Jaki tablet kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jacek Mazurek

Tablety mają różne rozmiary, rozdzielczości ekranu, a także różną żywotność baterii, która może zdecydować o tym, czy urządzenie będzie mogło przepracować cały dzień. Jaki tablet kupić? Z tego poradnika dowiesz się, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jaki tablet kupić?
  2. Parametry tabletu – ekran i wyświetlacz
  3. Parametry tabletu – pamięć i system
  4. Łączność Wi-Fi czy 4G
  5. Inne elementy rozróżniające poszczególne modele
  6. Czy warto kupić tablet?


Jaki tablet kupić?

Gdy decydujesz, jaki tablet kupić, powinieneś przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czego wymagasz od urządzenia. Czy zamierzasz na nim pracować? A może ma ci zastąpić kalendarz z notatkami, po który sięgasz bardzo rzadko.

Urządzenie powinno mieć odpowiedni rozmiar, dobrą ilość pamięci wbudowanej, a także RAM-u, by mogło sprostać twoim oczekiwaniom. Będziesz mógł na nim oglądać filmy, ale także przygotowywać i referować prezentacje. Zatem jaki tablet wybrać?

Parametry tabletu – ekran i wyświetlacz

Przy wyborze tabletu szczególną uwagę powinieneś zwrócić na ekran i wyświetlacz. W znacznym stopniu odpowiadają one za komfort pracy, a także zdrowie.

Rozmiar ekranu

Pierwszym parametrem, który pomoże zdecydować, jaki tablet wybrać, jest rozmiar ekranu. Obecnie na rynku są urządzenia o przekątnych od 7 do ponad 14 cali.

Tablety o małych ekranach są bardzo poręczne i dzięki temu zmieszczą się nawet do małej torebki. Są również na ogół lżejsze. Niestety ich mały ekran sprawia, że wiele osób nie jest w stanie dłużej na nich pracować. Oglądanie filmów lub czytanie gazet również nie jest komfortowe.


Średnie tablety, czyli takie od 9 do 12 cali, są najbardziej uniwersalne. Ich rozmiar, zbliżony do kartki A4, pozwala wygodnie na nich popracować. Oglądanie filmów lub granie na takim tablecie również jest przyjemne. Obraz jest wyraźny, a sterowanie dotykowe precyzyjne. Można je swobodnie schować do plecaka, ale do małej torebki już nie. Tablety 10 cali są uznawane za najlepsze do szkoły, a tablety 12 cali – do prac związanych z grafiką lub prezentacjami.

Największe z urządzeń dostępnych w sprzedaży, o przekątnej ekranu 13 i 14 cali, pozwolą ci na korzystanie z jeszcze większego wyświetlacza. Komfort czytania i oglądania filmów wzrasta. Tablety te tracą jednak na poręczności i zyskują na masie, przez co wielu użytkowników uznaje je za niepraktyczne. W tym rozmiarze można już również kupić laptop, na którym najpewniej wygodniej ci będzie pisać i pracować.

Typ ekranu

Tablety między sobą różnią się nie tylko rozmiarem, ale również typem ekranu. Obecnie wyróżniamy:

·       wyświetlacz Super AMOLED – matryca oferuje bardzo dobry kontrast oraz nasycenie kolorów. Dzięki dobrym wynikom można je często spotkać w lepszych urządzeniach;
·       wyświetlacz Retina – typ matrycy stosowany tylko w jednej marce tabletów. Oferuje on użytkownikowi świetną jakość obrazu wspartą solidnym kontrastem i jasnością;
·       wyświetlacz IPS – charakteryzuje się szerokim kątem widzenia i dobrą jakością kolorów.

Często spotykanymi wyświetlaczami są również TFT, Liquid Retina (unowocześniona wersja Retiny, spotykana w najnowszych tabletach), OLED, LTPS oraz AMOLED (starsza wersja wymienianej wcześniej matrycy). W niektórych urządzeniach można spotkać jeszcze wyświetlacze TN, które charakteryzują się niską jakością obrazu. Od tego rozwiązania już się odchodzi.

Niektóre ekrany mogą się charakteryzować specjalnymi świadectwami bezpieczeństwa dla użytkownika, takimi jak certyfikat niskiego poziomu światła niebieskiego TÜV Rheinland. Weź to pod uwagę, decydując, jaki tablet kupić.

Rozdzielczość

Kluczowa przy wyborze urządzenia jest również rozdzielczość ekranu. Obecnie najsłabsze tablety oferują rozdzielczość na poziomie 1024 x 600 pikseli. W średnim segmencie możemy już liczyć na Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Tym samym tablety realnie rzucają wyzwanie laptopom.
Najnowsze tablety mają rozdzielczość nawet na poziomie 2960 x 1848. Trzeba pamiętać, że to wpływa bezpośrednio na jakość materiałów, z których będziesz korzystać na urządzeniu. Filmy zyskają na jakości, a wiadomości będą czytelniejsze.

Polecane tablety
  • 949 zł
  • 3 849 zł
  • 3 799 zł
  • 9 399 zł
  • 4 899 zł

I tutaj dochodzi kolejny ważny element, jakim jest zdrowie. Ostrość obrazu bezpośrednio wpływa na wzrok, więc im wyższą rozdzielczość będziesz miał do wyboru, tym mniej będziesz wymagać od swoich oczu. Urządzenie o wysokiej rozdzielczości idealnie sprawdzi się jako tablet do notatek, a także będzie cię wspierać przy wygłaszaniu prezentacji.

Parametry tabletu – pamięć i system

Weź pod uwagę również różnice w pamięci, RAM-ie oraz systemie operacyjnym. Bezpośrednio przełożą się na tempo oraz wygodę twojej pracy.

Pojemność dysku

Ważna jest pojemność wbudowanego dysku. Na rynku do wyboru mamy urządzenia mające od 8 GB do nawet 2 TB. Rozmiar dysku powinien być dobrany do zadań, jakie stawiasz przed urządzeniem. Jeśli planujesz codzienne działania, połączone z przechowywaniem danych, filmów i zdjęć, powinieneś sięgnąć po urządzenie dysponujące co najmniej 128 GB.

Korzystanie z tabletów nie wymaga rezygnacji z innych nośników, jak pendrive’y i dyski pamięci, więc nie musisz się obawiać, że nie doszacowałeś pojemności. Dodatkowo coraz większą rolę odgrywają dyski w chmurze, które pozwalają na magazynowanie terabajtów danych.

Pamięć RAM

Zwróć uwagę na rozmiar pamięci RAM. Im jej więcej, tym szybciej będziesz mógł wykonać wiele zadań jednocześnie. Dodatkowo niektóre aplikacje i programy wymagają większej ilości RAM-u, by działać poprawnie.

Najsłabsze urządzenia dysponują RAM-em na poziomie 1 GB, a najmocniejsze oferują nawet 16 GB. Do podstawowych codziennych zadań, swobodnego oglądania filmów lub zdjęć w pełni wystarczą ci 4 GB. Jeśli natomiast planujesz intensywniejsze użytkowanie, to warto pomyśleć o większej pamięci. Przykładem może być tablet do gier, który by obsłużyć sprawnie wiele poleceń, potrzebuje jej znacznie więcej niż urządzenie do robienia notatek. Tu warto sięgnąć nawet po 8 GB.


System operacyjny

Odpowiadając na pytanie, jaki tablet kupić, nie możesz zapomnieć o systemach operacyjnych. Najbardziej powszechny i popularny jest Android. Jest on spotykany w większości tabletów. Na drugim miejscu znajduje się iOS, występuje jednak w konstrukcjach tylko jednej marki. Oba te systemy oferują swoim użytkownikom ogromną liczbę aplikacji i autorski sklep. Z niego możesz pobrać mapy, gry, a nawet aplikacje, które posłużą ci w pracy.

W ostatnich latach na rynku pojawiło się również kilka innych systemów operacyjnych, które są zbliżone do tych opisanych powyżej. Ich przykładami mogą być Harmony OS oraz ColorOS, także występujące w urządzeniach konkretnych marek.

Do tego zestawienia teoretycznie można jeszcze dołożyć Windowsa. Niedawno było to popularne rozwiązanie, jednak dziś praktycznie jest spotykane w laptopach 2w1, które nie są tabletami, ale mogą pełnić ich funkcję.

Jaki tablet kupić – zasilanie i budowa

Przy wyborze tabletu warto jeszcze zwrócić uwagę na to, z czego jest on zbudowany. Niektóre konstrukcje mogą być delikatne, przez co nie będą się nadawały do pracy w trudnych warunkach. Istotna jest też bateria – niektóre urządzenia mogą pracować tylko kilka godzin, gdy inne – nawet wiele dni.

Akumulator

Pojemności akumulatorów wahają się od 2200 mAh do nawet 11 200 mAh. To akumulator odpowiada za długość pracy tabletu. To istotny parametr, jeśli chciałbyś korzystać z urządzenia do nauki lub podczas wyjazdów służbowych z ograniczonym dostępem do prądu.

Przy akumulatorze trzeba jeszcze wspomnieć o wydajności prądowej urządzenia. Może się zdarzyć, że lepiej zaprojektowany tablet wytrzyma dłużej niż ten, który ma największą baterię. Realnie do nauki lub codziennych zadań wystarczą urządzenia od 6000 mAh, ponieważ spokojnie wytrzymają cały dzień pracy.

Głośniki

Za obsługę dźwięku najczęściej odpowiadają głośniki. W zależności od producenta możemy otrzymać jeden głośnik lub nawet cztery. Ich moc i jakość dźwięku rośną wraz z klasą urządzenia. Coraz większa liczba tabletów nie potrzebuje wielu głośników, byś mógł doświadczyć głębi dźwięku podczas oglądania filmu czy słuchania muzyki. Tym samym nie zawsze największa liczba głośników będzie gwarantować najwyższą klasę dźwięku. Sprawdzaj siłę i jakość głośników, a nie ich liczbę.

Jesteś fanem słuchawek przewodowych, to zwróć uwagę, czy tablet jest wyposażony w gniazdo słuchawkowe. Do niedawna było ono standardem, jednak wraz ze wzrostem powszechności sprzętu bezprzewodowego coraz większa liczba tabletów go nie ma. Zamiast gniazda słuchawkowego producenci instalują lepszy Bluetooth do wzmocnienia komunikacji bezprzewodowej. Pozwala im to również zmniejszyć grubość urządzenia.

Obudowa

Przy decyzji, jaki tablet wybrać, zwróć uwagę na wykonanie obudowy. Większość urządzeń zrobiona jest z aluminium i tworzyw sztucznych. Niektóre modele są jednak wzmocnione twardszymi metalami, jak stal. Na ogół są one minimalnie cięższe, ale bardziej wytrzymałe.

Sprawdź, czy zastosowano materiały antypoślizgowe. Mogą one być kluczowe, ponieważ upadki skracają życie urządzenia. Dodatkowo warto sprawdzić, czy obudowa jest matowa. Znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości, bo odciski palców i kurz są znacznie mniej widoczne niż na powierzchniach błyszczących. To ważne, jeśli urządzenie będzie na przykład tabletem dla dziecka.

Łączność Wi-Fi czy 4G

Tablety różnią się możliwościami połączenia z internetem. Niektóre urządzenia mają wyłącznie możliwość połączenia się z Wi-Fi. Alternatywą mogą być tablety, które dysponują samodzielnym modułem internetowym, obecnie najczęściej 4G. Korzystanie z takiej sieci wymaga jednak dodatkowej karty SIM, a co za tym idzie, wykupionego dodatkowego abonamentu, w którym będziemy mieli pakiet internetu.

Gdy sięgniesz po tablet z modułem internetowym, wciąż będziesz mógł podłączyć się do Wi-Fi, więc w tym przypadku nic nie tracisz. W sytuacji, gdy dużo podróżujesz w miejsca, gdzie nie zawsze jest dostęp do sieci, zyskujesz dodatkowe możliwości, a często nawet wolność i mobilność przy pracy czy rozrywce. Polecamy nasz ranking tabletów do 1000 zł, w którym dostaniesz kilka konkretnych propozycji.

Inne elementy rozróżniające poszczególne modele

Tablety mogą się różnić jeszcze kilkoma możliwościami. Pierwszą z nich jest moduł GPS, który jest bardzo przydatny, gdy dużo podróżujesz. Dzięki niemu możesz korzystać z map, a także ułatwić sobie wyszukiwanie najbliższych potrzebnych lokalizacji. Idealny tablet do samochodu musi być w niego wyposażony, by dobrze działał jako system pokładowy auta.

Urządzenia mogą mieć również wbudowane i aparaty przednie, i tylne. Tak jak w smartfonach możesz zwrócić uwagę na liczbę obiektywów oraz to, co oferują.

Sprawdź, czy tablet ma wbudowany port kart SD oraz gniazda USB. Mogą one być w standardzie, ale nie muszą. Karty wciąż są powszechnie używane i stanowią istotny element pamięci dla wielu osób. Jeśli z kolei mowa o portach, to większość urządzeń wyposażona jest w micro USB, do których otrzymujesz różnego rodzaju przejściówki, jak choćby USB czy HDMI. Dzięki temu możesz swobodnie korzystać z urządzeń przewodowych w swoim otoczeniu.

Ciekawym rozwiązaniem, na które możesz zwrócić uwagę, są tablety z rysikami. Oznacza to, że urządzenie jest przystosowane do jego obsługi, a przeważnie także jest on w zestawie. Dzięki temu wygodniej zaznaczysz fragmenty tekstu lub obrobisz zdjęcia i grafiki.

Czy warto kupić tablet?

Tablety w ostatnich latach zyskały ogromną popularność dzięki niskiej wadze i poręczności. W wielu przypadkach zastąpiły laptopy, bo można na nich wygodniej czytać książki lub uczyć się i robić jednocześnie notatki.

Urządzenia umożliwiają również oglądanie ulubionych filmów i seriali – jakość dźwięku i obrazu jest wysoka. Wiele z nich jest wyposażonych w bardzo dobre aparaty, dzięki czemu możesz tworzyć również własne zdjęcia i filmy. Tablety stały się więc kompromisem między smartfonem a komputerem.

Tablety radzą sobie nie tylko z obróbką filmów i zdjęć, ale są także poręcznym edytorem tekstu. Na tablecie przygotujesz prezentacje multimedialne, które możesz pokazać współpracownikom podczas wyjścia na kawę.

By ułatwić ci wybór, jaki tablet kupić, stworzyliśmy ranking tabletów. Zachęcamy do jego przeczytania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!