Przydatne funkcje tabletu – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Agnieszka

Tablet to urządzenie mobilne, które swoją funkcjonalnością, wypełnia lukę pomiędzy smartfonami i laptopami – w określonych sytuacjach może nawet zastąpić oba te urządzenia. Sprawdź, jakie funkcje tabletu są najprzydatniejsze. Poznaj też konkretne modele w nie wyposażone.

Duży tablet jest dobrym pomysłem na prezent na święta dla rodziców

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zalety i zastosowania ma tablet
  2. co sprawia, że można dzwonić z tabletu
  3. jak można wykorzystać tablet w systemach Smart Home

Tablet – do czego można go wykorzystać?

Tablet to jedno z trzech najpopularniejszych urządzeń mobilnych, które w rankingach sprzedaży plasuje się zaraz za smartfonami i komputerami przenośnymi. Chociaż popularność tabletów ostatnimi czasy nieco spadła, nadal są one chętnie kupowane zarówno przez młodszych, jak i starszych użytkowników.

Tablety świetnie sprawdzają się jako urządzenia domowe. Dobrym przykładem sprzętu do codziennego użytku jest Huawei MediaPad T5 10 WiFi 3/32GB. Dzięki tabletom można wygodnie obejrzeć film czy serial albo przeczytać e-booka na większym ekranie. Korzystanie z nich ze względu na nieduży rozmiar i wagę (zwykle nie przekracza kilograma) jest możliwe nawet tam, gdzie laptop okazuje się nieporęczny, czyli na przykład podczas leżenia w łóżku albo w kuchni, gdzie może służyć do wyświetlania skomplikowanego przepisu lub odtwarzania go na YouTube.

Tablet to także świetne narzędzie do pracy. Droższe, bardziej wydajne modele, takie jak Samsung Galaxy Tab S5e 10,5 64GB LTE SM-T725, można wykorzystać do tworzenia grafik i projektów architektonicznych, a także w fotografii do obróbki zdjęć. Na tablecie można też stworzyć lub uruchomić plik tekstowy, arkusz kalkulacyjny lub prezentację. Takie możliwości z pewnością docenią osoby, które dużo pracują w podróży albo muszą się często przemieszczać, czyli na przykład przedstawiciele handlowi albo szkoleniowcy.

Ponadto warto wiedzieć, że tablety są stosunkowo tanie w porównaniu do laptopów czy topowych modeli smartfonów. Sprzęt o zadowalającej specyfikacji można kupić w cenie telefonu ze średniej półki, a więc za mniej niż 1500 złotych. Takim tabletem jest między innymi Samsung Galaxy Tab A 10,5 32GB LTE SM-T595.

Polecane tablety
  • 949 zł
  • 549 zł
  • 1 049 zł
  • 799 zł
  • 699 zł

Tablet z funkcją telefonu, czyli modem 4G/LTE

Jedną z ciekawszych i bardziej przydatnych funkcji tabletu jest możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Aby to było możliwe, urządzenie musi posiadać modem 4G/LTE (w starszych modelach będzie to 3G). Do takich sprzętów należy chociażby Apple iPad Pro 11" Wi-Fi + Cellular 64GB. Z funkcji telefonu w tablecie można skorzystać po umieszczeniu w slocie modemu karty SIM (slot najczęściej znajduje się na boku obudowy). Po tym, jak karta znajdzie się w środku, na górnej belce powinien pojawić się znaczek zasięgu. To znak, że można już wykonać połączenie. Numer telefonu można wprowadzić ręcznie albo zapisać go w kontaktach i w przyszłości wybierać z listy – widać więc, że proces przebiega podobnie, jak w przypadku smartfona.

Tablet z funkcją telefonu pozwala też korzystać z telefonicznych pakietów internetowych. Oznacza to, że użytkownik może połączyć się z Internetem nawet jeśli nie znajduje się w pobliżu routera, do którego ma dostęp – wystarczy, że ma wykupiony pakiet i zasięg sieci GSM.

Funkcje tabletu a system Smart Home

Tablety wyposażone w modem 4G/LTE komunikują się z sieciami GSM, ale to nie jedyna łączność, jaką mogą nawiązać te urządzenia mobilne. Na rynku spotkamy modele, które wyposażono w Bluetooth, moduł Wi-Fi, a także w Wi-Fi Direct. Przykładem tabletu posiadającego wszystkie trzy łączności jest Lenovo TAB M7 7" 1GB/16GB WiFi.

Przez Bluetooth użytkownik może sparować sprzęt, na przykład ze słuchawkami lub głośnikiem bezprzewodowym. Jest to bardzo wygodne, szczególnie przy słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów. Natomiast Wi-Fi i Wi-Fi Direct pozwalają włączyć urządzenie do systemu Smart Home (inteligentny dom). Co to właściwie oznacza? Jest to funkcja tabletu umożliwiająca zarządzanie innymi sprzętami w domu z jego wykorzystaniem. W ramach inteligentnego domu użytkownik może zmienić tablet w pilot do telewizora, a także z jego poziomu odtworzyć muzykę przez amplituner, włączyć lub wyłączyć światło w domu, a nawet uruchomić pralkę lub zmywarkę.

Tablet można też połączyć z telewizorami z funkcją Smart TV (na przykład Samsung QLED QE55Q67RAT) i przerzucić obraz z mniejszego ekranu na większy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu użytkownik może odtworzyć film lub muzykę znajdującą się w pamięci tabletu albo uruchomić serwis streamingowy, do którego nie ma dostępu na telewizorze i w ten sposób obejrzeć ulubioną produkcję filmową w lepszej jakości.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów