Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Wi-Fi - telefony

Wi-Fi to bezprzewodowa technologia łączności o krótkim zasięgu, która zapewnia telefonom szybkie połączenie i wymianę danych z innymi urządzeniami.

Dzięki niej przesyłanie danych czy udostępnianie internetu mogą się odbywać bez użycia przewodów. Wiele nowych smartfonów wyposażonych jest w funckję Wi-Fi Dual Band, która obsługuje dwie częstotliwości - 2,4 oraz 5 GHz.

Główne standardy w sieciach bezprzewodowych:  
  • 802.11a – do 54 Mb/s częstotliwość 5 GHz
  • 802.11b – do 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz posiada zasięg ok. 30 m w pomieszczeniu i 120 m w otwartej przestrzeni
  • 802.11g – do 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz, wykorzystanie starszych urządzeń w tym standardzie powoduje zmniejszenie prędkości do 11 Mb/s, jest bardziej podatna na zakłócanie i wymaga silniejszego i stabilniejszego sygnału niż 802.11b;
  • 802.11n – do 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz, obecnie najpopularniejszy, który został wprowadzony na rynek. W praktyce osiągalne są transfery rzędu 150Mbit/s w jedną stronę, jednak wymaga on bardzo silnego i stabilnego sygnału do działania.
  • 802.11ac – szybkośc transfeu nawet do 1 Gb/s. Specyfikacja standardu zakłada prace wyłącznie w paśmie 5 GHz, a więc kompatybilność wsteczna będzie zapewniona tylko dla urządzeń działających w tym paśmie (802.11a-n).


Polecamy artykuły:
Jak wybrać smartfona?
Jakie możliwości mają najnowsze smartfony?
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację