Soundbar – co to jest? Jakie modele są najlepsze?

Z tego artykułu dowiesz się:co to jest soundbar jakie możliwości daje soundbar na co zwrócić uwagę przy wyborze soundbara jakie modele soundbarów są najlepsze
Autor: Dominik

Soundbar to zewnętrzny system audio, który może stanowić tańszą alternatywę dla zestawu kina domowego. Można podłączyć go do telewizora za pomocą kabla HDMI lub bezprzewodowo przez Bluetooth. Dowiedz się, jakie możliwości daje soundbar. Sprawdź też, jakie modele są najlepsze.

Zobacz także: Jaki soundbar wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Co to jest soundbar? Jakie możliwości daje?

Soundbar to niezależny moduł zwykle umieszczany pod telewizorem i współpracujący z nim jako zewnętrzny system audio. Urządzenie może składać się z samego panelu, wewnątrz którego znajdują się głośniki albo z rozszerzonego zestawu, dodatkowo składającego się z subwoofera, tak jak w przypadku Samsunga HW-R450, a w droższych modelach także z innych głośników. Dotyczy to chociażby systemu Samsung Harman Kardon HW-Q90R.

Soundbary są bardzo proste w montażu. Wystarczy podłączyć je do telewizora za pomocą kabla HDMI lub bezprzewodowo przez Bluetooth. Nie wymagają pośrednika w postaci amplitunera, jak ma to miejsce w przypadku zestawów kina domowego. Dzięki temu soundbar zajmuje też mniej miejsca. Wiele osób sądzi, że takie urządzenie jest mniej wydajną wersją wspomnianego kina domowego. Po części jest to prawda, ponieważ amplituner – zazwyczaj wyposażony w odtwarzacz – rzeczywiście daje więcej możliwości. Jeśli jednak użytkownik nie korzysta z płyt CD, nie jest melomanem i zależy mu głównie na tym, aby sprzęt dobrze oddawał dźwięk w filmach i serialach, to dobrej jakości soundbar z pewnością go nie rozczaruje.

Ponadto urządzenie – także zestaw JBL Bar 3.1 – można sparować nie tylko z telewizorem, ale również ze sprzętami mobilnymi, takimi jak smartfon czy tablet, a następnie odtworzyć muzykę znajdującą się w ich pamięci. W ten sam sposób użytkownik skorzysta na przykład z serwisu Spotify, jeśli nie ma do niego dostępu na telewizorze.

Polecane soundbary
  • 979 zł
  • 1 149 zł
  • 1 439 zł
  • 999 zł
  • 249 zł

Soundbar – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Soundbary różnią się od siebie wieloma parametrami. Kilka z nich jest szczególnie istotna, ponieważ wpływa na funkcjonalność i komfort użytkowania. Należą do nich:

  • moc całkowita – to od niej zależy, jak głośno soundbar będzie grał. Zasada doboru mocy jest taka, że im większe pomieszczenie, w którym system ma pracować, tym większa powinna być dostępna ilość watów;
  • liczba kanałów – tańsze subwoofery działają w systemie 2.1. Oznacza to, że do odtwarzania dźwięku przestrzennego wykorzystują dwa głośniki i subwoofer. Większa liczba kanałów, obecna na przykład w systemach 3.1 czy 5.1 sprawia, że brzmienie jest głębsze i czystsze;
  • łączność – podstawowa łączność w przypadku tego typu urządzeń to kabel HDMI, który zapewnia bardzo stabilny i dwukierunkowy przesył danych. Nie każdy jednak chce mieć w pokoju plątaninę z przewodów. Jeśli użytkownik ceni sobie porządek, powinien wybrać model z łącznością bezprzewodową Bluetooth. Spora część soundbarów posiada też moduł Wi-Fi;
  • dekodery dźwięku – każde urządzenie jest kompatybilne z określonymi technologiami kompresji dźwięku, które bezpośrednio wpływają na brzmienie. Może być to na przykład podstawowy Dolby Digital lub zaawansowany Dolby Atmos. Im więcej dekoderów dźwięku soundbar obsługuje, tym lepiej dla użytkownika.

Warto też zwrócić uwagę na dostępne złącza. HDMI jest niezbędną podstawą, ale wiele modeli jest też wyposażonych w złącza optyczne, AUX i USB. Do gniazda USB można podłączyć zewnętrzny nośnik danych i odtworzyć z niego ulubioną muzykę, bez pośrednika w postaci telewizora czy smartfona.

Jakie modele soundbarów są najlepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki soundbar będzie najlepszy. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz charakteru pomieszczenia, w którym ma pracować.

Do mniejszych przestrzeni nie warto kupować rozbudowanego zestawu o dużej mocy, ponieważ będzie on przytłaczający. Popularny 120-watowy model Philips TAPB405/10, działający w systemie 2.1, do niewielkiego pokoju w zupełności wystarczy.

Do salonu, w którym często zbiera się cała rodzina lub grupa przyjaciół, warto wybrać coś mocniejszego, o bardziej przestrzennym dźwięku, na przykład 650- watowego Samsunga HW-N650 z większą liczbą kanałów (system 5.1) i łącznością Bluetooth. Dzięki niej nie tylko bezprzewodowo połączysz go z telewizorem. Wszyscy zgromadzeni będą mogli sparować z sounbdarem swoje smartfony i odtworzyć ulubioną muzykę w większym gronie.

Natomiast do rozległych przestrzeni, na przykład do mieszkania z przestronnym salonem albo do pracowni lub sali wykładowej, dobrze jest kupić soundbar o dużej mocy i z osobnymi głośnikami satelitarnymi, które zapewnią odpowiednio głębokie i wyraźnie przestrzenne brzmienie. Dobrą propozycją wydaje się tutaj wydajny, bo aż 550-watowy Sony HT-ST5000, pracujący w systemie 7.1.2, aż z trzema złączami HDMI i łącznością bezprzewodową Bluetooth, Wi-Fi i NFC.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link