Jaki termometr wybrać? Różnice pomiędzy termometrem bezdotykowym, elektronicznym i tradycyjnym

Autor: Joanna

Termometr do pomiaru temperatury ciała należy do podstawowego wyposażenia apteczki, zwłaszcza gdy w domu jest noworodek lub małe dziecko. Na rynku jest wiele modeli: termometry elektroniczne, na podczerwień i bezrtęciowe. Sprawdź, który z nich sprawdzi się najlepiej do użytku domowego.

Termometr tradycyjny, elektroniczny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje termometrów do pomiaru temperatury ciała;
 2. jaki termometr dla dziecka jest najlepszy;
 3. dlaczego warto zdecydować się na termometr bezdotykowy.

Termometr do mierzenia gorączki – jakie są rodzaje?

mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym dla dzieci

Na rynku dostępne są różne termometry do mierzenia temperatury ciała. Różnią się one od siebie nie tylko mechanizmem działania, ale także szybkością, dokładnością i miejscem pomiaru oraz dodatkowymi funkcjami. Wszystkie te parametry mają duże znaczenie zwłaszcza w przypadku noworodków i małych dzieci, u których wykonanie badania jest niekiedy sporym wyzwaniem dla rodziców.

Obecnie w sklepach można spotkać termometr szklany bezrtęciowy, elektroniczny dotykowy i bezdotykowy na podczerwień.

Termometr bezrtęciowy

Termometr bezrtęciowy przypomina tradycyjny rtęciowy, który był obecny w prawie każdym domu aż do 2009 roku, kiedy zakazano jego produkcji i sprzedaży ze względu na negatywny wpływ rtęci na zdrowie człowieka. Wówczas zaczęto szukać alternatywnego rozwiązania. Termometr bezrtęciowy wypełniony jest alkoholem, który reaguje na zmianę temperatury.

Mimo braku szkodliwości termometry bezrtęciowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią, zwłaszcza rodziców małych dzieci. Ich wadą jest długi czas i niedokładność pomiaru. Problem stanowi również materiał, z którego jest wykonany termometr – szkło, które jest kruche, dlatego łatwo je zgnieść i się skaleczyć.

Termometr elektroniczny

Termometr elektroniczny dotykowy ma wbudowany termistor, czyli układ elektroniczny odpowiedzialny za odczytywanie temperatury ciała na zasadzie zmian rezystancji. Parametr ten jest wyświetlany na ekranie w postaci cyfr. Tego rodzaju termometry zostały wymyślone jako alternatywa dla szklanych termometrów bezrtęciowych.

Termometr elektroniczny dotykowy umożliwia pomiar temperatury ciała pod pachą, w pachwinie, w ustach lub odbycie. Pomiar trwa ok. 10–30 sekund, a wynik podawany jest z dokładnością 0,1 stopnia, dlatego tego typu termometry mogą być stosowane u dzieci – zwłaszcza model Beurer BY 11 Piesek, który ma kształt dostosowany do najmłodszych pacjentów. Natomiast dla osób dorosłych poleca się Beurer FT 13.

Polecane termometry
 • 148,99 zł
 • 119,99 zł
 • 89 zł
 • 54,99 zł
 • 49,99 zł

Termometr bezdotykowy na podczerwień

bezdotykowy termometr

Termometr bezdotykowy jest najnowszym rozwiązaniem. Jego działanie opiera się na wbudowanych czujnikach optycznych, które wykrywają emitowane przez ciało człowieka promieniowanie podczerwone, czyli ciepło. Dzięki temu nie musi stykać się z ciałem, aby precyzyjnie określić jego temperaturę. Najczęściej można spotkać bezdotykowy termometr do ucha (np. model RAVEN ETBD003) lub do czoła.

Termometr na podczerwień jest chętnie wybierany przede wszystkim przez rodziców małych dzieci. Wśród jego najważniejszych zalet wymienia się:

 • krótki czas pomiaru, który w przypadku modelu Tech-Med TMB wynosi tylko 1 sekundę;
 • precyzyjny pomiar z dokładnością do 0,1 stopnia;
 • możliwość czyszczenia i dezynfekcji urządzenia przed kolejnymi pomiarami;
 • możliwość zapamiętywania kilku ostatnich wyników;
 • wbudowany alarm dźwiękowy, gdy temperatura osiągnie wysoką wartość;
 • dodatkowe funkcje np. możliwość pomiaru temperatury powietrza w modelu Speed-up HuBIDC FS300.

Wadą bezdotykowych termometrów na podczerwień jest wysoka cena. Jednak jest ona adekwatna do ich funkcjonalności, jakości wykonania i długiej żywotności.

Jaki termometr dla dziecka wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki termometr dla noworodka lub małego dziecka będzie najlepszy. Zdecydowanym faworytem jest urządzenie na podczerwień, głównie ze względu na wspomniane wcześniej dokładność i szybkość pomiaru. Dodatkowo termometr bezdotykowy pozwala na wykonanie badania nawet u najbardziej ruchliwych i niecierpliwych maluchów (czego nie zapewnia termometr elektroniczny ani bezrtęciowy).

Urządzenie na podczerwień to także dobry termometr dla noworodka i niemowlaka, ponieważ umożliwia pomiar temperatury wody w wanience, pokarmu w butelce oraz pomieszczenia, w którym przebywa maluszek.

Czy termometr bezdotykowy sprawdzi się u osoby dorosłej?

Termometr bezdotykowy jest numerem jeden wśród rodziców, jednak znakomicie sprawdzi się on także dla osób dorosłych. Są to urządzenia dokładne, precyzyjne, bezpieczne oraz bardzo łatwe i wygodne w użytkowaniu. Mają więc wszystkie cechy, które powinny wyróżniać dobry termometr do mierzenia gorączki.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę