Zegarek sportowy a smartwatch – poznaj różnice

Autor: Klaudia

Współczesny czasomierz na nadgarstek to zegarek z telefonem. Jeśli ma wejście na kartę SIM i obsługuje płatności zbliżeniowe, może nawet zastępować smartfon. Funkcje inteligentnego zegarka ułatwiają komunikację na co dzień i monitorują aktywność fizyczną – od liczenia kroków na spacerze i pomiaru tętna po parametry pływackie, wspinaczkowe i kolarskie. Zegarki z pulsometrem dzieli się na zegarki sportowe i smartwatche. Jakie są między nimi różnice?

Smartwatch wodoszczelny może być używany podczas pływania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest inteligentny zegarek,

- co to jest smartwatch i jakie ma funkcje,

- jakie funkcje ma zegarek sportowy,

- co kupić – smartwatch czy sportowy czasomierz.

Inteligentny zegarek – co to jest?

Inteligentny zegarek pomaga w monitorowaniu treningu biegowegoInteligentny zegarek to czasomierz na nadgarstek, który oprócz mierzenia czasu ma funkcje umożliwiające mu komunikację ze smartfonem, mierzenie tętna, rejestrowanie aktywności fizycznej, a nawet dokonywanie płatności zbliżeniowych. Inteligentne zegarki dzielą się przede wszystkim na zegarki sportowe i smartwatche. Minimalistyczną alternatywą jest opaska monitorująca, która ma funkcję pulsometru, krokomierza i monitoruje długość oraz jakość snu. Zajrzyj do poradnika Co to jest fitband i jak działa, aby poznać jej cenę i możliwości.

Jaki smartwatch do biegania wybrać?

Smartwatch to zegarek, który ma własny system operacyjny, na przykład smartwatch do iPhone’a może mieć system WatchOS od Apple lub autorski od innego producenta. Podstawowym zadaniem smartwatcha jest łączenie się ze smartfonem i ułatwienie korzystania z niego. Użytkownik smart zegarka widzi na jego wyświetlaczu powiadomienia o połączeniach, SMS-ach, e-mailach, wiadomościach z Facebooka czy Twittera, dzięki czemu nie musi nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia spoglądać na ekran telefonu. Smartwatche z kartą SIM umożliwiają nawet wysyłanie SMS-ów i prowadzenie rozmów. To niewielki ułamek ich możliwości, które omawia poradnik Co to jest smartwatch i jak działa.

CZY WIESZ, ŻE...

Smartwatche z technologią NFC mogą zastępować środki płatnicze. Wystarczy zbliżyć smartwatch do czytnika w sklepie, aby zapłacić za zakupy. Jeśli gadżet ma także wejście na kartę SIM i pozwala na komunikację tekstową i głosową, nie potrzebujesz ani smartfonu, ani karty bankowatowej poza domem.

  • 119 zł
  • 1 099 zł
  • 1 839 zł
  • 479 zł
  • 299 zł

Jak działa sportowy zegarek z pomiarem tętna?

Zegarek sportowy do biegania Polar M430 HR może mierzyć puls z nadgarstka. Z kolei Garmin Forerunner 735XT Run Bundle współpracuje z czujnikiem tętna w pasku na klatkę piersiową, dzięki czemu analizuje także pułap tlenowy i dynamikę biegu.

Głównym celem zegarków sportowych jest monitorowanie aktywności fizycznej i pomaganie w osiąganiu lepszych wyników. W zależności od sportów, do jakich są przeznaczone, mają różne zakresy funkcji – od rozpoznawania stylu pływackiego po rejestrowanie prędkości pionowej i zmiany pochyleń podczas wspinaczki. Mogą łączyć się ze smartfonem i pokazywać powiadomienia z telefonu, ale to funkcja dodatkowa, podobnie jak zdalne sterowanie odtwarzaniem muzyki czy wbudowany odtwarzacz. 

WSKAZÓWKA

Zaawansowane zegarki sportowe obsługują nawet kilkadziesiąt trybów sportowych. Podczas wyboru sprawdź, jakie dokładnie pomiary oferują i czy nie są one ograniczone pewnymi warunkami. Warto, aby zegarek sportowy łączył się z serwisem, w którym możesz analizować swoje wyniki, inspirować się innymi sportowcami, rywalizować ze znajomymi i upubliczniać swoje rekordy.

Smartwatch czy zegarek sportowy – co wybrać?

Sportowy zegarek z pomiarem tętna Garmin Fenix 5Jeśli zależy Ci przede wszystkim na monitorowaniu treningów, szczegółowym porównywaniu wyników i myślisz o zegarku jako o osobistym asystencie podczas wypraw w góry, zdecyduj się na zegarek sportowy. W zakupie najlepszego pomoże Ci poradnik o wyborze zegarka sportowego, a także zestawienie 3 najlepszych zegarków Garmin według naszych klientów. Zegarek na rower może zastąpić licznik przyczepiany do kierownicy.

Smartwatch jest dla Ciebie, jeśli wystarczy Ci podstawowy pomiar aktywności, czyli mierzenie tętna, liczenie kroków, obliczanie prędkości i długości trasy biegowej i, bardziej zależy Ci na byciu na bieżąco z wiadomościami i powiadomieniami ze świata online. Poradnik Jaki smartwatch wybrać podpowie Ci, na jakie cechy smart zegarka zwrócić największą uwagę. Masz ograniczony budżet? W rankingu smartwatchy do 400 zł znajdziesz polecane zegarki do smartfonów z Androidem i iOS-em.

Co prawda smart zegarki mogą mierzyć parametry pływackie, jak wodoszczelny smartwatch Fitbit Ionic, ale to sportowe czasomierze są bardziej wytrzymałe i posiadają więcej zaawansowanych funkcji. Jaki zegarek sportowy jest solidny? Na przykład Garmin Fenix 5 ma stalową konstrukcję i jest wodoodporny – wytrzymuje zanurzenie aż do 100 m. 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny