Tablet do gier - jaki wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jarek Osłowski

Tablet gamingowy to najczęściej lepsza alternatywa od smartfona, jeśli chodzi o granie. Możesz się jednak zastanawiać, jaki tablet do gier wybrać? Jakie parametry są ważne i jak wpływają na doznania z rozrywki? Przed zakupem warto zwrócić uwagę między innymi na ilość pamięci RAM, wielkość ekranu, wydajność procesora czy możliwość podłączenia zewnętrznych kontrolerów. Oto praktyczny poradnik, który pomoże ci wybrać najlepszy tablet do gier.

Zobacz także: Jaki tablet dla dziecka wybrać?
 

Dlaczego warto się zdecydować na tablet do grania?

Gry mobilne są w ostatnich latach bardzo popularne. Według jednego z ubiegłorocznych globalnych raportów wartość rynku gier mobilnych jest większa od wartości gier na PC i konsole razem wziętych. Warto podkreślić, że powstaje coraz więcej gier mobilnych, które nie są nastawione na jak największą monetyzację – czyli mówiąc wprost, zachęcanie ciebie do wydawania pieniędzy poprzez zakupy w grze.

Obecnie na rynku gier mobilnych pojawiają się gry AAA, znane z komputerów czy konsol, takie jak Fortnite, Elder Scrolls Blades, Hearthstone, PUBG i inne. Granie „w drodze” zapewnia więc obecnie świetne doznania, dlatego też bardzo dużo osób gra na urządzeniach mobilnych.

Jednak używanie telefonu do grania wiąże się z pewnymi niedogodnościami, jak np. niewielki ekran, który sprawia, że musisz wytężać wzrok, aby śledzić akcję na ekranie. Tablet do gier oferuje bardzo dobry kompromis pomiędzy mobilnością, wielkością ekranu i wydajnością. Dzięki lepszej specyfikacji (często, choć nie zawsze), pojemniejszej baterii, większemu ekranowi, a także praktycznie takiej samej łatwości w użytkowaniu tablet do grania jest świetnym źródłem wirtualnej rozrywki. A wszystko to w zwykle dużo atrakcyjniejszej cenie niż w przypadku np. konsol gamingowych.

 

Tablet do grania – najważniejsze parametry

Jeśli zastanawiasz się, jaki tablet do gier wybrać, zwróć uwagę przede wszystkim na poniższe parametry.

Procesor

Generalnie im więcej rdzeni ma procesor, tym lepiej. W przypadku gier dobrze, aby było to minimum 4, a najlepiej 8 rdzeni. Choć dodajmy, że procesor ma tak naprawdę znaczenie przede wszystkim w przypadku wymagających gier. Jest ważniejszy w takich zadaniach, jak edycja wideo, edycja zdjęć czy praca wielozadaniowa.

Pamięć RAM

Ten parametr w większym stopniu niż procesor decyduje o płynnej rozgrywce. Aby zapewnić dobrą wydajność w grach mobilnych, tablet do gier powinien mieć 4 GB, a najlepiej oczywiście jak najwięcej. To ostatnie stwierdzenie nie dotyczy tabletów Apple, w ich przypadku, przy świetnej optymalizacji, ta ilość może być mniejsza.

Wielkość ekranu

Większy ekran to większa przyjemność z grania. Aby mieć jak największy komfort z rozgrywki, warto się zdecydować na tablet do grania o przekątnej co najmniej 8 cali. Choć dla niektórych osób tablety z przekątną 10 cali mogą się okazać mało poręczne i utrudniać grę.

Rozdzielczość ekranu

Im większa rozdzielczość ekranu, tym gry będą wyglądały ładniej, widocznych będzie więcej detali. Tablet do gier powinien mieć rozdzielczość przynajmniej Full HD. Lepsze i droższe urządzenia mogą wyświetlać rozdzielczość 4K.  

System operacyjny

Większość tabletów ma system operacyjny Android. Oferuje on dostęp do bardzo dużej liczby gier. Tablety firmy Apple mają system iOS, który również ma pokaźną bibliotekę gier. System operacyjny Windows jest przeznaczony bardziej do zastosowań biurowych.

Pojemność baterii

Ten parametr jest szczególnie ważny, gdy dużo podróżujesz, często się przemieszczasz itp. Wyczerpanie się baterii w momencie, gdy świetnie idzie w grze, to mało przyjemny moment.

Kobieta gra na tablecie
Im większa jej pojemność, tym lepiej, choć na zużycie energii wpływ ma wiele czynników (np. wielkość ekranu) – czasami urządzenie z akumulatorem o mniejszej pojemności może działać dłużej na jednym ładowaniu od tego, który ma bardziej pojemną baterię.

Miejsce na dane

Miejsce na dysku jest istotne, gdy decydujesz, jaki tablet do gier kupić. Zwłaszcza jeśli zamierzasz często korzystać z multimediów lub zainstalować na nim wiele aplikacji i gier. System operacyjny może zajmować nawet 4 GB, więc tablet z 16 GB może mieć faktycznie tylko 12 GB przestrzeni dyskowej, która szybko się zapełni. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość rozszerzenia miejsca na dysku za pomocą np. kart pamięci.

Łączność

Jeśli lubisz grać w gry online, twój tablet do grania musi być połączony z internetem. Oczywiście praktycznie każdy tablet ma łączność Wi-Fi, jednak nie zawsze musisz być w jej zasięgu. W takim przypadku bardzo przydaje się tablet z łącznością LTE, dzięki której będziesz mógł się łączyć z siecią niezależnie od dostępności Wi-Fi.

Waga i rozmiar

Ważnymi aspektami są też waga i rozmiar tabletu. Często są one projektowane tak, aby były cienkie, lekkie i nadawały się do użytku w różnych sytuacjach. Jeśli chodzi o mobilne granie, to im lżejszy tablet, tym lepiej.


Jaki tablet do gier wybrać? – dodatkowe funkcje

Powyższe parametry są bardzo istotne, ale dobry tablet do gier może mieć również inne przydatne rozwiązania. Jeśli ty lub twoja pociecha spędzacie dużo czasu przed ekranem tabletu, warto zadbać o to, żeby był wyposażony w filtr światła niebieskiego. Znacznie zmniejsza on emisję niekorzystnego dla ludzkiego wzroku światła niebieskiego. Dzięki temu oczy mniej się męczą. Filtr ten również przeciwdziała kłopotom z zaśnięciem i jakością snu – co może wystąpić, jeśli urządzenie elektroniczne było używane przed pójściem spać.

Polecane tablety
 • 899 zł
 • 1 699 zł
 • 1 399 zł
 • 1 449 zł
 • 799 zł
 • 799 zł
 • 1 099 zł
 • 2 399 zł
 • 1 399 zł
 • 749 zł

Korzystając z tabletu do grania, będziesz pewnie często używać słuchawek. Może jednak jesteś osobą, która lubi słuchać dźwięku w grach płynącego bezpośrednio z głośników urządzenia?  W takim przypadku dobrze, aby były to głośniki stereofoniczne. Jeśli jakość dźwięku jest dla ciebie bardzo ważna, wybierz tablet z obsługą standardu Dolby Atmos (zapewniającą głębsze, przestrzenne brzmienie), z tym że musisz się tu liczyć z większym kosztem urządzenia.

Nie każdy lubi grać, używając ekranu dotykowego, a też w niektóre gry gra się łatwiej, używając dodatkowych kontrolerów (padów). Na rynku dostępne są tablety, które mają możliwość podłączenia pada. Granie za jego pomocą to większa precyzja i wygoda użytkowania.

 

Jaki tani tablet do gier kupić?

W tym przypadku musisz oczywiście pójść na kompromis. Wiadomo, coś za coś. Nie da się grać w najnowsze wymagające gry na tanim tablecie z niezbyt mocną specyfikacją techniczną. Jeśli jednak jesteś tego świadomy i wystarczy ci granie w starsze i mniej wymagające graficznie tytuły, możesz się oczywiście zdecydować na tani tablet do gier.


Tablety poniżej 500 zł to możliwość grania tylko w nieskomplikowane graficznie gry, nie jest to raczej propozycja dla fana gier, ale niedzielnego gracza. Osoby, która czasami lubi sobie uprzyjemnić czas czy podróż zagraniem w jakąś grę. Lub też dla młodego potomka, któremu wystarczą proste gry dla dzieci. W przedziale 500–1000 zł znajdziesz już tani tablet do gier, który sprawdzi się w bardziej wymagających grach. Urządzenie zapewniające w miarę płynne ich odtwarzanie, choć oczywiście czasem mogą się pojawić jakieś zacięcia, ale bez psucia zabawy. Nowsze tytuły mogą się na nich uruchomić, choć oczywiście w nie najlepszej jakości.

Polecane tablety
 • 549 zł
 • 449 zł
 • 499 zł
 • 549 zł
 • 699 zł
 • 699 zł
 • 699 zł
 • 699 zł
 • 749 zł
 • 899 zł

Zwracaj też uwagę na promocje. Może się okazać, że laptop z naprawdę dobrymi podzespołami jest akurat w ofercie w bardzo atrakcyjnej cenie, która pokrywa się z twoim budżetem. Jeśli chciałbyś mieć tablet, który będzie płynnie wyświetlał wymagające gry, bez jakichkolwiek zacięć, to musisz się przygotować na wydatek powyżej 2000 zł.

 

Jaki tablet do gier wybrać? – podsumowanie

Choć pierwotne tablety miały inne przeznaczenie, to mogą być źródłem naprawdę dobrej wirtualnej rozrywki. Dużo tańszym niż kupno komputera gamingowego czy też konsoli do gier. Dostępnych gier jest naprawdę dużo, a coraz częściej na tablecie do gier można odpalić hitowe pozycje znane z PC czy konsol (jednak do cieszenia się nimi trzeba kupić droższy model). Jeśli nie zależy ci na najnowszych grach lub chcesz kupić tablet dla dziecka, to możesz wybrać model za mniej więcej 500 zł.

Jaki tablet finalnie wybierzesz, będzie zależało wyłącznie od twoich preferencji i dostępnego budżetu. W naszym poradniku podaliśmy parametry, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, wybierając tablet do grania. Mamy nadzieję, że pomogą ci w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Zobacz również nasze rankingi:
Ranking tabletów
Ranking tabletów graficznych

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!