Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Układ graficzny

Model układu graficznego mówi o tym jakiej generacji jest dana karta graficzna oraz o jej wydajności. Znając oznaczenie karty w łatwy sposób możesz dokonać odpowiedniego wyboru grafiki, którspełniającego wszystkie twoje wymagania.


Główny człon nazwy określa wydajność karty graficznej.

nVidia
GeForce GT
 - wydajna grafika, idealna do ogólnego zastosowania (gry ze średnimi wymaganiami, programy graficzne, filmy w dużej rozdzielczości).
GeForce GTX
 - bardzo wydajna grafika. Wysoka jakość, płynność i dynamika obrazu, która sprawdzi się w najnowszych grach, filmach 4K i bardziej wymagających programach graficznych.

AMD
Radeon R5
 - podstawowa grafika dla mniej wymagających użytkowników
Radeon R7 - wydajna grafika, idealna do ogólnego zastosowania (gry ze średnimi wymaganiami, programy graficzne, filmy w dużej rozdzielczości).
Radeon R9 - bardzo wydajna grafika. Wysoka jakość, płynność i dynamika obrazu, która sprawdzi się w najnowszych grach, filmach 4K i bardziej wymagających programach graficznych.
Radeon RX - najnowsza seria kart AMD Radeon dla najbardziej wymagających. Ultra wysoka wydajność, płynność i dynamika obrazu, która sprawdzi się w najnowszych grach, filmach 4K i bardziej wymagających programach graficznych.


Pierwsza cyfra określająca serię grafiki nVidia określa generację karty, a tym samymym jej wydajność (np. 6xx, 7xx, 9xx, 10xx). Im wyższa jest generacja karty graficznej nVidia, tym jej wydajność bedzię również wyższa.
Natomiast druga cyfra w symbolu oznacza moc procesora graficznego karty (ta sama zasada, im wyższa wartość, tym większa wydajność).

nVidia
6 gen, np. GT610, GTX650
7gen, np. GT710, GT730, GT740, GTX750
9gen, np. GTX950, GTX960, GTX970, GTX980Ti (oznaczenie "Ti" oznacza najwyższą wydajność z danej generacji)
10gen, np. GTX1060, GTX1070, GTX1080

Generacja kart graficznych AMD Radeon jest oznaczana następująco:

AMD Radeon

2 gen, np. R5 230, R7 240, R7 250
3 gen, np. R7 360, R7 370
4 gen, np. RX 460, RX 470

Im wyższa jest generacja karty graficznej AMD Radeon, tym jej wydajność bedzię również wyższa.
Natomiast druga cyfra w symbolu oznacza moc procesora graficznego karty (ta sama zasada, im wyższa wartość, tym większa wydajność). Oznaczenie "X" oznacza najwyższą wydajność z danej generacji.
Najbardziej wydajne są kart z serii Fury i Nano (nie posiadają one dodatkowego oznaczenia).
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów