Dysk SSD a HDD: jak połączyć ich zalety?

Z tego artykułu dowiesz się:dysk SSD czy HDD – na które rozwiązanie warto postawić czym różni się dysk SSD od HDD czy warto wymienić dysk na SSD w laptopie
Autor: Joanna

Technologiczna rewolucja podsuwa nam coraz to nowsze rozwiązania w dziedzinie sprzętu elektronicznego. Procesory są coraz mniejsze, dyski coraz szybsze, a design sprzętu bardziej efektowny. Sprawdźmy i porównajmy, czym różnią się od siebie dysk SSD a HDD.

Zobacz także: HDD, SSD i SSHD – czym różnią się dyski wewnętrzne?

Dysk SSD a HDD – jakie są różnice?

Dysk HDD

Lepiej postawić na komputer z dwoma dyskami (SSD i HDD), a może lepszy w naszym sprzęcie będzie wyłącznie tradycyjny dysk twardy (HDD) lub tylko ten nowoczesny z pamięcią flash (SSD)? W doborze sprzętu do biura lub do prywatnego użytku powinniśmy sugerować się wyłącznie tym, do jakiego rodzaju pracy będzie wykorzystywany.

Twardy dysk to jeden z najważniejszych elementów laptopa i komputera stacjonarnego. To miejsce, w którym zapisywane są pliki gromadzone przez użytkownika, ale również system operacyjny i oprogramowanie. Dlatego wybór dysku twardego jest kluczowy dla płynności działania systemu oraz liczby zapisanych danych. Po kilku latach użytkowania, kiedy dysk okazuje się zbyt mały lub zbyt wolny na potrzeby użytkownika, bardzo łatwo go wymienić. Wówczas istotna będzie wiedza dotycząca różnic pomiędzy dyskiem SSD a HDD. Dzięki niej szybciej podejmiemy decyzję, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze.

  • HDD (hard disc drive). Klasyczny dysk twardy, używany w większości komputerów. Dyski HDD zapisują dane na wirujących magnetycznych talerzach. Te, które najczęściej montowane są w laptopach, mają 2,5 cala. Prędkość talerzy wynosi 5400 lub 7200 rpm. Charakteryzują się sporą pojemnością, ponieważ na rynku można dostać dyski HDD 3 TB, na których znajdzie się miejsce na duże pliki wideo, zapis gier komputerowych czy dziesiątki tysięcy zdjęć. Do wad dysków HDD należy niezbyt wysoka wydajność, co np. ma wpływ na długość startu systemu komputera. Sprzęt ten jest mało odporny na różnice temperatur oraz charakteryzuje się awaryjnością. Niezbędne są również częste defragmentacje dysku.
  • SSD (solid-state drive). To nazwa dysku półprzewodnikowego, którego działanie oparte jest na pamięci flash. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie szybkość zapisu i odczytu danych od 250 do 1000 MB/s i więcej. Z dyskiem SSD system operacyjny uruchamia się błyskawicznie, gry ładują się szybko, podobnie jak używane aplikacje. Do listy zalet warto dołożyć jeszcze mniejsze zużycie energii, co ma kluczowy wpływ na wydłużony czas pracy baterii. Wady? Dysk SSD posiada ograniczoną liczbę cykli zapisu danych. Oznacza to, że kolejne zapisy danych na dysku powodują zużycie komórek pamięci flash i ograniczają jego żywotność. Dysk SSD jest też droższy od HDD.
  • SSHD (solid-state hybrid drive). Dysk hybrydowy, który łączy zalety szybkich dysków SSD oraz niskich cen sprzętu HDD. W tego rodzaju dyskach dane, które są używane najczęściej, zapisywane są na dysku SSD. Pliki dużych rozmiarów i multimedia zajmują resztę pojemności urządzenia. Jest to możliwe, ponieważ po kilku uruchomieniach dysk zapamiętuje pracę użytkownika.
  • 619 zł
  • 429 zł
  • 279 zł
  • 729 zł
  • 169,89 zł

Wymiana dysku na SSD: czy to możliwe?

Dysk SSD Samsung 970 EVO 250GB

Samodzielna wymiana dysku w laptopie na SSD jest możliwa do wykonania. By to zrobić, wystarczy śrubokręt krzyżakowy i dobra znajomość elektroniki w laptopie. Żeby efekt był zadowalający, do posiadanego sprzętu należy dobrać odpowiedni dysk, przede wszystkim pod względem pojemności i rozmiarów. Do laptopów najczęściej trafiają dyski SSD o rozmiarach 1,8 i 2,5 cala. Do wyboru dostępna jest pojemność 128 GB, 256 GB oraz 500 GB. Jeśli już to wiemy, warto zastanowić się, czy dysk SSD skonfigurować jako samodzielny magazyn danych, czy funkcjonować ma wspólnie z HDD. Kiedy decydujemy się tylko na jeden dysk w laptopie, wówczas powinien mieć przynajmniej 500 GB. Gdy będziemy łączyć dyski SSD i HDD, wystarczy 256 GB. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że niezbyt wiele standardowych laptopów posiada miejsce, gdzie zmieści się dodatkowy dysk twardy. Wówczas można wykorzystać do tego miejsce napędu DVD. Co zyskujemy dzięki wymianie dysku w laptopie na SSD? Dużo szybciej działa system operacyjny. Daje się to odczuć już podczas uruchamiania komputera. Szybko włączają się aplikacje, podobnie jest z instalacją gier. Do zalet dysku SSD w laptopie można zaliczyć również dużo niższe zużycie energii, dzięki czemu laptopa swobodnie można używać jako urządzenia mobilnego, w podróży lub w restauracji.

Dysk zewnętrzny: SSD czy HDD?

Dyski zewnętrzne są pojemne, wygodne i dają poczucie bezpiecznego przechowywania danych. Dzięki nim oszczędzamy czas i zdrowie. Jak to możliwe? Zamiast noszenia w plecaku ciężkiego laptopa, na spotkanie wystarczy zabrać dysk zewnętrzny, który umożliwia bezpośredni dostęp do danych. Pozostaje wybrać: dysk zewnętrzny SSD czy HDD? Ten pierwszy daje zdecydowanie lepsze rezultaty. Zyskujemy na rozmiarze (dyski SSD są niewielkie, przypominają pamięci USB) i szybkości dostępu do danych. Przy dyskach HDD powinniśmy obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link