Co to są elektrośmieci? Grupy urządzeń i sposoby recyklingu

Autor: Piotr

Zdecydowana większość urządzeń RTV czy AGD w naszych domach działa na energię elektryczną. Brak dostępu do prądu uniemożliwia korzystanie z takich sprzętów. Popsute, zaliczają się do elektrośmieci.

Sterta elektrośmieci

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są elektrośmieci
 2. na jakie grupy dzielone są elektrośmieci
 3. na czym polega recykling elektroodpadów

Co to są elektrośmieci?

Kosz z zepsutymi urządzeniami elektronicznymi

ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub inaczej elektrośmieci, to nic innego, jak urządzenia, które nie są już zdatne do użytku lub ich właściciel zaniechał chęci ich używania. Podstawową cechą tych przedmiotów jest fakt działania na prąd lub baterie. Są to również urządzenia, które uległy bezpowrotnej awarii lub uszkodzeniu i nie można ich naprawić.

Wśród przykładów elektrośmieci można wymienić tak naprawdę każde urządzenie, które działa na prąd. Zaliczają się do nich zepsute komputery, telefony, telewizory, żelazka, głośniki, gadżety elektroniczne, wiertarki, pralki, lodówki, ekspresy i młynki do kawy, a nawet baterie, żarówki, świetlówki i LED-y. Lista takich przedmiotów jest niezwykle długa i nie ogranicza się jedynie do najpopularniejszych urządzeń. Elektrośmieciami są także routery, krótkofalówki, powerbanki, drony czy stacje pogody.

Grupy produktowe elektrośmieci

Aby elektroodpady mogły być utylizowane w sposób poprawny i niezagrażający środowisku, istnieje lista 10 głównych grup produktowych, do których zaliczają się poszczególne rodzaje urządzeń. Sporządzenie takiego spisu pomaga również w segregacji zużytych i zepsutych sprzętów.

 1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD – zaliczają się do nich m.in. chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, piekarniki, grzejniki elektryczne, klimatyzatory i wentylatory.
 2. Małogabarytowe urządzenia AGD – w ich skład wchodzą odkurzacze, miksery, młynki do kawy, żelazka, tostery, suszarki, depilatory, noże elektryczne, rozdrabniacze, golarki i wagi.
 3. Urządzenia teleinformatyczne i telekomunikacyjne – takie sprzęty, jak komputery, laptopy, drukarki, kopiarki, urządzenia 3 w 1, faksy, kalkulatory, telefony stacjonarne, telefony komórkowe, smartfony i terminale.
 4. Urządzenia RTV – telewizory, kamery wideo, magnetofony, wzmacniacze, sprzęt hi-fi, dyktafony, instrumenty muzyczne.
 5. Urządzenia oświetleniowe – świetlówki, energooszczędne żarówki, lampy, żyrandole.
 6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne – wiertarki, tarcze do obróbki metalu i drewna, piły elektryczne, narzędzia do spawania, lutowania i rozpylania, kosiarki.
 7. Zabawki, gadżety, urządzenia sportowe – gry wideo, kolejki elektryczne, elektryczne urządzenia do monitorowania aktywności, automaty na żetony.
 8. Przyrządy medyczne – testery płodności, urządzenia do radioterapii, kardiologiczne czy do wentylacji płuc.
 9. Przyrządy kontrolujące – czujniki dymu, termostaty, panele kontrolne, regulatory ciepła.
 10. Automaty do wydawania napojów, jedzenia, banknotów.
Polecane telewizory
 • 12 499 zł
 • 1 599 zł
 • 7 499 zł
 • 9 499 zł
 • 4 499 zł

Gdzie można oddawać elektrośmieci?

Monitory i klawiatury jako elektrośmieci

Z uwagi na sposób działania i budowę urządzeń elektrycznych i elektronicznych wyrzuca się je w inny sposób niż pozostałe odpady. Niechciane lub niedziałające lodówki, zmywarki, odkurzacze, komputery czy nawet telefony należy przekazywać do specjalnych punktów zbierania. W przypadku większych gabarytów w większości przypadków można skorzystać z bezpłatnego odbioru urządzenia z domu. Elektrośmieci trafiają następnie do odpowiedniego miejsca utylizacji.

Niektóre sklepy sprzedające urządzenia elektroniczne oferują możliwość pozostawienia zepsutego sprzętu. Niekiedy jest ona częścią zakupu nowego przedmiotu – kupując nowy telewizor, można oddać stary, czasami zyskując z tego tytułu obniżkę ceny. W każdym takim punkcie powinny również znaleźć się stosowne pojemniki na mniejsze urządzenia, takie jak baterie, świetlówki czy żarówki.

Na czym polega recykling elektroodpadów?

W celu uniknięcia przedostania się do atmosfery szkodliwych i toksycznych substancji znajdujących się w każdym rodzaju elektrośmieci do ich recyklingu wykorzystywane są procesy obróbki mechanicznej i separacji fizycznej. W tym celu dokonuje się bezpośredniego demontażu urządzeń i dzieli się je na poszczególne odpady, takie jak metale, tworzywa sztuczne, papier, drewno, szkło, elementy niebezpieczne czy elektroniczne.

Co ważne, niektóre podzespoły elektrośmieci mogą być ponownie wykorzystane. Pomaga to ograniczyć nadmierną produkcję tych samych elementów, a także ograniczyć przedostawanie się do atmosfery jeszcze większej ilości toksycznych substancji. Podmioty zajmujące się recyklingiem zepsutych urządzeń elektronicznych i elektrycznych stosują szereg metod, dzięki którym pralka, suszarka czy laptop mogą być ponownie wykorzystane do innego celu.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów