Jakie słuchawki sportowe wybrać do biegania czy na siłownię? Jakie są ich rodzaje?

Autor: Joanna

Słuchawki sportowe przede wszystkim zapewniają swobodę uprawiania różnorodnych dyscyplin. Szczególnie polecane są urządzenia bezprzewodowe, które nie utrudniają ruchów ani nie dekoncentrują, np. poprzez ciągłe wypadanie z ucha.

Mężczyzna ze słuchawkami do biegania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie słuchawki do biegania wybrać;
 2. jakie modele sprawdzą się na siłowni;
 3. na co zwrócić uwagę podczas wyboru słuchawek sportowych.

Bezprzewodowe słuchawki do biegania

Rowerzysta ze słuchawkami sportowymi

Jakie słuchawki sprawdzają się idealnie do biegania? Z pewnością takie, które nie wypadają z uszu pomimo pocenia się i ciągłych, gwałtownych ruchów. Producenci oferują różne rozwiązania technologiczne: bezprzewodowe, nauszne, dokanałowe, z wi-fi czy ze wbudowanym odtwarzaczem mp3. Rozmiar dousznej części słuchawek jest niezwykle ważny, ponieważ inaczej będą one wypadały z uszu. Podczas biegania ciało poddawane jest wielu wstrząsom, dlatego dobranie odpowiednich słuchawek jest kluczowe, nie tylko w bieganiu.

Podczas biegania zaleca się stosowanie słuchawek bezprzewodowych, które:

 • są dobrze dopasowane do małżowiny ucha,
 • nie wypadają podczas potrząsania głową,
 • są wodoodporne ze względu na zmienną pogodę i pocenie się podczas intensywnej aktywności,
 • mają zabezpieczenie przed wyślizgiwaniem się.

Wszystkie aspekty spełniają niektóre modele słuchawek bezprzewodowych. Przede wszystkim nie ograniczają one biegacza ze względu na brak okablowania. Słuchawki z opcją Bluetooth nie wymagają fizycznego podłączenia do telefonu czy innego odbiornika. Uciążliwy, plączący się kabel nie stanowi już problemu. Aby mieć gwarancję, że słuchawki w razie wypadnięcia zostaną na szyi, producenci zaprojektowali je wraz z pałąkiem na szyję (np. Skullcandy Method Wireless). Niektóre modele zawierają mocowanie typu clip-on, które stabilizuje urządzenie w uszach, nawet podczas energicznego biegu (np. Beats by Dr. Dre PowerBeats3 Wireless).

WSKAZÓWKA

Jeśli biegasz w mieście i zależy Ci na bezpieczeństwie, rozważ zakup słuchawek nausznych zaczepianych za ucho. Nie izolują one hałasu z zewnątrz tak dobrze jak modele dokanałowe – dlatego z łatwością usłyszysz np. dźwięk nadjeżdżającego samochodu.

Polecane słuchawki
 • 189,99 zł
 • 19,99 zł
 • 78,99 zł
 • 869 zł
 • 1 319 zł

Słuchawki na siłownię – na co zwrócić uwagę?

Huawei AM61 Sport Bluetooth (czerwony)

Podczas ćwiczeń na siłowni przyda się szybki akompaniament muzyczny, który skutecznie motywuje do treningu. Często zdarza się, że muzyka na siłowni nie jest dostatecznie głośna – wtedy idealnie sprawdzają się słuchawki. Najlepszym rozwiązaniem są słuchawki całkowicie pozbawione przewodów. Podczas ćwiczeń niezwykle ważnym aspektem jest utrzymywanie się słuchawek w małżowinie. Nie mogą one także przeszkadzać w ćwiczeniu na maszynach. Ergonomiczny kształt i silikonowe zakończenie słuchawek (np. modelu Platinet PM1080) zapewnia im utrzymanie się w uszach. Często na siłowni widzi się bezprzewodowe słuchawki zauszne. Świetnie sprawdzą się one również na rowerze czy podczas biegania. Różnią się od tradycyjnych dousznych słuchawek konstrukcją, która zachodzi za ucho użytkownika. Wbudowana regulacja zapewnia łatwy dostęp do poziomu głośności oraz zmiany muzyki. Słuchawki wykonane są z materiału odpornego na pot oraz uszkodzenia mechaniczne.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sportowych słuchawek?

Ważnym aspektem podczas wyboru jest system podłączenia słuchawek: bezprzewodowy lub dokanałowy. Każdy z nich ma wady i zalety. Przede wszystkim bezprzewodowy system pozwala na nieograniczone wykonywanie ćwiczeń, pod warunkiem, że telefon czy przenośnik znajdują się w pobliżu słuchawek. Niektóre modele mają wbudowany pałąk czy system clip-on, który ułatwia ich noszenie. W przypadku zsunięcia się z głowy czy wypadnięcia z uszu słuchawki zostaną na szyi użytkownika. Standardowe urządzenia dokanałowe (podłączane do telefonu czy innego przenośnika) po wypadnięciu przeważnie lądują na ziemi, gdzie narażone są na urazy mechaniczne. Połączone słuchawki ułatwiają trening i są łatwiejsze w użytkowaniu.

Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru słuchawek bezprzewodowych, jest czas pracy. Oczywiście, im dłuższy czas podaje producent, tym lepiej. Ważny jest również jak najdłuższy zasięg pracy funkcji Bluetooth. Na przykład przy zasięgu 10 m można położyć telefon na półce na jednym końcu siłowni, a trenować na drugim. Ważny jest ponadto czas pracy urządzenia. Ponadto w opisie poszczególnych modeli znajduje się opis ich przeznaczenia. Należy pamiętać, że dane słuchawki dedykowane są konkretnemu systemowi operacyjnemu: Androidowi lub IOS-owi.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link