Konserwacja klimatyzatora przenośnego

Autor: Klaudia

Posiadanie klimatyzatora przenośnego, oprócz niewątpliwej ulgi podczas fal upałów, niesie ze sobą także pewne obowiązki – by wszystko działało jak powinno, należy go regularne czyścić i konserwować. Jakie dokładnie czynności musisz wykonywać?

mycie filtra klimatyzatora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- w jaki sposób dbać o filtry klimatyzatora,
- jak należy oczyszczać zbiornik skroplin, skraplacz i parownik,
- jak często powinieneś zlecać przegląd.

Filtry klimatyzatora 

filtr klimatyzatora trzymany w rękawicach

Filtr jest tak naprawdę najważniejszym elementem klimatyzatora przenośnego, na który powietrze, wraz ze wszystkim, co się w nim znajduje, natrafia w pierwszej
kolejności. Filtr nie tylko ochładza powietrze, ale także wychwytuje zanieczyszczenia oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. Nie bez powodu zaleca się, by stan filtra

sprawdzać średnio co dwa tygodnie. Może wydawać się to dość uciążliwe, ale jeśli zbagatelizujesz tę czynność, możesz narazić się nie tylko na większe koszty i nieprzyjemne zapachy, ale przede wszystkim na obficie zagnieżdżające się w systemach klimatyzacji bakterie, które są w stanie wywoływać reakcje alergiczne, a nawet poważne choroby. Niektóre modele klimatyzatorów za pomocą specjalnych czujników same informują użytkownika, że filtr wymaga odświeżenia lub wymiany. Jeśli chcesz poznać inne funkcje klimatyzatorów przenośnych, przeczytaj artykuł Jak działa klimatyzator przenośny.

Standardowy filtr elektrostatyczny może być bez problemu wyczyszczony samodzielnie przez użytkownika. Czasem wystarczy zrobić to z pomocą szczotki lub odkurzacza, generalnie jednak lepiej wymyć filtr pod bieżącą wodą z mydłem, a następnie spłukać środkiem bakteriobójczym o odpowiednio określonym przeznaczeniu. Inne filtry – bakteriobójcze, pochłaniające zapachy czy uzdatniające powietrze – zwykle są jednorazowego użytku i zgodnie z instrukcją po upłynięciu okresu używania należy je wymienić na nowe.

 


  • 1 499 zł
  • 2 999 zł
  • 2 499 zł
  • 1 899 zł
  • 1 769 zł

Zbiornik skroplin, skraplacz i parownik

brudny filtr klimatyzatora wewnętrznegoMiejscem najbardziej sprzyjającym rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów jest – z uwagi na stałą wilgoć oraz wysoką temperaturę – zbiornik skroplin. Z tego powodu musi on zostać bardzo dokładnie wymyty środkiem grzybobójczym. Niektóre modele, jak Whirlpool PACB12HP, są wyposażone we wskaźnik zapełnienia zbiornika skroplin, który informuje, jaki jest stopień obecności cieczy w urządzeniu.

W przypadku klimatyzatora przenośnego skraplacz i parownik muszą mierzyć się głównie z kurzem i pyłem. Nie powinno się jednak tego lekceważyć, bo jeśli elementy te są wilgotne, mogą zwyczajnie zostać oklejone zanieczyszczeniami. Dezynfekcję parownika rozpocznij od góry wymiennika, stopniowo spłukując go aż po sam dół. Spływający w ten sposób przez lamele preparat dotrze do tacy skroplin i spłynie przez rurkę odprowadzającą skropliny, po drodze dokładnie wszystko oczyszczając.

Oprócz tego należy przynajmniej raz w tygodniu przecierać zwilżoną ściereczką z mikrofibry zewnętrzny panel klimatyzatora, gdyż klimatyzator pokojowy ma tendencję do zbierania kurzu na całej obudowie.

WARTO WIEDZIEĆ

TWśród chorób i dolegliwości, jakie wywołują bakterie obecne w klimatyzatorach, można wymienić m.in. liczne alergie, legionellozę oraz SBS, czyli tzw. syndrom chorego budynku.

Przegląd klimatyzatora

Przeglądy konserwacyjno-serwisowe połączone z czyszczeniem i dezynfekcją wykonuje się zwykle dwa razy w roku – wiosną i pod koniec lata lub na początku jesieni. Profesjonalista powinien wówczas skontrolować m.in. szczelność wszystkich układów, zużycie oleju, ciśnienie oraz temperaturę obiegu chłodniczego. Regularne konserwowanie i czyszczenie klimatyzatora przenośnego oznacza jego bardziej efektywną, tańszą i dłuższą pracę, a także troskę o własne zdrowie.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link