odchylane.
Miejsce ustawienia klimatyzatora monoblokowego w mieszkaniu zależy od długości elastycznej rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Niestety – im dłuższa rura, tym większe promieniowanie cieplne. Rura powinna być zamontowana prosto, nie może mieć ostrych zgięć i załamań ani nie powinna być na siłę naciągana.
Kiedy klimatyzator pokojowy jest już odpowiednio zainstalowany, pozostaje tylko podłączyć urządzenie do gniazdka i korzystać z przyjemnego chłodu. Warto jednak od początku na bieżąco sprawdzać, jaki jest pobór mocy klimatyzatora, aby później nie być zaskoczonym rachunkiem za prąd. Dalsza eksploatacja urządzenia opisana jest w artykule Konserwacja klimatyzatora przenośnego.
  • 1 499 zł
  • 2 999 zł
  • 2 499 zł
  • 1 899 zł
  • 1 769 zł

Klimatyzator typu split

mężczyzna montujący rurę na leżącoNiejednokrotnie zwykły klimatyzator przenośny może okazać się niewystarczający dla potrzeb użytkownika.
Klimatyzator do pokoju nie jest urządzeniem zbyt cichym – choć dobre opinie zbiera pod tym względem np. Sharp CV-P10PR – co może skłonić do wyboru innego rozwiązania, czyli klimatyzatora typu split, w którym wszystkie głośne elementy są umieszczone w zewnętrznej jednostce – agregacie zainstalowanym poza zasięgiem naszego słuchu, np. na balkonie, tarasie czy przymocowanym do ściany zewnętrznej. Także w tym przypadku trzeba wyprowadzić na zewnątrz rurę, tyle że nie taką, która będzie po prostu wystawać za okno, a łączącą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną.
Nie zrobisz tego jednak sam – musi to wykonać ekipa z uprawnieniami i posiadająca specjalistyczne narzędzia, co jest zawarte w warunkach gwarancji. Kolejną ważną kwestią jest to, że jeśli mieszkasz w bloku, zgodę na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora typu split na elewacji budynku musi wydać jego właściciel, czyli spółdzielnia. Ponieważ jednak na balkonie możesz ją zamontować bez przeszkód, warto o tym pomyśleć jeszcze przed sezonem upałów, wówczas bowiem na montaż można czekać nawet kilka tygodni.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie należy przebywać bezpośrednio w strumieniu zimnego powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator, bo może to spowodować poważne problemy zdrowotne.


60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link