Toster – zobacz, czym się kierować przy zakupie

Autor: Ola

Opiekacz do grzanek pozwala na przyrządzenie ciepłych i chrupiących kromek chleba na dowolny posiłek. Pajdy z tostera będą smakowały świetnie zarówno z masłem i dżemem, jak i serkiem oraz warzywami. Jaki toster wybrać, aby przygotowywanie złocistych, dobrze zrumienionych grzanek było proste i szybkie? Zobacz, jakie funkcje i cechy budowy powinien mieć najlepszy toster do domu.

Toster dwuszczelinowy na dwie kromki chleba

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje tosterów do domu,

- jakie cechy mają opiekacze do grzanek,

- jakie funkcje ma toster do kanapek.

Rodzaje tosterów

Opiekacz do grzanek ma regulację stopnia przyrumienieniaW artykule Toster czy opiekacz – co wybrać? znajdziesz omówienie różnic między tosterem a opiekaczem do kanapek. O ile toster można nazywać opiekaczem do grzanek, bo podgrzewa chleb i sprawia, że jest zrumieniony oraz chrupiący, o tyle tzw. sandwicher to inne urządzenie. Jeżeli zaś masz toster i gofrownicę, możesz przygotować śniadanie w połowie wytrawne, w połowie słodkie.

Urządzenia w kategorii tosterów możesz sortować według takich rodzajów, jak:

 • jednoszczelinowy,
 • dwuszczelinowy,
 • czteroszczelinowy.

Od liczby szczelin zależy, ile maksymalnie kromek chleba toster może opiekać jednorazowo. W tosterze jednoszczelinowym zmieści się pojedyncza kromka (np. w WMF Coup) lub 2-3 kromki w jednej linii, jak w Bosch ComfortLine TAT6A001. Model dwuszczelinowy może mieścić 4 kromki w dwóch rzędach, jak Caso Germany Novea T4, albo 2 tosty – jak zaawansowany Sage BTA 720, który ma funkcję opiekania tylko z jednej strony.

WSKAZÓWKA

Im więcej kromek zmieści toster, tym krócej będzie trwało opiekanie chleba dla kilku osób. Z drugiej strony – tostery czteroszczelinowe i jednoszczelinowe na co najmniej 2 kromki zajmują więcej miejsca na blacie.

Czteroszczelinowy Morphy Richards Accents 4 Slice 242020 w stylu retro mieści 4 tosty w odrębnych przegródkach, podobnie jak Ariete Vintage 15604.

Jakie cechy ma dobry toster – opiekacz do grzanek?

Przed zakupem tostera zwróć uwagę na jego moc. Im wyższa, tym szybciej toster się nagrzewa, opieka lub nawet rozmraża pieczywo. Tostery o bardzo wysokiej mocy takie jak Morphy Richards Accents Copper 44744 mają 1800 W, inne nawet 2-krotnie mniej. Chociażby Smeg TSF01PKEU na 2 tosty ma 950 W. Z jednej strony – im niższa moc, tym mniejsze ryzyko przypalenia tostów. Z drugiej strony – jeśli toster z mocą zbliżoną do 2000 W ma regulację stopnia przyrumienienia i funkcję zatrzymania pracy, łatwo możesz kontrolować stan kromek i wcześniej skończyć opiekanie.

WSKAZÓWKA

Tostery mogą opiekać chleb jednostronnie. Po pierwsze – ta funkcja daje inne walory smakowe, po drugie – zapobiega nadmiernemu przypieczeniu kromek.

Toster może mieć wbudowany ruszt do bułek, jak metalowy DeLonghi Distinta Flair CTI 2103.BL o mocy 900 W. Ciepło wydobywające się z tostera może podgrzewać bułki, rogaliki, małe wypieki czy gotowe kanapki.

Kolejnym ważnym elementem opiekacza do grzanek jest tacka na okruchy, która jest obecna nawet w najtańszych tosterach, jak Vesta ETM01. Wysuwana tacka znajduje się pod urządzeniem, dzięki czemu okruchy po opieczonych kromkach nie spadają np. na stół.

Jeśli chodzi o budowę tostera, kluczowy jest też materiał, z którego wykonano obudowę. Najczęściej wykonuje się je z tworzyw sztucznych (Tefal Express 2S TT3601), metalu lub stali nierdzewnej. Dekoracyjny Morphy Richards Prism 248102 łączy w sobie metal i tworzywo sztuczne, dzięki czemu jest trwały i lekki. Russell Hobbs Clarity 21310-56 z szybką, przez którą widać opiekane kromki, jest wykonany z połączenia szkła i stali nierdzewnej. Podgląd na chleb umożliwia perfekcyjną kontrolę przypiekania.

Polecane tostery
 • 127,99 zł
 • 289 zł
 • 919 zł
 • 459 zł
 • 309 zł

Wielofunkcyjny toster – jaki wybrać?

Toster Morphy w stylu retroPodstawowe funkcje, jakie powinien mieć toster, to:

 • zatrzymanie opiekania,
 • regulacja opiekania,
 • rozmrażanie lub podgrzewanie.

Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają np. podniesienie pieczywa w celu sprawdzenia jego stanu, ale bez przerywania opiekania. Wspomniany Sage BTA 720 pozwala także na:

 • przedłużenie opiekania o 30 sekund jednym przyciskiem,
 • automatyczne centrowanie tostów, aby kromki były równo ułożone,
 • regulację szerokości otworu, dzięki czemu możesz wkładać do tostera kromki różnej grubości.

Tosterem ekonomicznym cenowo i optymalnym pod względem funkcji oraz wielkości jest RAVEN ET004 ze stali nierdzewnej. Jeśli myślisz o tosterze z grillem, sprawdź opiekacze, które przypominają z wyglądu małe mikrofalówki. To urządzenie da nieco inny efekt w porównaniu do tradycyjnego tostera.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link