Czy karta graficzna będzie pasowała do płyty głównej?

Autor: Adam

Jakość wyświetlanego obrazu oraz wydajność w wymagających grach czy programach w dużej mierze zależą od karty graficznej. Warto więc wybrać model oferujący dość dużo mocy. Ulepszając swój zestaw lub składając nowy, należy jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Jak sprawdzić, czy karta będzie pasować do danej płyty głównej oraz jak dopasować układ do konkretnego komputera?

Mężczyzna wkładający kartę graficzną do komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wybrać odpowiednią kartę graficzną
 2. jak sprawdzić, czy karta graficzna będzie pasować do danego komputera
 3. jakie są polecane modele dla graczy, a jakie do zastosowań domowych

Jak wybrać kartę graficzną?

Wnętrze komputera z oświetleniem LED

Dobranie konfiguracji komputera w zależności od tego, do czego będzie wykorzystywany, jest niezwykle istotne. Nie chcemy przepłacać lub otrzymać sprzętu, który będzie po prostu zbyt słaby pod niektórymi względami. Podobne zasady dotyczą procesora, pamięci RAM oraz wszystkich innych podzespołów, włącznie z kartą graficzną. Nie jest konieczny zakup topowego modelu, kiedy z komputera będziemy korzystać do przeglądania internetu, prac biurowych, oglądania filmów czy też grania w mało wymagające gry. Najmocniejsze konfiguracje przeznaczone są dla graczy, grafików i osób, które używają bardzo wymagających programów.

Kupując kartę graficzną, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Jak wybrać odpowiedni model?

 • Producent – dzięki temu łatwo stwierdzić, do jakich zastosowań stworzono dany układ. Karty graficzne AMD Radeon R9 i RX stworzono dla graczy, podobnie jak GeForce GTX od Nvidii. Modele z serii Radeon R5 i R7 oraz GeForce GT świetnie sprawdzą się natomiast do mniej wymagających zastosowań.
 • Pamięć RAM – ten parametr odpowiada za płynność wyświetlanego na ekranie obrazu. Im więcej, tym najczęściej lepiej. Warto jednak także zwrócić uwagę na rodzaj pamięci. Obecnie do wyboru są: DDR3, DDR5, GDDR3, GDDR5, GDDR5X. Każdy z nich pracuje w innej prędkości.
 • Szyna danych – często ignorowany parametr. Określa szerokość połączenia między układem graficznym a RAM-em. W ten sposób łatwo stwierdzić, że im większa szyna, tym lepsza wydajność całego układu.
 • Taktowanie – warto sprawdzić taktowanie rdzenia oraz pamięci. Określa to w dużej mierze jakość obrazu. Im szybszy układ, tym lepiej wygląda ostateczny efekt.
 • Chłodzenie – konieczny element karty graficznej. Dobrze wybrać model, który wydajnie będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę, lecz nie wygeneruje przy tym zbyt dużego hałasu, ponieważ może on być uciążliwy przy dłuższym użytkowaniu.
 • Rozdzielczość – ten parametr decyduje o maksymalnej rozdzielczości obsługiwanej przez układ. Topowe rozwiązania mogą wyświetlać obraz w 4K nawet na kilku monitorach.
 • Złącza – decydują o tym, co możemy podłączyć do danej karty graficznej. Jeżeli posiadamy kilka monitorów, to sprawdzenie tego elementu jest szczególnie ważne.
Polecane karty graficzne
 • 3 949 zł
 • 3 999 zł
 • 1 699 zł
 • 1 219 zł
 • 1 429 zł

Czy karta graficzna będzie pasowała do komputera?

Karta graficzna leżąca na stole

Jest to bardzo często pojawiające się pytanie na wielu forach tematycznych i w sklepach z elektroniką. Przy zakupie układu graficznego powinniśmy mieć także na uwadze inne podzespoły, bowiem muszą one być kompatybilne. Co należy wiedzieć?

 • Obudowa – pierwszą rzeczą, jaką musimy sprawdzić, są wymiary karty graficznej. Jest to istotne, ponieważ niektóre obudowy są po prostu zbyt małe na topowe modele układów.
 • Płyta główna – karta graficzna musi być kompatybilna z płytą główną. Obecnym standardem są gniazda PCI Express x16, które powinny znajdować się w naszym komputerze. Trzeba jednak również sprawdzić, czy posiadamy specjalne złącza, którymi podłączymy zasilanie do karty graficznej. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, by nie przeszkadzała ona w dostępie do innych podzespołów.
 • Zasilacz – jego moc musi być wystarczająca do obsłużenia całego komputera. Jest to szczególnie istotne przy zakupie karty graficznej, gdyż zużywa ona zwykle dość dużo energii. Zbyt mała moc oznacza, że komputer się nie uruchomi.
 • Procesor – warto zadbać o to, by procesor nie blokował możliwości karty graficznej. Należy więc kupić model, który będzie kompatybilny z układem oraz oferuje moc z pewnym zapasem.

Karta graficzna będzie możliwa do podłączenia jeżeli tylko posiadamy złącze PCI Express x16 oraz przewód do jej zasilania. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych informacji. Ważne jest jedynie to, by do wszystkich podzespołów był swobodny dostęp oraz że muszą one zmieścić się w danej obudowie.

Jaka karta graficzna dla gracza, a jaka do biura?

Wybór karty graficznej w największym stopniu zależy od późniejszego jej wykorzystania. W przypadku graczy lepiej zainwestować w droższe, znacznie wydajniejsze układy, takie jak MSI GeForce RTX 2060 SUPER ARMOR, MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS lub MSI GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO. Wszystkie te modele świetnie sprawdzą się nawet w najnowszych grach wideo i gwarantują stosunkowo cichą pracę. Dodatkowo posiadają moduł sztucznej inteligencji, która odpowiada za technologię Ray-tracing. Sprawia to, że promienie świetlne w grach zachowują się jak w rzeczywistości.

Do zastosowań biurowych lub domowych nie jest jednak wymagany tak drogi i mocny sprzęt. Warto wybrać bardziej budżetowe rozwiązania, które w zupełności się sprawdzą. Dla przykładu MSI GeForce GT 1030 LP OC oraz ASUS GeForce GT 1030 to karty graficzne za około 400 złotych. Oglądanie filmów lub granie w mało wymagające gry nie sprawi im problemów. Posiadają 2 GB pamięci GDDR5, więc wpasowują się w dzisiejsze standardy.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów