Data publikacji: 17 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak czyścić zmywarkę?

Poleć znajomemu Drukuj

Pamiętasz o regularnym sprzątaniu lodówki, a dokładne mycie piekarnika to część Twojej rutyny? Czyszczenie zmywarki jest równie ważne! Jeśli je zaniedbasz, zabrudzone urządzenie będzie coraz gorzej domywać naczynia, a z filtrów może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Nie wiesz, jak wyczyścić zmywarkę? Przeczytaj poniżej!

Kobieta wyjmuje kosz na naczynia ze zmywarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego regularne czyszczenie zmywarki jest tak ważne,
- o czym musisz wiedzieć przed myciem zmywarki,
- jak wyjąć oraz umyć filtry i spryskiwacze,
- jak czyścić ramiona rozpylaczy z kamienia,
- jak czyścić zmywarkę octem i sodą oczyszczoną,
- jak często przeprowadzać gruntowne mycie zmywarki.

Dlaczego trzeba myć zmywarkę?

Mycie zmywarki może nie być najprzyjemniejszym z domowych obowiązków, ale z całą pewnością jest nieodzowne. Jednak skoro urządzenie każdego dnia wypłukuje gorąca woda z detergentem, czy zmywarka w ogóle się brudzi? Odpowiedź brzmi – tak, i to bardzo! Szczątki jedzenia i kamień tworzą osad na ściankach urządzenia, w dyszach, na filtrach i w krawędziach uszczelek.

Kobieta czyści wnętrze pustej zmywarkiJakie są skutki używania brudnej zmywarki?

  • niedomyte naczynia – kawałki jedzenia, pestki cytryny i kamień mogą zatykać dysze spryskiwaczy, co blokuje prawidłową cyrkulację wody,
  • nieprzyjemny zapach – brudne filtry gromadzą szczątki żywności, które w wilgotnym środowisku pleśnieją, wydzielając brzydki zapach wyczuwalny po otwarciu zmywarki,
  • awaria urządzenia – nieprawidłowa konserwacja zmywarki może prowadzić do zniszczenia jej wewnętrznych części przez kamień, zatkania filtrów i przewodów, uszkodzenia uszczelek czy rdzewienia.
Gruntowne czyszczenie zmywarki – co musisz wiedzieć?

1. Przed myciem zmywarki koniecznie odłącz urządzenie od prądu i odetnij dopływ wody.

2. Zacznij od przeczytania instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Znajdziesz tam informacje o tym, jak umyć zmywarkę i w jaki sposób wymontować poszczególne filtry.

3. Zewnętrzne części zmywarki, takie jak drzwiczki, krawędzie i spód blatu, umyj wilgotną ściereczką z mikrofibry i płynem do mycia naczyń. Jeśli Twoje urządzenie posiada panel dotykowy, do jego czyszczenia użyj lekko zwilżonej szmatki.

4. Zanim przystąpisz do czyszczenia zmywarki w środku, usuń z niej wszystkie naczynia, a następnie zdemontuj oba kosze (oraz koszyk lub szufladę na sztućce, jeśli Twój model ją posiada). Kosze możesz umyć w zlewie, używając gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń.

5. Wyjmij i dokładnie umyj filtry oraz oba spryskiwacze (przeczytaj, jak to zrobić w dalszej części artykułu).

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, aby przed ponownym włączeniem zmywarki zamontować z powrotem wszystkie filtry.

6. Aby dokładnie umyć uszczelki, możesz je wyjąć, ale zrób to tylko, jeśli masz pewność, że będziesz w stanie je poprawnie zamontować po czyszczeniu. W przeciwnym wypadku lepiej wyszorować uszczelki w zmywarce przy użyciu gąbki, płynu do mycia naczyń i starej szczoteczki do zębów.

7. Do czyszczenia wnętrza urządzenia przyda Ci się płyn do mycia zmywarek. Należy go wlać do dozownika na detergent już po tym, jak zamontujesz w środku filtry, śmigła i kosze na naczynia. Niektóre preparaty stosuje się inaczej: otwartą butelkę wystarczy umieścić w dolnym pojemniku, dnem do góry. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją! Aby umyć urządzenie w środku, włącz opróżnioną zmywarkę na jak najdłuższy program o wysokiej temperaturze (np. ten przeznaczony do mycia garnków).

8. Żeby nie dopuścić do tworzenia się osadu z kamienia, pamiętaj o stosowaniu soli do zmywarek. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule Sól do zmywarki – kiedy i po co się ją stosuje.

Proponowane produkty:
Sharp QW-HT42R422I-DE <%– –%>
Electrolux ESF4661ROX <%– –%>
Electrolux ESF4661ROW <%– –%>

Regularne czyszczenie filtrów jest bardzo ważne – szczególnie jeśli chcesz uniknąć brzydkiego zapachu wydobywającego się ze zmywarki przy otwieraniu. Zadaniem filtrów jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do zatkania rury. Zbierają się tam więc kawałki jedzenia, pestki cytryny, przeoczone fusy i torebki po herbacie. Jeśli nie sprzątasz zmywarki regularnie, szczątki te zaczynają pleśnieć, a filtr może się zatkać. Na szczęście czyszczenie filtrów w zmywarce jest bardzo łatwe, a jeśli robisz to regularnie, zajmuje też niewiele czasu.

Znajdują się one na dnie zmywarki, pod dolnym koszem. W zależności od modelu, urządzenie może być wyposażone w zespół filtrujący – na przykład Indesit DFP 58T94 Z NX posiada 3 łatwe do demontażu filtry. Po ich wyjęciu wystarczy pozbyć się zalegających resztek, a całość dokładnie opłukać pod bieżącą wodą.

WSKAZÓWKA

Na filtrze znajduje się osad z kamienia? Pozbędziesz się go przy pomocy octu.

Jeśli nie jesteś pewien, jak wyczyścić filtr zmywarki, wskazówki znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.

Kobieta czyści wnętrze pustej zmywarkiJak wyczyścić ramiona zmywarki?

Za rozprowadzanie gorącej wody w trakcie pracy urządzenia odpowiadają dwa obrotowe spryskiwacze, nazywane też śmigłami albo ramionami rozpylaczy. Umieszczone w nich dysze są czasem zatykane przez osad z kamienia, pestki cytryny czy kawałki jedzenia. Możesz wtedy zauważyć, że naczynia po wyjęciu ze zmywarki nie są całkowicie umyte – to dlatego, że zablokowane dysze nie pozwalają na prawidłową cyrkulację wody.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy dysze nie są zatkane i spłukiwać z ramion rozpylacza wszelkie drobne elementy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyjąć i wyczyścić śmigło w swojej zmywarce, zerknij do instrukcji obsługi urządzenia. Rozpylacze wystarczy zwykle opłukać pod bieżącą wodą, a następnie umieścić z powrotem na miejscu.

Czyszczenie zmywarki octem – instrukcja

Jeśli unikasz silnych detergentów, płyn do mycia zmywarki możesz z powodzeniem zastąpić składnikami dostępnymi w domu. Do umycia urządzenia wystarczą zwykła soda oczyszczona i ocet.

MYCIE ZMYWARKI OCTEM I SODĄ

1. Zawartość saszetki z sodą wsyp do pojemnika na proszek.
2. Szklankę octu wlej na dno zmywarki.
3. Zamknij zmywarkę i włącz najdłuższy program ustawiony na jak najwyższą temperaturę.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas