Termometr bezdotykowy medyczny – charakterystyka, mechanizm działania, przegląd modeli

Autor: Joanna

Termometr bezdotykowy stanowi alternatywę dla innych urządzeń przeznaczonych do pomiaru temperatury. Aby sprawdzić ciepłotę ciała, nie trzeba go przybliżać ciała. Pomiar jest możliwy z odległości nawet 2 metrów. To dobre rozwiązanie dla małych dzieci, które nie są w stanie usiedzieć nieruchomo przez kilka minut. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa termometr bezdotykowy i które modele są popularne wśród konsumentów.

termometr bezdotykowy i dziecko

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest termometr bezdotykowy i jaki jest jego mechanizm działania
 2. czy i dlaczego warto używać termometrów bezdotykowych
 3. jakie modele termometrów bezdotykowych zyskały uznanie wśród konsumentów i ile trzeba za nie zapłacić

Termometr bezdotykowy – mechanizm działania

termometr bezdotykowy do mierzenia temperatury jedzenia

Termometr bezdotykowy to urządzenie elektroniczne, wykonujące pomiar temperatury ciała i przedmiotów z określonej odległości. Tym samym nie ma konieczności zbliżania go ani trzymania przez chorego. Termometry bezdotykowe medyczne stanowią alternatywę dla innych sprzętów pomiarowych. Szybko analizują ciepłotę i są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Bardzo często zapamiętują też ostatnie kilkanaście lub kilkadziesiąt ostatnich pomiarów. Ze względu na komfort użytkowania, spotyka się je zwykle w przychodniach lub na oddziałach szpitalnych. Termometry elektroniczne bezdotykowe sprawdzają się również w zaciszu domowym. Można nimi mierzyć temperaturę u małych dzieci, którym trudno pozostać w bezruchu przez kilka minut.

Mechanizm działania termometrów bezdotykowych opiera się na emitowaniu fal podczerwonych. Wiązka lasera, wypuszczona w stronę ciała lub przedmiotu, przetwarza te dane i zamienia je ma temperaturę. Cały pomiar trwa zaledwie kilka sekund. Co ciekawe, tuż po nim można wykonać kolejny. Nie ma konieczności odczekania jakiegokolwiek czasu.

Czy warto używać termometrów bezdotykowych?

Termometry bezdotykowe są droższe, niż klasyczne, dlatego wielu konsumentom trudno się zdecydować na ich zakup. Większa cena nie powinna jednak odstraszać. Raz kupiony termometr posłuży przez długie lata, a ryzyko jego uszkodzenia jest minimalne. Ponadto, w sklepach można dostać termometry bezdotykowe z atestem medycznym, co niewątpliwie jest bardzo dużym atutem. Są one bezpieczne i sprawdzone pod każdym kątem, a zrobione przez nich pomiary uważa się za precyzyjne. 

Zupełnie inna kwestia to czas pomiaru, który jest cechą charakterystyczną każdego termometru bezdotykowego. Trwa on tylko 1 lub 2 sekund, co jest doskonałym rozwiązaniem dla niecierpliwych. Z racji tego, że termometr mierzy także temperaturę przedmiotów, można go wykorzystać także w kuchni. Znakomicie sprawdza się przy wodzie lub mleku w butelce, które zamierzamy podać dziecku.

Polecane termometry
 • 99,99 zł
 • 149,99 zł
 • 129,99 zł
 • 159,99 zł
 • 149,99 zł

Modele termometrów bezdotykowych dostępne na rynku

termometr bezdotykowy o dokładności 0,2 stopnia

Obecnie wiele firm zajmujących się elektroniką, produkuje termometry bezdotykowe dla dzieci i dorosłych. Kojarzą się one z nowoczesnością, szybkością i nowymi technologiami. Spośród wielu modeli, każdy może wybrać taki, który sprosta jego oczekiwaniom. Kilka termometrów zdobyło szczególne uznanie wśród konsumentów. Są to:

 • Hetaida HTD8813 –  bezdotykowy termometr mierzący ciepło w ciągu 2 sekund. Jego dokładność pomiaru wynosi 0.2 stopnia. Można nim mierzyć temperaturę ciała, płynów a także ilość stopni w pomieszczeniu. Jak na tak dobre parametry techniczne, ma bardzo przystępną cenę. Zapamiętuje również 50 ostatnich pomiarów;
 • TrueLife Care Q7 Blue – choć ma taką samą precyzyjność mierzenia, jest szybszy niż poprzednik. Ciepłotę ciała, płynu lub przedmiotu mierzy się nim w zaledwie 1 sekundę. Sprawdza również temperaturę pomieszczenia. Co prawda, jego pamięć nie jest tak rozbudowana, jak u pierwszego modelu. Zapamiętuje tylko lub aż 32 ostatnie pomiary;
 • Medivon Timi Verona – elektroniczny termometr bezdotykowy, który jest mniej zaawansowany technologicznie. Pomiar nim jest krótki, ale może być użytkowany wyłącznie do sprawdzenia gorączki lub ciepłoty przedmiotu. Zapamiętuje tylko 9 ostatnich pomiarów, więc nie za bardzo nadaje się do placówek publicznych. Sprawdzi się jednak w domu, zwłaszcza gdy mieszkają w nim chorzy przewlekle;
 • RAVEN ETBD003 – jeden z tańszych termometrów bezdotykowych spotykanych na rynku.  Pomiar nim jest błyskawiczny, ponieważ trwa zaledwie 1 sekundę. Granica błędu wynosi 0.2 stopnia. Wyłącza się automatycznie po 30 sekundach. Producent dołożył do urządzenia praktyczne etui, dzięki czemu nie ponosimy ryzyka uszkodzenia urządzenia. Można nim mierzyć temperaturę na czole i w uchu.

Termometry bezdotykowe nie są tanie. Koszt prostego urządzenia to około 100 złotych. Za termometr z rozbudowaną pamięcią zapłacimy nawet 400 złotych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link