Test Huawei Watch GT Runner – smartwatcha dla miłośników sportu

Autor: Jarek Osłowski

Marka Huawei wypuściła ostatnio na rynek nie tylko kilka modeli smartfonów, ale także kolejny inteligentny zegarek. Mowa o Huawei Watch GT Runner, który miałem okazję przetestować. To smartwatch nie tylko dla biegaczy, ale także dla wszystkich fanów aktywnego spędzania czasu. Zegarek wyróżnia się świetnym ekranem oraz rozbudowanymi analizami treningów. Przeczytaj nasz test Huawei Watch GT Runner.


Design

Huawei Watch GT Runner robi wrażenie już pudełkiem. W odróżnieniu od większości smartfonów zapakowany jest nie w płaskie podłużne opakowanie, ale sześcian, który jest spory i efektowny. W środku, poza samym smartwatchem, znajdują się: dwa paski (dłuższy i krótszy), magnetyczna ładowarka (co ciekawe w białym kolorze, a sam Huawei Watch GT Runner jest czarny – według producenta, bo dla mnie to bardziej kolor grafitowy), a także dokumenty. 

 

Smartwatch prezentuje się elegancko. Co prawda na początku wydawał mi się trochę zbyt „plastikowy”, ale po kilku dniach użytkowania zmieniłem zdanie. Obudowa jest wykonana z włókna polimerowego, co pozwoliło uzyskać nie tylko świetną wytrzymałość urządzenia, ale także lepszą dokładność lokalizacji. Natomiast materiał obrotowego przycisku to tytan klasy lotniczej.

Huawei Watch GT Runner jest niezwykle lekki – waży zaledwie 38,5 g (bez paska). Dzięki temu, mimo ekranu o dużej przekątnej, nosi się go bardzo wygodnie i często można zapomnieć, że w ogóle mamy coś na ręce. Jest to również zasługa niezwykle komfortowego paska. Stonowane kolory pozwalają bez problemu nosić smartwatch również na co dzień – do pracy czy na spotkania biznesowe.

Na jednym boku smartwatcha umieszczono dwa przyciski, a także głośnik oraz mikrofon. Główny przycisk jest jednocześnie pokrętłem służącym do poruszania się po menu, natomiast drugi służy do szybkiego wyboru ćwiczeń. Oczywiście Huawei Watch GT Runner możesz obsługiwać również bez używania przycisków, o czym w następnym akapicie.

 

Ekran

Ekran AMOLED o przekątnej 1,43 cala i rozdzielczości 466 x 466 px to bez dwóch zdań wyróżnik Huawei Watch GT Runner. Dzięki dużej powierzchni wyświetlacza (oraz rozdzielczości) udało się na nim zmieścić jednocześnie wiele przydatnych wskaźników, co bardzo pomaga podczas biegu. Ekran jest bardzo wyraźny i bardzo jasny – informacje, które wyświetla, są bardzo dobrze widoczne, nawet w pełnym słońcu. Kolory są nasycone, a czerń – głęboka.Jak przystało na urządzenie tej klasy, ma ekran dotykowy. I ten dotyk spisuje się świetnie. Nie miałem żadnych problemów z przewijaniem ekranu czy klikaniem w poszczególne funkcje i ikony. Dodam też, że wyświetlacz wygląda na bardzo wytrzymały, a podczas testu nie pojawiła się na nim żadna rysa.

Możliwe jest włączenie Always-On-Display (co wpływa jednak na szybsze zużycie baterii). Można wybierać spośród wielu dostępnych tarcz – są na nich wyświetlane różne informacje, każdy powinien więc znaleźć taką, która najlepiej będzie odpowiadała jego preferencjom.

 

Sterowanie

Jak już wspominałem przy okazji ekranu, obsługa Huawei Watch GT Runner jest niezwykle płynna – nieważne, czy korzystasz z ekranu dotykowego, czy przycisków. Jedyne, co mam do zarzucenia, jeśli chodzi o sterowanie smartwatchem Huawei Watch GT Runner, to to, że ekran urządzenia nie zawsze włączał się po poruszeniu nadgarstkiem. Często też ten ruch musiał być bardzo zamaszysty, aby spowodować włączenie się wyświetlacza, gdy ten był w trybie gotowości. Dlatego, gdy to było możliwe, najczęściej naciskałem po prostu jeden z bocznych przycisków, aby włączyć ekran.

 

Treningi i funkcje dla biegaczy

Słowo „runner” w nazwie zobowiązuje, więc smartwatch Huawei ma bogatą ofertę funkcji dla biegaczy. Po wciśnięciu przycisku bocznego możesz wybrać bieg w pomieszczeniu lub na zewnątrz (wraz z wieloma innymi treningami). Możesz też skorzystać z różnych kursów i planów biegowych. Będą one szczególne przydatne dla początkujących biegaczy, którym w treningu będzie pomagał głos wydobywający się z głośnika.   

Podczas biegu masz do dyspozycji wiele pomocnych informacji, świetnie widocznych dzięki dużemu i czytelnemu ekranowi. Będą one różne w zależności od tego, jaką tarczę wybierzesz – Huawei Watch GT Runner może wyświetlać np. czasy okrążenia czy wysokość, na jakiej się znajdujesz. W podsumowaniu biegu dostaniesz również wiele atrakcyjnych z punktu widzenia biegacza danych, takich jak np. pułap tlenowy czy tętno regeneracji (jeśli zgodzisz się na jego zmierzenie po zakończeniu biegu). Wskaźnik regeneracji pokaże z kolei, jak długą przerwę powinieneś sobie zrobić przed kolejnym treningiem.

