Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Karta graficzna - komputery

Karta graficzna odpowiada za przetwarzanie obrazu i wyświetlanie go na ekranie urządzenia. Od wydajności karty graficznej zależy m.in. jakość i płynność grafiki w środowisku 3D. Są to szczególnie istotne elementy w przypadku nowych gier, które mają wysokie wymagania względem grafiki komputerowej. Karty dzielą się na dwa rodzaje:
 
- Zintegrowane z procesorem, sprawdzające się w podstawowych czynnościach, np. w przeglądaniu Internetu, słuchaniu muzyki, czy oglądaniu filmów (przykładowo karta INTEL HD Graphics lub AMD Radeon 5XX lub Radeon R5).
- Dedykowane (osobne), montowane w gnieździe płyty głównej komputera, mające dużo lepsze specyfikacje niż te zintegrowane z procesorem.
Obecnie najpopularniejszymi kartami na rynku są karty NVIDIA i AMD.
 
Karty AMD dzielą się na:
- Radeon, służące do podstawowych działań, takich jak oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu.
- Radeon RX, umożliwiające grę w najnowsze gry komputerowe wymagające bardzo dobrej grafiki, a także obsługę profesjonalnych programów do obróbki zdjęć.
 
NVIDIA podzieliła swoje karty na: 
- GeForce, podstawowe karty graficzne.
- GeForce MX, średniozaawansowane karty graficzne, umożliwiające np. profesjonalną obróbkę zdjęć.
- GeForce GTX i RTX, zaawansowane modele, sprawdzające się w najnowszych grach komputerowych i programach graficznych.
 

Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację