Przegląd smartfonów z rysikiem. Jakie modele są najlepsze?

Autor: Wojciech

Mimo że złoty okres popularności smartfonów z rysikiem jest już dawno za nami, to tego rodzaju urządzenia cały czas mają swoich zwolenników. Z myślą o nich producenci wypuszczają na rynek nowe modele, które są ulepszane zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu. Z założenia smartfon z rysikiem ma pełnić nie tylko funkcję urządzenia mobilnego, ale również mini-komputera. Jaki model wybrać, aby odpowiadał naszym preferencjom?

Kobieta pisząca za pomocą rysika na ekranie smartfonu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety i wady smartfonów z rysikiem;
 2. jakie modele urządzeń z rysikiem są obecnie wiodącymi na rynku;
 3. ile kosztują najlepsze telefony z rysikiem.

Smartfon z rysikiem: zalety i wady tego typu urządzeń

Kobieta robiąca notatki rysikiem na ekranie smartfonu

Historia smartfonów z rysikiem jest dosyć burzliwa. Swego czasu charakterystyczny telefon z rysikiem był przełomem na rynku i obiektem pożądania miłośników nowoczesnych rozwiązań elektronicznych. W ówczesnych smartfonach specjalny rysik pozwalał na jego precyzyjną obsługę, która była trudna, a czasami wręcz niemożliwa przy użyciu palców. Popularność tego rozwiązania nie trwała jednak długo, ponieważ przełomowym momentem okazał się debiut na rynku iPhone'a, którego można było dokładnie obsługiwać palcami. Wówczas przedstawiciele producenta, firmy Apple, przekonywali, że obsługa urządzenia bez rysika jest wygodniejsza i łatwiejsza. Od tej pory ogólnoświatową popularność zaczęły zyskiwać smartfony obsługiwane palcami, które dzisiaj dominują wśród urządzeń mobilnych.

Na przestrzeni lat zainteresowanie smartfonami z rysikami wzrosło, na co zareagowali producenci sprzętu, którzy zaczęli wypuszczać tego typu nowoczesne urządzenia. Zanim przejdziemy do ich przeglądu i prezentacji, skupimy się jeszcze na zaletach i wadach smartfonów z rysikami. Przede wszystkim smartfony z rysikiem pozwalają na:

 • łatwiejsze tworzenie notatek,
 • pisanie tak, jak długopisem,
 • rysowanie,
 • zakreślanie wybranych fragmentów na zdjęciach czy screenach.

Jeśli chodzi natomiast o wady, to za główną można uznać to, że rysik jest na tyle mały, iż łatwo go zgubić. W niektórych modelach smartfonów niższej jakości sama żywotność rysika może również pozostawiać wiele do życzenia. Wprawdzie rysik do telefonu dotykowego zawsze można dokupić, ale wiąże się to z poświęconym czasem i kolejnym wydatkiem.

 • 699 zł
 • 138,99 zł
 • 4 939 zł
 • 82,09 zł
 • 4 999 zł

Przegląd najlepszych smartfonów z rysikiem

Leżący smartfon z ułożonym na nim rysikiem do pisania

Wiodącym producentem smartfonów z rysikiem jest firma Samsung. Koreański gigant ma wprawdzie za sobą kompromitującą wpadkę z 2016 roku, jaką było wypuszczenie na rynek urządzeń Galaxy Note7, które posiadały wadę konstrukcyjną. Wiązało się to z faktem, że akumulator w telefonie potrafił się samoczynnie zapalić i wybuchnąć. Wszystkie urządzenia z tej serii zostały wówczas wycofane ze sprzedaży. Można założyć, że tamten blamaż był dla Samsunga lekcją, z której zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski. Od tamtej pory jego urządzenia z serii Note zbierają dobre recenzje i są chwalone przez użytkowników. Najnowsze „dziecko” z serii urządzeń z rysikiem to Samsung Galaxy Note10+. Poza nowoczesnym designem i dużym wyświetlaczem (6,8 cala) charakteryzuje się dużą wytrzymałością zarówno samego telefonu, jak i rysika. Potwierdzeniem tego jest certyfikat IP68, który oznacza, że urządzenia są odporne na działanie wody oraz pyłów. Ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9825 pozwala na wydajną pracę i daje dużo miejsca na przechowywanie danych.

Akurat w przypadku Galaxy Note10+ więcej miejsca warto poświęcić samemu rysikowi. S Pen – bo taką nosi nazwę – poza standardowymi funkcjami, jak pisanie czy rysowanie, daje możliwość sterowania smartfonem za pomocą gestów. Jest to możliwe za sprawą wbudowanych czujników ruchu. Co istotne – użytkownik może sam określić gesty, które będą uruchamiały daną funkcję smartfona. Note10+ powinien przypaść do gustu wielu gadżeciarzom, ale muszą się oni liczyć, że za jakością i ciekawymi rozwiązaniami idzie też cena. Obecnie model ten kosztuje blisko pięć tysięcy złotych.

Osoby, które nie chcą wydawać takich pieniędzy na smartfona z rysikiem, ale którym zależy na sprzęcie wysokiej jakości, powinny rozważyć zakup innych modeli Samsunga z serii Note. Warte polecenia są:

 • Samsung Galaxy Note10 – w porównaniu do wersji Note10+ ma mniejszy ekran (6,3 cala), a jego pamięć RAM wynosi nie 12, lecz 8 GB. Dla niektórych osób smartfon w tej wersji może okazać się bardziej poręczny, a kosztuje kilkaset złotych mniej od ulepszonej wersji.
 • Samsung Galaxy Note9 – jeśli ktoś nie jest gadżeciarzem i funkcja inteligentnego rysika, który uruchamia funkcje urządzenia poprzez określone ruchy jest dla niego zbędna, to sprawdzenie Note9 może być dobrym pomysłem. Wprawdzie design nie jest tak nowoczesny jak w „dziesiątkach”, ale pod względem parametrów technicznych Note9 jest w czołówce. Posiada ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9810, pamięć RAM 8GB i 512GB wbudowanej pamięci. Tak samo jak Note10 i Note10+ posiada certyfikat wytrzymałości IP68.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link