Telefon Dual SIM: co dwie karty, to nie jedna

Autor: Ania S.

Dual SIM to funkcja, która umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM w aparacie telefonicznym. To bardzo wygodna opcja, bo przy dwóch numerach (np. prywatnym i służbowym) nie musimy nadmiernie obciążać kieszeni. A to tylko jedna z zalet technologii Dual SIM.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa Dual SIM
  2. jakie możliwości daje telefon Dual SIM
  3. które telefony obsługują technologię Dual SIM

Komu przyda się Dual SIM?

Smartfon Dual SIM do dzwonienia z dwóch numerów telefonu

Telefon Dual SIM świetnie sprawdza się, kiedy jego właściciel – oprócz numeru prywatnego – używa również aparatu do kontaktów służbowych. W opcji Dual SIM karty z obu aparatów można obsługiwać za pomocą jednego urządzenia. Dual SIM to doskonałe rozwiązanie także wtedy, gdy ktoś posiada karty SIM u różnych operatorów telefonii komórkowej. Dzięki temu da się obniżyć koszty połączeń, w zależności od tego, z jakiej sieci przychodzi połączenie. Zalety nowoczesnych smartfonów Dual SIM chwalą sobie też osoby przebywające za granicą. W takim przypadku, oprócz karty od operatora z kraju rodzinnego, w tym samym aparacie mogą umieścić kartę miejscowych operatorów. Pozwoli to na racjonalizowanie kosztów połączeń. Choć w Unii Europejskiej nie obowiązuje roaming na rozmowy, to pobyt na innym kontynencie mógłby spowodować niezwykle wysokie obciążenia finansowe związane z międzynarodowymi połączeniami. Kupując zaś w miejscu pobytu kartę SIM lokalnego operatora, można mieć dostęp do niskich cen pakietu internetowego, a jednocześnie aktywny numer z kraju pochodzenia. Inne zastosowanie smartfona z Dual SIM to obsługa karty do połączeń telefonicznych oraz do korzystania z internetu. Telefon może wówczas służyć też jako hot spot. Jednak w tym przypadku warto mieć na uwadze to, iż nie zawsze da się korzystać z tych funkcji w tym samym czasie.

Dual SIM – co to za technologia?

Smartfon Dual SIM posiada dwa miejsca (sloty) do kart SIM. Technologia umożliwia obsługę dwóch różnych numerów u dwóch różnych operatorów telefonii komórkowej za pomocą jednego aparatu telefonicznego. Korzystanie z technologii Dual SIM nie odbywa się tak samo w każdym typie telefonu. Smartfony dostępne na rynku umożliwiają aktywność dwóch kart SIM jednocześnie, zaś w innych modelach karty SIM mogą działać naprzemiennie. Gdy smartfon wyposażony jest w dwie anteny, wówczas obie karty SIM mogą być aktywne równocześnie. Jak to działa w praktyce? Kiedy jedna karta jest zajęta, o połączeniu przychodzącym na drugą kartę telefon powiadamia użytkownika charakterystycznym dźwiękiem. Wtedy możliwe jest zawieszenie bieżącej rozmowy i rozpoczęcie kolejnej na drugiej karcie SIM. Takie rozwiązanie, które umożliwia funkcjonowanie dwóch kart SIM jednocześnie, nazywane jest Active Dual SIM. Inna możliwość to Standard Standby Dual SIM. W tym przypadku, gdy jedna karta jest zajęta przez połączenie, druga zostaje dezaktywowana. Wtedy osoba dzwoniąca zostaje przekierowana do poczty głosowej lub słyszy komunikat o zajętej linii. Standby Dual SIM działa, gdy aparat telefoniczny posiada jedną antenę.

  • 669 zł
  • 549 zł
  • 2 999 zł
  • 699 zł
  • 1 299 zł

Najlepsze telefony Dual SIM

Telefon z Dual SIM Samsung Galaxy Note9 SM-N960F

Smartfony obsługujące technologię Dual SIM mają w ofercie najwięksi producenci sprzętu elektronicznego. Telefony Dual SIM cieszące się uznaniem wśród użytkowników, to modele marek Apple, Samsung, Huawei czy Xiaomi. Ich popularność stale rośnie, ponieważ ceny smartfonów obsługujących dwie karty SIM są porównywalne z kosztami standardowych modeli. Dodatkowo dla wielu użytkowników ważne są wygoda i funkcjonalność aparatów, dzięki którym istnieje możliwość korzystania z dwóch numerów telefonu. Dual SIM może być ponadto bardzo ekonomiczną opcją, gdy możliwe jest również korzystanie z oferty dwóch operatorów telefonicznych. W takiej sytuacji można połączyć najtańsze na rynku pakiety cenowe połączeń telefonicznych (pierwsza karta SIM) z tanim pakietem na internet (druga karta SIM).

Dual SIM – warto o tym wiedzieć

Dwie karty SIM, różne listy kontaktów, dwie sieci komórkowe. Wszystko to powoduje większe obciążenie baterii w telefonach wyposażonych w Dual SIM. Wybierając zatem ten rodzaj telefonu, powinno się zwrócić uwagę na parametry baterii. Dla smartfonów z dużym wyświetlaczem wystarczająca powinna być pojemność baterii powyżej 2000 mAh. Należy również pamiętać, że w przypadku telefonów, które korzystają z trybów pasywnego lub Standby Dual SIM, mimo dwóch kart trzeba liczyć się z tymczasową niedostępnością użytkownika i brakiem możliwości dodzwonienia się. Do listy wad należy też dodać i tę, że w przypadku dwóch slotów na karty, jeden z nich trzeba będzie przeznaczyć na kartę microSD, która pozwoli na rozbudowanie pamięci telefonu. Wówczas jednak odpada możliwość korzystania z dwóch kart SIM. Mimo to, smartfon obsługujący technologię Dual SIM może okazać się rozwiązaniem, bez którego trudno będzie się obejść w wielu sytuacjach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link