Soundbar czy stereo - która opcja lepsza? Co warto wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:które urządzenie zapewni lepszą jakość dźwięku która opcja jest wygodniejsza w użytkowaniu - soundbar czy stereo jakie urządzenie wybrać
Autor: Anna

Kompletowanie domowego sprzętu do odtwarzania muzyki nie jest wcale taką łatwą sztuką. Przede wszystkim trudności sprawia to, co będzie w stanie zapewnić lepsze wrażenia - soundbar czy stereo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zastanowić, jakie efekty taki sprzęt ma zapewnić.

Co lepsze w kontekście jakości dźwięku - soundbar czy stereo?

Dla wielu osób kluczową cechą przy kompletowaniu domowego centrum multimedialnego jest to, jaką jakość mogą wydobyć z urządzenia. Nie da się w tym przypadku ukryć, że soundbary są nieco ograniczone pod tym względem z uwagi na wielkość zastosowanych przetworników. Znajdujące się w ich wnętrzu wysokotonowe i średniotonowe głośniki są zasłonięte i stosunkowo małe, co wpływa na końcowe wrażenia. Jeśli natomiast chodzi o zestaw głośników, o efektach tak naprawdę decyduje sam użytkownik. Dostosowując ich liczebność i konstrukcję, możliwe jest stworzenie źródła znacznie czystszego, bardziej dynamicznego i z idealnie rozłożoną częstotliwością dźwięków. To jednak najczęściej wiąże się z wyższym kosztem.

Zestaw stereo jest ponadto w stanie zapewnić lepszą przestrzenność dźwięku. To zupełnie zrozumiałe, że soundbary w jednej listwie posiadają różnego typu głośniki o ograniczonej wielkości. Co prawda w wielu zestawach można spotkać się z dodatkowym subwooferem, jednak zadaniem tego urządzenia jest jedynie wpływanie na niskie tony. Inwestując w co najmniej kilka zewnętrznych głośników i rozmieszczając je w całym pomieszczeniu, możliwe jest uzyskanie niezwykle przestrzennego dźwięku. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od możliwości finansowych i oczekiwanego efektu. Jeśli budżet jest ograniczony, a ponadto użytkownik nie odczuwa tak dużej różnicy w zakresie głębi emitowanego brzmienia, zakup drogiego i składającego się z wielu elementów zestawu nie jest najlepszą opcją.

Soundbar czy stereo w zakresie wygody i komfortu użytkowania

Ostateczny werdykt w przypadku tego, które urządzenie pozwala uzyskać większy poziom zadowolenia - soundbar czy stereo nie zależy jednak tylko i wyłącznie od jakości dźwięku. Pod uwagę niewątpliwie należy również wziąć możliwości przestrzenne, rozumiane jako odpowiednia ilość miejsca na sprzęt grający. Nie da się ukryć, że składający się z wielu elementów zestaw stereo znacząco ogranicza przestrzeń w pomieszczeniu. Podłużna listwa jest zatem wygodniejszym źródłem dźwięków, za odpowiadają następujące fakty:

  • łatwość ulokowania sprzętu - o ile zestaw stereo miałby się składać ze sporej liczby głośników, soundbar będzie znacznie lepszym wyborem. Mniejsza ich liczba zazwyczaj nie oferuje tak wysokiej jakości, jak podłużna listwa, którą bez większego problemu można umieścić pod telewizorem na szafce RTV lub zawiesić na ścianie,
  • konfiguracja i podłączenie - w zestawach stereo znajdziemy co najmniej kilka oddzielnych urządzeń, które wymagają wzajemnego podłączenia. W niektórych przypadkach może to sprawiać problemy w zakresie nadmiernej liczby kabli. Nawet pomimo możliwości ich sparowania w sposób bezprzewodowy, soundbary pod tym względem wymagają znacznie mniej pracy,
  • kwestia utrzymania i czystości - choć czynnik ten dla wielu osób może być prozaiczny, to w kontekście systematycznego użytkowania sprzętu grającego nie może zostać pominięty. Znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości maksymalnie dwa elementy (soundbar i subwoofer), niż kilka lub kilkanaście, wchodzących w skład zestawu stereo.
  • 3 499 zł
  • 1 490 zł
  • 1 090 zł
  • 990 zł
  • 690 zł
  • 1 890 zł
  • 4 999 zł

Soundbar czy stereo - polecane urządzenia

Jeśli przy wyborze soundbaru czy stereo czynnik wygody użytkowania przy jednocześnie zadowalającej jakości dźwięku miałby być decydujący, dobrym wyborem jest soundbar Samsung HW-T450. Oferuje on moc na poziomie 200 W, dwa głośniki o mocy 35 W oraz subwoofer 130 W. Dzięki złączu USB można do niego podłączać zewnętrzne urządzenia i cieszyć się dobrą jakością muzyki. Wyróżnia go także kompaktowość - łącza waga całego zestawu nie przekracza 6 kilogramów.

Lepsze wrażenia dźwiękowe można uzyskać w przypadku modeli Samsung HW-T550 i Samsung HW-T650. Na duży plus pierwszego z nich zasługuje fakt posiadania dwóch złączy HDMI, portu USB oraz możliwość montażu na ścianie. Drugi z kolei zachwyca mocą na poziomie 340 W i subwooferem o mocy 160 W, dzięki czemu każdy emitowany dźwięk jest głęboki i odpowiednio przestrzenny. W obu przypadkach waga zestawu nie przekracza 8,5 kg, zaś kompaktowe wymiary pozwalają na dopasowanie ich do rozmiaru mebli.

Jeżeli jednak wybór padł na stereo, dobrym wyborem z pewnością jest Yamaha MusicCast R-N303D. To zestaw stworzony z amplitunera i dwóch kolumn, który wyróżnia się mocą 140 W na jeden z dwóch kanałów. Nowoczesny design, wysokiej jakości emitowane dźwięki, a także mimo wszystko niewielkie rozmiary całego zestawu sprawiają, że idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu o odpowiedniej przestrzeni. Podobne cechy można odnieść do modelu Denon RCD-N10, również stworzonego z amplitunera i dwóch kolumn. Nieco mniejsza powierzchnia zajmowana przez te urządzenia, przy jednocześnie jakościowych wrażeniach dźwiękowych dają możliwość stworzenia zachwycającego domowego centrum muzycznego.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link