Telefon z rysikiem. Jak go wykorzystać?

Adam Niedbała

Jeszcze całkiem niedawno telefon z rysikiem był urządzeniem bardzo często spotykanym na sklepowych półkach. Ten trend jednak się odwrócił i wraz z pewnymi zmianami technologicznymi rysiki zostały zepchnięte na technologiczny margines. Dlaczego tak się stało i jakie zmiany miały na to wpływ? W tym artykule sprawdzimy, czy smartfon z rysikiem to pieśń przeszłości, czy rozwiązanie, które może dać użytkownikowi nowe możliwości.

Zobacz także: Jaki telefon wybrać?


Telefon z rysikiem – krótka historia

Moda na rysiki zaczęła się wraz z rozwojem palmtopów, na przełomie lat 80. i 90. XX w. Palmtopy to, ze względu na rozwój rynku smartfonów, już nieco zapomniany segment urządzeń. Ich stworzeniu przyświecała myśl o miniaturyzacji komputerów osobistych i laptopów – chęć stworzenia niewielkich, osobistych komputerów, które mieściłyby się w kieszeni marynarki.

Pierwsze palmtopy wyglądały jak zminiaturyzowane laptopy i nie były wyposażone w ekrany dotykowe. Przyzwyczajenie użytkowników do okienkowych systemów operacyjnych, znanych z „dorosłych” komputerów, sprawiło jednak, że dość szybko powstała potrzeba obsługi palmtopa przez wskazywanie ikon na ekranie. Ponieważ klasyczna mysz komputerowa nie sprawdziłaby się przy tak zminiaturyzowanym komputerze, sięgnięto po ekrany dotykowe.

smartfon w dłoniach obsługiwany rysikiem

A skąd potrzeba użycia rysika? Po pierwsze ze względu na zagęszczenie stosunkowo niewielkich elementów interaktywnych na niedużej powierzchni ekranu dotykowego – cienka końcówka rysika pozwalała łatwiej trafić w odpowiedni punkt ekranu. Po drugie – ze względu na wykorzystywaną ówcześnie technologię oporowych ekranów dotykowych, które nie były tak czułe na delikatny dotyk, jak współczesne ekrany smartfonów.

 

Telefony z rysikami – pierwsze modele

Mogłoby się wydawać, że telefony wyposażone w rozbudowane możliwości multimedialne to stosunkowo nowy wynalazek. Prawda jest jednak nieco inna – pierwszy smartfon z rysikiem pojawił się na rynku w 1994 r. za sprawą firmy IBM. Simon Personal Computer, bo o nim mowa, był bardzo bliski idei smartfona znanej dziś – połączenia telefonu komórkowego z funkcjami znanymi z komputerów osobistych.

Być może świat nie był jednak gotowy na połączenie telefonu i komputera w jednym urządzeniu. Może było ono zwyczajnie za drogie, a może po prostu użytkownicy nie odczuwali potrzeby używania aż tak zaawansowanego urządzenia. Simon sprzedał się w około 50 000 sztuk, a historia telefonów i palmtopów potoczyła się osobnymi torami. Nie znaczy to, że nie powstawały urządzenia łączące te dwie funkcje, jednak zostawały one poza obszarem zainteresowania przeciętnych użytkowników i raczej w sferze rozwiązań biznesowych.

 • 719 zł
 • 369 zł
 • 369 zł
 • 799 zł
 • 899 zł
 • 399 zł
 • 3 999 zł
 • 2 249 zł
 • 769 zł
 • 629 zł

Na przełomie XX i XXI w. pomysł powrócił i kilka różnych firm zaprezentowało światu kolejne wersje swoich telefonów z rysikami. Wciąż były to jednak urządzenia działające na dość mocno zagęszczonych wizualnie interfejsach systemów operacyjnych Windows CE i Palm OS. Ich obsługa rysikiem była oczywistością.

 

Zmierzch rysika

Na zniknięcie rysików w telefonach miały wpływ dwa wydarzenia. Pierwszym z nich było przejście na nową technologię produkcji ekranów dotykowych. Ekrany pojemnościowe okazały się czułe na dotknięcie, a nie tylko stosunkowo mocny nacisk. Pozwoliło to na rezygnację z użycia twardej końcówki rysika na rzecz obsługi palcem. Drugie z tych wydarzeń to pojawienie się na rynku smartfonów wykorzystujących nowe systemy operacyjne – iOS i Android.

Nowe systemy operacyjne były już projektowane z myślą o obsłudze palcami, a nie rysikiem. Elementy ekranowe, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję, zostały odpowiednio powiększone, tak by nie było potrzeby precyzyjnego trafiania w nie cienką końcówką rysika. Rozpoczęto również implementację obsługi wielodotykowej, wymyślono gesty ekranowe wykonywane dwoma i trzema palcami – rysiki stały się zbędnym elementem, który nie ułatwia, ale wręcz utrudnia korzystanie z urządzenia. Smartfony stały się urządzeniami kojarzonymi z obsługą tylko palcami.

 

Samsung i nowy pomysł na rysik

Mamy rok 2011 – smartfony i telefony komórkowe z dotykowymi ekranami mają już bardzo silną pozycję na rynku. Powstają urządzenia z coraz większymi ekranami, bo coraz więcej materiałów dostępnych dla użytkownika opiera się na rozbudowanej grafice. Nowym pomysłem na smartfon jest phablet – urządzenie większe od typowego smartfona, ale mniejsze od tabletu, łączące cechy obu powyższych. Samsung prezentuje światu model Galaxy Note – phablet z ekranem o przekątnej 5,3” – zupełnie nowy pomysł na telefon z rysikiem.

