Pilot do telewizora – zakup i programowanie. Poradnik

Autor: Joanna

Oryginalny pilot do telewizora jest urządzeniem, które z różnych przyczyn możemy zgubić lub zepsuć. Gdy to się wydarzy, zamiast niego warto kupić pilot uniwersalny. Dzięki niemu będziemy mogli jednocześnie kontrolować np. telewizor, odtwarzacz DVD i dekoder telewizji. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze takiego pilota i jak go później zaprogramować.

Pilot do telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. który pilot telewizyjny oferuje więcej możliwości – uniwersalny czy oryginalny;
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie pilota uniwersalnego;
 3. jak zaprogramować pilot uniwersalny.

Pilot do telewizora – uniwersalny czy oryginalny?

Uniwersalny pilot do telewizora One For All URC 6440 Simple 4

Tym, co różni oryginalny pilot do telewizora od uniwersalnego jest liczba obsługiwanych urządzeń – ten pierwszy obsługuje tylko jedno. Z kolei pilotem do telewizora w wersji uniwersalnej możemy włączyć m.in. odtwarzacze DVD i CD czy dekoder do telewizji. Oprócz tego ma on też więcej przycisków. Dzięki nim w każdej chwili przełączymy się z systemu na system, co stanowi niezwykle wygodne rozwiązanie. Posiadacz takiego pilota nie musi mieć kilku urządzeń sterujących, gdyż wystarczy mu jedno.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilota uniwersalnego?

 • Jakość wykonania i ergonomia – dobry pilot uniwersalny to taki, który jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Warto też wybrać model z dobrze spasowaną obudową. Trzeba jednak pamiętać, że pilot uniwersalny jest delikatnym urządzeniem, więc po kilku upadkach na ziemię jego obudowa ma prawo pęknąć. Jeżeli w domu przebywają lub mieszkają dzieci, wybierzmy pilot uniwersalny z zaokrąglonymi krawędziami – unikniemy dzięki temu zadrapań. Ponadto powinien on dobrze leżeć w dłoni i posiadać przyciski reagujące nawet na lekkie wciśnięcie. Piloty z niższej półki cenowej mają zazwyczaj zbyt twarde i mało wrażliwe przyciski.
 • Obsługa makropoleceń – to jedna z ważniejszych zalet tego typu urządzeń. Uniwersalny pilot do telewizora wyposażony w tę funkcję jest w stanie zapamiętywać nowe dane. To sprawia, że korzystanie z niego jest po prostu przyjemniejsze. Zwróćmy też uwagę, ile urządzeń obsługuje. Większość pilotów uniwersalnych obsługuje ich co najmniej pięć.
 • Zasięg i zasilanie – dobrze, by pilot uniwersalny do telewizora miał zasięg od 10 do 12 metrów. Jest to szczególnie ważne, gdy obsługiwane urządzenia będą znajdować się w dużym pomieszczeniu. Co do zasilania, to możemy zdecydować się na baterie typu AA lub akumulator. Tę drugą możliwość oferują uniwersalne piloty do telewizorów z tzw. górnej półki.
 • Ekran LCD – ułatwia konfigurację pilota. Dzięki niemu łatwiej dostosujemy poszczególne funkcje do wszystkich urządzeń. Są w niego wyposażone najbardziej zaawansowane piloty do telewizorów.

UWAGA

Zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju sprzęt może obsługiwać pilot, oraz na to, ile urządzeń naraz może obsługiwać..

Polecane piloty uniwersalne
 • 79,99 zł
 • 79,99 zł
 • 34,99 zł
 • 59,99 zł
 • 54,99 zł

Pilot uniwersalny – kody i ich zastosowanie

Uniwersalny pilot do telewizora z ekranem LCD

Pilot do telewizora uniwersalny, w odróżnieniu od standardowego, trzeba na początku zaprogramować. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych kodów znajdujących się zazwyczaj w tabelce dołączonej do urządzenia. Najpierw należy odnaleźć na niej wspomniany kod i nacisnąć jednocześnie przyciski TVTXT1 i SET. Gdy na pilocie od telewizora zaświeci się czerwona dioda, wówczas wpisujemy trzycyfrowy kod i zatwierdzamy go przyciskiem POWER. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 10 sekund.

Programowanie uniwersalnego pilota od telewizora można także przeprowadzić, używając automatycznego wyszukiwania kodów. Po włączeniu danego urządzenia należy wcisnąć przyciski SET i TVTXT1. Gdy zapali się czerwona dioda, należy ponownie wcisnąć przycisk SET. Później zaczynamy wielokrotnie wciskać przycisk POWER i tym sposobem zaczniemy przeglądać wszystkie kody. Po wyłączeniu urządzenia i puszczeniu przycisku POWER, urządzenie wyszuka kod.

To, jak zaprogramować pilot do telewizora, może być jednak zależne także od modelu urządzenia. Wskazane powyżej metody to dwie najpopularniejsze techniki.

WSKAZÓWKA

Zamiast kupować oddzielny pilot, możesz zainstalować odpowiednie oprogramowanie na smartfona i za jego pomocą sterować urządzeniami. Jednak takie używanie smartfona należy traktować jako zapasowe lub tymczasowe rozwiązanie. Smartfon, wbrew pozorom, nie jest wygodnym urządzeniem i nie sprawdzi się tak świetnie jako sterownik do telewizora, odtwarzacza itp. Sprawia on pewien dyskomfort związany z brakiem fizycznych klawiszy i koniecznością spoglądania na ekran w celu zastosowania wybranej funkcji. Poza tym w trakcie rozmowy przez telefon nie masz możliwości np. przyciszenia telewizora.

Dlaczego warto kupić uniwersalny pilot telewizyjny?

Uniwersalny pilot TV jest przeznaczony dla osób, które mają w domu kilka urządzeń audio i wideo. Dzięki niemu można kontrolować je wszystkie jednocześnie. Po zaprogramowaniu uniwersalnego pilota do telewizora możemy wygodnie sterować dekoderem, zestawem kina domowego czy mini wieżą.

Dobry pilot uniwersalny to ważna część domowego imperium multimedialnego. Warto go mieć, gdy w przyszłości planujemy rozbudowę np. kina domowego. Jedno urządzenie sterujące ułatwi nam kontrolowanie całego sprzętu. Co więcej, nie będziemy musieli od nowa uczyć się obsługi kolejnego pilota i tym samym zaoszczędzimy sporo czasu.

Pilot uniwersalny do telewizora jest urządzeniem z własną bazą sterowników. Niektóre z modeli posiadają nawet dedykowane aplikacje. Umożliwiają one konfigurowanie pilota przez tablet czy smartfon.

Poczytaj także, dlaczego warto kupić głośniki bluetooth – poznaj opinie klientów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link