Skuteczny odkamieniacz do ekspresu – poznaj opinie naszych klientów

Autor: Klaudia

Odkamienianie to jeden z podstawowych zabiegów warunkujących dobry stan techniczny ekspresu do kawy. Zastanawiasz się nad tym, jak je przeprowadzić? Wskazówki znajdziesz poniżej. Podpowiemy Ci również, jaki odkamieniacz do ekspresu najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego urządzenia – sprawdź!

Odkamieniacz do ekspresu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto pamiętać o regularnym odkamienianiu,

- czym się kierować, wybierając odkamieniacz do ekspresu,

- jakie odkamieniacze polecają nasi klienci i dlaczego,

- jak właściwie używać tego preparatu.

Odkamienianie – jaki odkamieniacz do ekspresu

Odkamienianie ekspresu – dlaczego jest tak ważne?

Zastanawiasz się nad tym, skąd bierze się wapienny osad na elementach konstrukcyjnych ekspresu do kawy i dlaczego należy go regularnie usuwać? Winą za jego powstawanie możesz obarczyć twardą wodę – to jej cząsteczki wytrącają się w wysokiej temperaturze i osiadają na uszczelkach, grzałkach i innych częściach w postaci białego osadu. W efekcie może to doprowadzić do ich szybszego zużywania – a w skrajnym wypadku nawet do konieczności ich wymiany. Wystarczy jednak regularne stosowanie odkamieniacza do ekspresu, by się przed tym ochronić.

PORADA EKSPERTA

Jak często odkamieniać? Wszystko zależy od konkretnego urządzenia, dlatego też przed użyciem warto zapoznać się z kartą produktu, w której taka informacja powinna być wyszczególniona. W dużym uogólnieniu można jednak powiedzieć, że standardowy ekspres powinien zostać odkamieniony raz na trzy miesiące, po wykonaniu 200 filiżanek kawy lub też po przefiltrowaniu 90 l wody. Niektóre ekspresy do kawy same informują o konieczności przeprowadzenia odkamienienia, wyświetlając specjalny komunikat na panelu sterowania.

Jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać?

Jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać? Przede wszystkim zastanów się nad jego formą – na rynku spotkasz się bowiem w preparatami w postaci:

  • proszku do rozpuszczania,
  • koncentratu,
  • tabletek,
  • gotowego do użycia płynu.


Nie ulega wątpliwości, że najłatwiejsze w użytkowaniu są te w postaci płynów i koncentratów – chociażby dlatego, że łatwo łączą się z wodą. W przypadku tabletek i proszku musisz z kolei upewnić się najpierw, że środek się rozpuścił – i dopiero możesz go użyć.

Do Twojej dyspozycji są też odkamieniacze uniwersalne oraz specyfiki przeznaczone do urządzeń konkretnej marki – tak jak chociażby ten środek do ekspresów DeLonghi. Choć ta pierwsza opcja kusi niższą ceną, jej zakup nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Warto więc dołożyć nieco więcej i kupić preparat, którego skład chemiczny będzie dobrany do indywidualnych potrzeb Twojego sprzętu – tym bardziej, że jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a jedno opakowanie wystarcza na kilka zabiegów odkamieniania.

Najlepsze odkamieniacze do ekspresu – opinie naszych klientów

Wciąż zastanawiasz się nad tym, jaki odkamieniacz wybrać? Być może opinie naszych klientów pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji. Do najczęściej wybieranych i komentowanych przez naszych klientów należy odkamieniacz Hillmann. Użytkownik Sławek napisał o nim: Trochę się obawiałem ale może niepotrzebnie. Używany do kilkuletniego ekspresu ciśnieniowego Delonghi. Po trzykrotnym odkamienianiu ekspres działa prawidłowo.

Równie dobrymi opiniami klientów cieszy się także odkamieniacz marki Saeco. Do jego największych zalet należy to, że nie tylko skutecznie usuwa nadmiar wapiennego osadu, lecz jednocześnie jest delikatny dla części konstrukcyjne ekspresu. Nasza Klientka Eliza opisała jego działanie następująco: Bardzo fajny, używam od lat. Nie niszczy ekspresu a bardzo dobrze odkamienia.

Uwagę naszych klientów zwrócił również odkamieniacz Nivona, przeznaczony przede wszystkim do ekspresów tej marki. Jak zapewnia użytkownik Marian, zdecydowanie warto sięgnąć po preparat zalecany przez producenta: Użyłem tego odkamieniacza w expresie Nivony. Moim zdaniem jest skuteczny, a cena jest przystępna. Przy możliwości pięciokrotnego odkamieniania z jednego opakowania i niskiej opłaty za dostawę przy odbiorze w sklepie, to jest to opłacalne. Przy używaniu expresu z automatyką eksperymenty z odkamienianiem octem, czy innymi nieprofesjonalnymi odkamieniaczami niosą zbyt duże ryzyko uszkodzenia jakiegoś drobnego elementu,np. uszczelki, a ceny części zamiennych są szokująco wysokie, o czym przekonałem się przy drobnej awarii (nie spowodowanej odkamienianiem - dla jasności) jednego z włoskich expresów. Chwilowo zrezygnowałem z jego naprawy i szukam sposobu nabycia uszkodzonej części poza serwisem.

Jak prawidłowo stosować odkamieniacz do ekspresu?

Odkamieniacz do ekspresu

Odkamienianie zacznij od przygotowania roztworu preparatu czyszczącego – w zależności od jego postaci (proszek, koncentrat lub płyn) rozcieńcz go lub po prostu odmierz właściwą ilość. Pod żadnym pozorem nie wlewaj do urządzenia większej ilości środka odkamieniającego niż sugeruje jego opakowanie. Preparat ten działa dość agresywnie (dlatego tak skutecznie radzi sobie z uciążliwym osadem) i przekroczenie zalecanej dawki może wyrządzić więcej szkody niż korzyści.

Kolejny krok to zaaplikowanie środka. W tym celu wyciągnij pojemnik na wodę, opłucz go, napełnij świeżą wodą (w temperaturze pokojowej) i wlej do niej roztwór odkamieniacza do ekspresu. Jeśli Twoje urządzenie posiada funkcję automatycznego odkamieniania, po prostu ją wybierz. Jeśli nie, zrób to ręcznie – instrukcję znajdziesz poniżej.

1. Zaparz kilka filiżanek kawy, korzystając ze zbiornika z wodą i detergentem – a raczej pozwól wodzie przepłynąć przez cały system, jednak bez parzenia ziaren kawy.

2. Gdy woda w zbiorniku się skończy, dokładnie go przepłucz, aby usunąć resztki detergentu.

3. Ponownie napełnij zbiornik, tym razem świeżą wodą. Przepuść wodę przez system parzenia jeszcze przynajmniej 2-3 razy – aby usunąć pozostałości detergentu, które osiadły na wężykach i innych częściach wewnętrznych urządzenia. Gotowe!

UWAGA

Pamiętaj, aby nie korzystać ze środków odkamieniających przeznaczonych do innych urządzeń AGD niż ekspresy do kawy. Sprzęty te posiadają dość delikatne podzespoły – dlatego też zbyt agresywny środek (np. do pralki) mógłby je trwale uszkodzić.

Koniecznie zobacz też, jak dbać o ekspres do kawy na co dzień – garść praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym artykule. Skorzystaj z nich, a będziesz się cieszyć w pełni sprawnym ekspresem i smakiem pysznej kawy przez długi czas!
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów