Czy warto kupić telewizor 4K? Poznaj opinie klientów

Autor: Joanna

Telewizory 4K na dobre już zagościły w ofercie największych producentów – jeszcze do niedawna bywały jednak bardzo drogie. Obecnie skutecznie zastępują wcześniejszą technologię HD. Niektórzy jednak twierdzą, że nie ma sensu kupować telewizora 4K. Jak jest naprawdę? Poznaj opinie tych, którzy korzystają z modeli UHD.

Telewizor 4K czy warto

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym odznaczają się telewizory 4K,

- co sądzą o telewizorach 4K klienci,

- czy warto kupić telewizor 4K.

Telewizor 4K – co należy o nim wiedzieć?

Jakość ultra HD, która jest wymiennie określana jako 4K, zapewnia (w wielkim skrócie) 4 razy lepszy obraz od wyświetlanego w jakości HD (które niegdyś na tej samej zasadzie zdetronizowało jakość SD, czyli standardową). Co to oznacza w praktyce? Podczas gdy rozdzielczość obrazu HD wynosi 1920 x 1080 pikseli, jakość 4K, to 3840 x 2160, co w efekcie powiększa pole pikselowe czterokrotnie. W ten sposób obraz staje się znacznie wyraźniejszy. 

WIDOCZNE PIKSELE W TELEWIZORACH HD

Częstą wątpliwością dotyczącą tego, jak duży telewizor kupić, był fakt, że z bliska obraz wyglądał niezbyt dobrze. Przy jakości HD ilość pikseli jest na tyle niska, że jedynie z dalszych odległości obraz nabierał odpowiedniej ostrości, okazywało się zatem, że kupno modelu o największym ekranie nie zawsze było sensowne. W przypadku telewizorów 4K problem ten został w zasadzie wyeliminowany – nawet przy oglądaniu z bliska obraz jest dobrej jakości.

Oczywiście sama technologia rozdzielczości UHD nie odpowiada za całościową jakość obrazu i każdy model telewizora 4K może nieco inaczej wyświetlać piksele. Dużo zależy też od jakości matrycy, funkcji dodatkowych (jak ambilight czy HDR), jasności ekranu czy optymalizacji ruchu.

Telewizor 4K – opinie

Pomimo licznych głosów, które początkowo nie wierzyły, aby jakość UHD miała sens, telewizory 4K zdają się mieć coraz więcej zadowolonych użytkowników. Sceptyczne podejście, które zakładało, że taka rozdzielczość nie ma sensu, ponieważ nikt nie nagrywa w niej programów i filmów, zostało już dawno obalone. Okazało się, że treści w jakości Ultra HD zaczęły być nadawane z bardzo wielu źródeł i obecnie można się cieszyć nią w przypadku wielu kanałów satelitarnych i większości internetowych streamów. Współczesne gry i filmy są produkowane standardowo w jakości 4K.
Zatem klienci, którzy zdecydowali się na telewizor Ultra HD nawet kilka lat temu, są dziś usatysfakcjonowani. Najbardziej jednak zadowoleni są ci, którzy nabywają najnowsze modele, ponieważ nowoczesne technologie pozwalają cieszyć się jeszcze lepszym obrazem (który np. nie traci na jakości nawet przy szybkich ujęciach, które w 4K mogą być nieco mniej ostre). Oto, co mówią nasi klienci o telewizorach 4K:
  • Telewizor Samsung 4KTo, co sobie założyłem w zadanym budżecie, zostało spełnione i oprócz tego dostałem mnóstwo dodatkowych funkcji. Polecam pilot, który od ma od spodu klawiaturę, ale po co pisać, jak ma się świetnie rozpoznające polski rozpoznawanie głosowe :) Obraz po podaniu dobrej rozdzielczości sygnału jest rewelacyjny. Filmy 4K śmigają na Kodi aż miło. Android jest szybki. Aktualizacje wpadają praktycznie co 2 miesiące. Ambilight 3-stronny jest super - przydał by się od dołu, bo telewizor wisi na ścianie. Nic się nie zawiesiło jeszcze nigdy. Zalecam korzystać z HDMI1/2 bo tam jest 4K w 60Hz na HDMI3/4 jest 4K ale w 30Hz – Majqelon o Philips 50PUS7303/12,
  • Telewizor posiada świetne parametry. Obraz w 4K na Netflix jest rewelacyjny. Jedynym minusem tego telewizora jest brak podłączenia one-connect, które było dostępne w poprzednich wersjach serii M, problem z rozpoznawaniem mowy, zamknięte środowisko – brak możliwości instalowania aplikacji z sklepu Google. Pomimo tych wad telewizor jest świetny!!! Polecam – Daniel o telewizorze Samsung 4K UE55NU8072,
  • Super czerń i ostry jak żyleta obraz. 4K z HDR w Netfliksie powala! Bardzo dobry obraz z NC+. Dźwięk bardzo czysty, czyste dialogi, słychać detale. Szkoda, że moc głośników jedynie 20 W, ale jak ktoś ma kino domowe, nie robi to różnicy. Android wbrew opinii jest szybki,ale być może jest to spowodowane, że nie instaluję tam różnych aplikacji. Pilot nie zaskakuje designem, jednak to bardzo dobry pilot. Dobrze się go trzyma w ręku. Mnogość ustawień obrazu, płynność ruchu naprawdę rewelacja. Ciekawie wykonany telewizor, wąskie ramki, ekran z powłoką antyrefleksyjną. Troszkę odbija obraz z naprzeciwka, ale aż tak nie przeszkadza. Wieczorem się super ogląda! – Jaguar 81 o telewizorze 4K Sony KD-55XF9005.

Telewizor 4K opinieTelewizor 4K – czy warto?

Z opinii klientów oraz coraz bogatszej oferty kanałów i źródeł programów i filmów w jakości 4K wynika, że technologia ta już się na dobre zagościła i prawdopodobnie niedługo będzie standardem. Z tego względu z pewnością warto zastanowić się nad kupnem telewizora 4K, a szczególnie gdy myślisz o wymianie starego modelu. Nie ulega wątpliwości, że rozdzielczość to jeden z wielu parametrów, jakie musisz sprawdzić przed dokonaniem wyboru, a preferencje i oczekiwania wobec jakości obrazu są bardzo różne. Oto poradnik, który pomoże Ci wybrać telewizor.

Sprawdź jeszcze, czy warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link