Co dwie karty, to nie jedna! Dual SIM: co to i jak działa?

Łukasz Figielski

Dual SIM – co to za rozwiązanie i do czego służy? Oznacza miejsce na dwie karty SIM i możliwość korzystania z dwóch numerów jednocześnie. Wyjątek stanowi iPhone – w produktach firmy Apple jest jedno gniazdo SIM, a funkcję Dual SIM realizuje eSIM, czyli programowalny SIM wbudowany. Wyjaśniamy, jak działa Dual SIM i do czego przydadzą się dwa numery w jednej komórce.


Jaki telefon Dual SIM? Właściwie… każdy!

Przed dekadą funkcja Dual SIM był dużym atutem sprzedażowym – wspominało się o niej nawet w nazwie produktu, tak jak dzisiaj wspomina się o obsłudze sieci 5G. Z czasem miejsce na drugi SIM zaczęło pojawiać się w niemal każdym nowym telefonie, dziś funkcja Dual SIM to standard. Oto wszystkie dostępne w naszym sklepie smartfony Dual SIM! Powyżej 90% sprzedawanych modeli…


Jak działa telefon Dual SIM?

Zajmijmy się dokładną odpowiedzią na pytanie, jak działa telefon Dual SIM. Są dwie (były trzy) możliwości.

·       Aktywny Dual SIM – spotykany w nowych, droższych smartfonach, takie modele kosztują raczej powyżej tysiąca złotych. Mają dwie anteny do łączności z siecią komórkową, każda obsługuje oddzielny SIM. Kiedy rozmawiasz z jednego numeru, jesteś w stanie zawiesić to połączenie i odebrać połączenie przychodzące na drugi numer.
·       Stand-by Dual SIM – tryb czuwania (gotowości) spotykany jest w tanich telefonach Dual SIM. Jedna antena do obsługi obu kart – na czas połączenia druga karta zostaje dezaktywowana.
·       Pasywny Dual SIM – tylko w starych telefonach, wymagał ręcznego przełączania w ustawieniach.

 • 899 zł
 • 3 108,03 zł
 • 649 zł
 • 1 299 zł
 • 1 799 zł
 • 4 199 zł
 • 1 399 zł
 • 2 999 zł
 • 3 733,50 zł
 • 1 149 zł


Po co funkcja Dual SIM?

W erze drogich połączeń między różnymi operatorami i drogiego internetu, zarówno w kraju, jak i za granicą, możliwość korzystania z dwóch kart jednocześnie była bardzo przydatnym rozwiązaniem. Taniejące koszty abonamentów oraz rozporządzenie dotyczące roamingu wewnątrz Unii Europejskiej z 2017 r. zmieniły rynek połączeń komórkowych. Jednak wciąż jest wiele sytuacji, w których przyda się funkcja Dual SIM!

·       Numery służbowy i prywatny w jednej komórce – to najczęstszy sposób korzystania ze smartfonu z dwiema kartami SIM.
·       SIM lokalny podczas wyprawy poza Unię Europejską – tę opcję znają doświadczeni podróżnicy! W wielu krajach karty SIM są dostępne „od ręki”, na lotniskach.
·       Dwa numery, dwie umowy – np. jeden numer do połączeń głosowych (abonament), a drugi do internetu (prepaid).

Dominacja kart nano w telefonach z dwiema kartami SIM

Dziś praktycznie każda nowa komórka obsługuje funkcję Dual SIM. Nie tylko topowe modele – w ofercie mamy liczne tanie smartfony Dual SIM. Na przestrzeni trzech dekad format karty SIM ulegał zmianom – sukcesywnej miniaturyzacji.

·       W zdecydowanej większości takie urządzenia mają gniazdo na dwie karty nano SIM, czyli 12,3x8,8 mm. Podwójne: po dwóch stronach szufladki, jedno za drugim w szufladce lub ułożone obok siebie, ewentualnie dwa gniazda. Wyjątek: iPhone z nano SIM i eSIM. Uwaga – w telefonach z tzw. hybrydowym wejściem microSD druga karta SIM zajmuje miejsce karty pamięci. Musisz wybierać: drugi SIM czy większa pamięć.
·       Smartfony sprzed paru lat oraz tanie „telefony podstawowe” mogą mieć gniazda starszego typu, na nieco większe karty micro SIM lub mini SIM. W tych modelach może nie być funkcji Dual SIM.
·       Trzeci rodzaj to eSIM, czyli SIM wirtualny, płytka fabrycznie zamontowana w urządzeniu. Obecny jest nie tylko w smartfonach Apple, ale również innych producentów, np. niektórych Samsungach, a nawet w modelach polskiego myPhone’a. I o ile do iPhone’a nie możesz włożyć drugiego nano SIM-a, o tyle konkurenci mają gniazda podwójne (plus eSIM). Oto pełna lista smartfonów z eSIM dostępnych w naszym sklepie.


Warto zaznaczyć, że eSIM pozwala również na korzystanie z jednego numeru na dwóch urządzeniach (np. na smartfonie i smartwatchu). Dlatego wiele osób uważa, że modele z dodatkowym eSIM-em to najlepsze telefony Dual SIM. Podstawowy problem: na razie niewielu operatorów oferuje taką usługę – potrzebujesz bowiem nie tylko komórki z eSIM, ale i umowy na eSIM.

 • 3 108,03 zł
 • 4 199 zł
 • 3 733,50 zł
 • 1 799 zł
 • 3 699 zł
 • 3 699 zł
 • 5 799 zł
 • 2 249 zł
 • 6 499 zł
 • 3 999 zł


Co to właściwie SIM?

SIM… A co to właściwie znaczy? „Subscriber Identity Module”, czyli moduł identyfikacji abonenta. Mikroprocesor wielkości paznokcia, na którym zawarte są na dane o użytkowniku, o operatorze, o umowie, dane do logowania (PIN, PUK), możesz tam zapisać również kontakty oraz wiadomości SMS, jest też lista ostatnich połączeń. Od 2016 r. każda sprzedana karta SIM jest rejestrowana. Czy to u operatora, w kiosku czy online, czy to na abonament czy prepaidowa – zawierasz umowę, podając prawdziwe informacje osobowe, z numerem PESEL.

Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak działa telefon Dual SIM: po prostu obsługuje dwa takie mikroczipy jednocześnie. Dzięki aktywnej karcie SIM w smartfonie (tablecie, laptopie, a nawet samochodzie)… możesz:

·       wykonywać połączenia telefoniczne,
·       wysyłać wiadomości SMS,
·       łączyć się z internetem (także bez dostępu do Wi-Fi).


Oczywiście, jeśli masz środki na koncie i jesteś w zasięgu sieci.

Nie wiesz, jaki telefon Dual SIM wybrać? Sprawdź nasz Ranking telefonów 2022 - najlepsze telefony w tym roku. Naturalnie wszystkie wspierają tę funkcję!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!