Ciekawą funkcją jest Running Ability Index (RAI), wyliczany na podstawie dotychczasowych historii treningów biegowych. Ułatwia on obserwowanie postępów w miarę upływu czasu i porównywanie się z innymi. Aplikacja może wykorzystać ten wskaźnik do przewidywania, w jakim tempie uda ci się przebiec 5 km, 10 km czy też półmaraton i pełny maraton – nawet jeśli nie biegałeś jeszcze tak długich dystansów.

Działanie GPS zrobiło na mnie wrażenie. Nawet w zabudowanym środowisku miejskim smartwatch łączył się z GPS niemal błyskawicznie.

 

Pozostałe treningi i aplikacja Huawei Zdrowie

Oczywiście Huawei Watch GT Runner to nie tylko treningi biegowe, ale również multum innych aktywności sportowych, w tym jazda na nartach, triathlon, skakanka czy pływanie (z podziałem na basen i otwarty zbiornik). Możesz również stworzyć niestandardowe treningi.

Jak wspomniałem wyżej, Huawei Watch GT Runner jest przydatny również podczas treningów pływackich. Ma wodoodporność do 50 metrów, więc bez obaw możesz z nim wskoczyć do basenu czy otwartego akwenu. Ja przetestowałem go na pływalni. Poza podstawowymi danymi, takimi jak dystans, czas trwania czy kalorie, smartwatch poinformuje cię również o liczbie ruchów (całkowitej oraz średniej na minutę), liczbie przepłyniętych długości basenu czy głównym stylu.
Więcej informacji dostępnych jest w aplikacji Huawei Zdrowie. Jest ona też wymagana do konfiguracji urządzenia. Huawei Watch GT Runner trzeba skonfigurować po połączeniu z aplikacją. Do urządzeń z systemem iOS 9 lub nowszym Huawei oferuje odpowiednią aplikację w Apple App Store.
 

Inne istotne funkcje

Smartwatch obsługuje powiadomienia ze smartfona, więc nie musisz mieć w pobliżu telefonu, żeby sprawdzić, czy ktoś do ciebie napisał czy zadzwonił. Rozmowy możesz odbierać za pomocą zegarka, jakość połączeń jest naprawdę dobra.   

Korzystając z Huawei Watch GT Runner, możesz sprawdzić swoje tętno, jakość snu, próg mleczanowy. Smartwatch również będzie twoim wsparciem, jeśli chodzi o tak przydatne w dzisiejszych stresujących czasach ćwiczenia oddechowe.

Inne aplikacje i funkcje to m.in.:

 • mapy Petal, które są alternatywą Huawei dla Google Maps;
 • zdalna migawka, aby łatwiej zrobić zdjęcie smartfonem za pomocą autowyzwalacza,
 • aplikacja muzyka odtwarzająca zapisane utwory.

 

Bateria i ładowanie

Mimo dużego i jasnego ekranu Huawei Watch GT Runner potrafi bardzo długo wytrzymać na jednym ładowaniu. Według danych Huawei bateria urządzenia pozwala na 2 tygodnie normalnego użytkowania i tydzień w przypadku intensywnego. Testowałem smartwatch przez tydzień i w moim przypadku stan naładowania spadł ze 100% do 35%, więc jedno ładowanie starczyłoby na jakieś 10–11 dni. Co jest i tak bardzo dobrym wynikiem, do którego niełatwo zbliżyć się innym inteligentnym zegarkom.

Jeśli chodzi o ładowanie, Huawei Watch GT jest wyposażony w magnetyczną ładowarkę bezprzewodową, która naładuje urządzenie w grubo powyżej dwóch godzin, co jest średnim wynikiem. Do uzupełnienia akumulatora można wykorzystać także ładowarkę indukcyjną lub smartfon z funkcją ładowania zwrotnego. 

 

Zobacz smartwatch Huawei Watch GT Runner w naszym sklepie


Test Huawei Watch GT Runner – podsumowanie

Huawei Watch GT Runner to bardzo dobry inteligentny zegarek do biegania i ogółem do sportu. Jest kompatybilny zarówno z systemem iOS, jak i Android, choć najlepiej współpracuje ze smartfonami Huawei. Ja używałem go sparowanego z telefonem Huawei nova 9 SE – jeśli jesteś ciekawy, jak on wypada w teście, przeczytaj Recenzja Huawei nova 9 SE.

Huawei Watch GT Runner imponuje świetnym wyświetlaczem, bardzo niską wagą (co ma znaczenie, szczególnie przy dłuższych dystansach i długotrwałych aktywnościach), czasem pracy na jednym ładowaniu i analizami treningów, szczególnie w aplikacji Huawei Zdrowie. Jeśli szukasz porządnego smartwatcha do sportu, w cenie poniżej 1500 zł, Huawei Watch GT Runner to godny polecenia model.

 • 1 699 zł
 • 999 zł
 • 1 199 zł
 • 899 zł
 • 699 zł
 • 899 zł
 • 1 199 zł
 • 699 zł
 • 499 zł
 • 799 zł
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny