Data publikacji: 24 listopada 2015
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Czym się charakteryzuje smartfon Dual SIM?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Dual SIM to funkcja, która pozwala na korzystanie z dwóch kart SIM w jednym smartfonie. Obecnie ma ją coraz więcej nowoczesnych telefonów. Czym charakteryzuje się wspomniana karta?


Pierwsze telefony z funkcją Dual SIM pojawiły się w USA na początku XXI wieku. Dopiero jednak kilka lat później zaczęły zyskiwać popularność, w tym również w Polsce. Obecnie w naszej ofercie jest dostępnych już ponad 200 modeli smartfonów przystosowanych do jednoczesnej obsługi dwóch kart SIM, co pozwoli  z łatwością wybrać taki, którego parametry będą odpowiadać różnym oczekiwaniom i potrzebom.
 

Telefonów z funkcją Dual SIM w żadnym wypadku nie należy kojarzyć ze standardowymi smartfonami, w których jedynie wykorzystywano adapter lub „rozgałęziacze” na dwie karty SIM. Takie rozwiązanie to już przeszłość. Przyczyniało się do znacznie szybszego zużycia baterii w telefonie, a ponadto telefon z adapterem i tak mógł korzystać jednocześnie tylko z jednej karty. 

Rodzaje telefonów Dual SIM

Współczesne smartfony Dual SIM nie mają już najmniejszych problemów z obsługą dwóch aktywnych kart SIM równocześnie, a każda może pracować w innej sieci oraz posiadać przydzielony do niej spis kontaktów. Należy jednak zaznaczyć, że smartfony obsługują standard Dual SIM najczęściej na dwa sposoby. Pierwszy, występujący w tańszych urządzeniach, to tryb „standby”, w którym dwie karty działają równocześnie, ale w trakcie połączenia jest aktywna już tylko jedna z nich.

Jeżeli więc prowadzimy rozmowę, drugi numer będzie nieaktywny do czasu jej zakończenia. W bardziej zaawansowanych urządzeniach funkcja Dual SIM działa w trybie „active” – obie karty są aktywne przez cały czas, a praca jednej nie ma wpływu na działanie drugiej. W najprostszych modelach telefonów Dual SIM działa w trybie passive, oznacza to, że w danym momencie aktywna jest tylko jedna karta, a użytkownik musi przełączać się między nimi.
 

Rodzaj Dual SIM

Charakterystyka

Passive

Podstawowy i najprostszy rodzaj Dual SIM. Tylko jedna karta jest aktywna w danym momencie. Wymaga przełączania między kartami.

Standby

Karty działają równocześnie w oczekiwaniu na rozmowy. Podczas rozmowy tylko jedna karta pozostaje aktywna. 

Active

Najbardziej zaawansowany rodzaj Dual SIM. Karty działają równocześnie cały czas. Telefon musi mieć dwie anteny oraz dwa sterowniki, przez co zużywa więcej energii. 

 

Proponowane Towary:

Xiaomi Redmi 4X 32GB (czarny)
Xiaomi Mi 6 64 GB (czarny)
Samsung Galaxy J7 2017 Dual Sim (złoty)
Huawei P10 Lite (czarny)
Huawei P10 Lite (niebieski)

Zalety telefonów Dual SIM

Dual SIM to wygodne rozwiązanie dla osób, które na co dzień korzystają z dwóch numerów telefonów – służbowego i prywatnego. Brak konieczności noszenia przy sobie dwóch urządzeń może być znaczącym udogodnieniem. Innym powszechnym zastosowaniem smartfona z Dual SIM jest zestawienie w nim karty SIM do połączeń oraz drugiej do korzystania z internetu. W takim wypadku telefon może służyć jednocześnie jako mały, mobilny hot spot. Co więcej, ceny smartfonów obsługujących dwie karty SIM są porównywalne z kosztami standardowych modeli, a najtańsze kosztują niecałe 100 zł.
 

 

 

Wady telefonów z Dual SIM

Smartfony Dual SIM, które korzystają z dwóch kart jednocześnie (w trybie „active”), mają również dwie anteny oraz zdublowane podzespoły, a to sprawia, że pobierają więcej energii. Przy wyborze tego typu telefonu warto zatem zwrócić uwagę na wspomniany parametr. W przypadku smartfonów z dużym dotykowym wyświetlaczem pojemność baterii powyżej 2000 mAh powinna być wystarczająca. 

 

Zastanawiasz się, jaki smartfon będzie najlepszy dla Ciebie? Zobacz instrukcję jak wybrać smartfon.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
62 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas