Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Dysk SSD a HDD – najważniejsze różnice

Poleć znajomemu Drukuj

Od tego, jaki rodzaj dysku twardego zamontowany jest w komputerze, zależy wiele aspektów jego pracy. Przeczytaj, czym wyróżniają się najpopularniejsze rodzaje dysków twardych i jak działają. W ten sposób łatwiej będzie Ci wybrać idealne podzespoły i zdecydować, co będzie dla Ciebie lepsze – dysk HDD czy SSD.

Dysk HDD i SSD – porównanie wielkości

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje dysków twardych,

- jak działa dysk twardy HDD,

- jak działa dysk twardy SSD,

- co jest lepsze – dysk HDD czy SSD.

Jakie są rodzaje dysków twardych?

Dysk HDDDysk twardy to jeden z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze i laptopie. To na nim zapisywane są nie tylko pliki użytkownika, ale przede wszystkim system operacyjny i oprogramowanie. Od wyboru dysku twardego zależy nie tylko to, jak wiele danych będzie można na nim przechować, ale także np. prędkość i płynność działania czy ewentualna awaryjność tego podzespołu. Dyski twarde to części, które można dość łatwo wymienić zarówno w komputerze stacjonarnym, jak i notebooku. Dzięki temu jeśli chcesz poprawić działanie swojego sprzętu, możesz rozważyć zakup bardziej nowoczesnego dysku.
Obecnie dostępne rodzaje dysków twardych to:
  • HDD (ang. hard disk drive), czyli tradycyjne magnetyczne dyski talerzowe,
  • SSD (ang. solid-state drive), czyli nowoczesne dyski półprzewodnikowe,
  • SSHD, czyli połączenie standardowego HDD z dodatkowym dyskiem SSD.

Wszystkie dyski twarde posiadają tzw. pamięć nieulotną, to znaczy, że zapisane na nich dane pozostają tam do czasu usunięcia. Za pamięć tymczasową w komputerze odpowiada z kolei RAM – więcej na jej temat przeczytasz w artykule Co to jest pamięć RAM? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze.

Dysk twardy HDD – jak działa?

Zanim zdecydujesz, co wybrać – dysk HDD czy SSD – przeczytaj, jak działa każdy z nich. Dyski twarde HDD to najpopularniejsze rozwiązanie, od wielu lat stosowane z powodzeniem zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Dysk HDD składa się z talerza, na którym zapisywane są pliki i który z dużą prędkością obraca się wokół własnej osi. Płytka jest wykonana z aluminium i pokryta nośnikiem magnetycznym, co umożliwia na niej przechowywanie danych.
Aby komputer mógł nagrać i odczytać informacje z metalowego talerza, dysk jest wyposażony w głowicę magnetorezystywną, poruszającą się po jej powierzchni na ruchomym ramieniu. Oś dysku i ramiona głowicy posiadają napęd – dzięki temu dysk może szybko ustawić się w odpowiedniej pozycji, umożliwiając odczyt danych w określonym miejscu w ciągu kilkudziesięciu milisekund. Metalowa obudowa dysku zawiera także układy elektroniczne, odpowiadające za sterowanie jego mechaniczną częścią.

CZY WIESZ, ŻE...


Dyski HDD mogą posiadać jeden lub więcej talerzy oraz wiele głowic, co umożliwia zwiększenie ich pojemności i prędkości odczytu.

Proponowane produkty:
Seagate Barracuda ST500DM009 500GB <%– –%>
WD AV-25 WD5000LUCT 500GB 2,5" <%– –%>
Seagate Barracuda ST3000DM007 SATA3 3,5" 3TB <%– –%>
Seagate Barracuda Pro ST1000LM049 2,5" 1TB <%– –%>
Seagate Enterprise Capacity ST6000NM0245 6TB 3,5" <%– –%>

Dysk twardy SSD – jak działa?

Dysk SSD Samsung 970 EVO 250GBNowoczesną alternatywą dla HDD, stosowaną coraz częściej w laptopach i netbookach, są dyski SSD. Wykorzystuje się w nich podobną technologię jak w przypadku pamięci flash, którą znajdziesz np. w pendrive’ach. Dysk SSD nie posiada ruchomych, mechanicznych części, a ponadto jest znacznie mniejszy i lżejszy od jego poprzednika. Chip SSD składa się wyłącznie z modułów pamięci oraz elektroniki sterującej.
Taka budowa sprawia, że opisywany rodzaj dysku ma wiele zalet, na przykład charakteryzuje go bardzo krótki czas reakcji i pozwala na szybkie przesyłanie danych. W zależności od tego, jaki dysk SSD wybierzesz, maksymalna prędkość odczytu przy podłączeniu SATA III będzie wynosić do około 560 Mb/s. Na rynku są też dostępne dyski SSD o błyskawicznym czasie odczytu, który wynosi nawet 3500 Mb/s, jak w przypadku Samsung 970 EVO 250GB.

Dysk SSD a HDD – porównanie

Niezależnie od tego, czy kupujesz właśnie nowego laptopa, czy rozglądasz się za podzespołami do swojego komputera PC, będziesz musiał zdecydować pomiędzy dyskiem SSD a HDD. Chociaż oba typy pamięci będą finalnie służyć do tego samego, bardzo się od siebie różnią. Dyski HDD są dostępne w bardzo dużych pojemnościach nawet do 8 TB, z prędkością obrotową do 7200 obrotów na minutę. Do ich plusów należy przystępna cena w stosunku do pojemności. Ich wadą jest za to konstrukcja – mechaniczne, ruchome elementy łatwiej ulegają uszkodzeniom oraz hałasują. W porównaniu z dyskiem twardym SSD, HDD są też znacznie wolniejsze.
Dlatego jeśli zależy Ci na szybko działającym komputerze, na którym zarówno uruchamianie, jak i instalacja programów będą trwały tylko chwilę, w pojedynku dysk SSD vs. HD wygrywa ten pierwszy. Dyski SSD są też dużo bardziej odporne na wstrząsy i zużywają mniej energii. Niestety, za tę przewagę będziesz też musiał zapłacić – cena dysku SSD jest sporo wyższa niż HDD o tej samej pojemności.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas