Planujesz wypad pod namiot albo wybierasz się kamperem na kemping? Świetnie! Relaks w otoczeniu przyrody to jedna z najlepszych form wypoczynku – bezpretensjonalna, pełna swobody, a przy tym niedroga. Jeżeli chcesz uczynić ją jeszcze bardziej atrakcyjną, bezpieczną i przyjemną, zabierz ze sobą odpowiednie akcesoria – powerbank, lodówkę turystyczną, mobilną kuchenkę, głośnik Bluetooth, lampkę solarną czy bezprzewodowe gadżety urodowe. Sprawdź, jakie masz możliwości!
Jak się dobrze przygotować do kempingu – pięć przydatnych wskazówek
Aby miło spędzić czas na łonie natury, warto opracować nawet najprostszy plan wyjazdu.
1. Wybierz odpowiednie miejsce. Biwakowanie na dziko może się skończyć mandatem, dlatego zamiast ryzykować, warto od razu znaleźć miejscówkę, która będzie ci odpowiadać pod względem lokalizacji i warunków. Przeczytaj opinie o polu kempingowym, poznaj jego regulamin. Upewnij się, jakie udogodnienia oferuje właściciel miejsca – przyłącza prądu, dostęp do internetu, wody i sanitariatów, zaplecze kuchenne, grill itp. Dzięki tym informacjom lepiej się spakujesz na wyjazd i nic cię nie zaskoczy na miejscu.
2. Sprawdź prognozę pogody – dopasuj do niej zarówno ubrania, jak i wyposażenie kempingowe. Pamiętaj, by mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego, przeciwsłonecznego i z ochroną termiczną.
3. Postaw na bezpieczeństwo! Planując wyprawę, miej w tyle głowy nieprzewidziane sytuacje. Koniecznie poinformuj bliskich, dokąd się wybierasz. Ustaw w smartwatchu połączenie SOS (o ile dysponujesz takim modelem zegarka sportowego). Możesz zainstalować też w telefonie aplikacje surwiwalowe Staraj się mieć zawsze naładowany telefon (tu przyda się pojemny powerbank, który z dala od gniazdka elektrycznego zasili twój smartfon). Spakuj do plecaka małą apteczkę, nie zapomnij o repelentach – preparatach odstraszających komary, meszki i kleszcze.
4. Zrób przegląd sprzętu. Przed wyjazdem upewnij się, czy twój namiot lub materac dmuchany nie wymagają reparacji.
5. Pakuj rzeczy według skali priorytetów. Namiot, śpiwór, karimata, mata termiczna, odpowiednia odzież i prowiant to oczywiście podstawowe wyposażenie biwakowicza. Ale nie zapomnij też o krześle lub leżaku turystycznym, scyzoryku wielofunkcyjnym, latarce i butelce z filtrem wody. Jeżeli masz możliwości transportowe, zabierz ze sobą więcej akcesoriów turystycznych i gadżetów elektronicznych, które uprzyjemnią ci wyjazd, np. głośnik bezprzewodowy, lodówkę turystyczną czy minikuchenkę. W kolejnych akapitach przedstawimy zalety tych sprzętów. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.
Powerbank – król elektroniki na polu namiotowym lub kamperowym
Bez względu na to, czy będziesz nocować pod namiotem bez swobodnego dostępu do gniazdek elektrycznych, czy w kamperze lub domku kempingowym wyposażonym w zasilanie elektryczne, na sto procent przyda ci się dobry powerbank. To magazyn energii. Dzięki niemu możesz szybko podładować smartfon, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe lub lampkę turystyczną. Ważne tylko, aby powerbank dysponował odpowiednią pojemnością – minimum 10 000 mAh (miliamperogodzin), wystarczającą np. na kilka naładowań telefonu. Dobrze też, by oddawał prąd o natężeniu co najmniej 2,1 A (ampera) czy 3 A – jak klasyczna ładowarka. Miał funkcję szybkiego ładowania oraz wskaźnik poziomu energii.
Godne polecenia powerbanki są wyposażone w akumulatory litowo-polimerowe – gwaranty wytrzymałości i bezproblemowej pracy. Wybrane urządzenia mają zasilanie solarne.
Są odporne na kurz i zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze leżą w dłoni. Mają dwa porty wyjściowe USB do zasilania dwóch urządzeń naraz, a także USB typu C i microUSB.
Latarka i spółka, czyli więcej światła po zmroku
Przy blasku księżyca i w świetle gwiazd na pewno łatwiej o romantyczny nastrój, ale o wiele trudniej o precyzję (niezbędną podczas przygotowywania posiłków, składania ubrań czy szukania czegoś w namiocie). W ciemnościach gorzej jest się też poruszać po polu kempingowym. Rozwiązanie? Latarka:
- wbudowana w smartfon – zapewnia dość mocne światło punktowe;
- kempingowa – emituje światło rozproszone. Rozjaśnia większą przestrzeń niż lampa punktowa;
- czołówka – nadaje się do mocowania na głowie, więc nie trzeba jej trzymać w dłoni. Idealna podczas wykonywania prac po zmroku;
- ręczna – tradycyjna, niewielka i lekka, najczęściej z regulacją mocy i rozproszenia światła.
Na biwak najbardziej się nadaje latarka wodoodporna, o niedużych wymiarach i wadze, z ładowaniem solarnym lub przez USB.
Dokładnie takie same parametry i atrybuty może mieć lampka nocna przeznaczona do używania w namiocie. Stojąca, wisząca albo z klipsem gotowym do przypięcia na przykład do plecaka lub stolika.
Kolacje czy imprezy na świeżym powietrzu umilą ci natomiast lampiony oraz łańcuchy LED. Zwróć uwagę na barwę ich światła – biała o chłodnym niebieskim zabarwieniu bardziej sprzyja skupieniu, czytaniu i pracy. Natomiast ciepła, nieco złotawa biel światła pomaga stworzyć przytulną atmosferę.
Gadżety do słuchania, czytania, kręcenia lub biegania – gdy liczą się relaks, aktywność i dobra zabawa
Gdy nasycisz się już śpiewem ptaków, zawsze możesz włączyć w smartfonie swoją ulubioną playlistę. Aby utwory nie mieszały się z odgłosami przyrody oraz innych biwakowiczów, niech płyną prosto do twoich uszu przez słuchawki dokanałowe:
- przewodowe – te klasyczne, proste w obsłudze i lekkie modele wygrywają na kempingu. Są połączone ze smartfonem kabelkiem, więc nawet jeśli wypadną ci z uszu, na pewno nie zgubią się w trawie. Często mają zintegrowany mikrofon, który przydaje się do sterowania muzyką, służy do regulacji głośności lub prowadzenia rozmów telefonicznych. Atutem słuchawek jest też ich niska cena;
- bezprzewodowe – wykorzystują moduł Bluetooth, który łączy je z telefonem, tabletem lub laptopem. Zazwyczaj są bardziej zaawansowane technologicznie niż przewodowe, mogą na przykład redukować hałas z otoczenia (najlepsze wyposażono w system ANC). Są też łatwe w przechowywaniu – mają magnesy umożliwiające ich łączenie lub etui samoładujące.
Chcesz na kempingu dzielić się muzyką z przyjaciółmi? Spakuj więc do bagażu podręcznego przenośny głośnik Bluetooth. Najmniejsze urządzenia mieszczą się nawet w dłoni, a oferują całkiem mocne brzmienie. Gwarantują do 20 godzin działania bez potrzeby ładowania. Cechują się odpornością na kurz i wilgoć. Niektóre mają wbudowane mikrofony i radia.
