Soundbar czy kino domowe? Porównanie

Autor: Klaudia

Telewizory mają ekrany o coraz wyższej rozdzielczości, ale na to, jak odbierasz film czy koncert, duży wpływ ma dźwięk. Jeśli zależy Ci na doznaniach słuchowych, warto zainwestować w dodatkowy sprzęt. Co jednak wybrać: soundbar czy kino do domowe?

Zestaw kina domowego w nowocześnie urządzonym pokoju

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego wybrać soundbar zamiast kina domowego,
- jaki soundbar wybrać,
- jaką przewagę nad soundbarem ma kino domowe,
- co lepiej wybrać, soundbar czy kino domowe.

Soundbar zamiast kina domowego

Jedną z głównych zalet soundbaru, inaczej listwy lub belki dźwiękowej, są stosunkowo niewielkie rozmiary. Tego typu urządzenie możesz ustawić przed telewizorem, postawić na dolnej półce szafki RTV czy powiesić na ścianie. 

Soundbar powieszony pod telewizoremSoundbar to dobre rozwiązanie, jeśli masz do dyspozycji niewiele miejsca. Soundbar zamiast kina domowego sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 15 m2. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli w pokoju nie będzie dużej liczby prześwitów, a głośnik pod telewizor umieścisz naprzeciwko ściany – wtedy dźwięk będzie się rozchodził najbardziej równomiernie. 

Lubisz głębokie brzmienie i zastanawiasz się, jaki soundbar wybrać? Bardzo duża liczba dostępnych na rynku soundbarów występuje w zestawie z subwooferem, który odpowiada za niskie tony. Urządzenia łączą się ze sobą bezprzewodowo, dzięki czemu nie musisz się troszczyć o ukrywanie kabli. Niektóre droższe modele soundbarów mają subwoofer wbudowany w obudowę.

W soundbarach często dźwięk przestrzenny jest imitowany przy wykorzystaniu systemu virtual surround, a czysta jakość dźwięku uzyskiwana poprzez zastosowanie wzmacniacza cyfrowego. Belka nie zastąpi kina domowego, ale i tak oferuje lepszą jakość nagłośnienia w porównaniu do dwóch głośników wbudowanych w płaską obudowę telewizora.


Najtańsze soundbary kosztują ok. 300 zł. Sprzęt naprawdę dobrej jakości kupisz za ok. 600-800 zł. Jaki soundbar w tej cenie wybrać? Na przykład model 
Philips HTL1193B/98. Na rynku są też belki kosztujące ponad 4000 zł, przypominające konfiguracją kino domowe, m.in. przez dodatkowe głośniki, np. Samsung HW-K950. 

Który soundbar wybrać? Bogatą ofertę soundbarów znajdziesz w 
sklepie RTV Euro AGD. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru, sprawdź nasz poradnik Jak wybrać odpowiedni soundbar.

Jaki soundbar wybrać? Jakie są rodzaje soundbarów?

Jakie są rodzaje soundbarów? Soundbary można podzielić na jednoelementowe i dwuelementowe.

Soundbar jednoelementowy to pojedyncza listwa dźwiękowa. W obudowę soundbaru są wbudowane głośniki. Niektóre modele soundbarów jednoelementowych mają dodatkowo zintegrowany z jednostką subwoofer.

Drugi rodzaj soundbarów to soundbar dwuelementowy. W jego skład wchodzą dwa elementy. Pierwszym z nich jest listwa dźwiękowa z głośnikami. Drugi to osobny subwoofer, który możesz postawić np. na podłodze.

Jakie są jeszcze rodzaje soundbarów? Wariacją na temat soundbara jest soundbase. Jest to podobne urządzenie. Soundbar i soundbase różnią się wielkością.

Soundbar umieszczasz przed telewizorem lub wieszasz go na ścianie. Soundbase ma większą obudowę. Jest ona na tyle duża, że służy za podstawę do telewizora. Chociaż soundbase teoretycznie zabiera więcej miejsca, to nie ma ryzyka, że zasłoni telewizor.

Kino domowe – dla bardziej wymagających

Zestaw kina domowego pozwoli Ci na uzyskanie najlepszych efektów i prawdziwego dźwięku przestrzennego. Daje też dużo szersze możliwości regulacji w porównaniu do soundbarów. 

Najpopularniejszym zestawem jest kino domowe 5.1. Podana wartość liczbowa to liczba kanałów. W przypadku 5.1 będzie to układ składający się z pięciu głośników (dwa przednie, jeden centralny, dwa boczne lub tylne) oraz subwoofera.

Polecane soundbary
  • 699 zł
  • 2 089 zł
  • 1 899 zł
  • 1 209 zł
  • 1 919 zł
Wadą kina domowego jest to, że potrzebujesz na nie dużo miejsca. Ponadto jeśli zależy Ci na zachowaniu estetyki pomieszczenia, musisz pomyśleć o ukryciu dużej liczby kabli (często bezprzewodowe są jedynie głośniki tylne). Rozwiązaniem może być kino domowe 2.1 albo bezprzewodowe kino domowe. W tym pierwszym przypadku będziesz miał mniejszą liczbę głośników. Z kolei zestaw bezprzewodowy dalej będzie wymagał sporej przestrzeni.

Kolejną kwestią jest koszt. Za zestaw oferujący dobrą cenę w stosunku do jakości zapłacisz 1500-2000 zł (np. 
Sony BDV-E4100). Topowe rozwiązania są rzecz jasna droższe, ale też oferują największe możliwości, czego przykładem np. zestaw Samsung HT-F9750W w technologii 7.1 o mocy 1330 W.

WSKAZÓWKA

Rozstawiając zestaw kina domowego, upewnij się, że przednie kolumny znajdują się na identycznej wysokości, najlepiej w identycznych odstępach od ścian tylnych i bocznych, pod kątem 22-30 stopni w kierunku miejsca, w którym siedzisz. Głośnik centralny umieść w połowie odległości pomiędzy głośnikami przednimi. Tylne kolumny mogą znajdować się dalej od siebie w porównaniu do głośników przednich. Umieść je za sobą pod większym kątem. Subwoofer może stać zarówno z przodu, jak i z tyłu pomieszczenia, grunt, żeby nie znalazł się w rogu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest on stosunkowo słaby. W takiej sytuacji możesz podbić niskie tony, stawiając go właśnie w rogu pokoju.

Soundbar czy kino domowe - dodatkowe funkcje

Zestaw kina domowego w nowocześnie urządzonym pokojuBez względu na to, na co się zdecydujesz, kino domowe czy soundbar, przy wyborze zwróć uwagę na dodatkowe funkcje. Soundbar z radiem pozwoli Ci zrezygnować z klasycznej wieży.

Technologie Bluetooth i NFC umożliwią Ci szybkie połączenie sprzętu audio z innymi urządzeniami (np. smartfonem, z którego odtworzymy muzykę na soundbarze czy kinie domowym). DLNA daje z kolei możliwość współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach sieci domowej.

Podsumowując, soundbar to rozwiązanie tańsze, przeznaczone do mniejszych pomieszczeń, ale przegrywające z kinem domowym pod względem jakości dźwięku. Dobre kino domowe to wariant, który powinieneś rozważyć, jeśli jesteś bardziej wymagający, masz większą przestrzeń do dyspozycji i możesz przeznaczyć na sprzęt więcej pieniędzy.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link