Samsung Galaxy S23 Ultra obsługiwany rysikiem

Dziś telefon z ekranem o przekątnej 5,3” uchodziłby za niezwykle kompaktowy i niewielki, lecz w 2011 roku, kiedy ekran smartfona otoczony był szerokimi ramkami (zwłaszcza na górze i na dole), urządzenie wywołało sensację swoimi rozmiarami. Zupełnie nowy był też pomysł na implementację rysika w smartfonie. Nie chodziło już tylko o obsługę urządzenia – ta codzienna nadal odbywała się palcami. Rysik pozwolił wprowadzić nowe rozwiązania, które wcześniej były w smartfonach niespotykane.

Główną ideą przyświecającą powrotowi rysików w telefonach Samsunga była możliwość ręcznego wprowadzania tekstu i wygodnego rysowania na ekranie smartfona. Pomysł ewidentnie się przyjął i z czasem został rozbudowany o nowe funkcjonalności. W rozwoju nowych smartfonów z rysikami koreańskiemu producentowi pomagała firma Wacom – jeden z głównych producentów tabletów graficznych.

Seria telefonów Samsung Galaxy Note zakończyła się na modelu oznaczonym numerem 20 w grudniu 2021 r. Nie oznacza to jednak, że projekt upadł i smartfony firmy Samsung przestały mieć rysiki. Po prostu koreański producent zmienił swoje podejście do nazewnictwa kolejnych modeli smartfonów i przeniósł rysik do największego modelu swojej flagowej serii Galaxy S, której nowe odsłony pojawiają się na rynku mniej więcej raz w roku.

 

Rysik w smartfonie Samsung Galaxy S23 Ultra

17 lutego 2023 r. do sprzedaży trafił najnowszy smartfon wyposażony w rysik – Samsung Galaxy S23 Ultra. To telefon z ekranem o przekątnej 6,8”, który stanowi ogromną powierzchnię roboczą dla rysika, stąd też implementacja związanych z nim funkcji stoi na najwyższym poziomie. Rysik służy już nie tylko do wprowadzania tekstu za pomocą pisma odręcznego i rysowania, ale pomaga nawet w zdalnej obsłudze smartfona.

 • 3 999 zł
 • 3 999 zł
 • 2 999 zł
 • 4 399 zł
 • 1 199 zł
 • 3 199 zł
 • 5 599 zł
 • 4 199 zł
 • 3 199 zł
 • 8 249 zł

Samsung Galaxy S23 Ultra to też bardzo wydajny smartfon, dzięki któremu możemy się zanurzyć w rozrywce na najwyższym poziomie. Wykorzystanie rysika w grach to nowy sposób na zdobycie przewagi nad konkurentami. Z kolei obróbka zdjęć wykonanych aparatem o rozdzielczości 200 megapikseli za pomocą rysika to cała masa nowych możliwości i ogromne ułatwienie.

Samsung nie porzuca zatem pomysłu zapoczątkowanego w 2011 r. Mimo zakończenia produkcji smartfonów z serii Note rysik S Pen nadal trafia do koreańskich flagowców i możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że wciąż będzie tam trafiał. Telefon z rysikiem ma swoje miejsce na rynku już od 30 lat i chociaż w tym czasie powód obecności rysika w urządzeniach przenośnych się zmienił, to wciąż jest to element, który pomaga w obsłudze smartfona, a dzięki pomysłowości inżynierów wciąż zyskuje kolejne funkcje.

 

Jak wykorzystać smartfon z rysikiem?

Smartfon z rysikiem daje swojemu użytkownikowi naprawdę sporo nowych możliwości. Pierwsza z nich to rozpoznawanie wpisywanego odręcznie tekstu i tworzenie notatek na ekranie telefonu tak, jakbyśmy robili to w papierowym notatniku. Chcesz szybko zanotować pomysł? A może naszkicować rozwiązanie, które przed chwilą przyszło ci do głowy? Wykorzystując smartfon z rysikiem, zrobisz to w kilka sekund.

smartfon Samsung Galaxy S23 Ultra

Wypełnianie i podpisywanie elektronicznych dokumentów również może się stać o wiele prostsze, gdy do naszej dyspozycji jest telefon z rysikiem. Nie trzeba już drukować, podpisywać ręcznie i skanować dokumentu. Wystarczy kilka ruchów rysikiem i odręczny podpis ląduje dokładnie na swoim miejscu. To świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień wypełniają i podpisują duże ilości formularzy i umów.

Rysik pozwoli nam też szybko i łatwo oznaczać ważne informacje na zdjęciach i obrazach, podkreślać fragmenty tekstu na zrzutach ekranu wysyłanych przez komunikatory czy oznaczać je tak, jak robimy to kolorowym zakreślaczem w papierowej publikacji czy w notatkach. To najbardziej intuicyjny sposób pracy z tekstem, danymi i obrazami.

W końcu rysiki implementowane we współczesnych smartfonach mogą być wyposażone w moduł Bluetooth. Otwiera to całą masę nowych możliwości na ich wykorzystanie, choćby do zdalnego sterowania smartfonem. Możesz użyć rysika na przykład do zdalnego wyzwolenia migawki w aparacie wbudowanym w telefon.

Producenci smartfonów z rysikiem nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i jesteśmy pewni, że wraz z rozwojem technologii będą się pojawiały coraz to nowe sposoby na wykorzystanie tego niewielkiego, ale przydatnego gadżetu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!