Marzysz o tym, by nadrobić na kempingu zaległości czytelnicze? Wszystko w twoich rękach – czytnik e-booków poleca się do usług. Jeżeli przymierzasz się do zakupu dobrego urządzenia, zwróć uwagę na modele z wyświetlaczem E-Ink, który imituje papier, ma wysoką rozdzielczość i nie odbija promieni słonecznych. Aby czytnik pomieścił sporo lektur, powinien mieć pamięć wbudowaną minimum 16 GB (najlepsze osiągają nawet 64 GB).
Szykujesz się na aktywne spędzanie czasu? Świetnie! W takim razie poza rowerem, piłką czy elektryczną deską do pływania możesz zabrać też kamerę sportową, która uwieczni twoje dokonania. Najlepiej w tej roli sprawdzi się model wodoodporny, przystosowany do nagrywania filmów w jakości 4K lub Full HD i wyróżniający się dobrą stabilizacją obrazu oraz mocną baterią.
Natomiast smartwatch lub smartband wesprą cię w aktywnościach jak prawdziwi trenerzy personalni. Udzielą wskazówek treningowych, zmierzą wyniki sportowe, wyznaczą nowe cele. W trosce o twoje zdrowie sprawdzą też tętno, natlenienie krwi, jakość snu itp.
Lusterko + prostownica bezprzewodowa = studio urody pod chmurką
Gdy perfekcyjny wygląd traktujesz priorytetowo, nie musisz nic zmieniać w tej kwestii nawet pod namiotem, bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Pomocą służą ci bezprzewodowe akcesoria turystyczne do pielęgnacji urody. Co powiesz na prostownicę ładowaną co jakiś czas przez gniazdo USB? Piszemy o niej w naszym teście. Albo lusterko kosmetyczne – powiększające, z podświetleniem LED – zasilane akumulatorowo? Dzięki nim będziesz dobrze wyglądać w każdych warunkach, szybko wystylizujesz fryzurę lub poprawisz makijaż.
Stałego podłączenia do prądu nie potrzebują też szczoteczki soniczne do mycia twarzy, szczoteczki elektryczne do zębów, maszynki do włosów, golarki elektryczne, trymery do brody (testowaliśmy Raven) itp. Przed wyjazdem postaraj się je tylko naładować do pełna, a potem, na biwaku – w razie potrzeby – zasil dodatkowo energią (na przykład z powerbanku).
Powoli rozwija się też rynek suszarek bezprzewodowych. Jednak znacznie więcej dobrych modeli znajdziesz wśród suszarek turystycznych – są lekkie i kompaktowe, często ze składaną rączką. Najlepsze wyposażono nawet w funkcję jonizacji, która poprawia kondycję i wygląd włosów. Zapobiega ich elektryzowaniu się i plątaniu. Delikatnie je wygładza, nabłyszcza.
Nie wyjedziesz bez żelazka? Mamy coś dla ciebie!
Choć większość urlopowiczów pewnie się cieszy z braku żelazka w zasięgu ręki (w końcu można swobodnie chodzić w niewyprasowanych ubraniach!), to pewnie znajdą się i tacy, których będą irytować zagniecenia na T-shirtach lub spodenkach. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, spakuj do torby podróżnej żelazko turystyczne albo parownicę ręczną (testowaliśmy model Raven). rządzenia mogą się pochwalić kompaktowymi wymiarami i małą wagą. Polecane żelazka ważą mniej niż kilogram (na przykład 800 gramów) i mają składane rączki. Wyróżniają się dużą mocą (ponad 1000 W). Poza horyzontalnym zapewniają też wertykalny wyrzut pary, dzięki czemu doskonale sobie radzą z prasowaniem w pozycji pionowej.
