Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Karta graficzna - komputery

Karta graficzna odpowiada za przetwarzanie obrazu i wyświetlanie go na ekranie urządzenia. Od wydajności karty graficznej zależy m.in. jakość i płynność grafiki w środowisku 3D. Są to szczególnie istotne elementy w przypadku nowych gier i zaawansowanych programów graficznych, które mają wysokie wymagania względem grafiki komputerowej. Karty graficzne dzielą się na dwa rodzaje:
 
  •  Zintegrowane (z procesorem), sprawdzające się w podstawowych czynnościach, np. w przeglądaniu Internetu, słuchaniu muzyki, czy oglądaniu filmów (przykładowo karty INTEL HD Graphics i Iris Graphics oraz AMD Radeon 5XX, Radeon R lub Radeon Vega).

  • Dedykowane (osobne), montowane w gnieździe płyty głównej komputera, mające dużo lepsze specyfikacje niż te zintegrowane z procesorem.
 
Obecnie najpopularniejszymi kartami graficznymi na rynku są karty dwóch producentów: NVIDIAAMD.
 
Karty AMD dzielą się na modele:
- Radeon, służące do podstawowych zadań, takich jak oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu.
- Radeon RX, umożliwiające grę w najnowsze gry komputerowe wymagające bardzo dobrej grafiki, a także obsługę profesjonalnych programów do obróbki zdjęć.
 
NVIDIA podzieliła swoje karty na modele: 
- GeForce, podstawowe karty graficzne służące do codziennych zadań, takich jak oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu.
- GeForce MX, średniozaawansowane karty graficzne, umożliwiające np. profesjonalną obróbkę zdjęć.
- GeForce GTX i RTX, zaawansowane modele kart graficznych, sprawdzające się w najnowszych grach komputerowych i wymagających programach graficznych.
 
Komputer z zintegrowaną grafiką w zupełności wystarczy do przeglądania internetu, oglądania filmów (z serwisu Netflix lub YouTube), czy obsługi podstawowych programów (pakiet Office). 
Do pracy z wymagającymi programami graficznymi lub grania w najnowsze gry najlepiej wybrać komputer z dedykowaną kartą graficzną, która zapewni wyższą wydajność i płynność grafiki.
Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację