Ranking termometrów bezdotykowych – najlepsze modele
Ranking termometrów bezdotykowych poleca najlepsze modele do mierzenia temperatury ciała i otoczenia za pomocą podczerwieni. To precyzyjne, nowoczesne urządzenia, które wskazują wynik już po sekundzie. Sygnalizują nieprawidłowości, zapisują ostatnie pomiary. Są higieniczne i komfortowe w obsłudze, bo nie wymagają kontaktu ze skórą pacjenta (często tkliwą podczas choroby). Nieocenione w przypadku małych dzieci. Przeczytaj, jakie funkcje i parametry wyróżniają najlepsze termometry bezdotykowe.
Najlepsze termometry bezdotykowe
-
Lekki i poręczny
-
Czas pomiaru: 1 s
-
Pomiary: czoło, dousznie, otoczenie
-
Pamięć: 32 zapisy
-
Dokładność: 0,2°C
-
Odległość od czoła: do 0,5 cm
-
Kolorowy wyświetlacz
-
Możliwość wyłączenia dźwięku
-
Automatyczne wyłączanie po 30 s
-
Bardzo dobra cena
Ranking termometrów bezdotykowych otwiera RAVEN ETBD003. Precyzyjnie mierzy temperaturę – z dokładnością do 0,2°C. Co ważne, działa zarówno w trybie bezdotykowym, jak i dousznym (pod płaską osłoną sondy do mierzenia ciepłoty czoła znajduje się sonda w kształcie lejka, którą należy umieścić w uchu). Wynik pojawia się już po sekundzie – na czytelnym wyświetlaczu. Dodatkowo interpretację wyniku mogą ułatwić kolory: zielony sugeruje wartość prawidłową, pomarańczowy – stan podgorączkowy, czerwony z dopiskiem Lo – obniżoną temperaturę ciała, a czerwony HI – gorączkę powyżej 43°C.
Urządzenie potrafi zapisać w pamięci 32 pomiary – przydatna funkcja w monitorowaniu przebiegu gorączki. Dzięki możliwości wyłączenia dźwięku sprawdza się podczas mierzenia temperatury maluchowi, nie wybudzi na przykład dziecka ze snu.
Chcesz sprawdzić temperaturę mleka lub wody na zieloną herbatę, najlepszy termometr bezdotykowy Raven ETBD003 bez problemu da sobie radę z tym zadaniem. Jego zakres pomiarowy wynosi od 0°C do 93,2°C.
Urządzenie dba również o poziom naładowania baterii. Gdy zapomnisz je wyłączyć, zrobi to automatycznie, po 30 sekundach nieaktywności.
-
Produkt testowany klinicznie
-
Pomiar: czoło, otoczenie
-
Czas pomiaru: 1 s
-
Dokładność: 0,2°C
-
Pamięć: 32 pomiary
-
Duży wyświetlacz LCD
-
Automatyczne wyłączanie po 6 s
-
Możliwość indywidualnego ustawienia alarmu
-
Atrakcyjna cena
-
Waga: 120 g (bez baterii)
Jeśli szukasz niedrogiego i bardzo dobrego termometru bezdotykowego na podczerwień, oto on – Tech-Med TM-F03BB. Kosztuje niedużo, dając jednocześnie gwarancję niezawodności (był testowany w warunkach klinicznych przez profesjonalny personel medyczny). Temperaturę mierzy błyskawicznie, bo zaledwie w sekundę, i z dużą dokładnością 0,2°C. Wynik pojawia na jasnym, czytelnym wyświetlaczu cyfrowym LCD (podświetlenie sprawdza się zwłaszcza w nocy, w ciemnym pokoju). Gorączkę sygnalizuje alarm (możesz go ustawić samodzielnie, dopasowując do konkretnej wartości temperatury; albo też wyłączyć, by nie wybudzał pacjenta ze snu).
Jak przystało na nowoczesny termometr bezdotykowy, nie wymaga przykładania do skóry. Rejestruje temperaturę ciała z odległości 3–5 cm (by wynik był jak najbardziej precyzyjny, urządzenie warto przystawić do skroni). Tech-Med TM-F03BB nadaje się też do ustalania temperatury otoczenia, żywności czy kąpieli (w zakresie 0–100°C).
Nieużywany sam się wyłącza po 6 sekundach – wydłużając tym samym żywotność baterii.
Choć waży trochę więcej niż konkurenci (120 g bez baterii) i jest też nieco większy, i tak zasługuje na brązowy medal w rankingu termometrów bezdotykowych.
-
Wyrób medyczny
-
Czas pomiaru: 1 s
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Pamięć: 32 zapisy
-
Dokładność: 0,2°C
-
Odległość od czoła: od 1 do 3 cm
-
Możliwość wyłączenia dźwięku i podświetlenia ekranu
-
Automatyczne wyłączanie po 10 s
-
Waga: 100 g
Kolejny wyrób medyczny w naszym rankingu termometrów bezdotykowych – RAVEN ETBD004. Zapewnia bardzo dokładny i jednocześnie sekundowy pomiar temperatury. Jego margines błędu nie przekracza 0,2°C przy temperaturze 22–42°C i 0,5°C w pozostałych zakresach. Nie potrzebuje bliskiego kontaktu z czołem lub przedmiotem, za pomocą wiązki podczerwieni wykonuje pomiary z odległości 1–3 cm. Automatycznie zapamiętuje 32 wyniki – przydatna funkcja w czasie choroby. Oczywiście potrafi także sprawdzić temperaturę przedmiotów, co może się przydać np. przy przygotowywaniu mleka dla niemowlęcia. Automatycznie wyłącza się już po 10 sekundach od badania – brawa za to!
W zestawie z przyrządem producent dostarczył dwie baterie AA do zasilania urządzenia, dzięki temu można skorzystać z termometru zaraz po wyjęciu go z pudełka. Na plus za jednym z najlepszych termometrów bezdotykowych przemawiają ergonomiczny kształt i małe wymiary. Warto docenić również możliwość wyłączenia dźwięku oraz podświetlenia ekranu. Małym minusem jest tylko waga urządzenia – 100 g – która jednak kompletnie nie przeszkadza w pomiarach.
-
Produkt medyczny z certyfikatami
-
Minimalistyczny design
-
Czas pomiaru: 1 s
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Odległość od ciała: maks. 3 cm
-
Pamięć: 32 zapisy
-
Podświetlany ekran LCD
-
Energooszczędny
-
Małe wymiary i waga
Model Medivon Timi Coral to kolejny najlepszy termometr bezdotykowy. Ranking stawia go na pozycji czwartej. Podobnie jak Medivon Timi Verona jest certyfikowanym produktem medycznym, często używanym w przychodniach czy szpitalach. Z wyglądu nie przypomina termometru, bardziej powerbank – cechują go matowe wykończenie i minimalistyczna forma.
Medivon Timi Coral zmierzysz temperaturę ciała (w zakresie 35–42°C). Oczywiście bezdotykowo i z komfortowej dla pacjenta odległości – maksimum 3 cm. Skontrolujesz też temperaturę przedmiotów, np. butelki z mlekiem dla niemowlaka. Pomiar wyświetli się już po sekundzie – na czytelnym ekranie LED.
Obserwowanie przebiegu choroby ułatwia funkcja Memory, czyli zapis ostatnich 32 wyników.
Ranking termometrów bezdotykowych zwraca również uwagę na energooszczędność urządzenia. Model Medivon może się pochwalić podzespołami wydłużającymi żywotność baterii oraz automatycznym wyłączaniem się po 30 sekundach bezczynności.
-
Produkt medyczny
-
Moduł Bluetooth
-
Kontrolka alarmowa LED
-
Dokładność: 0,2°C
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Odległość od ciała: 2–3 cm
-
Pamięć: aż 60 zapisów
-
Możliwość wyłączenia dźwięku i podświetlenia ekranu
-
Waga: 73 g (bez baterii)
-
Dobra cena
Piąta lokata w rankingu termometrów bezdotykowych należy do Beurer FT 95. Przyrząd wyróżnia doskonały stosunek jakości i funkcjonalności do ceny. Jest certyfikowanym wyrobem medycznym, który służy do dokładnego pomiaru ciała, powierzchni, otoczenia. Interpretację wyników ułatwiają kolory diody (zielony, czerwony lub pomarańczowy) oraz grafiki na wyświetlaczu – uśmiechnięta albo smutna buźka. Pojemna pamięć urządzenia pozwala na zapis aż 60 wyników. Gdy termometr elektroniczny ma aktywny moduł Bluetooth, automatycznie przesyła raport z badania – włącznie z datą i godziną – do uprzednio zainstalowanej przez ciebie aplikacji: HealthManager, HealthManager Pro albo BabyCare. W aplikacji otrzymasz m.in. analizę graficzną pomiarów.
Jak pozostałe najlepsze termometry bezdotykowe Beurer FT 95 dopuszcza błąd pomiaru ok. 0,2°C. Mierzy z odległości 2–3 cm i sam się wyłącza – tym razem po minucie nieaktywności.
-
Ekspresowy czas pomiaru: 0,5 s
-
Dokładność: 0,3°C
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Odległość od ciała: 1–5 cm
-
Pamięć: 32 zapisy
-
Automatyczne wyłączanie po 30 s
-
Małe wymiary
-
Możliwość ustawienia alarmu dla dowolnej wartości
Jaki termometr bezdotykowy wybrać dla dziecka lub osoby starszej, które nie znoszą mierzenia temperatury? Szybki w działaniu i z małym marginesem błędu pomiaru. Dokładnie taki jest Tech-Med TMB-Compact. Wystarczy mu pół sekundy do określenia temperatury ciała – bez bardzo bliskiego kontaktu z pacjentem, z zachowaniem nawet 5 cm odległości. Urządzenie mierzy z dokładnością 0,3°C (zakres pomiaru temperatury ciała wynosi tu 32–42°C, a innych powierzchni i otoczenia, np. mleka w butelce czy pościeli, od 0 do100°C). Alarmuje w przypadku stanu gorączkowego. Umożliwia ręczne modyfikacje alarmu, np. u osób z obniżoną temperaturą. Zapamiętuje aż 32 ostatnie wyniki. Pomaga oszczędzać baterie – wyłącza się po 30 s bezczynności.
Atutem szóstego najlepszego termometru bezdotykowego jest także ergonomiczny kształt (dzięki zaledwie 3,4 cm grubości i 4,3 cm szerokości dobrze leży w dłoni) oraz wyświetlacz cyfrowy LCD.
-
Czas pomiaru: 2 s
-
Dokładność: 0,2°C
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Odległość od ciała: 1–5 cm
-
Pamięć: aż 50 zapisów
-
Możliwość ustawienia alarmu dla dowolnej wartości
-
Cena
Siódmą pozycję na naszej liście rankingowej zajmuje Hetaida HTD8813 – solidny, masywny model o klasycznym wyglądzie (powinien się spodobać zwłaszcza seniorom). Jego obsługę ułatwiają duże przyciski oraz jasny, wyraźny wyświetlacz LCD. Brawa za zmieniające się kolory tła! Gdy czujniki podczerwieni odczytują temperaturę ciała w normie (od 32 do 37,3°C), ekran świeci się na zielono. Stan podgorączkowy (37,4–38°C) urządzenie sygnalizuje odcieniem pomarańczowym, natomiast gorączkę (38,1–39,2°C) – czerwonym. W przypadku gorączki dodatkowo włącza się sygnał dźwiękowy. To duże udogodnienie dla starszych osób.
Wyniki (i to dokładne, z marginesem błędu 0,2°C) są wyświetlane na monitorze już po 2 sekundach.
Jak sugeruje sama nazwa, najlepszy termometr bezdotykowy nie wymaga bezpośredniego kontaktu z czołem pacjenta – mierzy temperaturę z odległości od 1 do 5 cm. Jest też bardzo pomocny podczas monitorowania temperatury kąpieli czy żywności.
-
Czas pomiaru: 1 s
-
Dokładność: 0,3°C
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Odległość od ciała: 1–3 cm
-
Pamięć: 25 zapisów
-
Możliwość ustawienia alarmu dla dowolnej wartości
-
Automatyczne wyłączanie po 60 s
-
Małe wymiary i waga
-
Cena
Nasz ranking termometrów bezdotykowych docenia precyzyjny model Omron Gentle Temp 720, który określa wartość temperatury z dokładnością do 0,3°C. Pomiary pokazuje na dobrze podświetlonym wyświetlaczu LCD. Gdy wyniki odbiegają od normy, sygnalizuje to dodatkowo dźwiękiem. Producent zastosował w nim również możliwość ustawienia alarmu dla wybranej przez użytkownika temperatury, np. 37°C (to ważne w przypadku noworodków lub osób starszych z permanentnie obniżoną temperaturą ciała).
Urządzenie nie potrzebuje bliskiej odległości od mierzonego obiektu – najlepiej trzymać go 1–3 cm od czoła pacjenta. Dzięki wbudowanej pamięci zapisuje 25 ostatnich pomiarów – przydatna funkcja podczas monitorowania choroby. Służy również do wykonywania pomiarów powietrza w pokoju oraz takich powierzchni jak butelka z mlekiem czy tafla wody w wanience.
Omron Gentle Temp 720 – jeden z najlepszych termometrów bezdotykowych – ma ci służyć jak najdłużej. Sam się wyłącza po minucie bezczynności, oszczędzając tym samym baterię (litową CR 2032). Prezentuje się minimalistycznie, wygodnie leży w dłoni. Z baterią waży 90 g, dość niedużo. Małe ma też wymiary: 4,5 × 15,3 × 4,1 cm.
-
Produkt medyczny z certyfikatami
-
Czas pomiaru: kilka sekund
-
Pomiary: czoło, otoczenie
-
Podświetlany ekran LCD
-
Bezgłośny
-
Mała waga: 60 g (bez baterii)
-
Automatyczne wyłączanie po 30 s
-
Cena
-
Pamięć: tylko 9 zapisów
Ostatnie miejsce wśród najlepszych termometrów bezdotykowych zajmuje Medivon Timi Verona – to polskie urządzenie premium opatrzone certyfikatami medycznymi, zgłoszone do Urzędu Produktów Leczniczych. Jest lekkie i poręczne, ma niecałe 16 cm długości. Służy do mierzenia temperatury ciała na czole (zakres 35–42°C) oraz przedmiotów czy pożywienia, np. napojów (0–93,2°C).
Działa dyskretnie, bezdźwiękowo i bardzo dokładnie. Gdy temperatura ciała przekracza 38,2°C, kolor ekranu termometru z zielonego zmienia się na czerwony. Dzięki podświetleniu można go używać także w ciemności.
Srebrny medalista rankingu termometrów bezdotykowych zapamiętuje 9 ostatnich pomiarów, zatem trochę mniej niż podobne mu urządzenia. Tak samo jak zwycięzca naszego zestawienia wyłącza się po 30 sekundach bezczynności. Jest solidny, wykonany z trwałych materiałów i objęty 3-letnią gwarancją producenta.
Najlepsze termometry bezdotykowe – podsumowanie
Przed zakupem urządzenia warto się przyjrzeć jego jakości oraz funkcjom. Najlepsze termometry bezdotykowe są wyrobami medycznymi, oznaczonymi specjalnymi certyfikatami (gwarancja dobrego wykonania, sprawnej pracy i przede wszystkim – dokładności wyników). Mierzą temperaturę z niewielkim zakresem błędu 0,1–0,2°C. Dzięki czujnikom IR, czyli promieniowania podczerwonego, wykrywają ciepło obiektów, na które są skierowane. Najczęściej służą do wykonywania pomiarów na czole. Niektóre są wyposażone w dodatkową sondę douszną. Większość sprawdza się też podczas określania temperatury pożywienia, wody do kąpieli czy pościeli.
Komfort użytkowania poprawiają mała waga oraz tryby urządzenia, m.in. bezgłośny albo z sygnalizacją dźwiękową (w zależności od potrzeb), automatyczne zapisy wyników, łączność Bluetooth z aplikacją.
Dziękujemy za dodatkowy komentarz!
Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.
Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię
Już zapisaliśmy Twój głos!
Dziękujemy!