Toster a opiekacz – podobieństwa i różnice. Co można w nich przygotować?

Autor: Klaudia

Toster i opiekacz to urządzenia, które uwielbiają miłośnicy domowych przekąsek na ciepło. Nie w każdym jednak przygotujesz chrupiące tosty z dodatkami czy panini. Wybierając między tosterem a opiekaczem, warto więc przede wszystkim zastanowić się, jakie potrawy chcemy przygotowywać.

Toster z grzankami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym różnią się toster i opiekacz
 2. jak wybrać toster
 3. jak wybrać sandwich toster

Czym różnią się toster i opiekacz?

Przygotowywanie tostów w sandwicherze

Toster i opiekacz tylko z pozoru są bardzo do siebie podobne. Łączy je właściwie tylko to, że służą do przygotowania domowych przekąsek, opierających się w dużej mierze na różnego rodzaju pieczywie. Toster i opiekacz tak naprawdę różnią się budową, zasadą działania i rodzajem przygotowywanych w nich potraw. O ile po polsku zarówno na kanapki przygotowywane w tosterze, jak i te z opiekacza mówi się „tosty”, o tyle dania te znacząco się od siebie różnią. Warto pamiętać, że w tosterze robi się przede wszystkim grzanki, natomiast w opiekaczu – tradycyjnie rozumiane tosty (np. z serem, szynką lub innymi dodatkami).

 • Opiekacz do kanapek często określa się mianem sandwichera. Jest to urządzenie do opiekania tostów, czyli złożonych kanapek z różnego rodzaju dodatkami, np. żółtym serem i pieczarkami. Opiekacz w porównaniu do tostera charakteryzuje większy ciężar i poziome ułożenie. Jest otwierany i zamykany za pomocą klapy będącej jednocześnie górną ścianą formy przylegającej do kanapek. W dostępnych powszechnie opiekaczach do kanapek można zrobić od dwóch do czterech tostów jednocześnie.
 • Toster do kanapek to znacznie tańsze i lżejsze urządzenie. Stoi ono pionowo. Służy do opiekania grzanek: wyłącznie chleba, który po podgrzaniu i zarumienieniu nadaje się do posmarowania ulubionymi dodatkami, np. dżemem czy serkiem topionym. Z opiekacza kanapki trzeba wyciągać samodzielnie, natomiast grzanki z tostera wyskakują zaraz po podgrzaniu. Czas opiekania reguluje się samodzielnie i dopasowuje do preferowanego stopnia przypieczenia grzanki.

CZY WIESZ, ŻE...

Toster do kanapek to urządzenie, które uwielbiają miłośnicy pieczywa. Sprawdza się do przyrządzania zdrowych i szybkich śniadań czy kolacji. Tosty można przygotowywać nie tylko na białej bułce, lecz także na pełnoziarnistej kromce, na której można ułożyć twarożek i warzywa, a także posmarować ją masłem orzechowym lub pastą rybną. Opiekacz do tostów sprawdzi się podczas lunchu lub obiadu, bo serwowane w nim kanapki są większe i pożywniejsze, a także w pełni ciepłe.

 • 139,99 zł
 • 129 zł
 • 139,99 zł
 • 299 zł
 • 319 zł

Toster do grzanek – jaki wybrać?

Sandwiche z serem w opiekaczu

Toster z wymiennymi wkładami to jeden z popularniejszych modeli tego typu urządzeń. Zanim jednak podejmiesz decyzję o jego zakupie, zwróć uwagę na parametry, design i dodatkowe funkcje tostera. Jeśli chodzi o materiał, z którego powinien być wykonany toster, to najlepiej postawić na stal nierdzewną lub aluminium. Lepiej nie decydować się na urządzenia z plastikową obudową, która pod wpływem wysokiej temperatury może się zniszczyć. Dobry toster powinien być nie tylko trwały, lecz także odporny na wilgoć i łatwy w czyszczeniu. Najważniejsze funkcje dobrego tostera to szybkie opiekanie, możliwość regulacji stopnia opieczenia, obudowa gwarantująca wygodne czyszczenie i wyjmowana tacka na okruszki (np. Siemens TT3A0103). Niektóre mają także funkcję rozmrażania (np. Tefal Express 2S TT3601). Dobry toster powinien mieć około 1000 W mocy lub więcej. Warto zwrócić uwagę na możliwość automatycznego wyłączania urządzenia w przypadku zablokowania pieczywa, przycisk natychmiast wyłączający toster, a także termoizolowaną obudowę, czyli rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu.

Jaki opiekacz do kanapek wybrać?

Opiekacz do sandwiczy jest urządzeniem o szerszych możliwościach niż tylko podpiekanie pieczywa z dodatkami. W nowoczesnych modelach można także przygotować przekąski z mięsa, warzyw, a także gofry (np. Tefal Snack Time 2 w 1 SW341D12). Wybierając opiekacz, warto zwrócić uwagę, aby był on ceramiczny lub wyposażony w inną powłokę antyadhezyjną, chroniącą przed przywieraniem jedzenia do rusztu. Dzięki temu nie tylko wyjmowanie potraw będzie znacznie prostsze, lecz także czyszczenie urządzenia po ich przygotowaniu. Pamiętaj, aby do wyciągania kanapek używać drewnianych akcesoriów, które nie uszkodzą powłoki urządzenia.

Podobnie jak w przypadku tosterów, opiekacze mogą mieć obudowę z tworzywa sztucznego, aluminium i stali nierdzewnej. Najtrwalsze są oczywiście te ostatnie. Kwestia wyboru dotyczy również formy opiekacza. Na rynku dostępne są opiekacze do kanapek z dwoma kwadratowymi formami do tostów lub czterema trójkątnymi (np. Tefal Snack Collection SW852D12, Breville DuraCeramic VST070X). To najpopularniejsze modele, choć zdarzają się również większe. Jeśli zależy ci na bardziej uniwersalnym urządzeniu, poszukaj tego z dodatkowymi funkcjami:

 • z wymienialnymi wkładkami, umożliwiającymi dostosowanie ich do rodzaju przygotowywanej potrawy;
 • z automatyczną bądź ręczną regulacją temperatury;
 • z lampkami kontrolnymi informującymi o podłączeniu opiekacza do prądu oraz o gotowości do pracy;
 • z czujnikiem temperatury, automatycznie wyłączającym toster w przypadku zbytniego nagrzania.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny