Tablet do samochodu – jaki wybrać do auta, a jaki dla dziecka?

Maciej Jagodziński

Tablet do samochodu to rozwiązanie idealne zarówno dla kierowców, jak i pasażerów Tablet jako nawigacja w samochodzie sprawdzi się znakomicie – jako alternatywa dla smartfona. Na większym ekranie wszystko jest lepiej widoczne. Z drugiej strony pasażerowie docenią właściwości rozrywkowe, w szczególności ci młodsi. Tablet do samochodu dla dziecka sprawdzi się podczas długich podróży. Na co zwrócić uwagę i jaki tablet do samochodu wybrać?


Tablet jako nawigacja w samochodzie

Nie we wszystkich autach jest zamontowany fabryczny system nawigacji GPS. Nie jest to wielką przeszkodą, ponieważ drogę dojazdu możemy sprawdzić na smartfonie. Takie rozwiązanie jest wygodne i ogranicza posiadanie wielu sprzętów elektronicznych. Chociaż ekrany smartfonów stale rosną i kolejne modele są coraz większe, nigdy nie dorównają ekranom tabletów.

Najpopularniejsze rozmiary tych urządzeń to 7 i 10 cali. Na takim ekranie wszystko widać wyraźnie i szczegółowo. Tablet jako nawigacja w samochodzie to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, musi jednak spełniać podstawowy warunek – mieć system lokalizacji GPS. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z aplikacji do nawigacji.

Jeśli tablet do samochodu ma służyć głównie jako nawigacja, warto wybrać model z systemem operacyjnym Android lub iOS. To dwa najpopularniejsze systemy, które mają najwięcej użytkowników oraz aplikacji i programów nawigujących. To gwarantuje nie tylko częste aktualizacje, ale również sprawne działanie i aktualne warunki drogowe. Im więcej użytkowników, tym więcej danych zbiera urządzenia oraz tym większa szansa, że inny kierowca zaznaczy ważne wydarzenie na trasie.

 

Polecane tablety
 • 1 299 zł
 • 1 499 zł
 • 2 799 zł
 • 2 699 zł
 • 4 999 zł
 • 4 699 zł
 • 6 699 zł
 • 3 999 zł
 • 3 599 zł
 • 3 999 zł

W przypadku darmowej, najpopularniejszej nawigacji Google liczba użytkowników, a przede wszystkim system operacyjny mają ogromne znaczenie. Programy do nawigacji mogą nie działać na wszystkich systemach operacyjnych. Niezależnie od aplikacji liczba jej użytkowników ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi  o aktualność warunków drogowych.

Drugim elementem sprawnego działania tabletu jako nawigacji w samochodzie jest łączność z internetem – za pomocą Wi-Fi lub modułu LTE. Ta pierwsza ma uzasadnienie, gdy tworzymy hot spot z innego urządzenia. W przypadku modułu LTE nie musimy się martwić o internet, wystarczą karta SIM/microSIM i doładowane konto. Niektórzy producenci oferują systemy łączności i współdzielenia pomiędzy urządzeniami, dzięki którym łatwo sparujemy tablet ze smartfonem.

Rozmiar ekranu również ma ogromne znaczenie, ponieważ wiąże się z rozmiarem urządzenia. Gdy wybieramy tablet do samochodu, musimy wziąć pod uwagę przestronność wnętrza pojazdu. W mniejszych autach duże tablety mogą po prostu ograniczać widoczność i przez to będą mniej użyteczne.

 

Tablet do samochodu zamiast radia

Drugie zastosowanie tego typu urządzeń, jeśli nie potrzebujemy nawigacji, to korzystanie z nich jak z systemu audio. Tablet do samochodu zamiast radia to świetny wybór dla każdego melomana, który nie chce być ograniczany radiową playlistą. Wystarczy odpowiednie połącznie z systemem audio w samochodzie – za pomocą Bluetooth albo klasycznego kabla audio jack.

W tym drugim przypadku konieczne jest wejście audio, do którego można wpiąć wtyczkę. Potrzebujemy do tego przewodu audio jack męski-męski. Wystarczy podłączyć urządzenie do wejścia jack na desce rozdzielczej, abyśmy mogli korzystać z tabletu do samochodu zamiast radia.

 

Polecane tablety
 • 1 499 zł
 • 699 zł
 • 4 699 zł
 • 699 zł
 • 1 399 zł
 • 699 zł
 • 799 zł

W przeciwnym razie musimy zastosować odpowiednie przejściówki, które najczęściej wpinane są z tyłu radia w miejsce zmieniarki CD, której to działanie symulują. Taki zabieg wymaga jednak ingerencji w układ audio w samochodzie oraz w desce rozdzielczej, w której musimy wywiercić otwór na wtyk audio jack. Rzecz jasna drugi sposób wymaga dużo więcej sprawności manualnej oraz wiedzy technicznej. Skupmy się więc na sytuacji, gdy tablet do samochodu podłączamy w dużo prostszy sposób.

Najbardziej estetyczne podłączenie oferuje Bluetooth. Nie potrzeba dodatkowych przewodów, wystarczy sprawne sparowanie urządzenia z systemem audio. W tym przypadku tablet do samochodu musi być wyposażony w łączność Bluetooth. Na szczęście większość modeli na rynku ją ma. Tylko nieliczne, bardzo budżetowe przypadki nie mają modułu Bluetooth.

 

Sposób na długie podróże – tablet do samochodu dla dziecka

Jest jeszcze jedno zastosowanie tabletu do samochodu – dla dziecka. Długie podróże autem mogą być bardzo nużące, szczególnie dla młodszych dzieci. Aby umilić im trudy podróży, warto rozważyć tablet do samochodu dla dziecka. Tym razem z urządzenia korzystać będą wyłącznie pasażerowie. Urządzenie, podobnie jak w poprzednich przypadkach, powinno mieć łączność z internetem – za pomocą transmisji danych lub Wi-Fi, aby sprawnie przeglądać materiały.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie tabletu do samochodu dla dziecka w zagłówkach przednich foteli. Dzięki temu zachowujemy odpowiednią odległość oraz pozycję oglądania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto kupić odpowiednie etui na tablet. Niektóre modele pozwalają korzystać z nich jak z podstawek, dzięki czemu nie trzeba cały czas trzymać urządzenia.

tablet do samochodu dla dziecka

Temat korzystania z urządzeń ekranowych przez dzieci jest dość kontrowersyjny – nie powinno się pozwalać na to zbyt wcześnie ani na zbyt długi czas. To zależy od wieku dziecka, ale także od preferencji rodziców. Niemniej jednak tablet do samochodu dla dziecka do świetne rozwiązanie na długie podróże. Z pewnością umili nużące i monotonne przejażdżki. Można na nim oglądać filmy i seriale albo grać. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku tablet do gier – jaki wybrać?, który skupia się na odpowiednim sprzęcie dla młodego gracza.

 

Jaki tablet do samochodu wybrać?

Na wybór odpowiedniego urządzenia wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim przeznaczenie. Przed zakupem trzeba określić, czy tablet do samochodu będzie używany jako nawigacja, jako system audio zamiast radia czy może jako tablet dla dziecka. Dobry tablet do samochodu powinien spełniać kilka warunków:

- rozmiar i parametry ekranu;

- system operacyjny;

- odpowiednia łączność z internetem;

- łączność z innym urządzeniami;

- system lokalizacji GPS.

To podstawowe cechy uniwersalnego tabletu, który sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Jeśli szukamy tabletu do samochodu jako nawigacji – skupmy się na systemach lokalizacji GPS oraz dobrej łączności z internetem. Jeśli zależy nam na korzystaniu z tabletu do samochodu zamiast radia – poszukajmy modeli, które bezstratnie podłączymy do systemu audio w aucie.

Tablet do samochodu dla dziecka powinien mieć dobry ekran, który widać w każdych warunkach, oraz odpowiednie funkcje ochrony wzroku. Taki sprzęt sprawdzi się nie tylko w celach rozrywkowych, ale także edukacyjnych. Choć podobne, to takie urządzenia się różnią. Nasz artykuł tablet dla dziecka – jaki tablet edukacyjny, a jaki do gier? rozwiewa wszelkie wątpliwości.

tablet do samochodu

Do tego wszystkiego należy dodać przedział cenowy, który nas interesuje. Wszystkie te informacje zebraliśmy w artykule ranking tabletów, do lektury którego zachęcamy. Dopiero połączenie tych wszystkich czynników pomoże nam wybrać najlepszy tablet do samochodu.

Bardzo istotny jest również sposób mocowania tabletu. Najbardziej popularny to uchwyty mocowane na przyssawkę do szyby. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Tablet do samochodu jest dobrze widoczny, ale większe ekrany mogą zasłaniać widok.

Tablet do samochodu możemy również przymocować za pomocą uchwytu na kratkę wentylacyjną. Takie rozwiązanie nie ogranicza widoczności oraz dodatkowo chłodzi tablet, ale dla niewprawionych szukanie tabletu na desce może się okazać kłopotliwe, a w zimie wentylacja nagrzewa urządzenie, zamiast chłodzić. Mocowanie w zagłówkach z wiadomych przyczyn sprawdzi się, gdy kupimy tablet do samochodu dla dziecka.

Więcej szczegółowych informacji o tabletach znajdziesz w naszym artykule: Jaki tablet kupić? Praktyczne porady. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!