Dysk hybrydowy SSHD – co warto o nim wiedzieć?

Autor: Klaudia

Laptopy dostępne na rynku posiadają dyski twarde o różnych parametrach, m.in. prędkości odczytu plików czy wydajności. Niektóre z nich są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, inne mniej. W ostatnim czasie popularność zyskał dysk SSHD. Co to takiego i w jakich modelach laptopów jest stosowany?

Dysk hybrydowy jest połączeniem funkcji dysku HDD i SDD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest dysk hybrydowy
  2. jakie są tryby pracy dysku hybrydowego
  3. na jakie zalety i wady dysku SSHD zwrócić uwagę
  4. jaki model laptopa z dyskiem SSHD kupić

Dysk hybrydowy – co to takiego?

Samodzielna wymiana twardego dysku do laptopa wymaga wiedzy o podzespołach

Dysk hybrydowy zwany jest także dyskiem SSHD. Łączy w sobie funkcje kilku innych popularnych na rynku tego typu urządzeń, m.in. stosunkowo taniego dysku HDD i jego droższego odpowiednika – dysku SSD. Dyski hybrydowe posiadają specjalną budowę, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka wydają się nieco inne od konkurencyjnych modeli. Są zbudowane z uniwersalnego dysku HDD wraz z talerzem magnetycznym oraz dodatkowo z tzw. pamięci półprzewodnikowej, której głównym zadaniem jest znacząco zwiększyć szybkość odczytywania danych. Dyski hybrydowe SSHD mają przewagę nad dyskami HDD, ponieważ są znacznie wydajniejsze. Oferują dużo większą pamięć, a przy tym nie kosztują majątku. Dlatego też są coraz chętniej wybierane przez użytkowników.

Dysk twardy hybrydowy SSHD a tryb pracy

Jeśli już wiemy, co to jest dysk hybrydowy, warto zastanowić się, w jakim trybie pracy działa. Zazwyczaj takie urządzenia mają dwa tryby. Hybrydowy dysk może działać w całkowitej automatyzacji i to bez względu na to, czy patrzymy z punktu widzenia użytkownika, czy może systemu operacyjnego naszego laptopa. Każda operacja w tym trybie pracy, która będzie związana z określeniem konkretnych danych, zostanie przechowana w pamięci flash, a za wszystko odpowiedzialność weźmie sterownik dysku. W drugim trybie pracy dyski hybrydowe SSHD korzystają z systemu operacyjnego hosta, sterownika dysku lub niekiedy z obu na raz.

  • 309 zł
  • 619 zł
  • 269 zł
  • 399 zł
  • 109,89 zł

Zalety i wady dysków SSHD

Dysk SSHD w porównaniu do klasycznego dysku HDD, np. Seagate Firecuda, ma większą wydajność

Dysk hybrydowy do laptopa, jak większość tego typu urządzeń, posiada sporo zalet, ale przy tym oczywiście nie jest pozbawiony wad. Warto więc przyjrzeć się, jakie są ich plusy i minusy. Dla wielu osób głównym kryterium zakupu konkretnego przedmiotu jest cena. To duży walor dysków SSHD. Możemy je kupić po nieco niższej cenie niż np. popularne dyski SSD. Dodatkowo jako plus należy zaliczyć większą wydajność tych urządzeń aniżeli w przypadku dysków HDD. Jeśli nie posiadamy nieograniczonego budżetu, a zazwyczaj tak jest, i planujemy zakup dysku, to nie musimy wcale decydować się na SSD. Za przyzwoite pieniądze kupimy np. dysk HP SSHD 500GB 2.5" o pojemności 500 GB, w formacie 2,5 cala, z typem połączenia SATA III. Wracając do zalet dysków hybrydowych, to nie tylko cena jest ich atutem, ale także obecność kontrolera, którego zadanie to analiza częstotliwości wykorzystywania przez użytkownika poszczególnych pików. Jeśli system korzysta często z konkretnych plików, to zostają one zlokalizowane w pamięci SSD o niewielkich rozmiarach.

Dzięki takiemu rozwiązaniu szybkość, z jaką są odczytywane jest znacznie większa, tym samym konkretne programy można uruchomić dużo szybciej. Ten dysk twardy hybrydowy nie jest jednak pozbawiony wad. Jako że stanowi połączenie kilku innych dysków, przejął kilka minusów, m.in. od dysku HDD. Niestety są to urządzenia, z którymi trzeba uważać, jak się obchodzimy. W dużo większym stopniu są narażone na uszkodzenia, w odróżnieniu od dysku SSD. Takie awarie mechaniczne mogą wynikać z obecności ruchomych części. Do uszkodzenia może dojść np. w wyniku wstrząsu czy nawet delikatnego uderzenia urządzenia, w którym taki typ dysku się znajduje. Dlatego też producenci zalecają szczególną ochronę dysków SSHD, nawet transportowanie ich w dedykowanych pokrowcach. Jeśli zależy nam na cichej pracy laptopa, to niestety dyski te nie będą optymalnym wyborem. Są one dużo głośniejsze, a wynika to ze sposobu pracy. Ponadto mogą się dość szybko nagrzewać, co w przypadku, gdy nasz laptop pracuje na baterii i nie jest podłączony do prądu, skróci jego czas pracy.

Laptop z dyskiem hybrydowym – który model wybrać?

Na rynku jest dostępnych kilka modeli laptopów z dyskiem hybrydowym SSHD. Na pewno warto zwrócić uwagę na model ASUS ROG Strix Scar II GL504GW-ES040T o przekątnej ekranu 15,6 cala i procesorze Intel Core i7. W tym urządzeniu na uwagę zasługują także dysk hybrydowy 1 TB oraz gamingowe karty graficzne. To model dedykowany głównie dla osób preferujących gry komputerowe. Świetne parametry obrazu i dźwięku sprawią, że gracz odczuje wysoki poziom satysfakcji w trakcie rozgrywki. Dobrym laptopem z dyskiem SSHD jest też ASUS ROG Strix G G531GU-AL060T, oparty o grafikę Nvidia GeForce GTX 1660 Ti i procesor 9 generacji Intel Core i5. W zbliżonej cenie możemy kupić również ASUS ROG Strix G G531GU-AL065T i ASUS ROG Strix G G531GW-AL099T.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link