Podobnie jak parownice – specjalistki od prasowania w pionie. Jeżeli właśnie się rozglądasz za dobrą parownicą, weź pod uwagę jej:
- moc – im wyższa (na przykład 1600 W), tym większa pewność, że urządzenie lepiej sobie poradzi z rozprostowywaniem zagnieceń;
- czas nagrzewania – 25 sekund to bardzo zadowalający wynik;
- wytwarzanie pary – dobre urządzenia generują stały strumień pary z intensywnością chociażby 25 g/min;
- pojemność zbiornika na wodę – nieduży, mniej więcej 130-milimetrowy, pozwoli ci jednorazowo na wyprasowanie lub odświeżeniu dwóch, trzech ubrań.
- wagę i wymiary – gdy parownica jest lekka, na przykład waży 900 g i ma kompaktową formę, wtedy używanie jej jest bardziej komfortowe;
- automatyczne wyłączanie – w dobrych modelach następuje samoczynnie po kilku minutach bezruchu urządzenia.
Grill, lodówka turystyczna, kuchenka i akcesoria do gotowania – pysznie na kempingu
Ruch na świeżym powietrzu sprzyja apetytowi, a wieczory spędzone na zewnątrz skłaniają do grillowania lub serwowania zimnych napojów. Dlatego nawet jeśli nie jesteś na co dzień miłośniczką/miłośnikiem gotowania, zabierz na kemping odpowiednie sprzęty i akcesoria kuchenne, które umożliwią ci szybkie przygotowanie smacznych dań, przekąsek i napojów.
Możliwości masz wiele, od grillów turystycznych po elektryczne – kompaktowe, z ryflowaną płytą grzewczą wykończoną nieprzywieralną powłoką, regulacją mocy grillowania i systemem odprowadzania tłuszczu. Idealne zarówno do dań mięsnych, jak i wegetariańskich. Chcesz poznać lepiej grill elektryczny Raven? Przeczytaj o nim w naszym teście.
A jeżeli nie możesz się obejść bez chrupiącego tosta lub kanapki na ciepło, z pewnością docenisz na wyjeździe poręczny toster lub opiekacz (w niektórych przygotujesz nawet gofry i panini).
Podczas dłuższych pobytów na kempingu sprawdzają się kuchenki turystyczne, tzw. nastawne – gazowe lub elektryczne z jednym lub dwoma polami grzewczymi, na których ugotujesz nawet dwudaniowy obiad.
Wybierając przybory kuchenne, postaw na lekkie, łatwe w użyciu i wielofunkcyjne akcesoria. Dobrym pomysłem będzie zestaw naczyń turystycznych, który zawiera garnki, patelnie i miski wykonane z lekkiego aluminium lub stali nierdzewnej. Przydatne mogą się okazać również silikonowe łyżki i łopatki – odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym bezpieczne dla naczyń. W kuchni pod chmurką lub w domku kempingowym (bo nie zawsze wiadomo, jak będzie wyposażony), sprawdzą się także sztućce turystyczne, nóż uniwersalny, otwieracz do puszek i butelek. Nie zapomnij o ściereczce i gąbce do zmywania.
Już wiesz, że na miejscu będzie brakować ci lodówki? Zawsze możesz chłodzić napoje i wiele innych produktów spożywczych w lodówce turystycznej (zasilanej z gniazda zapalniczki samochodowej albo zwykłego gniazdka 220–240 V).
Jakie akcesoria turystyczne (i nie tylko) zabrać na kemping – podsumowanie
Dobór akcesoriów dostosuj do miejsca kempingu, rodzaju wypoczynku oraz pojemności swojego plecaka lub bagażnika w aucie. Poza rzeczami naprawdę niezbędnymi, które gwarantują podstawowe wygody i bezpieczeństwo na polu kempingowym (jak namiot, śpiwór, latarka, smartfon, powerbank itp.), wpisz na listę „do zabrania” także gadżety i przedmioty czyniące twój pobyt poza domem bardziej komfortowym. Postaw m.in. na lodówkę turystyczną, grill przenośny, kilka akcesoriów kuchennych, głośnik Bluetooth i słuchawki. Zapewnij im bezpieczny transport, bo przecież nie chcesz, by ucierpiały w podróży.