Data publikacji: 10 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Smart TV – jak działa inteligentny telewizor?

Poleć znajomemu Drukuj

Współczesne telewizory potrafią o wiele więcej, niż tylko odbierać sygnał telewizyjny. Dzięki Smart TV możesz oglądać filmy i seriale za pomocą streamingu, sprawdzić skrzynkę pocztową i korzystać z aplikacji. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czym jest i jak działa telewizor Smart TV, przeczytaj ten artykuł!

Korzystanie ze Smart TV przy użyciu pilota do telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest Smart TV i jak działa,

- jakie funkcje ma inteligentny telewizor,

- jakie są typy oprogramowania TV,

- jakie są akcesoria do Smart TV.

Smart TV – jak działa inteligentny telewizor?

Sterowanie telewizorem Smart TV za pomocą tabletuWielu użytkowników telewizorów zapomniało już o tradycyjnym, kineskopowym odbiorniku, którego jedyną funkcją było wyświetlanie programów telewizyjnych. Obecnie prym wiodą inteligentne telewizory, znane częściej pod nazwą Smart TV. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą?
Smart TV to taki rodzaj telewizora, który jest wyposażony w system operacyjny – podobny do tych, które znajdziesz na swoim laptopie, tablecie czy smartfonie. W przeciwieństwie do klasycznych odbiorników oprócz telewizji naziemnej i satelitarnej Smart TV może łączyć się także z siecią internetową – przewodowo lub za pośrednictwem Wi-Fi. Dzięki temu na ekranie można oglądać nie tylko programy emitowane w telewizji, ale również te udostępnione online poprzez streaming. Ponadto oprogramowanie Smart TV umożliwia pobieranie i korzystanie z różnych aplikacji, w tym przeglądarki internetowej. Dzięki wysokiej klasy matrycy obraz jest ostry i szczegółowy, więc możesz bez trudu odczytać na ekranie tekst. Więcej o matrycy w telewizorach przeczytasz w artykule „Matryca VA i IPS czym się od siebie różnią i która jest lepsza w telewizorze”.

Smart TV – jakie ma funkcje?

Ponieważ inteligentne telewizory zostały wyposażone w system operacyjny, ich możliwości są tak naprawdę niezliczone. Jedynym ograniczeniem ich funkcji jest oprogramowanie danego modelu i udostępnione dla niego aplikacje. Większość telewizorów Smart pozwala na:
 • oglądanie filmów i seriali z serwisów VOD,
 • oglądanie filmów w YouTube,
 • obsługę aplikacji społecznościowych,
 • przeglądanie Internetu,
 • rozgrywki w drobne gry,
 • sprawdzanie prognozy pogody,
 • przeglądanie Wikipedii,
 • rozmowy wideo,
 • słuchanie radia internetowego,
 • synchronizację z aplikacją na smartfon lub tablet.
Proponowane produkty:
Philips 50PUS6754/12 <%– –%>
Kruger & Matz A-55SUHD20 <%– –%>
LG 75UM7110 <%– –%>
Samsung QE65Q950RBT <%– –%>
Hyundai HLP 24T370 <%– –%>

Oprogramowanie Smart TV – rodzaje

Telewizor Smart TV Samsung UE65NU7472Telewizory Smart TV mogą być wyposażone w różne rodzaje oprogramowania w zależności od producenta – systemy te nie są uspójnione, co może stać się pewną niedogodnością dla użytkownika. Najczęściej stosowane oprogramowanie to:
 • Tizen – system używany w sprzęcie marki Samsung, na przykład Samsung UE65NU7472. Za pomocą platformy SmartHub możesz zsynchronizować swój telewizor ze smartfonem od tego producenta,
 • webOS TV – to oprogramowanie inteligentnych telewizorów LG. Cechuje się płynnością działania i bardzo intuicyjną obsługą. Część modeli Smart TV od LG, np. LG 55UK7550, zostało wyposażone w sztuczną inteligencję, która pozwala na sterowanie za pomocą głosu,
 • My Home Screen – obsługujący telewizory Panasonic System, który wyróżnia prosty, estetyczny layout i szybkie działanie,
 • Android TV – system bazujący na jednym z najpopularniejszych OS na urządzenia mobilne, jest używany przez wielu producentów. Znajdziesz go w telewizorach Philips, Sony czy Sharp.

Akcesoria do Smart TV

Zaawansowane funkcje telewizorów Smart TV wymagają czasami użycia dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają sterowanie lub zwiększają możliwości urządzenia. Korzystanie z części aplikacji na Smart TV może być kłopotliwe, kiedy do nawigacji używa się ze zwykłego pilota. Obsługę ułatwi Ci podłączenie do urządzenia klawiatury do telewizora i myszy bezprzewodowej. Inne dodatki do telewizora, jakie warto kupić, to np. kamera, rozdzielacze do gniazd, okulary 3D i słuchawki.

WSKAZÓWKA

Przed zakupem akcesoriów upewnij się, że są one kompatybilne z Twoim modelem telewizora.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas