Data publikacji: 13 września 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Czy warto kupić bezramkowy smartfon? Jak wygląda jego użytkowanie?

Poleć znajomemu Drukuj

Bezramkowe smartfony to coraz częstsze zjawisko na rynku technologicznym. Producenci prześcigają się, by w coraz mniejszej bryle umieścić większy ekran. Czy warto kupić tzw. bezramkowca i jak wygląda jego codzienne użytkowanie? Na co zwrócić uwagę?

Smartfon z wyświetloną tapetą 3D

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy smartfon z dużym ekranem jest wygodny,
  2. w jaki sposób gesty pomagają w codziennej pracy,
  3. czy „bezramkowiec” może zastąpić laptop lub tablet.

Czy smartfon z dużym ekranem jest wygodny?

Producenci smartfonów z roku na rok oferują coraz większe ekrany. Nie jest już niczym niezwykłym pojawienie się na rynku modeli z 6-calowymi wyświetlaczami. Jak to się jednak dzieje, że wraz z rosnącą przekątną ekranu nie rosną rozmiary urządzeń? Nowoczesna technologia pozwala producentom zminimalizować ramki, tworząc tzw. bezramkowe modele. Taki zabieg pozwala na zastosowanie większego wyświetlacza z jednoczesnym zachowaniem kompaktowych wymiarów urządzenia.

Przykładowo, Samsung Galaxy S10 oferuje ekran o przekątnej 6,1 cala, zachowując przy tym o wiele mniejsze wymiary niż 5,5-calowa konkurencja. Galaxy S10 oprócz dużego ekranu dostarcza także wysoką rozdzielczość, co zapewnia ostry i wyraźny obraz. Im wyższa rozdzielczość, tym większa ilość tekstu oraz szczegółów zostaje wyświetlona. Fani nieco mniejszych rozmiarów mogą sięgnąć po jego równie kompaktowego i interesującego „brata”. Samsung Galaxy S10E, który wyposażono w 5,8-calowy wyświetlacz, został zamknięty w smukłej i zgrabnej obudowie. Bez trudu schowa się w wewnętrznej kieszeni męskiej marynarki czy kobiecej kopertówce. To idealny balans między przestrzenią roboczą ekranu a rozmiarem urządzenia.

Czy wygodnie korzysta się z takiego sprzętu? Odpisywanie na maile, czytanie książek w podróży czy oglądanie filmów na serwisie Netflix lub YouTube na tak dużym ekranie w poręcznym urządzeniu jest czymś niesamowitym. Projekty bezramkowych smartfonów gwarantują wygodę użytkowania na najwyższym poziomie. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, jak dane urządzenie leży w dłoni i czy krawędzie wyświetlacza są w zasięgu kciuka. Ma to kluczowe znaczenie w codziennej pracy gestami zastępującymi klasyczne, wirtualne przyciski nawigacji.

Proponowane produkty:
Apple iPhone 11 256GB (żółty) <%– –%>
myPhone Fun 18x9 (czarny) <%– –%>
Maxcom MM139 (żółty) <%– –%>
Panasonic KX-TU466EXBE (czarny) <%– –%>
Huawei nova 5T (czarny) <%– –%>

W jaki sposób gesty pomagają w codziennej pracy?

Kobieta oglądająca wideo na smartfonie

Obsługa smartfonów z dużym ekranem jeszcze nigdy nie była tak łatwa. Zmniejszając wielkość wyświetlacza, producenci implementują odpowiednie rozwiązania systemowe, dzięki którym wywoływanie paska powiadomień lub pisanie na klawiaturze staje się proste i intuicyjne. Prekursorem obsługi gestów była firma Apple, która po raz pierwszy zaprezentowała je w modelu iPhone X. Przesuwanie palcem po ekranie w odpowiednim kierunku wywoływało działanie, które dotychczas użytkownik wykonywał za pomocą przycisków. Szybko okazało się, że przesuwanie palcem od krawędzi do krawędzi w celu cofnięcia się lub przejścia do następnej opcji to strzał w dziesiątkę w bezramkowych modelach.

Od tego czasu producenci inspirują się wzajemnie. Samsung Galaxy S10 i Samsung Galaxy S10E pracują, opierając się na autorskiej nakładce One UI. Pozwala ona na intuicyjną i naturalną obsługę za pomocą gestów. Podobne udogodnienia oferowane są w modelu Huawei P30, a także Huawei P30 Lite. Największą zaletą korzystania z gestów jest ukrycie paska nawigacji na dole ekranu, co optycznie powiększa wyświetlacz i zwiększa przestrzeń roboczą dla użytkownika.

Xiaomi Mi 9 w testowej wersji nakładki MIUI 10 oferuje zupełną nowość. Funkcja „3D Air Gestures” pozwala otwierać aplikacje poprzez rysowanie liter smartfonem w powietrzu, np. wykonanie litery „C” może uruchomić aparat.

Czy „bezramkowiec” może zastąpić laptop lub tablet?

Młoda kobieta nagrywa fim za pomocą smartfonu

Wybierając nowy smartfon, chcemy, by był szybki, miał dobry aparat, a nawet żeby mógł zastąpić laptop czy tablet. Musi też ładnie wyglądać! Bezramkowe smartfony dzięki swojej konstrukcji spełniają wszystkie te parametry. Duże ekrany zamknięte w kompaktowych bryłach urządzeń, w wielu przypadkach, są w stanie zastąpić o wiele większe wyświetlacze laptopów bądź tabletów. Największą zaletą „bezramkowca” jest optyczne wrażenie obcowania z samym ekranem. Wyświetlanie filmu czy zdjęć powoduje wypełnienie całego przedniego panelu, dzięki czemu użytkownik zyskuje większą przestrzeń (w starszych modelach ograniczoną przez ramki). Właśnie ta cecha sprawia, że użytkownicy tak chętnie korzystają ze smartfonów zamiast większego sprzętu. Telefony oferują olbrzymią przestrzeń roboczą, na której bez problemu można napisać maila, obrobić filmik z wakacji czy wykonać podstawową obróbkę zdjęć.

Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo „bezramkowca”. Odpowiednie etui oraz szkło hartowane w razie nieplanowanego upadku czy wyślizgnięcia się chronią sprzęt, a przy tym nie wpływają niekorzystnie na wygląd smartfona. To szczególnie istotne podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub ćwiczeń na siłowni. Dobry case gwarantuje pewny chwyt, a naklejone na ekran szkło hartowane chroni przed rysami i koniecznością wymiany wyświetlacza na nowy.

Producenci poprzez smukłą obudowę sprzętu, zaokrąglone krawędzie oraz szerokie możliwości obsługi za pomocą gestów zadbali o to, by codzienne użytkowanie bezramkowych smartfonów było ergonomiczne. Co więcej, niewielkie rozmiary obudowy nareszcie pozwalają osobom z mniejszymi dłońmi na wygodne obsługiwanie urządzeń z dużymi ekranami.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas